Regatul danez

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tulip spune:

Da, siteul e foarte fain si e admirabil ca tipul in fiecare zi face o fotografie, apoi o posteaza...cred ca e foarte pasionat ori de oras ori de fotografiat. Ei, cerul e mai noros acum, dar oricum, decat zapuseala - e mult mai bine. Cand e frig te poti imbraca, dar cand e cald treaba devine dificila dupa 1 moment dat :0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Ei... eu prefer sa-mi fie prea cald decat prea frig. Cele 2 luni de vara cat a fost asa cald m-am simtit super, desi sotul meu vikingul se plangea de prea multa caldura. Acu iar s-au inversat rolurile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tulip spune:

Oooo, vreau si eu sa adaug un smiley si nu reusesc nicicum :( Rusine sa imi fie...Am reusiiiit...cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tulip spune:

Despre Danemarca si mine...cateva reflectii si chiar amintiri...Am venit aici impreuna cu prietenul meu, cu un contract de munca. La inceput a fost mai nasol pt ca nu ne gaseam un loc al nostru unde sa stam in chirie si am tot schimbat gazde...Pt noi era un downgrade, avand in vedere ca in Romania avusesem apartamentul nostru. Imi amintesc de asta ca si de perioada in care am trait din valiza. Insa orasul mi-a placut de la inceput: centrul luuuung si cu multa lume, marea care m-a vindecat de alergie, siguranta care o emana...Lunile au trecut, ne-am gasit si noi un loc unde sa nut rebuiasca sa asteptam dupa altii la baie in fiecare dimineata . Acum am reusit performanta sa ne balbaim in daneza si in decembrie asteptam primul nostru urmas .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salmida spune:

O sä vinä in curand si impresiile mele despre Suedia. Nu am stat prea mult si abia luna aceasta am 'iesit' in lume aici (ca sä zic asa...) ... adicä la cursul de invätare a limbii suedeze ... cu ea mä lupt acum
Pe curand!

Knocked down, but never knocked out!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tulip spune:

Success la invatarea limbii. Eu imi bat capul cu daneza de 2 ani. Ceva ceva s-a lipit de mine dar mai e muuuult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela B. spune:

Buna, fetelor de pe meleagurile nordice...
Chiar ca este greu sa inveti asa o limba...cu intonatiile lor caraghioase (pentru mine)Va tin pumnii, va doresc mult succes in tot!Si astept impresii...
Am incercat si eu sa intru pe niste site-uri in suedeza si finnis (parca asa se scrie finlandeza) dar...am citit pe silabe, pe litere...mai prost decit citeste pitica mea in engleza...Va inteleg ca e tare greu...
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tulip spune:

Multumim pt incurajari :)
Ceea ce mi se pare paradoxal este ca mai intai trebuie sa inveti sa vorbesti ca sa poti sa intelegi. De obicei e invers - intelegem si apoi vorbim...dar la limbile nordice pronuntia e atat de grea ca inveti cuvantul cu pronuntia...Totusi suedeza e mai usoara nu? Macar la citit au mai multe reguli. Daneza se zice ca trebuie sa vorbesti in ídeea ca ai un cartof in gura. Eu inca nu am incercat asa, dar poate ar da mai bune rezultate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu_tud spune:

Imi pare tare bine sa aud povestiri atit de frumoase despre niste locuri care mie imi sunt foarte dragi.
Acum cativa ani am fost intr-o vizita in Danemarca si am vazut o sumedenie de locuri.
Descrierile pe care le-am citit pe acest forum sunt deosebite.

Sunt evidente o multitudine de diferentze fatza de alte locuri pe care le-as numi mai comune (Praga, Bruxelles, Belfast, Budapesta, Berlin, etc.) Nu se intreaba nimeni oare de ce e atit de diferit modul cum oamenii aceia traiesc atit de bine?
Inainte de a merge pe acele tarimuri de basm, si sunt convins ca lui Hans Christian Andersen nu i-a fost greu sa scrie acele minunate povesti, am citit o carte care m-a uimit: "Etica protestanta si spiritul capitalismului" a lui Max Weber. Cartea nu se refera la Danemarca dar schema functioneaza unde protestantzii sunt majoritari.
Acolo, Weber demonstraza ca intre ceea ce denumim spirit intreprinzator si etica religioasa (majoritatea danezilor sunt protestantzi) este consecintza logica, fireasca a unui anume mod de raportare la realitate dictat de etica religoasa. Mai precis, un anume set de valori, credintze, obiceiuri, atitudini, duc inevitabil la un anume mod de viatza. Restul e plasmuirea, materializarea acestei atitudini.
Este fascinant sa vezi cum in spatele materialului (designul unei societatzi cu tot ce se vede sau se poate percepe) este un produs al culturii (in cu totul alt sens decit cel enciclopedic) si ca exista o grija exagerata de a pastra si perpetua acest model.
Asa am intzeles eu Danemarca dincolo de fascinatzia curatzeniei, amabilitatea oamenilor, prosperitatea economica si povestilor anderseniene.
As vrea sa traiesc intr-o astfel de lume dar am convingerea ca e doar un vis nerealist. Eu sunt creat in cu totul alte coordonate ale vietzii, dupa tipare care nu se potrivesc oriunde.
Am vorbit cu romani plecatzi in Danemarca si care au trait pe pielea lor aceasta schimbare de paradigma.
Visez inca la Danemarca si probabil ca m-as intoarce in vizita la acel pamant binecuvintat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salmida spune:

Multumim pentru mesajele voastre de incurajare!
Intr-adevär, nu este usoarä deloc nici pronuntia limbii suedeze la care se adaugä 'accentul' cuvintelor si al frazelor. Dragä tulip, mäcar tu stii cä trebuie sä tzi un cartof in gurä ca sä vorbesti ca ei, eu imi innod si imi deznod zilnic limba incercand sä imi insusesc pronuntia!
Dar reusim noi! Si atunci ...
toatä lumea este invitatä!

Vä särut!
Adia

Mergi la inceput