Regatul danez

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Nici nu ma asteptam sa primesc asa curind mesaje de la voi :-) Multumesc!! Louisea, nu cred sa ne fi intilnit pina acum, fiindca asta este primul forum in care ma inscriu, insa imi pare bine de cunostinta. La fel ca si Piatra Lunii!! Am auzit ca anul trecut s-a schimbat legea in privinta reunificarii familiei, aici in Danemarca... dar nu stiu daca va fi mai usor sau mai greu pentru mine. Om trai si om vedea!!! Imi vine sa rid insa, ca Ilie, ciinele meu collie de 2 ani, a devenit deja full-member al comunitatii daneze. Pentru el n-a fost nevoie decit de completarea unei cereri adresata vecinilor, care s-au grabit degraba s-o semneze favorabil, si o asigurare pe un an de zile. Ilie, pe linga faptul ca este un ciine destept si frumos, a devenit acum un fel de catalizator al bunelor relatii dintre vecini. Viitorul meu sot este extrem de impresionat de usurinta cu care intru in vorba cu ceilalti proprietari de ciini atunci cind il scot pe Ilie la plimbare pe tapsanul din spatele casei!!! Cred ca este si putin invidios pentru ca, de cind s-a mutat el aici, discutiile cu vecinii s-au redus la doar hej-hej...si cam atit!!! Eu, desi sint numai de trei zile, stiu unde lucreaza doamna cu golden retriver-ul, stiu ca batrina de la nr. 30 are fiica in Statele Unite si se pregateste sa o viziteze de Paste, stiu ca mosul cu un terrier are artrita....ce mai!!! :-))
Cit despre cine umbla dupa informatii, evident ca acela este logodnicul meu...eu incerc doar sa temperez disperarea care-l cuprinde atunci cind aude lucruri contradictorii. Ieri m-am amuzat teribil cind mi-a povestit despre discutia lui cu Politia locala. Poate stiti sau poate nu, dar legislatia privind calatoriile in spatiul Schengen prevede ca atunci cind ajungi intr-o tara din UE, fara sa stai insa la hotel sau sa te afli intr-o excursie organizata, trebuie ca in termen de 3 zile de la sosirea ta sa te declari la cea mai apropiata sectie de politie. Numai ca poltistii de aici, nici macar nu au vrut sa auda de mine si mi-au transmis ca pot sta linistita, fara sa ma deranjeze absolut nimeni, 3 luni.Dupa aia, mai vad ei ce si cum!!!
Azi m-am linistit si cu vremea de aici. Saptamina trecuta, in Romania a fost canicula. Adica au fost vreo trei zile in care am vazut cu ochii mei termometrele din centrul orasiului cind aratau 28 de grade Celsius. De aici primeam doar vesti racoroase...Numai ca azi am vorbit la telefon cu prietenii mei din Romania si m-au linistit ca pe acolo iar sint 5-6 grade, ceea ce face ca `vinticelul` de aici sa nu mai conteze!!!
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

bun.. daca nu ne-am mai intalnit atunci iti zic si tie.. cam ce stiu si eu...
rezidenta permanenta primesti dupa 7 ani...
cu ce hartii ai nevoie.. astia sunt cam in plop... zic una si alta dar pana nu esti in faa faptului tot apar.. da nu-ti fa probleme..
daca o depui aici si totul e in regula nu ai de ce sa-ti faci probleme.. eu voi face la fel cand ma voi casatorii.. nu am inebunit sa stau 6-7 luni in ro sa astept....

iar cu inregistratul...eu nu m-am inregistrat niciodata...ca pe atunci nici nu stiam de chestia asta..

am uitat ceva..???? sper ca nu..

pupici!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina77 spune:

Buna Louisea!
Merci pentru mesaj, ieri am stat toata ziua pe net sa gasesc persoane din DK, ca sa aflu si eu cum e viata pentru romance pe acolo.
Anul viitor se pare ca ma voi muta in apropiere de Aalborg asa ca daca este cineva prin apropiere... be my guest...







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

alborg e chiar in nord.. e fain acolo... e al treilea oras ca marime din Dk (parca asa imi aduc aminte)...

nu mai sunt alte persoane din alborg aici... piatra lunii e din Dk (CP)dar s-a mutat momentan in France iar mi-ela e si ea din zona Cp... restul care mai erau au plecat..

eu locuiesc la aprox 25 de km de Århus (prin centrul Dk)...

viata aici in general e faina pt femei... (asta o spune prietenul meu).. pt femei romance.. nu pot sa ma plang pt ca in general e bine, n am intalnit nici un fel de discriminare ca fiind din Ro..
problema de care se plang toata ziua danezii sunt taxele.. au taxe pt tot : masina, casa, purcel, catel....

mai multe nu stiu ce sa-ti scriu.. daca ai tu intrebari..

tu cu ce ocazie vi pe aici?? temporar sau permanent??

ti-am trimis si un site pe personal daca vrei sa-l accesezi.. e facut de romani care traiesc in Dk..

pupici!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina-Roxana spune:

Buna fetelor!
Ma primiti si pe mine in grupul nordicelor?
Eu stau aici in dk de 4 ani ,la vreo 100 de km de copenhaga,sint casatorita cu un danez frumos si destept,si in curind ,adica peste citeva zile vine si primul bebe in familia noastra.
Mai cunosc citeva fete din ro dar nu prea multe,care stau pe aici prin apropiere,dar ar fi tare cool sa mai ne scriem pareri despre viata in dk ,sau in general
In rest va urez numai bine
Roxana+bebe 39 saptamini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Roxana,

bine ai venit! (na ca ma bag io, prima, desi acum suntem in Fr, da' ne intoarcem in Dk la un moment dat :))
nastere usoara, si io mai am cam vreo 3-4 sapt. pana vine si la noi primul bebe, care a calatorit cu mine in burtica prin luna 6,pana aici,atata drum cu masina.
pe unde anume stai, la vreo 100 km de CPH? ca si eu stateam cam tot asa,daca n-am uitat deja :))
toate bune,

Piatra lunii 36 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

N-am mai intrat de multisor pe forum si vad ca s-a mai intimplat cite ceva. Piatra Lunii si Catalina va urez nastere usoara. Louisea imi trimiti si mie, te rog, site-ul facut de romani pentru romani din DK? Multumesc :-) Asa cum spuneati si voi, la Primarie lucrurile au mers cum nu se poate de usor...dar incet. N-am avut nevoie de nici un fel de act suplimentar fata de cele pe care deja le aveam (romanii de la Ambasada mai aveau si ei nevoie de niste bani probabil, ca de aia mi-au spus ca trebuie musai sa trec si pe la ei), am completat un formular colea si am fixat data casatoriei: 13 mai. Mai greu a mers cu confirmarea datei ca, timp de o saptamina n-am stiut daca primareasca de aici e libera ori nu, dupa o saptamina am aflat ca nu, peste alta saptamina ni s-a spus ca totusi e libera viceprimareasa pe 13, dar nu la ora la care am vrut noi...am schimbat ora, au mai trecut citeva zile si, in sfirsit, alaltaieri ni s-a spus OK.
In rest, ce sa zic, imi place din ce in ce mai mult pe aici, atita doar ca ma enerveaza calmul si tendinta asta de a amina lucrurile la nesfirsit (am inteles ca totusi este o trasatura specifica sudistilor). Cu limba daneza vad ca incep sa devin prietena in sensul ca am inceput sa pricep asa vreo trei cuvinte dintr-o propozitie din ce spun danezii, insa cu pronuntia-i mai greu. Nu ma pricep astia decit atunci cind incep sa-mi utilizez si miinile pentru comunicare....Iar ca o concluzie, danezilor sigur le lipsesc niste senzori ca mi se atrofiaza instantaneu nervul zimbirii cind vad batrine (din alea matusalemice) sau doamne trecute bine de prima tinerete, care umbla fara ciorapi, in sandale sau slapi la niste temperaturi care, mie una, mi se par inconfortabile. In schimb, ce mi s-a parut curios e ca apa marii nu e atit de rece pe cit am crezut...cel putin la Aabenraa!!! Poate ca e golful de vina???? V-am pupat si ...numai de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ce_sa_fac spune:

E cineva din Frederikshavn ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bruden spune:

Hej la toata lumea!

Am dat din intamplare peste acest forum si tot din intamplare am gasit si pagina acesta unde se vorbeste despre Danemarca. Stau in Copenhaga...deci sunteti bineveniti sa ma contactati....Nu ar fi o idee buna sa stabilim o zi unde toti cei care locuim aici ne putem intalni? Hm...ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab spune:

Salutare tuturor!

Tot cautand o modalitate de a intalni romani din Danemarca, am ajuns la acest forum.
Eu stau in Copenhaga de 1 luna jumate, fiind trimisa de firma sa lucrez la un proiect.
Partea proasta este ca sunt singura aici si deja nu mai am stare pana ma intorc acasa. N-am cu cine schimba o vorba in romaneste si asta e cel mai neplacut.
Asa ca subscriu si eu la initiativa voastra de a aranja o intalnire.
Eu voi mai sta in Danemarca pana pe 17 iunie...sper ca voi avea ocazia sa va intalnesc.

Mergi la inceput