Se cauta donatori de sange grupa AB4 Rh negativ!

Se cauta donatori de sange grupa AB4 Rh negativ! | Autor: alessia105

Link direct la acest mesaj

Astazi am urmarit "9595" de pe Antena 1...(www.antena1.ro ...inregistrari 9595) unde s-a prtezentat cazul unui tanar de 25 de ani care are nevoie de sange grupa AB4 RH negativ....



"In urma cu o luna, Cristi, un tanar de doar 25 de ani a avut un teribil accident de masina. Acum se afla in coma, dupa mai bine de trei saptamani de operatii si terapie intensiva. Familia lui este distrusa: o mama, un tata, un frate si o prietena care il iubesc nespus. Accidentul de masina s-a produs in noaptea de 29 august, pe cand Cristi se intorcea de la un concert ce avusese loc in Alexadria. Fiind foarte tarziu (1 dimineata), soseaua libera, iar el destul de obosit, a adormit la volan..... masina a iesit de pe autostrada si a mers 70 m dupa care a intrat intr-un copac. Impactul a fost destul de grav, avand in vedere faptul ca celor de la descarcerare le-a luat foarte mult sa il scoata pe Cristi din masina. Familia lui a primit vestea abia pe la 3 dimineata, cand paramedicii au reusit sa-l puna pe Cristi pe targa si sa-l trimita cu salvarea la spitalul “Floreasca” din Bucuresti. Medicii nu au dat familiei foarte multe sperante de viata. A pierdut foarte mult sange si cum, grupa lui sanguina este AB4, este foarte greu de gasit un donator. Sperantele de viata ale lui Cristi sunt minime, insa parintii spera intr-o recuperare macar partiala. De cateva zile, Cristi isi misca pupila, si cateodata degetele, insa medicii spun ca este inconstient. Mama si prietena lui, Flori nu au mai plecat de langa el din noaptea accidentului, l-au vegheat in permanenta, de dimineata pana seara. Flori, fiind profesoara de engleza ar fi trebuit sa plece in Anglia pentru un contract pe care il asteapta de mai bine de doi ani. Insa, din cauza accidentului suferit de Cristi a renuntat. Nu putea pleca, stiindu-l asa. Situatia lui Cristi este cu atat mai critica cu cat i-a fost afectat un procent de 80% din creier. Are o rana deschisa la piciorul stang care nu poate fi inchisa si prin care pierde sange. Este practic o leguma tinuta in viata de niste aparate. Acum, sangele reprezinta hrana lui zilnica. Georgeta apeleaza la emisiunea “9595” pentru a face un apel umanitar catre toti oamenii (posibili donatori) cu suflet mare care ii pot ajuta baiatul sa traiasca."

Cine poate dona sange ptr Ruga Cristian este rugat sa sune ptr informatii la nr de telefon 021.20.30.265

Haideti sa incercam sa salvam o viata tanara ,Un strop de sange este un strop de viata ptr acest tanar !!!

Va pupam dulce pe toate si pe toti,va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE!
Alessia, Benny (02.03.05) si Sebi (16.01.98)
____________________________________________________________________________________________________

Poze de pitici voinici
____________________________________________________________________________________________________

"Traieste ca si cum ai muri maine. Invata ca si cum ai trai vesnic". - Gandhi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

corectati-ma daca gresesc, dar eu stiam ca grupa 0 I e donator universal. Sa inteleg ca se cauta doar AB IV negativ? De ce O I nu merge, ma gandesc ca cei cu OI negativ sunt in numar mai mare...

Haideti sa-l ajitam pe Cristi! Mi se rupe inima!

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

AB4 primeste de la orice grupa. Cred ca RH-ul negativ este problema!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Draga Ioana ...sincer nu stiu cum e cu grupele ..parintii disperati apelasera la Ab4 Rh negativ...cred ca cei de la telefonul 021.20.30.265 te vor lamurii...eu personal intelesesem ca nu exista in spitalele rezerve de Ab4 Rh negativ ...si ca apelasera si la spitatele din tara dar si acestea au stocurile 0...fratele meu are A 2( parca daca nu gresesc) si recent a donat ptr unchiul unei prietene cu alta grupa de sange care e bolnav de leucemie ...o sa il rog si pe el sa sune la nr de tel ..dar nu stiu cate zile au trecut de la precedenta donare ( stiu ca odata puteai sa donezi 1 la 40 de zile )..mama mea nu poate ptr ca a avut hepatita si bolnavii de hepatita sunt o categorie care nu pot dona

Doamne ajuta !

Va pupam dulce pe toate si pe toti,va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE!
Alessia, Benny (02.03.05) si Sebi (16.01.98)


Poze de pitici voinici


"Traieste ca si cum ai muri maine. Invata ca si cum ai trai vesnic". - Gandhi

Mergi la inceput