Doar putin pt Alex!

Doar putin pt Alex! | Autor: motanik

Link direct la acest mesaj

Daca ati stii ca puiul cu care ati vorbit 9 luni asteptand cu nerabdare sa il vedeti se va naste cu un defect...ce ati face?

Dana este o mamica din Bucuresti. Are un baietel de 10 luni si jumatate, Alex. Un ingeras frumos si istet care ii bucura zilele unei mamici parasite de tatic si renegata de proprii parinti. Trist dar adevarat. Dupa nasterea puiului, totul s-a daramat, ca un castel din carti de joc.

Alex s-a nascut fara palmuta stanga. Desi totul a mers bine pana la nastere, nimic nu a prevestit tragedia...puiul a venit pe lume cu un mic defect. Ceaa ce l-a facut pe tata sa renunte la el intr-un act de absoluta marsavie iar pe bunici sa il renege si, mai rau, sa fie indiferenti, pt ca, nu-i asa...un copil cu handicap produce rusine...Rusine sa le fie lor!

Dana locuieste cu puiul ei intr-o garsoniera. De parca nu era de ajuns prin cate trece, piticul a facut intoleranta la lapte iar doctorul de familie i-a recomandat Danei sa ii cumpere Milumil 3, singurul care ii merge lui Alex. Dana insa nu isi permite sa cumpere pt ca este scump as aca ne cere ajutorul. Puiul are nevoie cam de 4 cutii pe luna.

Stiu ca fiecare are problemele si socotelile lui dar sunt sigura ca dupa ce ii veti vedea ochisorii lui Alex aici cu siguranta nu veti putea sa nu il ajutati.

Pe langa laptic, Alex are nevoie de hainute groase, de biberoane (are unul singur f uzat), de un premergator (are unul rupt), de pampers nr 4 si mai ales de un patut pt ca el nu are iar patul mamei este periculos, stiti asta, caci poate cadea.

Nu trebuie lucruri noi. Trebuie sa mai aveti lucrusoare de la puii vostri, avem atatea mamici pe forum. Poate nu va mai folosesc si e pacat sa le tineti intr-un sifonier uitate sau sa le aruncati cand nui copil ii sunt atat de necesare.

Nu trebuie mult pt Alex. Orice mic ajutor este binevenit. Si legat de cat de real este cazul, daca aveti putina incredere in mine inseamna ca veti fii convinsi caci o buna prietena de-a mea, mamica si ea, a fost sa il vada ieri pe Alex...datorita ei stiu povestea si va cer sa ma ajutati sa punem un zambet cat de mic pe fatza mamicii lui.

Am sa o rog si pe mamica lui Alex sa se inscrie aici si sa posteze. Cine doreste sa ajute va rog sa solicitati aici datele de contact si av voi trimite pm cu adresa si nr de telefon. Locuieste in sectorul 3 Dana.

Va multumesc din tot sufletul.

--------------------

Andra
Noi
Paris1Paris2

Suflet de copil - povestea lui Andrei

Are 6 luni de zile dar lupta sa traiasca...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

motanik, cu ce se ocupa mama lui alex...si tatal nu ii plateste pensie alimentara?
bunicii copilului l au renegat din ambele parti?
hai sa deschidem ca pe o carte povestea lor si sunt sigura ca ne vom mobiliza sa ajutam...

http://bella.netfirms.com/ro.htm

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Motanik, am nevoie de o adresa a mamei lui Alex. As putea sa ii ofer cateva biberoane, ca noi avem prea multe, cateva hainutze mai de iarna, tinand cont ca intre cupilu meu si Alex e diferenta de cam un na, ii pot da niste hainutze de anul trecut...

_
Ileana, mama de LUCA(2 octombrie 2003)

www.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=54498" target="_blank">Jurnal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Am uitat sa zic: pot sa mai ofer un premergator, si niste incaltari de iarna.

Am nevoie de adresa pentru ca eu sunt din Buzau, iar ce am de trimis le dau unei prietene din Bucuresti si poate ea sa le duca la destinatie, sper.

_
Ileana, mama de LUCA(2 octombrie 2003)

www.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=54498" target="_blank">Jurnal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

In 5 minute 20 vizualizari si nici un raspuns...

--------------------

Andra
Noi
Paris1Paris2

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59084" target="_blank">Cine este Alex? haideti sa il cunoasteti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Vreau adresa pe PM. Am available acum un trening din polar, ceva sosetele, o pereche de ghetute (de toamna) si poate o caciulita. Mai caut sa vad ce mai gasesc.

o bibilica, do-o bibilici, trei bibilici ... "Fiecare pasare, pe limba ei piere ..."

Serbanica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

Eu am un baietel de 1 an si 3 luni asa ca ii putem oferi lui Alex mai multe lucrusoare in stare foarte buna. Am avut un premergator (nefolosit) pe care l-am dus la curte la bunica mea. Am sa verific daca intre timp nu l-a dat cuiva prin vecini si daca il are il dam cu drag celui mic. Deasemenea putem ajuta si noi cu ceva biberoane(noi) plus alte obiecte in afara de hainute.
Din suflet mi-as dori sa ii ajutam.
motanik, spune-ne tu daca sti, sunt in Bucuresti?
Cum facem sa ajunga lucrusoarele la Alex?
Daca ar fi din Bucuresti mie nu mi-ar fi prea greu sa-i ajut mereu cu cate ceva.
Astept mai multe detalii.
Intradevar are o fetisoara de inger si e greu de crezut ca aceia care ar fi trebuit sa se numeasca TATA si BUNICI au putut sa-l paraseasca!

_
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890" target="_blank">SA O AJUTAM PE SABINA

POZE EDUARD & MAMI & TATI
www.babiesonline.com/babies/e/eduard" target="_blank">Pagina de web a lui Eduard
cornelia_laura mamica lui bb Eduard (21 06 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danilamonica spune:

Buna..eu chiar am strans o sacosica cu lucrusoare de-ale lui Andrei al meu insa sunt un pic cam mari ar merge pentru 3 ani. Dar am si ciorapil lungi si incaltaminte..poate daca nu-i sunt bune chiar acum le va folosi la anul..
Eu locuiesc in sectorul 1 dar lucrez pana tarziu..poate totusi gasim o solutie sa dau lucrusoarele.
Monica

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Numele mamei este Voicu Elena Dana, adresa o pun tot aici iar nr de telefon vi-l dau prin pm.
Pashosha, mai multe date decat astea nu am deocamdata...pt ca azi am aflat si nu am cum pana diseara sa o sun sau sa vb cu ea. Daca poate cineva sa o sune va rog sa o intrebati mai multe info, din ce bani traieste, tot ce vreti si sa scrieti si aici.
Multumesc mult.

Str. Lucretiu Patrascanu Nr 3, Bl. Y1, Sc. 1, Etj. 5, Apt. 208, Sector 3, BUCURESTI

i-am last mesaj sa intre sa scrie si ea aici, probabil o va face curand.

--------------------

Andra
Noi
Paris1Paris2

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59084" target="_blank">Cine este Alex? haideti sa il cunoasteti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

Ce puiutz frumos...

Nu o pot ajuta pe mamica cu patut si premergator pt ca nu le mai am dar vreau sa pot sa iau legatura cu ea sa vad cum ii pot trimite cate ceva(Milumil3, biberoane, lucrusoare....si mai vad eu) pt ca nu sunt din Bucuresti.


Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Trimit pm-uri cu nr de telefon al mamei tuturor celor care scriu aici.

--------------------

Andra
Noi
Paris1Paris2

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59084" target="_blank">Cine este Alex? haideti sa il cunoasteti!

Mergi la inceput