doua suflete :mama si copil...

doua suflete :mama si copil... | Autor: Adema

Link direct la acest mesaj

Ieri am ajuns cu treburi prin Bucuresti si pe Bd.Titulescu, in fata cofetariei "Ana", ne-a atras atentia o mamica foarte tanara, cu un baietel.Mi-a cerut ceva de mancare si m-a impresionat teribil!
Am schimbat cateva vorbe cu ea: sta cu copilasul intr-o casa parasita, nu are pe nimeni, baietelul are un an si 10 luni.
I-am dat ceva de mancare si niste banuti, dar nici eu , nici sotul meu nu ne putem lua gandul de la ei.Ne e tare mila , mai ales de copilasul ala care pleaca in viata cu sanse ZERO.Era asa de cumintel mititelul! Nu stie ce e inseamna mancare buna, baita de seara, un asternut curat sau o jucarie frumoasa!
Stie cineva ceva despre femeia asta? Putem sa le dam si lor o mana de ajutor?


Adema&Codrut

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns uki spune:


Buna!

si pe mine ma impresioneaza astfel de personaje, e plin Bucurestiul din pacate, mie mi se rupe sufletul pt ei, atat pt mamici cat si pt copii... probabil va sfarsi si acesta prin cersit

sunt organizatii care ii gazduiesc o noapte doua... si dupa...Dumnezeu cu mila, daca trec de iarna!

apropo, eu am o punga mare cu haine, de copil... vreau sa le dau, insa in Bucuresti, ca nu ma pot deplasa afara... stiti pe cine va in nevoie? in afara de cei ai strazii?

Doamne-ajuta!

Mami Gabriela si fetitzuca Mariuca(31 dec 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Adema, din pacate Bucurestiul e plin de asa ceva. La fiecare cofetarie si la orice colt de strada si magazin. Nu ca te descurajez, dar chiar nu stiu cum i-am putea ajuta pe toti. Nici sa judecam nu e bine, insa multi dintre ei au ales de buna voie sa traiasca asa. E mai simplu sa cersesti decat sa muncesti. O sa vzi in mare parte tigani, sanatosi cu cate un copilas in brate cersind. Nu stiu cati din banii castigati sunt pentru copil. E foarte dificil sa faci ceva pentru acesti oamnei, sa cercetezi cazul, sa vezi unde e nevoie reala si nu doar inselatorie. Si de aici o intreaga discutie. S-a mai discutat pe tema cersetorilor de pe strada.
Uki, la generale este subictul cu bazarul, poti pune hainutele acolo si astfel ajutam si copilasii bolnavi cu banuti. Cred ca e cea mai buna idee, sunt copilasii bolnaviori care au nevoie de bani.

Ajutati-l pe Mihaita

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

orfanii uki au nevoie..
la spitale nu au cu ce imbraca abandonatii..am vazut cu ochii mei cum pe super calduri le dadeau costumase de prosop ca nu aveau nimik subtire




http://bella.netfirms.com/ro.htm

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adema spune:

anda, nu erau tigani!
Ce ma gandesc este ca daca e femeia aia singura si cu copilul de gat si nu are casa, nu are pe nimeni...cum o poate angaja cineva? Unde sa lase copilul si unde sa lucreze?
Stiu ca e plin de cersetori..Asa e.Dar ...m-a impresionat baietelul ala teribil!
Daca as stii ca sta acolo in fiecare zi, as pregati imbracaminte si mancare si i-as duce cand mai avem drum in Bucuresti...
Dar vad ca nu ii stie nimeni...

Adema&Codrut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

chiar daca erau tigani..disperarea unei mame nu are culoare..totul e sa fie adevarat..
te rog ia legatura pe pm cu andries, ea cunosate o fundatie care ajuta mama si copilul..poate se poate face ceva acolo..
succes

http://bella.netfirms.com/ro.htm

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uki spune:

[quote]Originally posted by pashosha

orfanii uki au nevoie..
la spitale nu au cu ce imbraca abandonatii..am vazut cu ochii mei cum pe super calduri le dadeau costumase de prosop ca nu aveau nimik subtire




http://bella.netfirms.com/ro.htm

pashosha mami lui Luca si Maia

draga mea, te cred, tu ai tot umblat prin spitale, incercand sa ajuti, eu nu am asa hainute mici(pt nou-nascuti) din pacate...
credeam ca stiti pe cineva care are copii de 1 an jumate, pana in 3, lucrusoarele sunt de la prietena mea care are 4 fetite!!! nu sunt noi...

va pup

Mami Gabriela si fetitzuca Mariuca(31 dec 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adema spune:

uki, de ce nu ii duci si baietelului de care ti-am spus ceva de imbracat? Vine iarna, sta in frig saracutul si i-ar prinde bineceva hainute.Si nici nu conteaza ce e cu mama lui, care e situatia sau altceva; conteaza o pomana pentru un copilas care nu are nici o vina ca s-a nascut acolo...


Adema&Codrut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

fetelor eu am multe hainute de la baietul meu Alvaro.
sunt hainute de la 0-12 luni sunt si hainute de iarna si vara e...problema este : Eu vin in Romania dupa o perioada de 6 ani , probleme mari am cu mama ca si-a pierdut casa si ceea ce vreau sa spun este ca POT TRIMITE PACHET IN ROMANIA DACA PUTETI SA MA AJUTATI CU EXPEDIEREA.( nu pot sa aduc cu mine tot ce am deoarce , sora mea naste si ea si eu am bagaje multe pentru baietul meu ca am nevoie sa aduc cu mine foarte multe pentru noi si mai am si pentru BAZAR)
Nu am bani sa platesc expedierea de aici in romania ca sa pot ajuta femeia cu baietelul !!! daca ma puteti ajuta , pot trimite o cutie mare plina de hainute purtate de la 0-12luni si jucarii.

Multumesc si astept raspunsurile voastre.

Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adema spune:

ElenaLove, daca ai hainute pt.0-12 luni nu i se potrivesc baietelului.El are 1an si 10 luni!
Eu speram ca cineva de pe Forum sa locuiasca prin zona Titulescu si sa stie macar daca femeia si copilul stau acolo zilnic.


Adema&Codrut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

ohh ...ok Adema ..acum am citit mai bine ca este vorba de baiatel marisor ca baietul meu de 1 an si 11 luni.
Sunt trista sa aud atatea cazuri si necazuri! totusi sa ne gandim si la faptul ca putem ajuta daca suntem uniti si intradevar vrem sa ajutam.
Totusi daca tine cineva legatura cu aceasta mamica si cu baietelul ei ...o sa aduc macar cate ceva pentru baietel cand vin sau ii pot lasa din hainutele baietului meu inainte sa plec.(aici nu are nevoie de hainute groase ca este cald tot timpul).


Elena

Mergi la inceput