Aventura plecarii din tara

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by Sabina

Pai de ce nu mai povestiti nimic?
Otilia, ne-ai ramas datoare!

Sabina & Sofia Galagia

Sabina, gata, mi-am platit datoria!
Vezi subiectul "Emigrare in Franta"...



@+...
Otilia & La Adelita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna spune:

Sunt de acord cu Iris, in privinta "inginerilor" din Romania.
Asta nu ar insemna ca eu nu sunt inginer, ba chiar chimista sunt. Si chiar cu nasul pe sus. Mereu ma gandesc ca nu as putea sa ma duc 2 ore pe zi si sa fiu "putz-frau" sau mai stiu eu ce, dar pe urma tot eu ma intreb cati ingineri castiga 325 euro pe luna in Ro?
Sigur, mai ramane o intrebare: ce poti face in Germania cu 325 euro pe luna, cel putin la Muenchen, insa cand nu stii limba foarte bine, mai bine atat decat nimic, nu?

ariadna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Aventura plecarii mele se cheama "la barza chioara ii face Dumnezeu cuib", aventura o vad numai eu pentru ca sunt un om care ma despart cu greu de locul meu. Am plecat urmandu-l pe sotul meu aici. Nu ma gandeam eu la plecari, nu ca nu m-ar fi tentat ci pentru ca nu aveam "guts" si nici suport financiar. La Loterie m-am mai gandit eu sa aplic dar mereu uitam si treceam de data limita. Cumplit de comoda. Dar s-a intamplat in primavara lui 2001 sa aflu de chat si cu se mananca si era ca o noua jucarie pentru mine, ore intregi petreceam pe yahoo messenger (ca si acum de altfel) si ma pomenesc cu un mesaj de la un tip. "Cine naiba mai e si analfabetul asta?" am zis eu prima oara, atat de prost vorbea romaneste. Nu stiam atunci pe unde e si cu se ocupa. Nici chef de aventuri nu aveam, tocmai iesisem dintr-o relatie cu un dobitoc si nu mai aveam nevoie de altul. Dar...what the hell, vorbeam cand si cand, nu faceam altceva decat sa plang pe umarul lui, era mai usor, nu ma vedea, era un strain. Mi-am povestit toata viata, el pe a lui (destul de boring de altfel), tot zicea ca vine prin vara lui 2002 la bunici (mda, sigur, de parca te mai tin eu minte pana atunci), i-am trimis o poza, el pe a lui (eh, merge), mai tarziu am aflat ca s-a indragostit de poza mea si ca aratat-o la toata familia. Prin septembrie stiam deja tot unul despre altul, de cand era lupul catel, in octombrie m-a anuntat ca vine in Romania de sarbatori pregatit cu tot ce trebuie pentru casatorie (inclusiv un inel cu diamante). N-am spus la nimeni nimic, colegii au stiut ca plec in concediu (nu avusesem in anul ala deloc) si nu m-am mai intors la munca, le-a spus seful meu ca nu mai vin. Parintii i-am anuntat cu o saptamana inainte sa vina la casatorie. Sotul meu a stat o luna jumate in Romania unde am avut tot felul de piedici: nu mi-a fost gata costumul pentru casatorie decat cu cateva ore inainte, la 5 dimineata faceam probe la croitor, pierdut pasaport si facut altul la urgente, tot felul de drumuri cu masina sau cu avionul, ture intre Cluj si Bucuresti ca ne-am petrecut timpul la Cluj cu prietena mea cea mai buna care ne-a fost si nasa, ne invarteam ca intr-un carusel care nu se mai termina. Am venit inapoi cu el aici in ianuarie 2002, si de aici s-a nascut in capul meu ideea ca "la barza chioara ii face Dumnezeu cuib": am un sot minunat, familia lui e de nota 20 din toate punctele de vedere. Primele trei luni au fost de cosmar, ma simteam prinsa intre doua lumi, parca nici in Romania nu mi-as mai fi gasit locul dar nici aici nu stiam pe ce lume ma aflu. Vorba lui Iris, nu trebuie sa te gandesti prea mult la ce se intampla, ca altfel te cuprind toate spaimele si dai inapoi. Nu regret nici o secunda, mi-e dor de cei dragi din Romania, o sa ii aduc aici, o sa mergem noi in Romania, ne obisnuim cu toate ca asta e viata, ne urmam, fara sa stim, destinul oricare ar fi el.

Oana_B barza chioara


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana Radu spune:

Buna fetelor,
V-am citit cu mult interes mesajele voastre.Emotionante si pentru unele chiar adevarate aventuri.Va felicit pentru noua voastra viata si va doresc numi bine. Ma gandesc de multe ori ca a pleca e o mare aventura...dar a ramane e si mai mare.Poate ca si asta ar fi un subiect interesant pentru fetele de aici?



Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by ariadna

ingineri castiga 325 euro pe luna in Ro?

ariadna



Na, ca s-a facut si de 400 euroi

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sarag spune:

quote:
Originally posted by iris

uf, hai sa va povestesc si eu "aventura emigrarii noastre"



Bravo Iris!
Bravo pentru curaj, pentru increderea si optimismul care l-ai avut!
Mai ales ca ai plecat cu copiii mici..
Felicitarile mele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Fetelor, de ce nu mai povestiti?
Am certitudinea ca povestile voastre ne dau curaj si forta.Plus ca le citim cu sufletul la gura!
Va pup!

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moto spune:

[Da...se pare ca am inceput sa-mi pun problema asta din ce in ce mai des...Sa plec sau sa nu plec?
Ce v-a determinat sa plecati si care e "aventura" voastra
ACUM DUPA ATATEA RASPUNSURI POTI SA-TI FACI SINGURA O IMPRESIE SI EU CRED CA NUMAI TU SINGURA POTI SA ALEGI CE VEI FACE CU VIATA TA DACA VREI SA PLECI SAU NU RAMANE TOTUSI LA ALEGEREA TA SI POTI SA NE SPUI SI NOUA,DACA VREI. CE AI ALES...
PE MINE PUR SI SIMPLU M-A LUAT VALUL AM SPUS CA O INCERCARE NOUA NU STRICA SI AM PLECAT LA BUCURESTI SA IAU VIZA DE STATE SI AM LUAT-O BUCURIA A FOST MARE DAR VAI CE AM MAI PLANS CAND AM AJUNS AICI NU AVEAM PE MINENI DOAR EU SI SOTUL MEU NOI DOI INTR-O LUME STRAINA "NEBUNA"DAR AU TRECUT 4 ANI SI UITE CA NE-AM ACOMODAT VRAND MEVRAND SI SUNTEM BINE MERCI SI SANATOSI DAR GANDUL MEU ESTE TOT ACASA SI LA CEI DRAGI .LUPTA PENTRU A FACE CEVA CU VIATA MEA CRED CA A FOST SI ESTE MAI MARE DECAT TOT SI CRED CA DE AIA SUNT INCA AICI DEPARTE DE CEI DRAGI.....VIATA ESTE ASA DE SCURTA SPUNEA CINEVA ...SI TREBUIE TRAITA LA MAXIM .NU LUA O DECIZIE PRIPITA GANDESTE-TE DE 2 ORI INAINTE ....

Mergi la inceput