Parazitii intestinali

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loriangi spune:

as vrea sa-i fac fetitei mele un examen coproparazitologic,problema este ca pana duminica trecuta a fost pe tratament cu Cexyl.Cat timp trebuie sa astept pana pot sa fac analiza (mentionez ca de duminica nu mai primeste nici un tratament).Dupa cat timp se repeta probele?Laun laborator mi s-a spus ca 3 zile consecutive,altele ca la un interval de 3-4 zile intre probe.Cum este corect?

Mami & Iarinutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pentekraluca spune:

loriangi
noi am facut analiza in timp ce lua fetita cexyl si a iesit ca are limbrici deci nu cred ca trebuie sa astepti doar pt.ca sa ii faci tratamentul trebuie sa astepti sa se termine cexylul iar a doua zi poti sa -i dai tratamentul daca iasa la ex.din scaun noua asa ne-a zis doctorita.
pupici si sa va faceti bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pentekraluca spune:

a ! eu i-am luat trei zile la rand analiza si le-am dus la laborator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Paraziti intestinali
ligy
Fata mea, de 2 ani si 8 luni, are oxiuri.Medicul pediatru i-a dat un tratament pe care l-a facut toata familia si i-au aparut iarasi. Vreau un tratament homeopat. Cine mi-l poate recomanda?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camy062004 spune:

am o curiozitate,se poate vedea cu ochiul liber giardia la eliminare????cum arata totusi????sub forma de viermisori sau cum????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

quote:
Originally posted by camy062004

am o curiozitate,se poate vedea cu ochiul liber giardia la eliminare????cum arata totusi????sub forma de viermisori sau cum????

camy poze







Nu se vede cu ochiul liber.

Edit: uite imagini cu giardia...http://images.google.ro/images?hl=ro&ie=ISO-8859-2&oe=ISO-8859-2&q=giardia&btnG=Caut%E3+Imagini&gbv=1

Claudia, mamica de Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camy062004 spune:

claujro multumesc pt link eram doar curioasa,brrrr ce aratari urate,am o nepotica care de foarte mult timp incearca cu diferite tratamente sa scape de giardia,banuiesc ca sa agravat foarte tare ca acuza dureri puternice in partea satanga(colonul)la analiza ia-u iesit chisturi de giardia,ce se poate intampla daca nu resuseste sa scape de giardia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Nu stiu..si nici nu cred ca vreau sa stiu... Si Matei a avut, am incercat cu Helmiflores si nu i-a trecut, doctorita a spus ca daca nu se manifesta sa o lasam in pace ca organismul lupta singur cu giardia...dar din pacate acuza dureri de burtica deasupra si in jurul buricului. Am trecut pe Zentel, giardia nu a mai iesit la analize dar durerile persita...

Claudia, mamica de Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

Vlad are urmatoarele manifestari:

- se scarpina la nas - de m-a innebunit; dar mai si stranuta, are oarecare secretii, deci poate fi si o alergie;
- scaunul il are foarte legat, chiar spre constipatie;
- nici cu pofta de mancare nu sta prea bine; ar manca doar lapte si "prostii" (ou kinder, pufuleti - deci nu doar dulciuri);
- la fund nu se scarpina;
- are cearcane, dar nu tot timpul...
- acum, citind din urma, as spune ca este si mai nervos/agitat ca de obicei...


iar mama lui Vlad are urmatoarele intrebari:
- pulberea de pelin se poate da si la copii? (al meu are 2 ani si 8 luni);
- daca semintele de dovleac sunt "greoaie" pt ei, uleiul de bostan - aceeasi problema?
- imi mai ramane (pe langa Helmiflores, de care am mai folosit) usturoiul - care si el poate da dureri de stomac...
- si propolisul, in cazul in care nu face alergie la el (noi avem si aceasta problema).

nici eu nu stiu ce sa folosesc...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Buna,

Stefan are 1 an si 7 luni si am observat a se freaca la nasuc dar cum: vine la cotul meu si isi apasa nasul de el...dar el inr est singurel nu face asta. M-am gandit ca se joaca...
I-am facut analiza d ecopro si rezultatul este negativ. Cand sa mai repet testul?
Pot da Hemiflores sau Giardinofug preventiv sau ce sa cred. Ce sa fac?
De mancat mananca, doarme...este el mai agitat, ca e plin de energie....
Care sunt simptomele clare la giardia????

de-ale gurii


Stefan Peter(1 an si 7 luni)

Mergi la inceput