Coaja pe pielea capului!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

ai incercat sa schimbi samponul?

bebele meu a avut problema asta, cand era nou-nscut, am incercat cu toate uleiruile posibile... pana la urma a trecut numai dupa ce am inceput sa-l spal pe cap doar cu apa, fara sampon (si aveam un sampon f bun - sanonsan, dar el era f sensibil)
dupa o luna, pentru ca i-a trecut, am reinceput sa-l spal cu sampon (acelasi) si nu a mai avut nimic...

nu stiu daca functioneaza si la oamenii mari, dar...

spun asta pebtru ca am observat ca si matreata, de ex, de cele mai multe ori e o problmea de sampon nepotrivit...


mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Da, am schimbat si samponul...DE fapt...coaja mi-a aparut dupa ce am folosit mai mult timp sampon Garnier, deci nu e de la sampon...daca era, ar fi aparut de la inceput.
In ceea ce priveste cojitele de pe capul bebelusilor...multi bb au problema asta. Si Matei al meu are cojite. Am citit ca e o problema care va disparea cu timpul. Si eu tot Sanosan folosesc la bb. Si il dau si cu ulei si apoi frec usor cu o compresa sterila. L-am spalat si doar cu apa curata, dar tot are cojite. O sa incerc sa-i iau alt sampon, sa vad ce si cum....

quote:
Originally posted by gandacelu

ai incercat sa schimbi samponul?

bebele meu a avut problema asta, cand era nou-nscut, am incercat cu toate uleiruile posibile... pana la urma a trecut numai dupa ce am inceput sa-l spal pe cap doar cu apa, fara sampon (si aveam un sampon f bun - sanonsan, dar el era f sensibil)
dupa o luna, pentru ca i-a trecut, am reinceput sa-l spal cu sampon (acelasi) si nu a mai avut nimic...

nu stiu daca functioneaza si la oamenii mari, dar...

spun asta pebtru ca am observat ca si matreata, de ex, de cele mai multe ori e o problmea de sampon nepotrivit...


mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)



_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Fetelor, mii de scuze, in we nu am avut acces iar de dimineata ... sedinte si iar sedinte... Deci, sa va spun prin ce am trecut eu cu cojile astea. Am remarcat problema cand eram adolescenta (acum am 29 ani) si am fost la nenumarati medici. Am luat de-a lungul anilor chestii care au fost foarte eficace dar foarte agresive si care mi-au agravat problema: Selsun (galben), Diprosalic (cel mai rau), Daivonex, BlueCap etc. Ideea e ca nu poti scapa de chestia asta foarte usor - trebuie sa o iei treptat. Doctorii mi-au zis ca toata viata voi avea aceasta problema (genetica asta + sensibilitate + poluare). Au dreptate, dar macar am aflat cum sa o controlez.
Tratamentul folosit (recomandat de doctorita mea de familie din tara, Dna dr Violeta Lucaciu de la Coltea - Bucuresti):
Inainte de baie - petrol de par. Pe mine ma dadea sotul dragul de el, insista pe fiecare loc unde aveam coji, si apoi stateam asa cam un sfert de ora, cu capul infasurat in prosop.
Sampon: doua galbenusuri, doua linguri de coniac si o lingura ulei de ricin. Le amestecam intr-un bol si ma dadeam cu ele pe pielea capului si frunte. Pentru ca asa ceva nu iti curata parul, inainte sa ma dau cu chestia asta imi spalam parul cu sampon de bebe (J&J). Am incercat si sa ma spal exclusiv cu chestia asta si sa nu dau cu apa, dar nu se poate
Clatire: Ceai de frunze de nuc si de urzica vie. Nu mai calteam deloc cu apa.
Toate ingredientele sunt de la Plafar, evident. Nu este o problema sa le gasesti. Tratamentul este destul de incomod, iti ia o groaza de timp, plus ca nu mirosi prea bine dupa aceea (gaz si ceai de ierburi, ce mai combinatie) dar cam la o luna am scapat de carapacea de tzestoasa. Nu imi venea sa cred. In plus parul meu arata mai bine, si acum ma spal normal (sampon de bebe si atat). Cred ca o sa ma vopsesc in decembrie (inainte imi era rusine sa merg la coafor). Si am renuntat la toate cremele speciale, folosesc o crema de fatza de la LaRoche Posay iar pielea mea e OK, inainte imi coborase pe toata fatza si eram ... o aratare
Sper sa va ajute tratamentul meu... rau nu cred ca are ce sa faca (vezi efecte secundare :) Repet, nu sunt genul naturist, si nu as recomanda asa ceva nimanui daca nu as fi incercat eu pe pielea mea (la propriu). Iar acum sunt "clean", nu mai am nici o scuza, trebuie sa fac A, si inca ceva: folositi produse cat mai light, sampoane si creme bune si foarte bune... conteaza foarte mult.

Va pup si daca mai aveti nevoie de alte sfaturi...promit ca o sa fiu mai rapida :)

Simona

Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miki8 spune:

Fetelor eu am un fel crusta care ma maninca de cele mai multe ori la spate in zona in care-mi fac coada. E groaznic trebuie sa merg la medic. Voi n-ati spus nimic de mincarime.Ce-o fi oare?
Cu bine,
Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Da, ai dreptate... si eu aveam mancarimi. Rau de tot. Pai ce sa fie... cel mai bine mergi la doctor (dermato). S-ar putea sa fie dermatita seboreica (o dereglare a glandei seboreice, care secreta prea multa grasime) sau psoriazis (ATENTIE - numai medicul iti poate spune cu exactitate). E drept ca intre cele doua boli uneori limita este foarte vaga. La fel de bine poate sa fie altceva Poate te-ai iritat de la ceva anume... Incearca sa NU te scarpini (stiu... e foarte greu) si spala-te cu un sampon mai "bland" iar daca nu se amelioreaza, fugi la doctor.

Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heny spune:

pentru crustele de lapte ale bebelusilor eu am folosit o crema pe baza de vaselina (sper sa nu gresesc) care se prepara in farmacii. Am cerut doar "crema pentru crustele de lapte" si am primit o cutiuta mica si ieftina cu acest preparat. A fost foarte eficace (am aplicat pe pielea capului copilului inainte de baie si dupa a doua utilizare crustele s-au detasat singure si nu s-au mai refacut). Nu stiu daca crustele pe care le aveti voi sunt de aceeasi natura, dar pentru cele de lapte merge f bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

quote:
Originally posted by KUKI
Si eu am asa ceva si diagnosticul tot psoriazis a fost. Ma ingrijoreaza ca deja Dermovate nu-si mai face efectul si cojile au inceput sa se extinda. E drept ca traversez o luuunga perioada stresanta si cica asta e principalul factor care influenteaza psoriazisul.
Oricum, Pisi_ella, dupa descrierea ta....s-ar putea sa semene cu ce avem noi, desi nu-ti doresc. Trebuie neaparat sa mergi la medic. Si sa ne spui si noua ce ti-a zis.

Iulia


Iulia pe corp nu iti apar???
Si la mine se manifesta tot in periada cea mai stresanta si cum in ultimi ani am avut o caruta de probleme ...si mai am.... Nu vad sa se amelioreze.Mai rau este cand imi apar pe fatza ....e groaznic...Dar mai iau un extraveral,mai cu ulei aromat de lavanda,cu muuulllt Locoid,creme si fond de ten, si se mai "vindeca" un pic.
Am mai citi (in Formula As -cred) despre detoxifierea ficatului cu ceaiuri din plante.Ficatul are un rol important in declansarea boli. Din pacate am ramas la stadiul de"citi" ..nu am pus in practica .
Hai ca va pup
si
Sanatate!!!


"Multumirea este comoara cea mai de pret a omului"
Proverb indian


Copilutzu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabinutz spune:

Buna fetelor! Pot sune ca am si eu o problema asemanatoare inca din copilarie dar nu mi-a creat mari probleme pana acum..odata am scapat de cojite cu o solutie facuta din multe tincturi si apoi peste catva timp a reaparut si am scapat cu dermovate unguent. Acum insa pe langa faptul ca s-au extins cojile in aproape tot capul imi cade parul foarte, foarte tare. Am fost la medicul dermatolog mai mult speriata de faptul ca-mi pierd parul si mi-a zis ca este psoriazis cauzat in primul si in primul rand de stres si mi-a dat ca tratament Eurovita antistres, Diprosalic solutie cu care sa ma dau dimineata si seara si sampon Kertiol de la Ducrois cu care sa ma spal de 2 ori pe saptamana. Rezultatul dupa 4 zile de tratament si 1 spalat pe cap este catastrofal: imi cade parul si mai tare..se rup suvitele intregi prinse de cojita. Am sunat disperata doctorita care mi-a spus pe de o parte ca de la psoriazis nu cade parul iar pe de alta parte ca imi va ma cadea, sa nu ma sperii si sa continui tratamentul. Sincera sa fiu, nu stiu ce sa fac. Voi ati patit la fel, v-a cazut parul dupa tratament? Ce ma sfatuiti sa fac, va rog, sunt disperata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

..eu la fel...incercati din farmacie, samponul Selegel, din gama Ducray..la mine a dat rezultate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Am si pe corp, intre sani, in zona unde mai freaca sutienul un pic. Apare, dau cu Dermovate o data de doua ori si dispare. Acum mi-au aparut si in zona coatelor pe o suprafata destul de intinsa la ambele maini. Si cele de pe pielea capului s-au extins si nu mai trec cu Dermovate. Imi cade parul, dar nu chiar asa mult incat sa ma sperii. Mie medicul mi-a spus ca trebuie sa invat sa devin "nesimtita", sa nu mai pun nimic la suflet, caci nu se stie cand poate sa erupa pe tot corpul din cauza stresului. Si nu am voie cafea, carne, alcool. Bineinteles ca n-am respectat nimic din ce mi-a spus. Beau 2-3 cafele pe zi, mananc si carne, ca tot omul, nu beau alcool. Cat despre sampon mi-a spus ca nu are nici un rost sa folosesc cine stie ce sampon scump caci psoriazisul nu are o cauza exterioara, totul vine din interior. Samponul nu are nici o influenta. Pot chiar si sa-mi vopsesc parul. Am invatat sa ma vopsesc singura, dar mi-e cam rusine sa ma duc la coafor sa ma tund. Si ma gandesc cu goaza....oare asta e doar inceputul ?

Iulia

Mergi la inceput