Regatul danez

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

ehe lilanda ce optimista esti cu rabdarea pentru copii, crezi tu ca la 14 ani se opreste ? abia de pe la 14 in sus incepe bilciul adevarat hihihihihihi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

quote:
Originally posted by narancea

eeeeeee vorbesc romana cu ambasadorul hahahhahaha a fost buna
altfel o fac : adaptez romana la daneza, de exmplu in loc de "hvordan går det" eu zic "bogdan gor det" sau in loc de "hvad siger du" eu zic "vasile du" si daca sint unii cu care ma trag de sireturi atunci pot chiar sa ii alint zicindu-le " vasilica du " si atunci ei pricep ca e ceva de dulce si zimbesc. si tot asa, in orice caz ma descurc un pic cu romana.
care stati in Århus ? vrea cineva sa ne intilnim seara la o bere , cafea , ceai ? la Jakobs piano bar ?



ar fi fain..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

quote:
Originally posted by Catalina-Roxana

Buna fetelor!
Tin sa va anunt ca am nascut o printesa de fetita, pe 8 mai la ora 4:21 noaptea a fost cam greu si primul copil,dar sotiorul meu a fost cu mine tot timpul ,la fel si mama ,deci am avut ajutoare bune,sintem bine sanatosi,bucurosi cu totii ,al meu sot e topit dupa cea mica ,si eu nu va mai spun.
I-am dat nume ,dar de botezat o botezam in august,o cheama Isabella,frumos nu?
Voi ce mai ziceti?sper ca sinteti bine toate si va merge tot la fel.
Va mai scriu cite ceva despre noi,incerc sa imi fac timp cu cea mica ,cind doarme cind maninca ,doarme iar si tot asa ...

sa ti traiasca fetita si sa te bucuri de ea..
Va doresc numai bine la toate si sa ne auzim de bine,
cu drag Roxi si Isabella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

altceva nou ? nimic nou pe aici ? asteptam sa mai nasca careva ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

quote:
Originally posted by narancea

altceva nou ? nimic nou pe aici ? asteptam sa mai nasca careva ?




eu nu pot intra des pana saptamana viitoare ca mi s-a dereglat antena de la internet (aia sau altceva) si nu pot intra de acasa..
cu ocazia asta am realizat ca´s dependenta de internet si abia astept sa-mi ina iubitu´ calator sa repare problema..

in rest ce sa mai barfim?????

cum va descurcati cu limba??

cum e vremea prin partea voastra?? ca pe mine ma scoate din pepeni.. ce vara mai e si asta?? cu ploi...

........

week-end placut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Louisea, ti s-a dereglat antena de la vint? Nu m-ar mira ca mie mi-a rasturnat alaltaieri scaunele de pe terasa. Da' trag nadejde pentru iulie c-ar fi frumos!!!. Asta ca sa le ofer credit danezilor care ma consoleaza cu ideea ca daca iunie e luna cu vreme urita, iulie, august si juma' de septembrie va fi cald si soare!!!!
La capitol "invatam limba daneza" eu exersez acum orele....cum spui cit e ceasul . Oare de ce au danezii pina si chestia asta pe dos, cu jumatatile de ora??? Pai pina-mi vine sa zic "fem minutter i halv tre", deja sa face fix!!!
Va pup si un weekend placut!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titisha spune:

Buna fetelor!!!
Sper ca nu ma bag si eu ca musca in lapte…… Dar:
Voi pleca, in concediu, cu familia intr-un circuit “Capitalele Nordice”. Si vom vizita Danemarca, Suedia, Norvegia. Asadar, va rog mult de tot sa-mi dati niste informatii de la fata locului. Voi scrie treptat caci am multe de intrebat.

Vin dinspre Berlin spre Rostock ,traversare cu ferry-boat la Gedser apoi continuam spre Copenhaga – Ce stiti despre aceasta traversare????

La intoacere (dupa Stockholm) din Copenhaga spre Redbyhavn, de unde urmeaza imbarcarea pe alt ferry-boat; traversare la Puttgarden si continuare spre Lubeck, apoi Hamburg --- dar despre asta???

Am auzit ceva de un pod de 13 -14 Km. Duce cumva spre Hamburg???

Hotelul in care voi sta in Copengaha: Hotel Cab Inn Scandinavia, stiu pretul pe camera dar stiti cumva si pretul parcarii??? Este situat aproape de centru si toate obiectivele de vizitat?? Daca imi las masina in parcarea hotelului pot vizitat totul pe jos ?? Imi trebuie taxi-uri??? Sunt scumpe taxiurile??? Dar mijloacele de transport in comun?? Mancarea la diferite restaurante nu foarte sofisticate este scumpa??? Ceva recomandari privind restaurantele??Voi sta in oras trei zile in jur de 22 iulie. Cam cum este vremea in aceaste perioada?? Iata ce am primit deja de la agentia care ne-a rezervat hotelul: “vizitarea obiectivelor turistice din oras (Palatul Regal, Guvernul, Catedrala Maicii Domnului, Muzeul Antichitatilor, Parlamentul, Castelul Rosenborg, Biblioteca Regala-"Diamantul negru", Parcul de distractii din Gradinile Tivoli)” Aceste obiective sunt cat de cat adunate ca pozitie??? Ce stiti de programul de vizitare??? Mai sunt si altele???

Am citit cate ceva la inceput acestui subiect, dar nu chiar tot. Daca la aceste intrebari s-a raspuns deja in acest subiect, scuzele mele. Voi citii mai atenta.

Multumiri, Titisha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

[bTitisha[/b], nu stiu ce vrei sa stii tu despre traversarile astea cu ferryboatul...prima te aduce din Germania pe una din insulele daneze,numita Falster dupa care vei continua calatoria cu masina spre Copenhaga. A doua traversarea, cea de la Rødbyshavn, este de pe insula Lolland spre Germania. Poduri sint foarte multe si leaga rutier insulele una de alta, asa ca probabil cel de care spui tu se afla in Danemarca. Din cite stiu, odata ce ati ajuns la Puttengarden, mergeti spre Hamburg numai pe autostrada.
Da, obiectivele turstice sint destul de grupate, asa ca le puteti vizita perpedes. De altfel vestita mainstreet din Copenhaga are doar acces pietonal. Aici poti gasi restaurante, puburi, pizzerii...destul de multe si una linga alta. Preturile variaza de la 40-50 de coroane de persoana (de obicei asta ar fi felul de mincare la oferta zilei) pina...la 600 DK(pentru doua portii de sushi) . Bautura in restaurante este foarte scumpa....adica bei o bere la restaurant cam cit la pretul a 10-12 beri luate de la supermarket. Bcasisul este notiune straina danezilor, asa ca nu va obositi sa fiti draguti. Mai citeste de pe la inceputul topciului ca mai este un mesaj acolo cu idei de cam ce ar mai trebui sa vizitati....eu recunosc, am ajuns in Copenhaga doar cu treburi...pina acum :-(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

aaaaaaaaaa Lilanda incepi si tu ca Miry hahahahaha de unde le scoatetzi ma voi, asa ca din palaria scamatorului? bacsisul este o notziune straina danezilor. Eu stau de 16 ani in Danemarca, si din cauza serviciului am batut-o in lung si in lat, am dormit la o gramada de hoteluri si am mincat la o gramada de restaurante, in tot felul de anturaje. Se obisnuieste sa se dea bacsisi si aici, ca oriunde in lumea asta. Incearca si ai sa vezi ca o sa il ia fara sa clipeasca. Daca nu dai, intr-adevar, nu se uita chioris la tine, ci iti zimbeste la fel de amabil, asta e alta poveste...... nu este tupeul ala mitocanesc, care il au in alta parte, unde iti pretind bacsisi asa de la obraz. da asta ar fi adevarat, dar sa nu inflorim realitatea...............
hahahahahaha am venit aici sa tin ochii pe voi, vedeti ce ziceti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Narancea
spune sa stim si noi unde sint minciunile scrise miry. De curiozitate.
Iar bacsis se da peste tot....a vrut sa spuna ca daca nu dai este totul ok.

Mergi la inceput