Parazitii intestinali

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

giardia

---------------------------------------------------------------------


Autor: miki_c
Subiect: giardia
Trimis la: 06/05/2006 22:32:21
Mesaj:


Buna.
Am observat ca de 1 luna bb de 1,7 ani papa mai multa tzitzi decatde obicei semn ca giardia isi face de cap . Am facut examnul pazitologic din trei probe si pentru copilul cel mare de 6,7 ani si au iesit doar chisturi rare de giardia doar pentru bb. Ce tratamente naturiste exista pentru giardia sidaca sunt eficiente pentru cine s-a confruntat cu asa ceva ?

Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: Lya
Raspuns la: 06/05/2006 23:30:55
Mesaj:

S-a mai discutat asta si aici:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69151&whichpage=1
---------------------------------------------------------------------


Autor: anin
Raspuns la: 07/05/2006 22:32:29
Mesaj:

eu am o fetita de 2,7ani si am avut probleme cu giardia a luat zentel degeaba ,dar am scapat de ei cu hemiflores luat 10 zile urmate de alte 10 zile de giardinofug si a scapat .SE poate da si Liv.52 pentru a proteja ficatul este hepato protector.E bun si daca nu are pofta de mancare
---------------------------------------------------------------------


Autor: dddd
Raspuns la: 08/05/2006 14:31:34
Mesaj:

fetitele mele au avut amandoua. pe cea mare am tratat-o cu giardinocid 10 zile apoi 10 zile tinctura de propolis apoi i-am dat 10 zile furazolidon. celei mici i-am dat liv 52 sirop si a fost totul ok.
---------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Limbrici, Blastocystis

---------------------------------------------------------------------


Autor: Marilen
Subiect: Limbrici, Blastocystis
Trimis la: 11/06/2006 11:08:07
Mesaj:


Fetitei mele i-a iesit la examenul coproparazitologic chisturi de Blastocystis hominis si oua de limbrici. Cunoaste cineva un tratament eficient?As dori mai multe informatii despre Blastocystis, n-am gasit pe net mai nimic in limba romana.

Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: silvia_d
Raspuns la: 11/06/2006 19:50:23
Mesaj:

spune-ne cati ani are bebita!
ca cu zentel o rezolvi intr-o singura doza!

---------------------------------------------------------------------


Autor: Marilen
Raspuns la: 11/06/2006 22:15:42
Mesaj:

Implineste in august 8 ani, are aprox. 20 kg.Si eu ma gandeam la Zentel dar parerile sunt impartite, unii spun ca nu e eficient. Stiti cumva, trebuie scoase dulciurile in perioada tratamentului?. Am inceput sa-i dau un produs naturist(Parazitol) dar nu vad nici un efect deocamdata.

---------------------------------------------------------------------


Autor: silvia_d
Raspuns la: 12/06/2006 09:51:54
Mesaj:

Nu sunt de acord cu produsele naturiste,ele sunt adjuvante ale tratamentului in sine,nu vindeca singure!
So,este Zentel,doza unica pentru limbrici,eventual repetare dupa 3 sapt,apoi din nou examen copro-parazitologic,si vermox-dar aci tb intrebat medicul de familie...ca la vermox nu mai e doza unik,trat e mai complicat,se face pe kg.corp dozarea tabletei.
Multa sanatate,si nu dispera ca maj. copiilor o sa faca la un moment dat infestarile astea!
Ca doar nu-i crestem in glob de sticla!

---------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Zentel

---------------------------------------------------------------------


Autor: Klaus29
Subiect: Zentel
Trimis la: 28/04/2006 15:48:43
Mesaj:


ce stiti despre zentel???
azi am fost la doctor (dupa mai multe nopti aproape albe) si fara nici o analiza i-a dat zentel cu diagnosticul paraz. dig.
l-am intrebat cum si-a dat seama fara coproparazitar si a zis ca e "ciupit" la fudulet, ca are o pata alba pe fata (pe care eu nu o vad) si ca asa se manifesta (adica noaptea, ziua e ok).
astept sfaturi de la voi... maine dimineata ar trebui inceput tratamentul care dureaza 4zile consecutive.

va multumesc

Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 28/04/2006 15:57:22
Mesaj:

Si eu i-am dat lui Robert dar numai dupa ce i-am facut coproparazitologicul.Si i-am dat mai putin,2 doze la interval de 2 saptamani parca.Eu nu i-as da fara sa stiu sigur ca are paraziti,mai ales ca e destul de toxic.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mamita
Raspuns la: 28/04/2006 19:47:41
Mesaj:


Si eu mi-am suspectat fetita ca ar avea viermisori, i-am facut zeci de ex. coproparazitologice si nu i-a iesit nimic.
Faptul ca are de multe ori cearcane si ca nu prea are pofta de mancare m-a facut sa ma gandesc la ac posibilitate. I-am spus si doctoritei temerile mele si mi-a spus ca oricum pana la 3 ani nu-i poate da nici un medicament.
Nu te incurajez sa ignori indicatia medicala pe care ai primit-o, iti povestesc doar ce informatii am in aceasta problema...

Te rog spune-mi si mie ce inseamna ca e "ciupit" la fundulet?

Iti doresc sa alegi cea mai buna varianta pentru copilul tau.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 28/04/2006 23:59:37
Mesaj:

In prospectul Zentelului scrie ca se poate administra copiilor peste 2 ani cate 400mg in priza unica,iar celor sub 2 ani 200mg in priza unica.
---------------------------------------------------------------------


Autor: neliana
Raspuns la: 29/04/2006 00:32:12
Mesaj:

Incearca mai bine cu ceva de la plafar Ex:Parazitol
Zentelul este foarte toxic si prescriptia medicului pune semnul? pt ca doza prescrisa e pt adulti mai mult.
Faceti mai bine coproparazitarul si dupa poti sa incerci cu ce iti da doctorul.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Luizax
Raspuns la: 29/04/2006 08:29:25
Mesaj:

Alex a luat zentel - doza unica, duipa ce i-au iesit rare chisturi de giardia in kaki. Asha dupa ureke eu nu i-ash da.
---------------------------------------------------------------------


Autor: anin
Raspuns la: 08/05/2006 15:33:02
Mesaj:

Eu te sfatuiesc in primul rand sa faci analiza la scaun sa vezi ce viermi are si sa mergi inapoi cu rezultatul sa vezi daca are sa dea tot zentel si daca da atunci dai si un hepato protector de ex. Liv.52 atunci poti sa ii dai fara frica
---------------------------------------------------------------------


Autor: Bebe Beca
Raspuns la: 08/05/2006 18:11:20
Mesaj:

Mai bine faci analiza, inainte de toate.
---------------------------------------------------------------------


Autor: dddd
Raspuns la: 09/05/2006 11:55:03
Mesaj:

daca e suspectat de giardia si nu a iesit examenul din caca, atunci fa-i analiza din singe, nu stiu cum se numeste analiza dar stiu ca la clinicile mai mari exista aceasta analiza. zentel in nici un caz nu te-as sfatui sa-i dai. cel mai bine liv 52 sau tinctura de propolis in combinatie cu giardinicid de la plafar. zentelul face parte din categoria medicamentelor citostatice iar efectele secundare sunt devastatoare pentru organism. sanatate multa si incearca sa nu-i dai zentel. oricum pentru giardia trebuie sa-i dai 5 zile consecutiv ceea ce mi se pare enorm. da-i o saptamana liv 52 si daca nu-si revine fa-i niste analize de sange
---------------------------------------------------------------------


Autor: NinaR
Raspuns la: 09/05/2006 12:39:57
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by dddd

daca e suspectat de giardia si nu a iesit examenul din caca, atunci fa-i analiza din singe, nu stiu cum se numeste analiza dar stiu ca la clinicile mai mari exista aceasta analiza. zentel in nici un caz nu te-as sfatui sa-i dai. cel mai bine liv 52 sau tinctura de propolis in combinatie cu giardinicid de la plafar. zentelul face parte din categoria medicamentelor citostatice iar efectele secundare sunt devastatoare pentru organism. sanatate multa si incearca sa nu-i dai zentel. oricum pentru giardia trebuie sa-i dai 5 zile consecutiv ceea ce mi se pare enorm. da-i o saptamana liv 52 si daca nu-si revine fa-i niste analize de sange.
---------------------------------------------------------------------



Citostaticele sunt medicamente care se folosesc in tratamentul cancerului nu are nimic nici in clin nici in maneca cu Zentelul.
Citeste prospectul de la Zentel:http://www.farmaline.ro/index.php?cid=1&pid=3569
Nepoata mea a facut tratament cu Zentel si pe langa ea toata familia. Tratamentul a durat 5 zile. Dupa 3 saptamani au facut probele hepatice , tranzaminazele nu erau modificate. In nici un caz tratamentul nu este devastator.
Este putin toxic dar nu omoara pe nimeni acest tratament, vorbesc in cunostiinta de cauza.

Nina




zentel la bb<2 ani

---------------------------------------------------------------------


Autor: radu.
Subiect: zentel la bb<2 ani
Trimis la: 12/05/2006 20:48:20
Mesaj:


pe prospect scrie ca nu se da, insa dr. a zis ca putem sa-i dam..(4% la 10 ml)
a dat cineva la bb mai mic de 2 ani ?
Multumesc anticipat !

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: mariussimiuc
Raspuns la: 12/05/2006 23:42:00
Mesaj:

Eu i-am dat lui Robert,dar nu mai stiu exact concentratia,cred ca era de 400 mg si i-am dat jumatate.
---------------------------------------------------------------------


Autor: radu.
Raspuns la: 13/05/2006 09:53:32
Mesaj:

Multumesc Marius ! Cred ca o sa mai asteptam putin cu zentelul, si mergem pe tinctura de propolis
---------------------------------------------------------------------


Autor: angy11
Raspuns la: 13/05/2006 13:29:42
Mesaj:

Si eu am dat,era flaconase,nu mai stiu cati ml acea unul.
---------------------------------------------------------------------


Autor: gangurici_licurici
Raspuns la: 13/05/2006 13:35:39
Mesaj:

Cand a avut si Matei giardia am cautat si eu informatii si am citit in mai multe locuri ca Zentelul nu este foarte eficient, in plus nu e recomandat sub 2 ani. Noi am incercat cu Helmiflores, si in fiecare dimineata ii pun 10 picaturi de propolis in lapte. Se pare ca a functionat, i-am repetat analizele (de 3 ori) si au iesit negative.
Oricum, giardioza e foarte comuna in Romania, din cate stiu eu cam 70% din populatie are parazitul, si mai nou vad ca multi dr. sfatuiesc sa nu se ia masuri radicale (de genul Zentel, Fasygin, etc, care afecteaza ficatul) daca parazitul respectiv e "asimptomatic", adica nu afecteaza cresterea si dezvoltarea copilului. Intreaba si dr. de familie, cauta si pe net, o sa gasesti foarte multe informatii pe tema asta.
Numai bine.
---------------------------------------------------------------------


Autor: alexa si mami
Raspuns la: 13/05/2006 14:51:21
Mesaj:

eu i-am dat alexei tot pt giardia la 1,6 ani la recomandarea pediatrei. 4 zile cite 5ml, flacoane de 4%
---------------------------------------------------------------------


Autor: pisi_ella
Raspuns la: 13/05/2006 19:36:59
Mesaj:

Eu am auzit despre Zentel numai lucruri urate! Un amic a dat copilului si acesta s=a simtit destul de rau.
Pentru giardia exista tratamente mai usoare, naturiste, care nu distrug ficatul. Vezi la farmacie sau la plafar.

---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamescu spune:

Salut,fetelor!Si pustiul meu a avut giardia si uite cum l-am tratat,chiar daca nu ar fi avut 2,6 ani ci 35,la fel as fi procedat:Am luat:Helmiflores+giardinostop+antigiardia,cate 2,5ml amestec de 3/zi inainte de mese(cu ajutorul seringii nurofen)timp de 10 zile,apoi 10 zile de tinctura de propolis fara alcool(pt copii)+giardinofug ,apoi iar H+G+A 10 zile.Dar,sa stiti ca simptomele care le prezenta,adica TOATE,ca la carte,nu mai erau prezente in timpul trat cu Helmiflores.Eu l-am suspuctat pe pustiul meu de la inceput,dar cunosc o bunica care a lasat copilul 1an si 2 luni fara nimic,iar cand a inceput trat la recomandarea mea,pustiul nu prezenta nici o ameliorare nici macar dupa 2,6 luni de tratament.El este inca in tratament naturist,dar tot va mai dura ceva timp pana la vindecare.


Binecuvantata cu suflet pereche-Romi si cu un scop luminat in viata-Tomas Cristian,asteptand un semn pozitiv pe testele de sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

oanab125

Posted - 10/07/2006 : 08:10:54
--------------------------------------------------------------------------------
Matei are un an si zece luni si are giardia. Stiu ca sunt si tratamente naturiste cum ar fi ceaiul de cimbru, usturoiul, mai stiti voi si altceva? Mai stiam si de propolis. Altceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Eu doar il suspectez pe al meu ca ar avea oaresce paraziti... As putea sa-i dau Hlemiflores fara sfatul medicului? Ce parere aveti?

Claudia, mamica de baietel 2,6 ani si de fetita 10 luni
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab125 spune:

Eu ii dau Helmiflores si in prospect scrie ca este pentru tratarea si prevenirea infestarii cu giardia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Pe prospectul la Helmiflores scrie ca se poate administra si fara sfatul medicului. asa ca ii poti da...

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Am inceput sa ii dau...DAR... e groaznic la gust si are dreptate bietul copil cand fuge atunci cand ma vede cu lingurita... Cum faceti sa bea amareala aia? Sa incerc pe zahar? Sau cum? Va rog, cum ati procedat?

Claudia, mamica de baietel 2 ani si 7 luni si de fetita 10 luni
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Baiatul meu (un an si 7 luni) se trezea de 5 ori pe noapte, se foia, se agita sau pur si simplu statea treaz, dar nu parea sa-l doara ceva. Doctorita noastra nu era in Buc, trebuia sa mai astept o saptamina ca sa-i fac analizele si am inceput sa-i dau, dupa ce m-am informat intr-o suta de locuri- Helmiflores si propolis (pentru ca am citit ca parazitiiintestinali pot da si insomii, mincarimi, agitatie). Dupa luni de nesomn si chin, in prima noapte dupa ce am inceput tratamentul asta, copilul meu a dormit 10 ore. Nu m-am entuziasmat, am zis sa nu fie o intimplare, dar uite ca a trecut o luna jumate de atunci si doarme si acum la fel de bine (se mai trezeste sa bea apa sau un laptic maxim o data pe noapte, dar nu se compara cu ce se intimpla inainte).
Claujuro, eu ii pun Helmiflores in lapte, nici n-am incercat sa i-l dau asa cu gustul lui.

Mergi la inceput