Clubul coafezelor-stylistelor ( 1 )

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

o culoare care sa nu-ti dea bataie de cap ar fi o culoare care e foarte apropiata de culoarea ta naturala , adica ar trebui sa te vopsesti cu un maro inchis. Dar si in cazul asta va trebui sa retusezi radacinile cam la doua luni. De asemenea suvitele sunt o varianta care te scuteste de vizite la salon pt vreo 3-4 luni. Ai parul natural??? esti sigura ca ai scapat de vopseaua neagra?? atunci poti sa incerci suvitele , dar nu blonde pt ca ar fi un contrast deranjant ci caramel ,mocha ,capucino etc. De asemenea daca n-ai o problema cu rosul cred ca te-ar prinde suvitele rosii sau acajou.

michelle7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

quote:
Originally posted by michelle7

o culoare care sa nu-ti dea bataie de cap ar fi o culoare care e foarte apropiata de culoarea ta naturala , adica ar trebui sa te vopsesti cu un maro inchis. Dar si in cazul asta va trebui sa retusezi radacinile cam la doua luni. De asemenea suvitele sunt o varianta care te scuteste de vizite la salon pt vreo 3-4 luni. Ai parul natural??? esti sigura ca ai scapat de vopseaua neagra?? atunci poti sa incerci suvitele , dar nu blonde pt ca ar fi un contrast deranjant ci caramel ,mocha ,capucino etc. De asemenea daca n-ai o problema cu rosul cred ca te-ar prinde suvitele rosii sau acajou.

michelle7



pentru tine michelle !
parul meu este natural si nu mai am nici un pic de vopsea neagra ! am asteptat 3 ani sa iasa din par. iar cu roshul am o maaaaaare problema ! I hate it !as arata ceva de genul:
as opta mai degraba pentru suvite caramel dar cand creste parul cum fac ... le fac peste cele vechi sau asa ala-n dala? adika eu nu stiu si de aia intreb ca sa nu ma trezesc cu vreo minune in kap ca ma impushc !

Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

pai in mod normal cand se refac suvitele se vopseste numai partea crescuta. daca sunt facute corect retusurile se vor integra perfect in lucrarea veche fara sa risti sa ai din ce in ce mai multe suvite sau sa-ti strici parul suprapunand vopseaua. Ai mare grija la cine mergi pt ca niste suvite prost facute pot sa-ti strice toata munca ta de trei ani. Gaseste un stilist bun si sa nu-ti fie frica sa intrebi ce fel de tehnica iti face .daca te ia de sus si-ti spune vreun nume pompos explica-i ca nu esti de meserie si sa-ti explice babeste ce face adica cat de groase vor fi suvitele , vor fi simetrice in tot parul sau vor fi mai accentuate pe calota etc etc . de asemenea cere sa-ti arate exact ce culoare crede ca vor iesi suvitele . In general contrastele mari nu dau bine. de aia cred ca suvitele prea deschise nu te avantajeaza asa ca nu te lasa covinsa ca suvitele blonde sunt cele mai trendy ( s-ar putea sa-ti propuna pt ca sunt mai usor de facut :) ) Daca nu esti confortabila cu ce-ti propune nu sta sa-ti strice parul , explica-i ca nu crezi ca ce iti ofera e ceea ce cauti tu si ia-ti la revedere. Nu esti cobaiul nimanui si in plus de asta tu platesti deci trebuie sa fii multumita. Multi clienti, din rusine nu explica sau nu stiu ce vor si pleaca nemultumiti . Crede-ma pierderea e de ambele parti iar un om inteligent si capabil va lua critica ca un lucru pozitiv.

michelle7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

multumesc michelle ! cred ca am sa optez pentru niste suvite, maro si subtiri, si sa fie...asa ....in tot capul nu numai pe deasupra, daca m-am exprimat corect

Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Neata, fetelor!

Ce mai faceti?
Oana, asa cum te-a sfatuit si Michelle, suvitele ar fi cea mai buna alegere.
Michelle, ceva noutati?
Azi merg la curs si aflu mai multe despre salon.
Urma ca prietena mea sa se intalneasca cu Dana.
Deja incep programarile pentru Sarbatori si Revelion la salon.
Parca nu-mi vine sa cred...
Va doresc tuturor o zi buna!

DORIS siINES
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele

Portofoliu INES

POZE CU NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

doris draga nu stiu nimic . astept un mesaj de la dana maine probabil. sunt tare suparata pe chiriase , le-am lasat cu cea mai mare incredere salonul . asta e. ma asteptam la surprize dar nu atat de repede .

michelle7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a.cicel spune:

Buna fetelor
As avea si eu nevoie de un sfat de la niste profesioniste. Am parul blond, foarte cret. E pana la umeri si imi creste foarte greu. Am reusit sa scap de matreata, cu care m-am chinuit vreo 4 ani. Am facut prostia sa ma vopsesc la un salon de cartier si acum imi cade parul foarte tare. Si mi s-a ars de la vopsea. E foarte uscat. Cum scap de aceste probleme? Mai ales ca in februarie am nunta si vreau sa am un par frumos, care poate fi aranjat, nu ca acum ca sta doar cum vrea el.
O sa incerc sa pun si o poza cu mine.
Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

ti l-a ars cu vopsea sau cu pudra decoloranta? se pastreaza in continuare buclele sau e " lanos" ? Cand e ud si prinzi intre degete cateva fire , sunt exagerat de elastice???? Se rupe firul la capat???

michelle7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a.cicel spune:

quote:
Originally posted by michelle7

ti l-a ars cu vopsea sau cu pudra decoloranta? se pastreaza in continuare buclele sau e " lanos" ? Cand e ud si prinzi intre degete cateva fire , sunt exagerat de elastice???? Se rupe firul la capat???

michelle7



E ars cu vopsea. Si se pastreaza buclele doar cat timp e ud, apoi devine lanos. firele se rup si de la capat, si de la mijloc, si de peste tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

In primul rand trebuie sa constientizezi ca ce s-a intamplat cu parul tau e un proces ireversibil ( adica de la mijloc pana la varf " a decedat" ) Parul mort nu va mai fii niciodata par sanatos dar vestea buna e ca ii poti ameliora aspectul. Parului tau in afara faptului ca e deshidratat ii lipsesc proteinele . O sa incep prin a-ti da un sfat babesc , adica 1 data / saptamana timp de 4 saptamani fa o maioneza din ulei de masline cu un galbenul de ou . Intinde-o in tot parul ( nu insista pe radacina) si las-o sa actioneze cam 2 ore. parul trebuie sa fie spalat proaspat si zvantat cu prosopul. Daca pui o pg de plastic peste par si dupa aia infasori parul intr-un prosop ud fierbinte efectul va fi amplificat( reincalzeste prosopul in microunde o data la 15 minute).
cand iti speli parul evita apa fierbinte si ai grija sa clatesti bine parul dupa sampon. Cumpara un sampon pt bucle si o masca cu proteine pt par deteriorat. Incearca sa nu-ti speli parul f. des ( max 2 ori/ sapt ). De asemenea evita tunsoarea in trepte pt ca va scoate in evidenta parul deteriorat. Tunsoarea de tranzitie a parului distrus e tunsoarea dreapta ( bob) . Daca totusi ai deja o tunsoare in trepte si nu vrei sa renunti la ea ai grija sa tunzi parul regulat ( cel mai tarziu 1 data la 6 saptamani ). Inca un secret . daca parul e blond f . deschis , vopseste-l cu un nuantator ceva mai inchis la culoare gen nisip, bej ( nu gri ca o sa arate ori verzui ori sobolan din cauza ca va absorbi prea multa culoare). asta o sa-i dea parului un aspect mai sanatos si luciu. De asemenea , o perie rotunda si feonul trebuie sa fie nelipsite din ritualul de dupa spalare daca vrei sa arati cool

michelle7

Mergi la inceput