Regatul danez

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Salmida spune:

Bine ai venit! ... atat pe DC, cat si in Suedia!

Numai bine!

Adia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salmida spune:

Nu stiu cum ti-ai ales nick-ul dar cuvantul ''ylle'' inseamnä tesäturä din lanä .... iar articulat este ''yllet'' (este ett-ord)... Sä deduc cä esti o fire ''cälduroasä''?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julia_TM spune:

Buna tuturor,

Din intamplare am descoperit acest forum, cautand informatii despre Danemarca. Si credeti-ma, am aflat mai multe informatii din 6 pagini de forum decat din zecile de site-uri pe care le-am vizitat pina in prezent. Felicitari! Jos palaria!. Eu urmeaza sa imi vizitez prietenul in DK (pentru prima oara ), cu posibilitatea unei prelungiri...permanente a vizitei. M-as bucura sa imi fac noi prieteni. Am inceput sa ma interesez de invatarea limbii daneze si am dat peste un site www.speakdanish.dk unde se poate exersa online...for free...

Toate cele bune si...keep up the good work!

Hej hej,
Julia_TM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoniad spune:

Buna ziua,eu am descoperit subiectul asta ceva mai tarziu,sper ca mai e inca activ.As avea o intrebare pentru fetele din Danemarca,in special pentru cele casatorite cu danezi.Cum sunt privite acolo romancele,cum au fost primite de familia (viitorului)sot(ului)?Eu am fost pe punctul de a ma casatori cu un danez in urma cu trei ani dar apoi s-a razgandit si n-am aflat niciodata de ce,am eu o banuiala,cred ca din cauza mamei lui si impresiilor acesteia despre fetele din Europa de est,de asta as dori sa stiu cum sunt privite romancele acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

nu stiu daca celelalte fete mai au aparitii pe forum asa ca o sa incerc sa va raspund eu pe cat pot.

nu sunt inca casatorita cu prietenul meu care e danez dar sunt pe aici, sau mai bine zis frecventez Dk de vre-un an si cateva luni.
in familia lui am fost f f f f bine primita, chiar mai bine decat ma asteptam. mama lui e inebunita dupa mine si abia asteapta sa invat mai multa daneza sa vb cu mine.
nu mi se par pe aici ca oamenii sunt incuiati asa cum se intampla de cele mai multe ori in ro intre soacra si fiica. dar exceptii exista

julia iti urez bafta aici in Dk si la invatarea limbii. daca vrei sa mai vorbim despre dk sau alceva te astept!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Buna, Antonia,

sa-ti raspund si eu : si sotul meu e danez, nimeni nu se baga in viata noastra, socrii locuiesc departe de noi- acum si mai departe :))- n-au comentat nimic (rau ) despre mine, sotul meu zicea ca el decide singur ce face cu viata lui, ei nu se baga (acum si el e om matur si responsabil ), insa ei ma plac, imi plac si familia,au fost si in Ro la nunta, au numai parere buna despre mine,familia mea,tara noastra.
sa ai bafta de acum incolo, in tot ce vrei :)) !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns visatoarea spune:

quote:
Originally posted by Bettina

Mirela, povestirea ta mi-a mers la suflet. Esti o naratoare innascuta
Te-as ruga sa pove si cate ceva despre emigranti. Cum sunt priviti?? Primesc usor un drept de munca? Sau o viza?
Te intreb doar din curiozitate, ptr ca aici unde sunt eu (Austria), strainii sunt priviti de cele mai multe ori cu ura, mai ales turcii si iugoslavii si adevarul este ca sunt ffffff multi. Aici o viza si un drept de munca se obtin fffff usor prin casatorie cu un cetatean austriac, in rest e dezastru

Te-am pupat si astept cu interes povestioarele tale despre Danemarca.
SUCCES!

Copilul e ca si copacul, cand de mic se stramba, anevoie se mai indreapta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Hej! Tocmai navigam pe Internet cautind niste cursuri on-line de daneza si am dat peste pagina voastra. Mi-au placut foarte mult mesajele si n-am stat prea mult pe ginduri ca sa devin membru cu drepturi depline, mai cu seama ca subiectele de discutie ma intereseaza. Ma aflu pentru a treia oara in Danemarca (am sosit de trei zile) si de data aceasta, sper, definitiv. Urmeaza sa ma castoresc cu un cetatean danez si sint putin derutata de informatiile pe care le primim de la autoritati. Asa ca orice sfat al veteranelor in privinta asta ma va ajuta enorm!!! Am vorbit la primaria din Rodekro, unde locuiesc acum, si mi-au spus ca am nevoie de pasaport, certificatul de nastere si declaratia precum ca sint necesatorita,ambele traduse. Si cu asta basta!!! Numai ca cei de la consulatul roman din Copenhaga mi-au spus ca declaratia cu pricina trebuie emisa de ei si nu de un notar din tara, asa cum am eu. M-am gindit insa ca ar fi bine sa le fac o vizita celor de la Primaria de aici, sa le arat ce acte posed si sa vad daca trebuie sa bat drumul la Copenhaga ori nu. Apoi, viitorul meu sot s-a cam speriat atunci cind, citind conditiile de obtinere a permisului de rezidenta, a vazut ca daca cererea este depusa dupa intrarea in Danemarca, autoritatile au dreptul sa ti-o respinga. Mie mi se pare putin cam ilogica prevederea asta si nu-mi fac mari griji pentru ea, dar un ghimpe tot am M-am linistit insa cind am citit mesajele voastre cum ca permisul de sedere se poate obtine relativ usor in cazul casatoriei, adica fara prea mari probleme. Tot de la voi am inteles ca atunci cind se va completa cererea e mai bine sa aplici pentru rezidenta permanenta si nu temporara, asa-i? Cam astea sint problemele mele acum si as fi extrem de incintata sa primesc sfaturi de la voi.
In alta ordine de idei, imi poate spune cineva cit de repede a invatat(hm, un fel de a spune, nu?) daneza la scoala? Am incercat sa invat citeva cuvinte si fraze uzuale singura si, drept sa spun, suedeza mi se pare floare la ureche!!! Am stat anul trecut in Suedia cam vreo doua luni si, in timpul asta, am invatat binisor sa vorbesc, dar mai ales sa scriu si sa citesc. Ei bine, acum cred ca faptul ca stiu niscai suedeza nu ma ajuta deloc in conversatia mea de-a dreptul saraca in daneza. Am tendinta de a pronunta cuvintele ca in suedeza, lucru care ii oripileaza profund pe danezi. Citeodata ramin uimita de incapatinarea cu care nu vor sa inteleaga nimic din exprimarea mea . Ba mai mult, atunci cind fac incercari disperate sa ingaim ceva in daneza logodnicului meu, trebuie sa-l atentionez intii ca voi folosi limba lui materna...Macar am satisfactia ca nici un danez, nici macar el, nu a reusit sa-mi pronunte numele de familie (Cailean), drpet pentru care am hotarit sa i-l fac cadou la casatorie!!!. Gata, inchei aici inceputul si sper sa ne auzim curind!
Anda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

lilanda ne stim noi si de altundeva?? de pe alt forum???

dar bine ai venit la

imi venea sa rad ce tare esti cu vorbitul in daneza.... dar ai dreptate.. astia sunt dusi cu pluta rau.. daca pronunti si o vocala diferit nu inteleg.. ce ma enerveaza si pe mine...

gramatica daneza nu e f grea dar pronuntia.... au cuvinte care se scriu exact la fel dar pronuntia este diferita...

oricum poti merge la scoala.. o sa te ajute.. o sa ramai uimita cat de repede inveti..mai ales daca esti silitoare...

mai revin.. eu.. pupici!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Hej Anda,

uite ca-ti raspund io desi de 2 luni ne-am mutat temporar in Franta, da' ne intoarcem in Dk intr-o buna zi (probabil tot temporar :))
eu m-am casatorit aici in 2001, la primarie, da' nu mi-a trebuit nici un act tradus- nici macar nu-mi amintesc daca mi-a trebuit vreun act, ca certificatul de nastere de ex., stiu doar ca s-a intamplat tare repede, adica azi vine sotul meu acasa cu un formular de completat si peste o saptamana ne casatorim. Da' repet, nu mi-a trebuit nimic tradus,chiar mereu ziceam ce usoara-i viata in Dk, ca n-au atata birocratie.
De rezidenta, dupa ce ne-am casatorit am facut si cererea, care rezidenta se innoieste la fiecare an,timp de 3 ani- asa era cand am venit io,acum mi se pare ca dureaza mai mult,da' io intram in legea veche - deci innoiam rezidenta in fiecare an in jurul datei de expirare(cu o luna mai devreme)- si ar fi urmat ca anul asta s-o iau pe cea permanenta,da' acum daca ne-am mutat, nu se mai pune problema s-o iau. De fapt io nici nu stiu cand o sa am rezidenta permanenta in vreo tara, nu mai zic de cetatenie, ca tot o sa ne mutam de colo -colo, iar in Dk daca ne intoarcem mai tarziu de 1 an, o s-o iau de la capat. Asta e,n-o sa ne tina acum in loc o rezidenta :)) desi era bine s-o fi avut.
Da' deci asta e cazul nostru. Adica e mai usor cu casatoria si rezidenta decat crezi, dar sotul tau sa se intereseze, eu n-am ridicat un deget,habar n-aveam de nimic,el a facut totul.
Cat despre limba, noi vorbim engleza, acolo am fost la scoala de stat intensiv 9 luni si am luat si examenul,da' nu inseamna c-am vorbit mare lucru daneza, ca nu prea aveam cu cine,si cu sotul meu mai usor e in engleza c-o vorbim amandoi foarte bine. Acu cand ne-om intoarce,probabil n-oi mai tine minte mare lucru,da' in general mie mi-era mai greu cu vorbitul,ca n-aveam cu cine,cum zisei, da' de inteles intelegeam, iar de citit chiar am prins f repede,inainte sa merg la scoala, si daca pe DR 1 si Dr 2 mai pui si subtitrare,la pag 399 parca, da' nu mai stiu sigur, ti-e si mai usor.
Cam asta, bafta, mai ai intrebari,sper sa te pot lamuri :))

pupici.

Mergi la inceput