Teste de glicemie pt un baietel diabetic de 1 an

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Asta e dispozitivul Anina. Asta ar putea fi bun pentru Alex. Din cite am citi eu despre el poate fie rai fie iad. Depinde de pielea copilului, de muschi ( e mai grasunel Alex?), de vasele de singe...etc. E pe incercatea. Ce putem incerca e sa-l obtinem mai ieftin. Nu vind f multe pe an, deci poate sa mai lase din pret, zic. Incearca sa gasesti un distribuitor in Romania. Ei nu il recomanda copiilor, dar tu poti incerca asumindu-ti responsabilitatea. Ce e cel mai ce se poate intimpla dupa cum avd eu: fie sa ii dai doza gresita, fie sa ii faci vinataie. Dar ca si la injectie si acolo ai grija sa nu ii faci prea mult, deci si aici aceeasi grija.
Incearca sa gasesti un distribuitor in Romania. Motivul pentru care sint reticenti cu noi aici, pentru ca potrivit contractului ei trebuie sa trimita pe cineva acasa sa te trainuiasca cum sa il folosesti si le e cam greu sa trimita in Romania.
In timp ce gasesti dispozitivul in cearac sa gasesti cele mai subtire siringi care exista in Romania. Acum am inteles ca se fac fffff fine si fff ascutite asa ca de abia le simti.
Spune cu ce te mai putem ajuta,
Andrada

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by kawaichan

Buna,
Indrazanesc sa-ti dau si eu niste linkuri , nu stiu cat o sa-ti fie de folos dar eu sper din tot sufletul sa reusiti pana la urma sa-i puneti un insulin pump...cred ca se chinuie groaznic cu toate intepaturile alea.Mie mi se pare o investitie mult mai de valoare decat altceva, poate reusesti pana la urma sa strangi banutii necesari. Uite aici linkurile http://www.insulin-pumpers.org/pkids/youngest2.shtml
http://www.insulin-pumpers.org/pkids/youngest.shtml
http://www.insulin-pumpers.org/pkids.shtml
Multa sanatate !



Da, daca Alex o suporta atasata, e o investitie valoroasa,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Despre pompa de insulina am discutat cu dr lui Alex si mi-a spus ca varsta lui nu ne permite acum asa ceva. Sunt copii in Romania care au asa ceva, dar sunt fie sugari (acestia nu au aceiasi mobilitate ca un copil de 1-2 ani) fie sunt adolescenti, peste 10 ani. Ne-a recomandat un astfel de dispozitiv la adolescenta. Cica pompa de insulina este foarte periculoasa. O miscare mai brusca, sau eu stiu, curiozitatea fata de acel aparat(desi are o tastatura care se blocheaza, aceasta poate fi deblocata)poate injecat o doza mai mare sau poate tot cartusul si este FATAL!!!!!

Despre dispozitiv, ce sa zic.....la cine sa ma duc eu sa comand asa ceva, cine crezi ca si-ar asuma riscul asta, daca spui ca in state nu se vand prea multe si tin neaparat sa faca un training.
Nu stiu exact de unde sa incep si ce trebuie sa fac.

Plus de asta este si foarte scum si imi i-a ceva timp sa strang suma asta de bani.

macar sa imi luminati mintea ca sunt blocata.

P.S. In seara asta la 19.00 a avut glicemia 240mg/dl si la 21.30 l-am vazut cum se schimbase la fata, se molesise, am luat glicemia( am stricat si doua teste degeaba ca na fost picatura de sange suficienta) si era in hipoglicemie 58.
Cred ca stiu dc: de 2 zile vine cu glicemii mari peste 200 si azi am vb cu dr la tel si mi-a spus sa ii scad din hidratii de 19.00 in schimb sa fac toata cantitatea de insulina. Asa am facut, am dat 15 HC si am administrat inainte de masa, (glicemia fiind peste 200) 3,5 unitati de insulina si la nici 3 ore a facut hipo.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an

ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Pai dupa 3 ore poate sa scada la hipoglicemie. La 9 oricum are gustarea de seara nu?
Mai e ceva la copii asa mici precum e Alex. Nu maninca intotdeauna cit ii dai. Si atunci te trezesti ca i-ai facut insulina si n-a mincat toti HC. Citeodata e mai bine sa ii faci dupa, daca nu stii sigur ca ii va placea mincarea.
Trebuie sa o intrebi pe doctorita sa iti dea niste numere importante dupa care sa iti faci calculele: cu cit scade glicemia o unitate de insulina si cu cit ridica glicemia un carbohidrat. Ea o sa te puna sa faci niste testari si masuratori ale carbohidratilor mai dese dupa care iti va interpreta datele. Atunci vei stii sa faci calculele mai corect sa previi (cit se poate) hipoglicemiile. Si nu uita seara proteine si HC ca sa nu faca hipoglicemii noaptea.
Eu zic ca te descurci absolut minunat, l-ai observat pe Alex imediat, asta e extraordinar, nu multe mamici reusesc. Si asta e cel mai important.
A cita oara spun pe site ca m-am saturat si eu () ai nevoie de benzi pentru testari multiple ca sa poti sa te prinzi cum sta treaba bine. Si mai ai nevoie de un doctor pe care sa il suni oricind ai nevoie.
te imbratisez,
Andrada

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enix spune:

Andrada, am citit mesajul tau, muta discutia noastra daca vrei, insa provocarea ta nu o pot transmite, pentru ca ea contine niste termeni pe care eu nu vreau si nu mi-as permite sa ii reproduc. As face-o daca ar fi ceea ce eu gandesc, dar refuz sa o fac atunci cand eu apar ca intermediar. Gandeste-te, nu ai face si tu la fel in locul meu?
enix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enix spune:

Ana, daca problema e de ce dupa administrarea insulinei, Alex devine in scurt timp hipoglicemic, atunci daca stiu eu bine, sa stii ca e normal. Pancreasul, la un om care-l are sanatos, elibereaza insulina treptat, pe cand un diabetic o primeste pe toata odata, oricat de mici si dese doze ia. La adulti se da repede o lingurita de zahar, sau apa cu zahar. La copii, nu stiu.
enix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

quote:
Originally posted by ana_miti

Nu stiu exact de unde sa incep si ce trebuie sa fac.
Plus de asta este si foarte scum si imi i-a ceva timp sa strang suma asta de bani.
macar sa imi luminati mintea ca sunt blocata.


Ana, nu dispera. Suntem aici pentru a te ajuta, asa cum putem si ne pricepem.

Un pas foarte important ar fi sa afli, cand ai timp, daca exista posibilitatea de a se aduce in Romania acele fiole de 10ml.

Urmatoarea intrebare ar fi daca se poate sau nu modifica schema de administrare sa contina numai unitati intregi de insulina si minimum 2 de fiecare data. Asta pentru ca MediJector nu masoara decat unitati intregi, iar celalalt pe care il gasisem si care masura din 0.5 in 0.5, avea toleranta de +/-0.5, ceea ce tot acolo ne duce.

Si oricum, sa nu-ti pui toate sperantele in injectorul cu jet, exista posibilitatea de a nu te descurca nici cu el si dezamagirea ar fi foarte mare. Vezi ce a scris cineva mai sus despre incercarea de a folosi asa ceva.



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar pentru Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Enix, insulinele acum sint un pic mai performante. Chiar daca se administreaza toata cantitatea deodata au un termen de actiune (cu alte cuvinte stau intr-o suspensie care le "release" putin cite putin). Modul lor de actionarea e o curba nu o linie dreapta,
A

PS tonul ieri a fost cam dur, e adevarat imi cer scuze nu era pentru tine, iar daca doctorul e chiar interesat contacteaza-ma pe pm te rog

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Andrada, ai avut perfecta dreptate. Aseara a facut o hipoglicemie la 22.00 (53) si peste noapte a mai facut una la 4 dimineata (65). M-am trezit la 4 dimineata si l-am gasit in picioare in patut, sancea mai mult, parca incerca sa imi spuna ceva. Atunci i-am masurat glicemia si .....hipo de 65. I-am dat 10 HC de banana si o feliuta de cascaval.

Surpriza urata a venit dimineata la 7.00 cand a avut glicemia 282. Nici nu stiam ce sa fac. Am facut intai injectia cu insulina rapida, doza normala de 3 unitati. Mare chin a mai fost.....
tipa ca din gura de sarpe ......
Apoi supa o jumatete de ora i-am dat sa manance toata cantitaea de HC, adica 30, din care i-am dat doar 5 HC rapizi, rstul lenti. Am facut asta din doua motive:
1. trebuie sa ii dau si Hc rapizi, chiar daca este mare, pentru ca insulina rapida actioneaza imediat si pe urma nivelul zaharului scade si duce la hipo...
2. Daca ii reduceam cantitatea de hidrati, riscam sa patim acelasi lucru.
Asa ca mi-am zis decat sa mai faca inca un hipo dupa cele 2 mai bine creste si incercam sa o scdem prin diverse metode, efort fizic, baie, ....

Sa vedem acum la 10.00 cum vine.

P.S.
In legatura cu testele ai dreptate.....SUNT VITALE....desi numai am unde sa il intep. Tocmai de aceea am apelat la voi sa ma ajuttai. Exista niste glucometre care au un inteparici , pe care poti sa il folosesti si in alte zone ale corpului decat in deget. Adica poti sa ii sange pt glicemie din antebrat, palma,.....etc
http://www.diabeticexpress.com/content/ProductDetail.aspx?CategoryID=0&SubCategoryID=0&ItemID=01-90
Dar.....cine sa ma jute sa il primim si noi.....macar sa mi-l trimita cineva si sa pot sa ii platesc in 2 rate......apoi sa am certitudinea ca imi trimite testele in fiecare luna. Stiu ca este costisitor....dar sau veniti voi cu alte idei....

Ieri am primit un pachetel cu teste de la Madis. Ghinionul face ca testele sa nu se potriveasca cu aparatul nostru. Desi, eu i-am spus exact tipul de aprat pe care il folosim. Incerc marti cand vin la spital sa le schimb si sa obtin ce ne trebuie noua. Sa vedem daca reusim.
Oricum vreau sa ii multumesc pe acesta cale inca o data lui Madis.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an

ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Ana, acel aparat Accu-Check este la super pret! Scrie mai jos putin ca dupa mail-in rebate (adica dupa ce-l cumperi iti trimit un cec prin posta) ramane la 20 USD!
Sa vedem insa testele cat sunt de scumpe. S-ar putea sa se gaseasca si in Romania (si testele si aparatul), am mai vazut prin farmacii marca Accu-Check, nu stiu daca exact tipul Aviva.

www.diabeticexpress.com/content/ProductDetail.aspx?CategoryID=0&SubCategoryID=0&ItemID=02-104" target="_blank">Testele costa 82.5/100 de bucati, dar mai e si posta destul de mult la greutate asa mica.
Trebuie sa vedem daca nu le gasim pe aici mai ieftin.

Acele sunt $12/102 bucati.

Cand aveti drum pe la farmacie, intrebati cu toatele, va rog, de
Accu-Check Viva Kit (glucometru si intzeparici) si teste Accu-Check Viva.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar pentru Alex

Mergi la inceput