Regatul danez

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluka spune:

Multumesc muuult tulip...punct ochit punct lovit...
weekend placut tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

Raluka, pe ce traseu mergeti? Noi am fost anul trecut in Copenhaga, la dus am mers pe partea continentala si am trecut un pod lung de vreo 13-14km intre 2 insule, absolut superb sentimentul sa vezi ca treci peste o bucata buna de mare. Iar la intors am venit cu feribotul pana la Putgarten si a fost iar super pentru ca feribotul arata ca un vas de croaziera si era pentru prima data cand traversam Marea Baltica cu asa ceva. Ce-i drept, bucuria n-a tinut prea mult pentru ca traversarea n-a durat mai mult de 15-20 minute iar cu tot cu imbarcare cred ca a fost putin peste 30 minute. Si podul si feribotul se platesc, podul daca mai tin bine minte era 35 euro iar feribotul in jur de 50.

Copenhaga e superba, daca nu aveti inca harta sa va cumparati una sau macar sa va scoateti una cu centrul la imprimanta. Noi am intrat intr-o benzinarie si am primit un atlas al Danemarcei gratuit, daca te ajuta cu ceva se numea Motorvej 2002, probabil acum e 2003.
Daca sunteti bine organizati veti reusi sa vedeti foarte multe, noi am vazut cam tot ce se putea intr-o singura zi dar am mers de ne-am "rupt" picioarele.

Excursie placuta si vreme frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluka spune:

Draga Osolita...ce sa zic..super informatii...dar daca imi dai apa la moara eu intreb pana maine la ora de plecare...
Deci traseul e ok pe la Puttgarten...dar care e traseul cu podul lung ca vrem si noi acum ca ne suna bine in urechi
Speram sa vedem cat mai multe, noi de obicei pe unde mergem ne rupem picioarele mergand...speram ca o sa fie si vreme buna cum zice Tulip..
Daca mai ai timp in seara asta sa-mi spui traseul cu podul asta..ar fi bine, daca nu..il gasim noi :)Oricum mulumesc pt tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

Raluka, se merge pe traseul Hamburg-Flensburg si apoi se intra in Danemarca. Initial se merge in directia Kolding(dar nu se intra in el ci se trece putin pe langa), urmatorul reper ar fi orasul Odense. Oricum, indicatoare cu Kopenhaga apar destul de repede, e o singura autostrada care traverseaza insulele astea, nu prea aveti cum sa va rataciti. Podul de care spuneam eu e intre Nyborg si Korsor, uite un link cu o poza aici:
http://www.glaubeaktuell.net/portal/nachrichten/nachricht.php?IDD=1055486520
In realitate e o alta senzatie, poza nu e prea bine aleasa.
Oricum, acolo scrie ca are 18 km iar o traversare costa 33 euro(245 koroane).
Am gasit si alte imagini aici:
http://www.structurae.net/en/structures/data/str00031.php

Numai bine,
Osolita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluka spune:

Multumesc frumos pt tot....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tulip spune:

Raluka, sa ne povestesti cum v-ati simtit in CPH!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluka spune:

Dragelor..vizitat, "rupt picioare" filmat, pozat, placut intors...intr-un cuvant: super!!!
Sa va spun si mai pe larg...la dus am fost pe faimosul pod si intr-adevar osolita a fost o senzatie super...sa vezi in jurul tau numai apa e ceva...
Am ajuns in Copenhaga pe la 14 si am parcat masina si apoi am luat-o la picior, am trecut pe langa Tivoli, pe care l-am lasat pt mai tarziu,pe seara..Apoi am ajuns in centru, pe faimoasa strada cu magazine...unde nu am avut timp a cumparam decat o caseta video care a fost mai scumpa ca in DE de 3 ori .Pana ne-am invartit noi prin piete magazinele s-au inchis si am ajuns la Nyhavn unde am fost socati sa vedem cum sta lumea pe marginea canalului cu lazile de bere in fata...deci nu cu sticla, cu lada
Asa, apoi de al Nyhavn am fost la palatul Amalienborg, unde m-am pozat cu soltatii dar a trebuit sa stau la distanta de 1.5m ca deh asta a fost conditia.
Apoi am colindat cateva biserici, era una mare, care nici nu seamana cu biserica ci mai degaba cu Ateneul din Buc.,de marmura ai zis Tulip?? apoi am fost pe esplanade, daca nu gresesc, unde cred ca acolo erau cazarmi..niste casute unite rosii...feteledaca gresesc...si am ajuns pe faleza la Little Mermaid...

Apoi incet incet spre Rosenborg, ne-am odinit un pic in parc..si iar erau beietii si fetele cu lazile de bere cu ei hahaha...si apoi iar o tura prin centru sa mai vedem mimi si altii care pictau, dansau, cantau...ca aproape in orice mare capitala europeana...in fine, dupa ce am mancat am luat-o spre Tivoli unde era o parada militara cu o mica (,)caleasca cu doi copii in ea, aratau de parca erau nepotii regilor...nu stiu poate stiti voi mai clar ce a fost asta..oricum Tivoli f dragut, dar trebuia sa stam la cozi imense sa ne dam in ceva asa ca doar am admirat...
Apoi am luat-o la pas catre masina..a si sa nu uit faza cea mai tare a fost cand noi am intrat pe autostrada E47 si E55 care ducea spre Rødby deci Puttgarden dar desi cu harta in mana noi ne-am trezit in noapte la Helsingør la granita cu Suedia ce sa-i faci distrati si obositi, am luat-o inapoi si am facut haz de necaz...oricum se cheama ca am vazut si Suedia de pe malul garlei :))
Cam asta a fost..a meritat si ne-am intors incantati ca am mai trecut pe lista noastra inca un loc minunat...
Multumesc mult pt ajutor si va pup!!

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tulip spune:

Raluka v-ati distrat de minune:) Nu v-au durut picioarele de atata umblat? Dar ati vazut tot ce era mai important si se putea vedea intr-o zi. Ma bucur ca v-ati simtit bine! Dar m-am distrat cum ati ajuns spre Helsingør in loc de Rodby. Am crezut ca numai noua ni se intampla (noi ne-am ratacit in jur de Oslo la un moment dat intr-o excursie).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adana spune:

hop si io ca musca la arat
locuiesc si eu de mai bine de 10 luni in suedia.e o tara frumoasa si linistita,multe lacuri si multe paduri.Oameni civilizati.Cin am venit prima data in vizita aici eram atitde stresata la traversarea soselelor de nu-i adevarat.Treceam pe trecerea de pietoni in fuga de se prapadea barbatu meu de ris zicindu-mi sa nu ma stresez si sa nu fug ca nu ma calca nimeni.Cit despre limba nu mi s-a parut asa de grea.Eu am luat examenul in 3 luni si dupa aceea am avut norok si am inceput serviciul unde toata lumea m-a laudat cit de bine vb suedeza.Doar ca nu au scris la ziar,toata lumea stia ca a venit o fata noua care e din romania si locuieste doar de 7 luni aici si vb bine suedeza.Hai ca sint modesta rau.Eu zic ca m-am integrat repede si usor in societatea suedeza doar ca nu e ca si in ro.La servici nu e ca si cu colegele din ro:sint mai reci mai retrase,vb doar despre animalele lor(daca au)sau despre probleme de servici si nu impart nimeni cu nimic.Daca le servesti cu ceva e bine venit daca nu nu.Mie suedia mi s-a parut tara lu "asteapta un pic"deoarece nimeni nu se grabeste cu nimic.La scoala metoda de invatare mi s-a parut foarte inceata eu as fi mincat cartile in 2 zile dar ei nu se stresau sa predea mai mult de 2 pagini pe zi.In rest case frumoase ca si in danemarka,fara perdele,doar cu flori si veioze si lumanarici.Eu sint stresata ca am la camera de zii niste ferestre cit o zi de vara de mari si nu-mi gasesc perdele potrivite.Abea astept sa merg in Romania sa-mi gasesc pe gustul meu perdele.In suedia pe primul loc e femeia ,apoi copii ,batrinii ,hanticapatii ,animalele si la urma barbatii.Imi place mult aici.sper ca nu v-am plictisit prea mult si daca va place va mai scriu

adana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adana spune:

Si mai vreau sa spun ceva despre suedezi:sint foarte nationalisti si uniti si cred eu simplii:Azi s-a anuntat ca ministrul de externe ANNA LIND(care era femeie)a decedat in urma unor injungheri provoacate de un dement.Si azi toata ziua pe toate programele nu s-a difuzat altceva si nu s-a discutat altceva decit despre ANNA LIND si moartea acesteia.Si spun cu mina pe inima ca atunci cind am auzit si eu vestea am plins si eu.Pt ca era o femeie foarte populara si modesta si MAMA.Asta m-a induiosat la ea,cu toate ca era ministru de externe stia sa fie si Mama si OM pe deasupra.Nu cred ca daca s-ar fi intimplat asa ceva in ro as fi plins s-au m-ar fi marcat dar cei de sus din romania au uitat sa fie OAMENI si umbla doar pt satisfactia proprie.Atit am avut de spus.

adana

Mergi la inceput