Regatul danez

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabriela B. spune:

Buna. adana
Eu personal ma bucur nespus ca te-ai alaturat fetelor in descrierea nordului...Si imi place tare mult ce aud...de cite ori ai timp, nu ezita, bucura-ne si pe noi....
Am citit in ziar de injunghierea Annei Lind, si mi s-a parut oribil...mai ales ca asta s-a intimplat intr-o tara cam fara criminalitate...
Eu traiesc intr-un loc la capatul lumii, un loc de vis, dar mic si indepartat...Stii ca oamenii de aici au impresia ca ei sunt cei mai grozavi posibil? Tot ce este made in NZ este de cea mai buna calitate! La fel sunt si francezii, si nemtii, si americanii....Toti se apreciaza si se raspecta, mai mult decit pe oricare a;ltii...numai noi romanii suntem mai "putin increzatori in noi" ca sa spun frumos...La noi patriotismul apare dupa ce plecam din tara...mi-e ciuda ca-i asa, mi-e ciuda ca intotdeauna am crezut ca, de exemplu, americanii sunt mai buni ca noi, si multe altele...
De fapt si noi suntem grozavi! uite exemplul tau! Si cu atit mai grozavi ca avem si taria de a o lua de la inceput!
hai ca am luat-o eu razna...nu asta era locul potrivit pentru acest subiect...

Astept cu mare nerabdare impresiile tale...tare imi place sa citesc tot ce este postat aici...

Cu drag

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adana spune:

Pot sa spun ca si eu locuiesc intr-un orasel linistit aici in Suedia.Toata lumea e modesta ,multi merg la servici cu bicicleta inclusiv batrinii.In ce priveste imbracamintea aici am vazut rare femei care sa poarte tocuri.Marturisesc ca si eu pina sa vin aici purtam tot timpul tocuri fiind si micutza de inaltime.Dar aici m-am dezobisnuit si ma imbrac mult mai simplu decit ma imbracam in ro:Aici daca te vede lumea imbracat mai elegant in timpul zilei te intreaba daca mergi cumva la petrecere.Si la fel ca si americanii ,francezii erc si suedezii sint nationalisti.Adica daca la market sint rosii suedeze si rosii aduse din olanda n-ai sa vezi pe nici un suedez cumparind rosii olandeze desi sint mult mai bune la gust.La fel se intrimpla cu carnea si alte produse.Eu inca nu m-am obisnuit cu mincarea de aici.E totul dulce inclusiv piinea.DE aceea fac piine odata pe saptamina.Si am pus pe mine 10 kg de cind am venit.Imi lipsesc foarte mult fructele din Ro.Aici toate sint importate si nu au nici un gust,si m-am abonat la dulciuri si rau am facut.Dar m-am saturat si de ele si mam abonat la morcovi,eu care nu mincam morcovi decit fierti imi fac zilnic cite un castronel cu salata de morcovi si-l pap pe tot.Cam asa e pe aici.

adana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tulip spune:

Bine ai venit adana! O noua membra se alatura grupului nostru minuscul de scandinavice. Sa stii ca si eu am patit la fel cu fructele ca si tine...cel mai mult imi lipsesc ciresele, visinele si zmeura. Astea sunt raritati prin zona. Noroc ca gasesc capsuni, caise si struguri. Danezii sunt putin mai prietenosi ca suedezii, chiar daca nu te invita la ei acasa prea des. Sau poate depinde daca stai in oras mare sau mic? Felicitari ca ai invatat suedeza asa de repede!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tulip spune:

Ei, toata lumea a disparut in ultimul timp (inclusiv eu). Ce mai faceti?

As vrea sa va intreb ceva. Cum e cu rezidenta permanenta in Danemarca? Conform noii legi trebuie sa asteptam 7 ani. Dar daca am venit acum 3 ani cand inca era vechea lege valabila? Nu gasesc informatii concrete despre asta...Voi stiti mai multe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Tulip, cum tocmai is in mediul problemei- ca de aia si trebe sa-mi schimb pasaportul- fusei la politie deunazi, si sotul meu a intrebat daca e la 3 ani,dupa vechea lege, si politistul a zis da... desi a adaugat ca stie si cazuri unde dureaza mai mult, dar or avea ei criteriile lor, in care sotul meu zice mereu ca eu nu ma incadrez si ca noi n-avem probleme (de altfel si rezidenta prima data am obtinut-o repede), eu nici macar nu iau bistandshjælp, deci chiar nu vad ce ar avea impotriva.
Deci in principiu se merge dupa legea veche in cazul nostru.
Toate bune,

Piatra lunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tulip spune:

Stii ce vreau sa te intreb: tu cand ti-ai depus prima data cererea de rezidenta, ai specificat ca vrei permanent sau temporar? Daca ai scris la vremea respectiva permanent atunci acum, dupa 3 ani ti se va da, daca ai specificat temporar, atunci ai mai putine sanse pt ca de fapt acum e prima data cand ceri permanent, si te incadrezi la noua lege. Dar nu stiu daca asta e adevarat sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Asta n-am auzit, oricum sotul meu s-a ocupat de fiecare data de tot, si el stie ce sa spuna si nu, dar daca suntem casatoriti aici,el e danez, eu cred ca s-ar intelege ca vreau permanenta,nu? Dar n-am auzit pana acum sa fie vreo problema de genul asta,deci cred ca se stie ce fel de rezidenta vreau.
Tulip, iti trimit un mesaj pe privat,ca vreau sa te intreb despre ceva fara legatura directa cu asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voljena spune:

hej! tuturor

ce amintiri placute... am locuit in suedia niste ani, pana in '91, citind depesele voastre mi-am propus sa vizitez scandinavia cat de curand (am stat si vreun an in norvegia)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

Fetele din Danemarca si Suedia, am si eu o intrebare: stiti cumva cam cat costa o calatorie cu trenul? In Danemarca m-ar interesa pe portiunea granita cu Germania(Flensburg)-Frederikshavn iar in Suedia pentru ruta Göteborg-Oslo.
Eu ma gandeam sa mergem de Craciun la Oslo si cum cu masina mi-e frica sa ma aventurez iarna in tarile nordice iar avionul pana la Oslo te cam usuca, m-am gandit la varianta cu trenul.
Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tulip spune:

Pt Danemarca poti folosi http://www.dsb.dk/journey_planner/ ca sa vezi mersul trenurilor si pretul. Insa numai cu o smecherie: pretul nu stie sa il afiseze decat daca iti imparti calatoria pe bucati, deci fara schimb (apoi aduni tu - oricum pretul real va fi mai putin decat suma !)

Mergi la inceput