Parazitii intestinali

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

NU am timp pt toate paginile anterioare, sorry, asa ca va rog un raspuns simplu:
- scaunul pt depistarea parazitilor intestinali e posibil sa fie analizat si daca e obtinut dupa folosirea supozitorului cu glicerina la copil?
- trebuie duse 3 probe 3 zile la rand sau din 2 in 2 zile?
- daca proba e prelevata dupamiaza cand nu mai lucreaza laboratorul, se poate pastra la rece pt a doua zi dimineata?

merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe2004 spune:

Buna. Nu stiu daca se poate lua proba si cu supozitorul, dar cred ca daca recoltezi din alta parte, nu din cea care a atins supozitorul, e ok. Poti suna la laborator totusi.
Referitor la a 2 intreb, eu am procedat asa. Am pastrat in frigider proba facuta in dupa=amiaza zilei precedente.
Bafta.

Andreea, mami lui Alexandru (26 apr 2004)
noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cum tratam giardia?
alina2006
va rog frumos pe cele care ati avut probleme de acest fel, sa-mi spuneti un tratament pentru giardia care sa nu aiba asa multe efecte secundare!

baietelul prietenei mele are 1 an si 4 luni, tocmai ce afost racit, a facut si giardia si nu prea mai vrea sa-i dea stomacul peste cap, in ultima perioada mananca foarte prost!

multumesc mult!


monica70

Noi ii dam Dianei seminte de dovleac dimineatza pe stomacul gol.Ii si plac si stiu ca e un fel de tratament naturist pentru giardia.Parca mananca mai binisor de cand am inceput cu ele.Daca nu le rontzaie,sau ii e frica sa nu se inece,i le poate macina si pune asa in mancare.Diana are un an si 8 luni,manaca demult de toate,deci inclusiv semintze


mayaione
Ii recomand helmiflores, e naturist. Seminte de dovleac, mierea poliflora, mujdei de usturoi. Despre Helmiflores am citit ca e bun si nu are efecte adverse.

adinell
I-am dat de toate de la naturiste pana la Zentel, degeaba!!! Asta ma intriga: ca nu a scapat nici pana acuma, de un an ne luptam... acuma sunt obosita de ei, am lasat-o mai moale... ca nu mai rezist psihic daca tot o sa lupt:(



mayaione
Adinell inseamna ca o persoana din anturaj are in continuare giardia si ii transmite tot timpul. In mod normal trebuie toata familia trebuie sa se trateze si cei care intra zilnic in contact cu copilul. Se impune si sterilizarea a tot ce atinge copilul, lenjeriile, jucariile, absolut tot.

V. Erica
Exista un produs naturist pe baza de usturoi si cimbru - Garlic Thyme- se numeste, foarte eficient. Este sub forma de capsule mici. Daca ar reusi sa i le adminstreze ar fi f. bine. Si restul familiei care intra in contact cu copilul tb sa le ia. Trimite-mi PM cu adresa de mail daca vrei mai multe detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana06 spune:

Mie medicul mi-a spus ca pot sa-i dau copilului jumatate din plafar, de giardia nu va scapa cu tratamente naturiste!I-a recomandat Zentel care dupa parerea ei ar fi cel mai bun dar...problema este ca ia tratamentul si dupa 5 min. exista riscul de a se contamina din nou(un creion,o jucarie,o gura de apa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neliana spune:

A mai fost deschis acest subiect cu multa vreme in urma si atunci am explicat tot ce se poate afla despre giardia,poate moderatorii gasesc pe undeva si dau link.
Dar in mare.
1 Daca esti sigura 100% ca are giardia si copilul nu a luat medicamente frecvent,poti incerca cu produse de la plafar:Giardinofug,
Ulei de dovleac presat la rece
Seminte de dovleac pe stomacul gol
Pentru aceste produse tratamentul este pe termen lung si necesita o igienta corporala adica: chilotei fierti, lenjerie schimbata mai des spalarea mai des a manutelor cat si a jucariilor, cat si o alimentatie fara lapte, dulciuri,iaurturi.
Cei din familie obligatoriu un examen copro,dat fiind probabilitate infectarii de la parintii bunici care iau contact mai mult cu diverse persoane,lucruri din exxterior.
Cunosc foarte multe cazuri in care parintii tratau copii ca doar lor le faceau analize si dupa 3-4 saptamani sa spuna ca iar copilul are giardia.Si surpriza mare a fost sa afle ca parintii erau focarul de infectie.Tratmentul se face in familie(mama tata bunu,bunica eventual bona iau un tratament.

2 Daca stica baietelul a mai luat medicamente farmaceutice cu concentratie de antibiotice si corpul raspunde la ele atunci poti incerca Flagyl care, atentie este toxic la fel ca Zentelul si ataca ficatul si stomacelul.Daca optati pentru ele concomitent copilul trebuie sa ia Biotics Baby sau Ecoflorina pentru flora intestinala.Este ca un pansament.Si tot la fel igiena si tratament la membrii familiei.


Sanatate




www.copiionline.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de Ica 1975


Ptr mamicile care s-au confruntat cu problema asta, va rog spuneti-mi si mie care ar fi simptomele. Fetita mea are 2 ani.

Mamicile din Canada/SUA - va rog spuneti-mi ce v-a prescris medicul in cazul asta?




Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Tratament naturist paraziti
LYLY809
De vreo luna baietelului meu ii miroase urat din stomac. Cand a inceput sa se trezeasca noaptea si sa tipe de foame,m-am impacientat. Pai cum, el de la cateva lunite nu se mai trezea noaptea sa ceara laptic!
Mi s-a spus sa-i fac coprocultura si coproparazitologic. Cea de-a 2-a analiza e de durata, se repeta de 3 ori la interval de 2-3 zile...pana aflu rezultatul ma gandeam sa-i dau un tratament naturist, caci nu are cum sa-i dauneze, chiar daca nu are paraziti.
Stie cineva vreunul? Multumim anticipat!

iuliana_2007
Eu zic ca este mai bine sa astepti rezultatele si sa vezi ce spune un medic in legatura cu asta.

aurelia1278

Usturoi! Daca ii place si nu-i face rau. Fi-mea papa usturoi in mancare (in spanac, de ex.), taiat marunt si fiert putin. Ii dau de pe la 1 an si jumatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Multumesc pentru raspunsuri.Oricum, am citit ce s-a scris pe aici. Daca are si bona paraziti,am incurcat-o. Trebuie sa o rog sa se trateze...iar daca are ea, are si nepotelul...sa-l trateze si pe ala...si tot asa...
Deocamdata ii dau miere cu seminte pisate de dovleac, dar o sa caut si helmiflores, sa-i dau dupa ce terminam cura asta.


Lacri si Razaciosul Alexandru 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinusha06 spune:

Tocmai am venit acum de la spitalul Colentina pt ca bebica mea are o eruptie pe manute si picioruse ,este palida,inapetenta avansata ,cearcane,scaune moi si din proprie initaitiva am zis sa ii fac un coproparazitologic si coprocultura si a AG GIARDIA le spuneam asta si medicilor de la colentina la care unul din ei ma intreaba ,,si acest ag geardia din ce il recoltati?,,eu raspund din fecale-kaka ,,a da nu stiam,,si acum va intreb eu din kaka se face nu?ca de unde eram asa de sigura acum numai sunt o data ce un cadru medical dermatolog nu stia atunci eu contabila nici atat nu ar trebui,eu o banui de giardia si ca sa nu repetam la nesfarsit copro am inteles ca acesta detecteza din prima este adevarat nu?
sanatate

Flori 17sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de Midori


Azi am fost cu probe la laborator si i-au iesit
Oxiuri Pozitiv.
A durat 10 minute sa faca proba de laborator.
(am fost la BioLumiMedica, sper ca este un laborator bun)

Fiica-mea de cateva zile se tot plangea ba c-o doare burtica,
ba c-o mananca funduletul. Ce mi s-a parut ciudat e ca facea mai des decat deobicei, ea avea tendinta de constipatie si acum avea 2-3 scaune pe zi.

Au mai venit si ai mei care nu au vazut-o din vacanta si au zis ca arata palida si ca si-a schimbat culoarea la fata. Mie nu mi s-a parut, dar ma deranjeaza ca are cearcane.

Acum astept si rezultatul pentru caprocultura maine, sa ma duc cu toate la dr. sa vad ce-i da.

Se scapa greu de ei?
Merge si la gradinita si ma gandeam sa intrerup s-o duc la ai mei sa aiba mai multa grija de ea.

Cristina, mama lui Midori

Mergi la inceput