Vaccinul antigripal la bb?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela amalia spune:

Am fost astazi la mine in oras pe la toate farmaciile sa caut vaccin antigripal si nu am gasit, in schimb mi-a recomandat o farmacista sa iau (si pt noi si pt fetita)Oscilococcinum.Am cautat si pe net si este f bun si pentru sugariOSCILOCOCCINUM.Am cumparat si vom lua Oscilococcinum pana la urma, ca si asa este criza in tara de vaccinuri antigripale.Si este si bun (parerea mea) ca este produs homeopat.
Voi ce parere aveti?

Mihaela si bb Amalia
POZICI CU NOI
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55265" target="_blank">AMALIA...o poveste cu aventuri


"Singur, omul este ceva imperfect, ii trebuie un al doilea ca sa fie fericit." PASCAL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Floarea Soarelui, dar de vaccin antigripal ce ti-a spus? El il recomanda sau nu? Ca deschisesem si eu un subiect cu fix aceeasi tema acum cateva zile dar nu am prea primit raspunsuri, nu stiu de ce...
Multumesc mult.

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor (9 ian. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floarea_soarelui spune:

Ioana mea a avut o infectie cu citomegalovirus (fara simptome de altfel) si pentru asta mersesem la el. Pentru ca nu mergem la gradinita si pentru ca nu are probleme care sa o incardeze in grupa de risc nu este absolut necesar sa-i fac antigripalul. Eu ii fac si anul acesta tratamentul cu oscilococcinum, vitamina C natural si tinctura de echinaceea care la noi a mers f bine. Si imi fac mie antigripalul (ca in fiecare an de altfel). Am inteles ca saptamana trecuta a fost un congres de pediatrie si acolo s-a pus problema acestor vaccinuri la copii sub varsta scolara...acest tip de vaccinare fiind destul de controversat. Acum fiecare face cum crede ca este mai bine. Eu mi-am exprimat mai devreme parerea asupra administrarii antiviralelor si apoi daca va uitati si la prescriptiile de la vaccinul antigripal (am INFLUVAC-ul in fata) sunt trecute la indicatii terapeutice toate grupele pentru care este vaccinarea in mod expres recomandata. Cam asta ar fi si repet parerea optiunea mea de a nu face vaccin copilului se bazeaza pe experienta mea (cuprinzand dicutii cu pediatri si informatie scrisa). Deci eu am hotarat sa nu-i fac copilului meu vaccin, sa nu-i dau Tamiflur si in general sa nu-i stresez organismul degeaba, introducandu-i virusi atenuati, morti, antivirale...etc...
Multa sanatate va dorim.




floarea soarelui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ma scuzati, dar se impune o subliniere. tamiflu NU este un medicament de prevenire, dupa cum perfect spunea Dana (floarea soarelui). daca cititi prospectul in engleza nu scrie nimic decat de vindecare, nicidecum de prevenire. medicamentele antivirale nu actioneaza la nivel celular decat daca virusul existadeja in organism! deci ideea de a da tamiflu sau orice alt antiviral preventiv este cel putin aiurita.
la fel, daca un copil nu merge la gradinita si nu are contacte dese cu multe persoane se poate sa ramana nevaccinat. anul asta, datorita prezentei amenintarii virusului gripei aviare a aparut recomandarea de a vaccina toti copii si in general majoritatea populatiei.
daca alegeti sa nu vaccinati copilul, din diferite motive, protejati-l cat mai bine de contactul cu persoane racite/gripate, de aglomerari de persoane si vaccinati-va voi si toate rudele apropiate.
sanatate,

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Hai sa va explic cum a fost treaba cu tamiflu, in august pentru ca mandruta mea facuse un an de zile m-am gandit sa o duc la un control general la un doctor pediatru bun.Asa ca m-am interesat si am inteles ca dr.Iordache din Iasi ar fi unul din cei mai buni pediatrii.Zis si facut, vizita, control, totul ok, dar ma intreaba cum am stat cu racelile, spun de vreo 3 ori rosu in gat iar ultima oara vreo 3 zile cu febra 38-39,si atunci imi recomanda Tamiflu .Iar eu de atunci caut si intreb si studiez subiectul asta, cred ca am sa-mi dau doctoratul pe subiectul asta:))Multumesc pentru raspunsuri, oricum m-am linistit cu Tamiflu am inceput sa studiez varianta cu oscilococcinum si vitamina C.
Bafta si sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns susulina spune:

Fata mea are 1 an si o luna. Medicul ei mi-a recomandat sa nu o vaccinez,iar medicul meu sa ne vaccinam toti trei.Ce risc daca o vaccinez, ca daca nu, stiu.

Mergi la inceput