Parazitii intestinali

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ixyshor spune:

Incep cu scuzele de rigoare, probabil ca s-a mai discutat pe aici de problema asta, eu am citit mai pe sarite si nu am gasit exact ce caut. I-am facut un examen coproparazitologic baietelului meu de 3 ani si i-au fost gasiti limbrici. Dr a banuit ca exista paraziti, are cateva simtome(mancarimi de nas, lipsa poftei de mancare) si mai ales(ceea ce este cel mai deranjant) un fel de urticarie, face aproape zilnic bubite, mai ales la in zona anusului si pe picioare.La recomandarea medicului, a luat Zentel. Se pare totusi ca nu am scapat de ei. Flagyl nu i-as mai da(asa cum spune dr), mi se pare destul de mult si Zentelul, si macar de-ar fi fost eficient. Totusi sunt medicamente tari pt varsta lor.Exista ceva naturist care sa dea cu adevarat rezultate? Daca da, ce anume?
Multumesc anticipat!
Edit: usturoi a mancat la greu. Speram sa o rezolvam cu usturoiul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ixyshor spune:

N-ati scapat de limbrici altfel?
Macar cu zentel a functionat la voi din prima?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns derya spune:

buna tuturor.Am un baietel de 12 ani,gras si frumos.Aseara se plingea de mincarimi in zona anusului,i-am gasit un viermisor mic si subtire,cred ca este vb desopre oxiori.Ce tratament sa-i dau tinind cond de faptul ca trat pt paraziti sint f toxice???Imi recomanda cineva un produs naturist?Mai am in casa si o fetita de 3 anisori care si ea la rindul ei se plinge de dureri de burta,dar nu are deocamdata mincarimi.Sint in pericol?Va rog sa-mi raspunda cineva.Baietelul se scarpina des si la nas..ce ma fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Copiii mei au avut amandoi limbrici (eu nu i-am vazut) dar au iesit la amprenta anala si pediatra mi-a spus ca nu exista tratament naturist impotriva lor ci numai medicamentos. Am incercat cu Zentel si nu am scapat de ei, apoi cu Decaris si in sfarsit i-am invins... dar din colectivitate se pot reinfesta oricand, din pacate.

Aveau toate semnele: lipsa poftei de mancare, scarpinat in nas, se inroseau in jurul anusului, mancarimi...

Cel mai bine e sa cereti sfatul medicului, nu va luati dupa sfaturi de pe forum... parerea mea e ca doar un medic poate sa va prescrie tratamentul adecvat varstei copilului. Iar cu parazitii astia nu e de glumit.

Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinababau spune:

noi intial am incercat cu naturiste-Giardinofyt. Insa nu ne-am scapat. ACum incercam cu un produs de la aloe si cu homeopate. sper sa mearga ca nu mai rezist cu Giardia asta. Am refuzat Zentel-ul, e prea toxic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Buna, am vazut ca discutati de giardia...si verisoarei mele i s-a descoperit pe la 2 ani ca are astfel de paraziti...;si stiu ca doctorul i-a recomandat un sirop(numele din pacate nu il mai stiu), dar nu prea a avut efecte asa ca i-a spus ca incerce cu usturoi...si a mers, i-a eliminat afara ...aaa...si nu dulciuri...parazitilor le place dulcele.....iar dupa aceasta trebuie sa le dati copiilor ceva vitamine..ca giardia slabeste organismul...

http://bd.lilypie.com/JP1np2.png

26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alllinna spune:

giardia este un saprofit nu traieste niciodata singur, exista si o a doua parazitoza, incercati sa o depistati, analize frecvente la 3 zile la 7 zile la 10 zile pentru ca nu toate parazitozelele au acelasi stadiu de reproducere, mult succes. Eliminarea cainilor pisicilor din preajma, cand mergeti pe strada , nu-l lasati din mana tot pe strada poate fi lins de un caine sau o pisica, e plin de oua de paraziti, succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alllinna spune:

Daca copilul baga mana in baltoaca si apoi duce mana la gura - se contamineaza . De asemenea, salatele insufficient spalate ne pot contamina cu oxiuri. Legumele stropite cu apa de put pot furniza Giardia. Oxiurii determina aparitia unor mancarimi in zona perineala. Copilul se scarpina, iar ouale ajung sub unghie. De aici se ajunge usor la contaminarea altora. Chistul hidatic apare mai frecvent la copiii care traiesc cu un caine in casa - sau care baga mana in gura cainilor intilniti pe strada. In cazul in care cainele nu e bine deparazitat, prietenul omului devine sursa parazitozelor. Deci masurile de profilaxie tin stric de respectarea igienei in familie si colectiv. Fierberea lenjeriei este si ea o conditie - daca nu folositi scutece de unica folosinta pentru copil. Tratamentul intregii familii e inutil - atunci cind copilul merge la gradinita - fiindca se poate reinfesta din nou. Cel mai bine este ca parintii sa anunte gradinita pentru ca tratamentul sa fie extins la toti copiii din colectivitate. Nu trebuie sa va fie rusine sa recunoasteti ca micutul are viermisori. De obicei - sursa este un alt copil - care nu prezinta simptome.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tudorr spune:

Citat:
citat din mesajul lui claujro

Copiii mei au avut amandoi limbrici (eu nu i-am vazut) dar au iesit la amprenta anala si pediatra mi-a spus ca nu exista tratament naturist impotriva lor ci numai medicamentos. Am incercat cu Zentel si nu am scapat de ei, apoi cu Decaris si in sfarsit i-am invins... dar din colectivitate se pot reinfesta oricand, din pacate.

Aveau toate semnele: lipsa poftei de mancare, scarpinat in nas, se inroseau in jurul anusului, mancarimi...

Cel mai bine e sa cereti sfatul medicului, nu va luati dupa sfaturi de pe forum... parerea mea e ca doar un medic poate sa va prescrie tratamentul adecvat varstei copilului. Iar cu parazitii astia nu e de glumit.

Mara si Matei


cum adica amprenta anala ...cum se face asta si unde ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusa05 spune:

buna seara
v-am citit recunosc ca pe sarite dar nu am timp pre mult.
am un baietel de aproape 8 ani care acuza dureri de burta (nu sunt frecvente se repeta la 2-3 saptamani) mai ales in zona ombilicala dar nu are si alte simtome de macarimi de nas, anus sau piele, mananca normal nu are cearcane nu face diaree si nu e constipat. am facut si coproparazitologicul cel cu 3 probe din 4 in 4 zile si nmk. medicul pediatru mi-a prescris CINA 7 CH e un medicament homeopat. a mai luat cineva asa ceva. multumesc si astept raspunsurile voastre.

Mergi la inceput