Teste de glicemie pt un baietel diabetic de 1 an

Teste de glicemie pt un baietel diabetic de 1 an | Autor: ana_miti

Link direct la acest mesaj

Nu stiu exact cumsa incep sa va povestesc, pentru ca simt ca ma sufoc de durere!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Plansul nu-mi da pace o clipa si lacrirmile ma impiedica sa va scriu.....dar, simt nevoia sa va spun si voua durerea mea si a familieie mele.

Pe data de 18 septembrie 2005, am ajuns cu Alex, singurul meu copil, in varsta de 1 an ( implinit ieri, 7 octombrie) la Spitalul Budimex din Bucuresti, unde a fost diagnostigat cu DIABET ZAHARAT INSULINODEPENDENT TIP 1.

Povestea am sa v-o relatez pe larg zilele astea....acum nu pot sa scriu, nu ma pot concentra prea bine.
Am nevoie insa de rugaciunile voastre.....si mai ales o mare rugaminte la fetele care ma pot ajuta. Avem nevoie de 8 teste de glicemie zilnic, intr-o luna ne trebuiesc cam 250 de teste. Spitalul ne ofera doar 25 gratuite, restul trebuiesc cumparate. asta inseamna vreo 5,5 milioane de lei lunar.

Nu vreau bani si nici sa primesc gratis, nu cer pomana!!!! Doar daca ma poate ajuta cineva sa le obtin mai ieftin. Am auzit ca in strainatate sunt mai ieftine decat in Romania. STiu ca aceste teste sunt de mai multe feluri si fiecare model are aparatul sau de masurat glicemia. Daca este posibil sa ma ajute cineva....astept sa ma contactati la adresa ana_miti@yahoo.com sau aici pe forum.


VA multutmesc din suflet!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.betasis.ro/puiu
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_miti/my_photos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Iubita ..daca imi trimiti cateva date ..promit sa incerc sa vad de unde se cumpara,cat costa,cum e....si tot ce trebuie inclusiv sa le cumpar si sale trimit ...
uite daca imi permiti ..aici pe forum mai este o mamica cu o fetita acre are la fel diabet zaharat -uite gaseti aici informatii , alte link-uri despre diabetul la copii

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58864

Va pupam dulce pe toate si pe toti,va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE!
Alessia, Benny (02.03.05) si Sebi (16.01.98)


Poze de pitici voinici


"Traieste ca si cum ai muri maine. Invata ca si cum ai trai vesnic". - Gandhi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Ana-Maria, ne rugam pentru voi
Multa sanatate micutului Alex.
Am scris si fetelor din grupul nostru sa intre pe acest subiect.

Dupa cum zicea si alessia105, te asteptam sa ne dai mai multe detalii.

Multi si suntem alaturi de voi.

Elena & Alexandra (25.09.2004) 1 Anisor


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51010" target="_blank">Povestea Alexutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Ana Maria suntem alaturi de voi!

Stiu ca nu-i momentul, dar ce te-a determinat sa faci aceste analize?

Geo, Ioana (20.06.1998) si Damian (01.10.2004)

http://community.webshots.com/user/giorgios72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigresa spune:

Ana_Maria, multa sanatate baietelului!!!!
Sa-l ajute Doamne-doamne!!! Ma rog pentru el. In viata se mai intampla si minuni.



Tigresa si tigrisorul Horia
http://horia.photoart.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Va multumesc din suflet ca sunteti alaturi de noi si pentru rugaciuni. Suntem o familie disperata, Alex este pentru noi TOTUL.
Ma intrebati cum a inceput acest cosmar si poate va mai intrebati cum mi-am dat seama.
Inca de cand avea vreo 7-8 luni, eu si sotul meu ne-am hotart ca dupa ce terminam de amenajat apartamentul sa mergem la Bucuresti sa ii facem niste analize, sa il vada un dr pediatru bun, asa pentru linistea noastra de parinti si mai ales pentru sanatatea lui. La cate boli sunt acum si cum aria lor de raspandire a coborat in randul bebelusilor, am hotart ca este mai bine asa.

Pe la jumatatea lunii septembrie copilul meu a inceput sa numai manance, bea apa multa, lichide in general, urina foarte mult, numai era asa energic si vioi cum il stiam eu. Acesta este si motivul pentru care eu nu am mai intrat pe forum, mi se facuse oarecum jena sa ma laud cu odorul meu, grasan destept si frumos.

Am mers la camera de garda a spitalului judetean din Giurgiu, ni s-a spus ca este racit la plaman si ca are rosu in gat. am luat antibiotice si speram sa ii fie mai bine. A doua zi, Alex se simtea mai rau. Am mers iar la camera de garda, alta dr ne spune ca nu este racit la plaman , si are CEVA la burtica. Ce anume nu mi-a spus, desi, copilul nu avea diaree, nu era constipat, nu vomita, facea doar 38,2, temperatura. Am luat alta reteta, insa a doua zi, asta era sambata , pe 18 septembrie, Alexandru devenise palid, incercanat, ce mai era foarte rau. Am uitat sa va spun ca la cele doua consultatii, am tinut in mod expres sa le spun despre simptomele pe care le-am observat. Si una dintre ele mi-a spus" Ce doar nu crezi ca se face diabet la 1 an?!!!"
In sfarsit, duminica, am plecat la bucuresti cu el, la spitalul Budimex, am mers la urgenta si acolo l-a consultat o doctorita tanara . a spsu ca are rosu in gat si apoi i-am spus de apa multa, pipi mult.....si atunci a zis sa mergem sus pe sectie sa ii ia o glicemie. Acolo, imi vine sa urlu si acum cand scriu, numai pot............aparatul de glicemie nu a mai indicat o valoare in cifre, ci HIGH, adica undeva la 600 valoarea glicemiei. "Este diabetic!" au excalamat asistentele, nu se poate sa reziste la o asemenea glicemie.
I-au mai luat inca una: rezultat = HIGH!!!!!!!!!!!!!!!!
In momentul ala am izbucnit in plans si am zis ca nu se poate asa ceva!!!!!!!!
Nici nu m-au bagat in seama. Mi-au luat copilul din brate si mi l-au dus la terapie intensiva. L-au chinuit si s-au chiniut si ele cred ca vreo 0ra pana au reusit sa ii puna perfuzia si pompa de insulina. El fiind grasut, nu ii gaseau vene, l-au ciuruit peste tot, in final i-au pus la glezna. Imaginati-va prin ce am trecut , eram doar eu si 2 asistente care il tineam. Si el se zbatea si tipa, se uita in ochii meimirat si speriat totodata, si parca ma intreba:"De ce le lasi sa ma chinuie?"
Apoi a venit doctorita diabetolog care m-a luat sa stam de vorba si mi-a spus cu calm ca trebuie sa ma linistesc pentru ca viata lui Alex depinde de mine.
Pe moment am incetat sa mai plang si ma uitam parca prin ea. Aveam senzatia ca visez urat si trebuie sa ma trezesc.
Cosmarul inca mai continua, am stat doua saptamani in spital. In tot acest timp glicemiile ne-au dat bataie de cap, la toti( doctoritei, lui Alex, mie , familiei, asistentelor) urcau la 460 (hiperglicemie) si dupa nici 3 ore scadeau la 40 (hipoglicemie). Intr-o noapte am cezut ca mor: la ora 22.00 cand a venit asistenta sa il testeze glicemic, a constatat ca al meu copil era intr-o severa hipoglicemie cu o valoare de 25. MI-a spsu ca este foarte rezistent acest copil, in mod normal trebuia sa fie in coma. dar el, era perfect constient. I-am dat apa cu zahar si imediat a inceput sa creasca glicemia.

Acum suntem acasa de 4 zile, face insulina de 3 ori pe zi (7.00, 13.00, 19.00, injectii pe care eu i le fac), mananca 6 mese pe zi(3 principale si 3 gustari, din 3 in 3 ore) si glicemia i-a masor la fel de 6 ori pe zi(teoretic , pentru ca el face hipo sau hiper si in intervalul celor 3 ore. Astfel, sunt nevoita sa i-o masror de inca vreo 3 ori ) si noaptea alte doua testari la 1 noaptea si 3 dimineata.

Este cumplit de greu si dureros, nu stiu exact daca ma intelegeti....

Probabil va intrebati de la ce s-a declansat....se pare ca pe fondul unui rosu in gat, pentru ca l-am descpoerit exact la debut. Cine stie ce este diabet intelege ce spun eu acum. La analize hemoglobina glicozilata a iesit 8,9%.

Rugamintea mea care este: cine ma poate ajuta sa cumpar un aparat de masurat glicemia si testele aferenete din afara, pentru ca la noi un diabetic primeste gratuit doar 25 de teste(IAR ALEX ARE NEVOIE DE VREO 250 PE LUNA).Am inteles ca in strainatate sunt mai ieftine decat la noi si .....de aceea aveam nevoie de ajutor. De ce sa nu recunosc, ca as fi interesata daca ati putea sa ma ajutai, pt ca cineva mi-a spus daca am vreo ruda sau cunostinta afara, acesta poate merge la vreo fundatie de caritate si sa explice situatia lui Alex, si pote ne ajuta cu aparat si teste.

DACA NU II TESTEZ GLICEMIA DE CATE ORI MI SE PARE CEVA IN NEREGULA CU EL(plans, agitatie, paloare, stare de voma,) RISC SA INTRE IN COMA HIPER SAU HIPOGLICEMICA PENTRU CA NU STIU EXACT CARE ESTE VALOAREA SI NU STIU EXACT CE TREBUIE SA II DAU SA MANACE.
La injectii numai sta, plange, se zbate.....

Cam asta este povestea noastra trista. Singura speranta ne-a ramas la DUMNEZEU, poate se indura si face vreo minune cu el si sa ale lumineze mintile savantilor si cercetatorilor care se ocupa de diabet sa gaseasca ceva.....nu stiu ce pentru ca viata lui Alexandru sa numai depinda de aceste injectii si intepaturi pentru glicemie.

inca o data va multumesc si sper ca nu v-am plictisit .

(Daca am greseli de ortografie, va rog sa ma scuzati, dar am scris repede si sunt si foarte suparata si nu ma pot concentra indeajuns)


ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.betasis.ro/puiu
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_miti/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Ana-Maria, multa putere si sa sti ca ne rugam pentru voi!
Da mai multe amanunte, poate reusim sa te ajutam.

Cu Dumnezeu inainte!

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Crini, nu stiu exact ce sa mai spun. daca nu am fost inteleasa intrebati-ma voi exact ce va intereseza.

Multumesc ca sunteti alaturi de noi!

ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.betasis.ro/puiu
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_miti/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Am citit ultima ta postare si am sa caut sa vad cat e un aparat de masurarea glicemiei. Iti trebuie un anumit tip?
Te intreb pentru ca fiind gravida mi-au masurat o data glicemia cu ceva tip cronometru, dar mi-au zis ca nu-i prea exact. Banuiesc ca sunt mai multe modele, ti-a spus doctorita care e bun pentru voi?

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Doamne ana_miti prin ce treceti! Ma rog si eu alaturi de celelalte fete si sper sa se faca o minune si pt puiul tau.
Cu siguranta fetele de pe forum te vor ajuta cu aparatul si testele necesare. Daca ai nevoie si de banuti, spune si sigur te vom ajuta!
Multa sanatate va doresc din tot sufletul!



Mihaela si Alexia Maria26 august 2004

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dan.D. spune:

In primul rind "La Multi Ani " lui Alex.
Despre testerul de glicemie,eu am cumparat unul pentru Cosmina fiindca si noi am banuit ca ceea ce facea ea erau crize de hipoglicemie.Chiar in prospectul lui scrie ca abaterea poate fi de pina la 20% fata de testul de laborator.Daca crezi ca in cazul lui Alex iti poate fi de ajutor eu ti-l pot imprumuta atita timp cit ai nevoie, poate intre timp gasesti ceva mai performant si mai sigur. Mi-e mila de Alex fiindca testerul se bazeaza pe o picatura de singe obtinuta printr-o intepatura in deget. De aceea am fost ingrozit de numarul mare de teste pe care trebuie sa i le faci.
Te rog sa fii tare pentru el si pentru tine. Daca te mai putem ajuta cu ceva spune-ne. Daca te consoleaza cu ceva citeste subiectul Cosminei si ai sa vezi ca avind ajutorul lui Dumnezeu poti si putem sa depasim aceste incercari.
Cu mult drag Dan.

P.S. subiectul Cosminei:"Inger copil fara aripi si fara speranta"

Mergi la inceput