Doar putin pt Alex!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Ana, multumimri pt informatii. Uite ca asta nici nu mi-a trecut prin cap. Acum insa imi vine in minte si cazul lui Andrei cu proteza pt picior, care proteza provizorie a fost platita in totalitate de catre Casa de Asigurari.
Asadar oare o fi posibil ca CAS-ul sa suporte o proteza pt palmuta si pt Alex? Este cineva in domeniu, cum putem afla?

Dan, iti trimit imediat pm cu nr de telefon al Danei.

Si mai am ceva...fetele carora le-am trimis nr de telefon al Danei, cele care s-au oferit sa ajute...sper sa nu dati inapoi din cauza acelei neintelegeri. Este alegerea voastra in final, dar este pacat daca aveti ceva de oferit sa ii putem face o bucurie acestui pui de om. Multumesc.

--------------------

Andra
Noi
Paris1Paris2

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59084" target="_blank">Cine este Alex? haideti sa il cunoasteti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

quote:
Originally posted by Mirunaa
Ce puiutz frumos...



Vreau si eu sa-l vaaaaaaad! Nu gasesc nici un link spre o poza. Cred ca sunt prea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soarenistor spune:

BUNA

Saptamana ,viitoare o voi suna pe Dana ,sa ne intilnim sa-i dau ce am pregatit pt bb ei.
Motanik ,de obicei asa se intimpla cind vrei sa faci bine iese rau,stiu mi s-a intimplat si mie.
cu dragoste gaby

nistor gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

quote:
Originally posted by aurelia1278

quote:
Originally posted by Mirunaa
Ce puiutz frumos...



Vreau si eu sa-l vaaaaaaad! Nu gasesc nici un link spre o poza. Cred ca sunt prea .




Aurelia,uite aici:
http://i20.photobucket.com/albums/b249/motanik/alex_353.jpg



Alina & Dragos (11.04.2002)
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

quote:
Originally posted by motanik
Acum insa imi vine in minte si cazul lui Andrei cu proteza pt picior, care proteza provizorie a fost platita in totalitate de catre Casa de Asigurari.
Asadar oare o fi posibil ca CAS-ul sa suporte o proteza pt palmuta si pt Alex? Este cineva in domeniu, cum putem afla?


Asta e o idee grozava, Motanic In emisiunea pe care-am vazut-o, proteza era platita de asigurarea medicala doar daca doctorul ortoped o cerea in mod vadit. Reporterii au vrut sa infatzisheze care sunt problemele cu care se confrunta un copil care are handicapul asta si ca este neaparat necesara o proteza.

"Unde exista dragoste, exista si Dumnezeu" - Tolstoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Despre proteze va pot spune (ce am aflat pe cand ma recuperam dupa tripla fractura):
trebuie facut un dosar de catre medicul ortoped care se ocupa de micut (daca nu are unul trebuie sa faca rost de un medic), medicul spune ce fel de proteza se poate face si care ar fi rezultatele;
ca sa ii aduca beneficii proteza trebuie "sa se pregateasca terenul" inainte, trebuie exercitii, kinetoterapie, masaj, etc pentru a stimula manuta sa se dezvolte, din pacate eu nu stiu unde s-ar putea face acest lucru in Bucuresti pentru un copil asa mic;
proteza nu trebuie pusa prea tarziu, dar nici prea devreme;
dosarul, actele pentru casa de asigurari, confectionarea etc dureaza cateva luni bune.


Deci in primul si in primul rand ar trebui sa gaseasca un ortoped pediatru. In general eu am aflat ca medicii ortopezi colaboreaza cu firme care executa astfel de proteze, firmele isi primesc banii de la CAS pe baza dosarului, ceva de genul asta. Oricum Casa de Asigurari va plati probabil cea mai ieftina proteza, am inteles ca exista persoane care si-au platit ei proteza pentru ca vroiau ceva de o calitate mai buna.

Motanik nu fii suparata!!


Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Andries, multumesc de info, am sa vb cu Dana sa vad daca are un medic ortoped deja...daca nu sa o indrum in aceasta directie.

Azi am primit un mesaj de la o prietena a acestui forum, nu va dau detalii acum pana nu este totul sigur, dar o sa fie o surpriza frumoasa...

Dupa cum a zis Ana, proteza se pune la 2-3 ani, deci acum ar fi perioada potrivita pt pregatirea terenului. Sper sa reusim sa ajutam acets pui frumos, Doamne ajuta!

--------------------

Andra
Noi
Paris1Paris2

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59084" target="_blank">Cine este Alex? haideti sa il cunoasteti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Am vb cu mama lui Alex si deocamdata nu doreste sa se implice pt proteza pt ca mai e timp, este decizia ei si eu i-o respect.

Era vorba si despre o emisiune televizata dar Dana considera ca nu are rost, asadar cred ca putem considera cazul incheiat...cu succes, dar va rog cei care ati promis ca ajutati sa o faceti.

Va multumesc din suflet si Dana cred ca va multumeste prin mine, nu a reusit sa se inscrie din pacate ca sa va scrie chiar ea.





--------------------

Andra
Noi
Paris1Paris2

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59084" target="_blank">Cine este Alex? haideti sa il cunoasteti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

Felicitari pentru un alt caz terminat cu succes pe .

_

La 7 luni are cancer, dar si 80% sanse sa traiasca. Haideti sa o ajutam!



Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!


Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!


Lucia sotia lui Csaba
www.cisst.org/ftp/Lucia/" target="_blank">
Poze Bunny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

In cursul saptamanii viitoare, asa cum am promis, o sa trimit: un costum de iarna de fash, cu salopeta si geaca, ghete de iarna, un bibe si un premergator. O sa va anunt cand mama lui Alex va intra in posesia lucrurilor.

_
Ileana, mama de LUCA(2 octombrie 2003)

www.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=54498" target="_blank">Jurnal

Mergi la inceput