Uleiul de masline

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Eu tzin uleiul de masline in camara.Cel pe care-l am eu este presat la rece.Nu e amar.
Uleiul care-l am eu eadus de cumnata maea din Italia.Ea vine in Tara destul de des si-mi aduce cate 2-3 sticle...care-mi ajung.Il folosesc cu precadere la salate.Insa la prajit nu am folosit.Folosesc din cel de floarea soarelui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Eu tin uleiul de masline intr-un dulap, mai departe de sursele de caldura, niciodata la frigider.
Nu il folosesc la prajit, mai mult la salate si gatit.

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

quote:
Initial creeata de Danna_36

Am cumparat ulei de masline pt bb dar cred ca am gresit pastrandu-l la frigider.Scrie pe el " a se pastra la loc intunecos si rece", dar cat
de rece? Intreb pentru ca al meu,in conditiile mai sus mentionate a precipitat.Am luat apoi altul, o marca mai buna, l-am pastrat la fel si...am patit la fel,deci nu marca era de vina, ci poate temneratuta.Voi ce parere aveti, cum trebuie pastrat? Iar cel precipitat il mai pot folosi?

Sa auzim de bine, Danna




Asa face uleiul daca il pui la frigider.

Se tine intr-un loc racoros si la intuneric sau semilumina insa in sticle de culoare inchisa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

quote:
Originally posted by ML

O intrebare pt. cei ce folosesc ulei de masline presat la rece, extra virgin (asa scrie pe dansul... Este amar si al vostru?



Nu e normal sa fie amar. O singura data am nimerit si eu o sticla amara si nu l-am mai folosit, desi nu era expirat.

Loma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Eu folosesc numai ulei de masline si-l tin in camara.

ML, s-ar putea sa fie de mai multe gusturi, am cumparat o data o sticla extravirgin rich taste si era rau la gust, cauta sa scrie mild, sau ma rog, orice in afara de rich taste.

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Uite ca nici nu am mai intrat pe subiect si voi vad ca-mi raspundeti la amareala. Eu folosesc Phillippo Berio (Italia), all natural, cold pressed, extra virgin si cand pun peste salata de rosii de ex. e amar-iute, ustura parca, dar nu ca usturoiul sau ardeiul iute. Il folosim stiind ca-i bun pt. sanatate dar mi se pare tare scarbos.
Oana, Loma dati-mi va rog niste "nume" sa incerc si altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna_36 spune:

Am scos inca de atunci uleiul de la frigider si ieri cand m-am uitat intamplator la el(nu l-am mai folosit intre timp) nu mai avea aspectul acela de precipitat(de depunere tulbure la fundul sticlei).Era limpede ca la inceput.L-am gustat, dar nu imi dau seama daca e ceva in neregula cu el. Pentru bb e clar, nu il mai folosesc, dar asa, pt noi cei mari, merge,ce parere aveti? Ati auzit de vreo intoxicatie(toxi-infectie alimentara) din pricina ...uleiului de masline tinut cateva zile la frigider?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

La noi scrie pe toate sticlele ca nu pateste uleiul nimic daca este tinut la temp.mai joase doar ca-si modifica aspectul si devine mai gros si mai greu de utilizat dar proprietatile raman aceleasi!Si la indicatii scrie sa-l lasi 1/2 h la temp.camerei ca sa-si revina!
Deci nici o grija ca nu este stricat!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna_36 spune:

Livia, multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoNickA spune:

Din cite am citit pe internet toate uleiurile vegetale isi schimba proprietatile la prajit, si anume devin toxice.
Diferenta e ca toate uleiurile vegetala IN AFARA de uleiul de masline devin toxice dupa PRIMA folosire la temperaturi ridicate.
Uleiul de masline devine toxic abia dupa cca ZECE folosiri de acest fel, adica puteti praji de 10 ori cartofi in uleiul de masline inainte ca acesta sa devina la fel de toxic precum uleiurile vegetale de orice tip dupa prima transa de cartofi prajiti .



Monica



Mergi la inceput