australia!! hello ??

australia!! hello ?? | Autor: gabby

Link direct la acest mesaj

nu stiu daca intereseaza pe cineva,dar nu am citit nimic despre australia.si sa fiu sincera ma intereseaza f. mult.daca cineva ar avea buna vointa si ceva timp liber,orice informatie e binevenita.ec sanse de emigrare sint din canada,aceleasi ca din ro.? thanks .numai bine in toate colturile lumii.gabby

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Informatii despre emigrare poti gasi aici: www.immi.gov.au dar nu stiu ce inseamna daca se emigreaza mai greu din Canada ca din RO. Noi am depus dosarul in RO si trebuie sa intrunesti un nr. de puncte, care nu mai stiu cit este, in fiecare an se schimba. Daca nu te-au lamurit informatiile din pagina, mai intreaba-ma si o sa incerc sa te lamuresc cu ce pot(a trecut ceva timp de cind am depus actele..)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Sorry, am gresit adresa: www.immigration.gov.au

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymellda spune:

dodo, spune-mi si mie cum e testul de engleza. Tocmai pt. asta incerc sa ma pregatesc, dar timp ioc, si n-am mai facut un bob de vreo cinci ani si mai greu e sa inteleg tot de pe casete etc.
Nici nu stiu daca ma prezant la exam!
Poate imi dai si mie ceva detalii despre mersul treburilor.
Multumesc.


Alina si Andra

www.bebelus.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabby spune:

dodo sa inteleg ca esti in australia?daca da,sper sa ai ceva timp liber sa imi dai ceva informatii despre stilul de viata ,nivelul de trai,,ceva preturi(am gasit ceva informatii pe net dar nu destule)la chirii ,la case,dar cel mai mult ma intereseaza oamenii(sper ca nu sint la fel de stressati si tot intr-o goana dupa bani)hai sa fim sinceri ,mai trebuie sa sii treaiesti.ei aici in canada asta e problema ,cum sa faci mai multi bani , daca se poate cite 2 joburi(stil american)si sa nu cumva vecinul sa cistige mai mult ca tine.intelegi ce vreau sa spun?cred ca da.numai bine la toti.gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Pt. Ymellda: Eu am dat in RO testul de limba "access", cel australian, acum stiu ca se da cel pt. Cambridge IELTS care din cite am inteles, e un pic mai dificil, desi nr.de probe e acelasi. Informatii poti gasi la British Council. Poti lua de acolo brosura si casetele ca sa-ti faci idee de nivelul tau, precum si nr. minim de puncte ce trebuiesc intrunite. Nu mai stiu exact, sint citiva ani de cind am dat eu examenul..
Pt. Gabby: Stil de viata?! E mult spus...Aici gasesti imigranti din cel putin din 100 de tari si tot atitea limbi si fiecare cauta sa-si pastreze identitatea, asa ca stilul de viata este dat de fiecare comunitate in parte, nu e un stil omogen. Nici nivelul de trai nu e usor sa-l cataloghezi, exista salarii medii, din care orice om isi poate intretine decent familia, fara excese, si salariile de virf, care din pacate nu sint accesibile primei generatii de imigranti, oricite diplome ar avea...
Chiriile sint date de zona ( cu cit e mai aproape de City, suburbia e mai scumpa, dar acum au inceput sa urce preturile si la cele mai departe de City pt. ca au costructii moderne, teren mai mult)
Si aici oamenii sint intr-o continua cautare de job-uri mai banoase, ca fiecare vrea mai mult, normal, majoritatea au job-ul principal si mai au 1-2 job-uri part-time, insa diferenta e ca nu intereseaza pe nimeni citi bani ai tu (doar fiscul e curios...), sau ce masina ai, unde iti faci concediile- purtatul de grija de genul asta e tipic romanilor, chiar si al celor de aici, de-aia stau de-o parte de comunitatea romaneasca de aici, au unele bune obiceiuri aduse din tara pe care nu le tolerez. Avem o familie de romani cu care ne aflam in contact(cite un telefon, o invitatie la un gratar, chestii de mica importanta) si atit.Tot de la ei am invatat ca e mai bine sa-mi vad de treburile mele si sa las pe fiecare sa se descurce, nu iti este nimeni multumitor, dimpotriva, te trezesti cu vorbe ca:uite, abia a venit si se umfla-n pene ca vezi-Doamne ce de mai diplome are.., ca nimeni nu moare de foame aici. Asa ca noi ne ducem viata preocupati de ce investitii ar fi mai rentabile, ce job mai bun poti gasi..Cam atit. Mai intreaba-ma ce te mai intereseaza si te lamuresc cu ce pot, din pacate nu am talent de narator...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

quote:
Originally posted by dodo
Si aici oamenii sint intr-o continua cautare de job-uri mai banoase, ca fiecare vrea mai mult, normal, majoritatea au job-ul principal si mai au 1-2 job-uri part-time, insa diferenta e ca nu intereseaza pe nimeni citi bani ai tu (doar fiscul e curios...), sau ce masina ai, unde iti faci concediile- purtatul de grija de genul asta e tipic romanilor, chiar si al celor de aici, de-aia stau de-o parte de comunitatea romaneasca de aici, au unele bune obiceiuri aduse din tara pe care nu le tolerez. Avem o familie de romani cu care ne aflam in contact(cite un telefon, o invitatie la un gratar, chestii de mica importanta) si atit.Tot de la ei am invatat ca e mai bine sa-mi vad de treburile mele si sa las pe fiecare sa se descurce, nu iti este nimeni multumitor, dimpotriva, te trezesti cu vorbe ca:uite, abia a venit si se umfla-n pene ca vezi-Doamne ce de mai diplome are.., ca nimeni nu moare de foame aici. Asa ca noi ne ducem viata preocupati de ce investitii ar fi mai rentabile, ce job mai bun poti gasi..Cam atit. Mai intreaba-ma ce te mai intereseaza si te lamuresc cu ce pot, din pacate nu am talent de narator...



Sincer, te admir ca poti sa fii asa ... eu nu pot, nu stiu de ce am senzatia ca nu pot trai daca nu ies la o cafea cu o romanca, sau nu ma implic sa ajut pe cineva ... si dupa "ce-o iau in freza", imi zic, "gata, e ultima data cind mai fac asta", dar peste o luna uit si iar o iau de la capat ... si romanii de aici au aceleasi obiceiuri: cit te plateste pe ora, cit ai dat pe masina, oauuu ce casa ai, de ce te duci in Mexic si nu in RO - n-ai bani?, etc, etc, etc ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ericuta spune:

Dragii nostrii ,
Ma bag si eu ca musca in lapte, dar sa stiti ca peste tot e la fel . Si la noi in NZ , in comunitate e mai bine sa nu te bagi, daca ai norocul si-ti gasesti "perechea" cu alta familie(una, doua) - se mai merita, dar daca nu, mai bine stai cu familia ta ca e mai importanta si ai mai multa liniste sufleteasca. Ca vorba aia am plecat cu totii din RO sa scapam de barfa , intrigi, si tot felul de chestii care ne scarbeau.
Toate cele bune si sa aveti parte macar de o familie cu care sa va simtiti bine!

Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymellda spune:

Dragelor, imi pare tare rau sa aud ca mentalitatile raman aceleasi oriunde. De fapt sunt o tipa neinteresata de aspecte de genul casa, masina etc. in Australia. Vreau sa ajung acolo pentru o viata decenta, normala, si pentru Andra.
Multumesc dodo de informatii.

Alina si Andra

www.bebelus.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Sofie, sint asa si pentru ca nu am timp de pierdut cu comunitatea romaneasca, pustiul meu are aproape 2 ani si ii dedic mult din timpul meu, normal, mai am job-ul part-time dupa-amiaza, asa ca trebuie sa fac treburile prin casa cit e copilul la gradi si pina plec eu, adica in 3-4 ore si ce sa faci mai inainte? Mai ales cit a fost bb mititel, aveam job full-time si eram parca un robot si in relatiile cu copilul! Cind sa mai am timp sa-mi tihneasca de-o cafea cu cineva? Iar prietenii nostri au si ei treburile lor si nu avem timp sa ne vedem asa des, poate o data la 6 sapt.in schimb ne mai sunam sa ne intrebam de sanatate. Chiar daca stai acasa, pierzi notiunea timpului, ca nu te plictisesti decit daca vrei si sincer, e si diferenta de educatie care-ti taie cheful sa te incurci cu unii conationali(ca sa-ti dau un exemplu, un mare nr.de romani sint veniti prin biserica penticostala si cea baptista si au stilul lor de viata caracteristic, sint strins legati intre ei si mie nu-mi place sa ma amestec cu ei iar ca nivel de educatie...si nu ca fac pe educata, dar pur si simplu mi-ar fi greu sa caut tot timpul subiecte de discutie care sa nu ii puna intr-o lumina mai "slaba" stii si tu cum e-discuti o data, de 2 ori, daca vezi ca nu "marseaza" o lasi balta, ce sa faci!).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabby spune:

dodo,mersi de informatii.nu stiu de ce dar te aprob in tot ce ai zis despre romanii(pacat nu stiu de ce noi romanii trebuie sa fim tot timpul altfel decit altii,ma refer la alte comunitatii care se ajuta nu ca noi romanii )dar facind abstractie de asta,se gaseste totusi un pic de bunavointa din partea unora,(exceptia intareste regula nu?)sper sa nu te deranjez prea mult cu intrebarile mele,daca da,pur si simplu ignorale.daca nu as mai avea citeva.poti sa-mi dai niste sume cit decit exacte?job,chirie,taxe.
thanks a lot

Mergi la inceput