Clubul coafezelor-stylistelor ( 1 )

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Neatza, Fetelor!

Philip, de abia astept sa vad poza...

Nally, sa o luam pe rand.
Ai facut un curs de cosmetica.
Acum doresti altul de coafura-frizerie.
Din experienta mea de Lector in predarea coafurii, iti pot da un sfat.
Ori faci coafura , ori frizeria.
Sunt doua meserii diferite total.
In nici un caz nu e indicat sa le faci in paralel.
Deci, ori coafura , ori frizeria.
Am cunoascut persoane care practica ambele meserii si nu exceleaza in nici una, pentru ca in coafura trebuie sa te perfectionezi continuu , sa fii mereu in pas cu noutatile.
Referitor la cursuri, ideea este sa te inscrii la unul aprobat de Ministerul Muncii, care iti ofera diploma cu acelasi antet.
Diploma asemanatoare cu cea de bacalaureat, ondulata pe margine.
Cursul trebuie sa contina un numar de ore de teorie, cam un sfert, iar restul orelor practica.
Ori in salonul scolii, ori intr-un salon adevarat cu care scoala are contract.
Durata unui curs serios este cam intre 6 luni si 2 ani.
Evita cursurile de 2 luni ca sunt apa de ploaie.
Verifica inainte de inscriere daca vi se pune la dispozitie si ustensilele necesare, adica foarfeci, perii, etc, sau trebuie sa vi le cumparati voi, in afara de taxa de inscriere.
De ce?
Pentru ca sculele costa destul de mult.
Cere la inscriere sa vezi modulele de predare,structura cursului.
De preferat, sa vi se predea si notiuni de hair-style, managementul salonului de coafura,tunsori moderne, tehnici de vopsire, sa vi se puna la dispozitie retroproiector si mai ales formatorul sa aiba experienta.
In Bucuresti nu prea stiu unde sa te indrum, dar promit sa incerc sa aflu.
Daca erai aici, te luam la scoala mea.
Succes!!!

Mia, da, se poarta anul acesta buclele, lejere.
Dar nu permanent.
Pus pe bigudiuri mari, cu o spuma flexibila si apoi buclele se aranjeaza din mana.
Poti face asta acasa si daca urmezi acest sfat, freza poate tine cateva zile fara probleme.

Ma gandesc in continuare sa discutam despre caderea parului, tratamente, cauze.
Va rog sa propuneti si voi alte subiecte de discutie, in functie de problemele cu care voi va confruntati.
Sa fiti frumoase!


DORIS siINES
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele

Portofoliu INES

POZE CU NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristell spune:

Buna fetelor!
Este o idee excelenta cu forumul asta.
Va rog daca aveti timp sa-mi spuneti si mie cum mi-ar sta mai bine tunsa si ce culoare sa ma fac la par ca numai vreau blond.Ma tot gandesc de ceva vreme si cel mai tare mi-a placut cum s-a tuns Corina Danila.Ma gandesc si la ciocolatiu,dar nu stiu daca ma avantajeaza,ca eu am parul cu firul subtire si nu este nici prea bogat.Am okii verzi.As vrea o tunsoare cu parul mai lung si in acelasi timp sa para si mai bogat.Vreau cam multe,nu?Am pus aici niste poze : http://pg.photos.yahoo.com/ph/cristina_c66/album?.dir=/8525

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristell spune:

Am uitat sa va spun ca am si matreata de care nu mai scap.Am observat ca daca ma spal cu sampoane antimatreata nu am probleme,dar daca ma spal cu un sampon obisnuit imi revine.Ce as putea folosi ca sa scap de tot?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

Mersi pt sugestie, acum nu stiu ce spuma ar trebui sa-mi cumpar.Poate intra Michelle, care e mai in tema cu produsele din America de Nord. De fapt as vrea sa-mi cumpar si un fixativ flexibil si nu stiu de care.
Ideea e ca ca vreau o coafura care sa dea si bien , sa fie si usor de intretinut si nu vreau nici sa ma tund, il am lung.Pt ca peste cateva luni voi naste si ma gandesc la ceva easy.

www.lucavasile.go.ro" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

mai nu exista produs ideal ,ci produs ideal pt parul tau. personal recomand produsele profesionale pe care le gasiti in sua si canada in beauty supply store sau in saloanele de coafura. Din produsele pe care le gasiti in america eu una am incercat si recomand Matrix L`oreal , Redken , Goldwell



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

spuneti-mi si mie daca stiti un hair stylist profesionist bun in Iasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

fetelor spuneti-mi si mie un stylist\coafeza profesionist bun in Iasi sau un salon unde pot merge si sa ies multumita.va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

dar ce liniste pe aici, pe unde sunteti fetelor? m-am si vopsit, am ales maro caramel de la garnier, acu mai ramane sa fac si poze. blonda si tunsa am facut, da' nu si caramalelizata asa. am primit iar complimente la munca, so merci again doris.

philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Buna seara, si eu vreau sa-mi schimb look-ul,

vreau sa ma deschid la par, de fapt am inceput deja,
ma vopsesc numai cu l'Oreal Recital, din ce in ce mai deschis, si incerc sa iau numai nuante care nu dau reflexe rosiatice (pt. ca nu-mi plac)

eu sunt asta :http://photobucket.com/albums/a371/scufitarosie4/pele-mele/?action=view¤t=IMG_4651.jpg

am fata cam rotunda si nu stiu cum sa ma tund, nu-mi sta bine cu parul f lung din cauza osaturii destul de pronuntate...


plus ca as prefera sa fac totul singura acasa, chiar daca mi-as cumpara produse de salon, se poate ?

Cum as putea sa-mi deschid parul peste vopsea mai inchisa fara sa-l deteriorez si fara sa-l decolorez ? E posibil ?

Merci pentru atentie.

Sofie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristell spune:

Buna fetelor.
Doris ,Michelle va rugasem si eu sa imi dati un sfat,dar vad ca pana acum nimik.
Postarea mea e tot pe pagina asta mai sus un pic.
Va multumesc anticipat!

Mergi la inceput