Bella, audienta la viata (3)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adinan spune:

Multumim pentru vesti, Pashosha !! am primit acum mesajul tau !
Da Doamne sa fie bine si noaptea asta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Doamne ai grija de acest ingeras mic sa treaca noaptea cu bine.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Doamne ai grija de acest ingeras mic sa treaca noaptea cu bine.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danateo spune:

Pash iti multumesc de mesaj... M-am linistit!!!
Ne rugam in continuare sa treaca cu bine peste noapte!

Dana si nazdravanu' de Matei
http://www.geocities.com/bebe_matei

size=2]AJUTATI COPII IN SUFERINTA PARTICIPAND LA BAZARUL UMANITAR
http://www.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=59
VA RUGAM AJUTATI INIMIOARELE BOLNAVE: BELLA SI MARIUCA TEODOREI[/size=2]
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57873
http://bella.netfirms.com/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deya spune:


ma tog pentru bella sa reuseasca.bine ca a trekut de operatie.

ii tin pumnii.bella pui mic o sa reusesti.

doamne ajuta



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

N-am avut net... a fost groaznic... toata ziua m-am gandit la Bella, la ce-o face in fiecare clipa... si acum am lacrimi in ochi, o vad parca, micuta, luptand pt o viata mai buna... Fetita asta are noroc cu carul, inca de cand s-a nascut, Dumnezeu are grija de ea, el i-a daruit viata si El o va ajuta sa treaca cu bine peste aceste operatii grele. Sunt sigura ca asa va fi! Te rog, Doamne, tine-o in paza ta iubitoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soli spune:

Buna seara tuturor celor care a-ti fost azi pe pagina Bellei

In primul rand trebuie sa va transmit din partea lui Rodica si Adrian multumirile cele mai fierbinti ;mi-au spus ca astazi cu siguranta rugacinile fiecaruia dintre dvs. au ajutat-o pe Bella sa treaca cu bine peste cele doua operatii .
Dupa cum vad Gabriela Hogas v-a informat in timp real despre operatiile Bellei. Eu am fost permanent alaturi de ei si trebuie sa va spun ca amandoi au suportat foarte greu emotiile si teama legata de cele doua operatii.
Cu cateterismul au avut probleme foarte mari si au trebuit sa mai faca inca o operatie complementara ca sa poata fi dusa la bun sfarsit.Prima s-a incheiat in jur de 12,10 ora de aici, dupa aproape 3 ore , si apoi au hotarat sa intre imediat in cea de a doua operatie care s-a incheiat in jur de 16,30 ora Romaniei . Pentru fetita a fost o zi extrem de grea .Am putut sa o vedem cateva minute pe Bella intre cele doua operatii si mi s-a permis sa-i fac poze, pe care o sa vi le trimit in scurt timp ( o rog pe ADINAN care se ocupa de situl Bellei , sa-mi trimita un mesaj pe adresa yaschovardhan@yahoo.fr )
Am vazut-o si dupa urmatoarea operatie in sala de terapie intensiva , singura problema care a aparut a fost ca dupa operatie inca se mentinea marita doza de CO2 din sange in detrimentul oxigenului. Bella ca de altfel fiecare copil din terapie intensiva , are infirmiera proprie 42/24 ore, si supravegherea este permanenta .
Tot astazi am avut intalnire cu d-na Anita Clement de Clety
, de la Asociatia umanitara internationala "La chaine de l'espoir " cu care am discutat cred aproximativ o ora si care a afirmat ca numai Dr. Sluysmans este in masura sa stabileasca costul urmatoarelor operatii. In plus au considerat ca a fost de datoria lor sa o accepte pe Bella pentru operatie din mai multe considerente :
- abandonata de familie
-au dorit sa ajute familia care o adopta
-faptul ca Bella e un caz aparte fiindca are nevoie de 3 operatii pana inimioara ei va functiona normal.
Ni s-a spus ca copii care vin in Belgia pentru operatie prin intermediul asociatiei sunt trimisi de regula singuri fiind preluati la sosirea in Belgia de familii de aici ( foster mome )care accepta sa se ocupe de ei pe perioada ante si post operatorie . Parintii care vor sa-si insoteasca copii , vor suporta toate cheltuielile legate de cazare si masa si tot ce poate interveni in viata de zi cu zi .Deasemeni parintii nu pot sta in spital cu copilul decat in timpul afectat pentu vizita .Copii dupa 2-3 zile sunt trasferati de la terapie intensiva la un alt etaj pentru 24 de ore .Daca medicul cardiolog si chirurgul considera ca copilul este in afara oricarui pericol, sunt externati .
Deasemeni medicii de la terapie intensiva decid cand copilul poate parasi serviciul respectiv ; in cazul in care apare cea mai mica perturbare in starea de sanatate post operatorie , sederea este prelungita . Aici intervine apoi "La chaine de l'espoir" fiindca in conditiile acestea costurile se maresc si ei platesc diferentele.
Dupa plecarea de la spital parintii trebuie sa se prezinte la control cand medicul decide ca trebuie sa mai reevalueze starea de sanatate a copilului.V-am dat toate aceste explicatii , ca sa puteti intelege modul de functionare a spitalului de aici .

Cam asta sunt noutatile care pot sa vi le transmit , sper din toata inima ca Bella sa depasesca cu bine urmatoarele ore care sunt critice. Am sunat-o si pe Rodica cateva minute mai inainte si mi-a nzis ca in starea Bellei nu a intervenit nimic alarmant ,am sunat apoi si la serviciul de terapie intensiva ,si mi-au zis ca Bella se prezinta bine a fost sedata din nou si doarme.
Azi pericolul a fost de 100 % si incepe sa scada cam cu 20-25 % in fiecare zi.Luni riscul va fi minim , dar ei prefera ca Bella si parintii ei sa mai ramana pentru 2-3 zile in pensiunea de langa spital.
Sincer , cred ca nici un parinte nu ar dori sa-si vada copilul asa cum am gasit-o azi pe Bella. Acum fiecare fuctie vitala este monitorizata , sunt urmariti toti parametri atat de infirmiera pe monitoarele de langa Bella cat si de medicii de serviciu pe un sistem central de control.Am incredere ca din momentul in care a ajuns aici Bellei nu i se mai poate intampla nimic rau niciodata;

Va doresc tuturor noapte buna ;Asta va fi cred prima noapte cand Adrian si Rodica vor putea in sfarsit sa doarma linistiti.

Cu stima G.Dighe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dantje spune:

Multumim D-na Dighe,pentru vesti,speram ca micuta luptatoare sa reziste sa se trezeasca maine dimineata si sa spuna...uf ce vis urat am avut.Belluta putere ingeras,ne rugam pentru tine pui.

Doamne intareste acest sufletel,si ajut-o sa treaca usor peste aceasta grea operatie.

Dantje & Martijn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_danen spune:

SUNTEM ALATURI DE TINE PUI MIC CU SUFLETUL SI CU RUGACIUNILE NOASTRE.
SA LUPTI TARE INGERAS CA ESTI ATAT DE IUBITA,SI SUNTEM ATAT DE MULTI CARE NE DORIM SA TE VEDEM CUM DEVII UN COPIL NORMAL.
INCA PUTIN BELLA SCUMPA SI TRECE COSMARUL.
PUTERE SI VOUA RODICA SI ADI.HAIDETI,CA BELLA E O LUPTATOARE SI O SA VA RASPLATEASCA TOATA SUFERINTA ASTA CU DRAGOSTEA EI SI CU ACELE CUVINTE MAGICE...MAMA SI TATA...
DOAMNE AJUTA...

EU SI AI MEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Of Doamne,am citit ms. postat de d-na Dighe cu lacrimi in ochi.Rezista micuta BELLA suntem alaturi de tine si ne rugam pentru tine.Iar voi parinti minunati,curaj trebuie sa reusiti.

andreeat

Mergi la inceput