Robert, alta inima bolnava

Robert, alta inima bolnava | Autor: adinan

Link direct la acest mesaj

Pashosha a scris ieri, 2 octombrie 2005

quote:
Va trimit cazul unui baiat de 27 ani f. grav bolnav de inima.
o sa pun si povestile lui..tot ce mi-a trimis fratele lui..
E vorba de un tanar de 27 ani care este bolnav grav de inima si i-au dat 6 ani de trait daca nu face transplant..

Mama si fratelel lui sunt disperati...de fapt mama lui m-a sunat disperata sa ii salvez baiatul...Fratele lui este un baiat de 23 ani, tare destept si care se ocupa de tot ce e nevoie...

Credeti ca putem sa ne implicam ? Eu va dau transmit oricum tot ce am de la frate, Vlad.

Poate putem sa mai salvam o viata...va suparati pe mine ca indraznesc?


Mesajul lui Vlad


Salut Gabriela,

Ai spus la telefon sa iti scriu ce simt eu, sa o pun pe mama sa scrie ea tot ce este in sufletul ei. Nici nu stiu de unde sa incep si unde sa termin, cand stau si imi aduc aminte prin cate am trecut si prin cate mai trecem un imi pot imagina cate ii mai sunt date mamei, familiei noastre sa indure.

Suntem o familie din clasa de jos. Tatal meu este si el momentan in spital cu niste probleme, nu ar fi asa grave dar uite din cauza unor medici fara minte care cred ca se uita numai la haina si buzunarul omului, fac oamenii sa se imbolnavesca mai rau. De mama nu mai zic si ea are probleme .Acum toate fortele noastre se concentreaza in directia Robert.

Incercand acum sa iti scriu ce simt in legatura cu fratele iti spun ca un pot sa iti explic in cuvinte exact ciuda si mila cred ca sunt cele mai potrivite cuvinte.Am fost plecat si eu cu o bursa Sócrates si imi facusem planuri sa ajung pe la el, nu il vazusem de un an si jumatate, eu venind din Spania, dar nu sa putut mi-a spus ca au intervenit niste probleme, a explicat el in mare, asta este merg acasa mi-am zis eu.

Toate bune si frumoasa pana cand aproape de 1 august cu doua zile ma suna si imi spune ca vine acasa are probleme de sanatate si nu mai poate sta in Italia. Mamei un i-am spus ca vine fiindca o stiam cum se agita, isi facea griji, nu ar fi dormit deloc, planul meu a fost sa ii spun cu cateva minute inainte sa intre in casa si asa am si facut.

Nu stiu cum sa spun dar ma marcat imaginea lui cand a coborat din masina, cu toate ce era intro stare foarte urata nu a acceptat sa il ajut, el poate, in fine pana la urma sa lasat ajutat.

Apoi alta intamplare care te pune pe ganduri, pana sa intram in casa intamplarea face sa se intalneasca cu prieteni buni de ai lui, pe acestia ii cheama in casa si vrea sa cinsteasca si sa stea de vorba cu ei. In tot acest timp atat mama, eu cat si prietenii vedeam cum se chinuie sa un para bolnav ca este bine doar un pic obosit se vedea ca abia statea de vorba, avea picoarele umflate, tusia din cand in cand.

Stia ca acasa ii va fii bine si mama il va ajuta sa il puna pe picioare. Faze de genul celor de mai sus au fost cu carul pe tot parcursul anilor de cand i sa dat diagnosticul, si toate arata dupa parerea mea ca vrea sa traiasca si nu crede in acel pronostic care l-au dat medici max 5 ani. Chiar si acum pe patul de spitata cand ma duc la el si reusesc sa stam de vorba imi vorbeste de planurile lui, ca vrea sa ajunga acasa fiindca nu a stat decat 2 ore de cand a intrat in casa, alaturi de Tatiana prietena lui( ea fiind in Italia la munca , vor sa faca ceva in viata). Colegii il suna si il astepata pe la ei de sarbatori si multe altele. Pe mine ma cuprinde teama si tristetea, imi vine sa plang , dar ma abtín fiindca poate stiu prea multe, sper ca total va fi bine, parca optimismul lui ma ajuta sa trec de acele clipe de haos din mintea mea cand il vad cum este, sa trec peste oboseala care este cumulata.

Ma bucur pt el ca mai gasesta putere in el pt a fii vesel, a glumii cu personalul medical si chiar cu noi.

Nu stiu cu ce cuvinte as mai putea sa iti explic situatia mea aceea a unui frate care este pe punctul de a ramane fara fratele mai mare, ma lupt si eu cum pot sa termin facultatea sunt in ultimul an. Nu arat ca sufar fiindca sunt persoane destule care sufera si trebuiesc si ele sprijinite intarite, unde am ajunge daca toti am plange?

Traiesc cu speranta ca poate vom reusi sa facem ceva bun pt fratimiu, nu te cunosc dar din felul cum m-ai luat (zi-mi Gabriela , te pup etc ) cred ca o sa reusim.



Scrisoarea mamei

Oameni ai planetei dati o sansa fiului meu, are numai 27 de ani si sufera de o boala necrutatoare de inima CARDIOMIOPATIE DILATATIVA DE ETIOLOGIE NEPRECIZATA. INSUFICIENTA MITRALA MIOPATICA GR.I. INSUFICIENTA TRICUSPIDIANA FUNCTIONALA GR I/II. HIPERTENSIUNE PULMONARA SECUNDARA MEDIE. INSUFICIENTA CARDIACA CONGESTIVA NYHA III/IV.
Dupa ce a venit din armata am reusit sa-l angajez la Petrotub Roman, la administrativ unde facea o munca usoara, se intampla sa raceasca vazand ca nu ii trece raceala stabilim sa mergem la medic la urgenta, facem o raza si doamna de acolo ne spune ca lucrurile sunt grave,ne sfatuie sa mergem la d-ul dr Ferastru. A doua zi dimineata mergem la D-ul doctor si il interneaza la urgenta punandu-i in finalul investigatiilor diagnosticul. A mai mers o perioada la servici (2 ani) dupa care este dat afara , acesta dupa ce a fost intrebat medicul daca poate continua cu servicial pe care il are. In tot acest timp el urma tratamentul prescris de medici si regimul fara sare, grasimi si mergea saptamanal la consultari(ecografie, electrodiagrama, tensiune) etc.Au mai fost zile cand nu vroia sa merga spunand ca este satul de tot, de dat bani sau mintind ca el se simte bine, pana la urma invingeam noi impreuna cu prietena dar a reusit sa invinga si el de cateva ori(este incapatanat)
A fost diagnosticat in anul ianuarie 2001 dupa o luna ce a venit in armata care a facut-o la parasutisti in Buzau, declansata de o viroza respiratorie.Am colindat toate spitalele din tara Roman, Iasi, Tg. Mures, Bucuresti , Italia de curand, fara stirea noastra a familiei.
Pe parcursul celor 4 ani au fost numeroase interventii pe la spitalul din Roman cel mai apropiat , plus controale periodice atata in oras cat si in Iasi .Tg Mures, la cele din urma ajungang mai rar, prezenta problemei financiare facandu-si loc si in casa noastra.

Are ganduri frumoase pentru viitorul lui impreuna cu prietena lui Tatiana cu care au cam 5 ani.Tatiana este o fata simpla si deosebita in acelasi timp, sufera alaturi de el, il sprijina si ea cum poate. Prin minte imi treacea adesea imediat dupa diagnostic ca il va lasa stiindu-l ca va depinde de medicamente toata viata dar se pare ca vrea sa ii fie alaturi, aceasta ar fi fost o lovitura mare eu pt el.A mers si ea de nenumarate ori cu el la medic , il iubeste, se iubesc si vor sa fie impreuna.
La sfarstul lui 2003 a fost disponibilizat, unitatea privatizandu-se, avea numai 25 ani. Inainte cu vreo cateva luni prietena a plecat in Italia la munca.Cand esti tanar si iti doresti ceva in viata te zbati sa iti implinesti visul.Robert a hotarat sa plece si el in Italia vazand ca este dat afara de la Petrotub, astfel la inceputul lui 2004 pleaca , asta cu toate ca noi cei de acasa si medici am fost impotriva.A plecat cu gandul de astrande bani de prinde acte de a putea face transplantul care ii este indisponibil pt asi putea implini visele.A plecat cu banii primiti la ordonata si cu ce mai avea el strans, stind ca familia nu va putea strange bani pt transplant.Mai am un baiat la facultate si bani abia ajungeau sa traim aproape de linia de plutire. Eu sunt salariata la SCA MOLDCONS cu un salariu de 390 lei noi iar sotul este pensionar cu o pensie de 340lei noi, si nu cred ca are rost sa insirui cheltuielile pe care le are o familia la bloc.
A spus clar ca dacanu il lasam sa plece tot va pleca pt a-si rezolva problema. Astfel pe mijlocul lui februarie 2004 dupa ziua fratelui pleaca avind la el bani pt 2-3 luni, in cazul in care nu isi gaseste de lucru.
In perioada cat a fost plecat ma suna ,imi spunea ca este bine sanatos si ca munceste, eu verificam intreband pe prietena daca este sanatos si nu are probleme stiind ca este foarte greu sa stai prin spitale in strainatate fiind fara acte. In acelasi timp ii trimeteam de casa medicamente si ce isi mai dorea de casa.
In acest timp inima de mama simtea ca lui nu ii este bine eu sunam sa vb cu el dar el inchidea telefonul pe motiv ca asa sa nu consum eu, ma suna el cand se simtea mai bine iar totul s-a adeverit in scurt timp.Planuisem cu sotul sa imi fac pasaport sa merg sa il vad ,imi era foarte dor de el, simteam ca are greutati, dar alte probleme au facut sa aman aceste planuri.Pe la mijlocul anului cand ar fi trebuit sa mearga fratele la el , acesta terminandu-si bursa in Spania, suna si spune ca are probleme si un are unde sa il tina 1-2 zile. La nici doua saptamani de la venirea fratelui in tara el anunta ca vine de urgenta in tara.
In acest timp el in Italia a stat in spital aproape o luna dupa care a asteptat inca o luna si junatata rezultate , merganda periodic si la consultatii. Si acum fiind in tara asteapta rezultatul unei biopsii.Toti banii care reusise sa ii stranga pana in acel moment i-a lasat prin spital, fiind fara acte.
Pe 2 august seara ajunge acasa, era foarte bolnav, gata gata sa isi dea sufletul.Cand a scos plicul cu acte a cazut parca cerul pe mine, stiam ca a avut probleme. La nici 2 ore de stat acasa plecam de urgenta la spital. D-ul dr. Ferastrau si-a pus tot sufletul pentru a-l pune pe picioare.La 2-3 zile face o complicatie embolie pulmonara, situatia agravandu-se si mai mult, pe langa respiratie grea, tuse si picioare umflate.A slabit foarte mult si manca foarte putin, intrebam medicii si nici ei un mai situ ce sa spuna.
Disperata am inceput sa sun la toate spitalele din tara.Am reusit sa vorbesc cu domnul doctor Radu Chirtes , i-am explicat situatia cu lacrimi in ochi a promis ca vb cu colegii. Seara vb cu domnul doctor imi zice ca vrea sa vb cu doctoral care se ocupa de el. Parca Dumnezeu a vrut sa fie doctorul de garda.In aceesi seara se stabileste plecarea lui la Tg. Mures. Reusim sa jungem dimineata la Tg.Mures. Din 9 august este la TG Mures internat, medicii se chinuie sa il puna pe picioare dar nu raspunde bine la tratament. Isi doreste sa vina acasa, s-a saturat de spitale,au fost zile cand a zis ca daca nu venim sa il luam acasa vine el sau ca rezolva el totul. Boala il face sa mai spuna si lucruri care te pun pe ganduri dar te rogi la bunul Dumnezeu ca total sa fie bine.
Am vorbit sa ii punem o inima artificiala , un stimulator pt inima dar raspunsul a fost acelasi peste tot, da inima se poate face dar numai in Statele Unite iar in ce priveste stimulatorul pt inima se pare ca automant va iesi de pe lista de asteptare pt transplant si in plus toate interventiile nu au dat rezultate.
Ma bate gandul sa ii dau inima mea pt a-l putea salva, dar nu se poate , va rog salvati-mi fiul, indrumati-ma sa pot trece de aceasta problema care o am.Vedem in fiecare zi cum se chinuie sa traiasca, cum se chinuie sa ascunde ca ii este foarte rau.As vrea sa stau cu el mai tot timpul dar mai trebuie sa ma tin si de servici caci de acolo si pensie avem bani pt a merge la el saptamanal, ne imprumutam, dam cand putem inapoi etc.
Toti ne spun sa asteptam poate se face o minune
O inima poate salva alta inima.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adinan spune:

Scrisoarea mamei, trimisa tot de Pashosha:

Ma numesc HANCEANU MARIA, locuiesc in mun. Roman, strada Bulevardul Republicii, bloc 56/63 scara D, judetul Neamt. Am 49 de ani si ma numar printrepersoanele pedepsite de Dumnezeu cu un mare necaz pe care eu si familia un il putem depasi.
Despre ce este vorba?
Am doi baieti. Unul de 27 ani si altul de 23 de ani. Fiul cel mare este grav bolnav internat de doua luni la clinica de CLINICA DE CARDIOLOGIE INTERVENTIONALA DIN TARGU MURES cu diagnosticul: CARDIOMIOPATIE DILATATIVA DE ETIOLOGIE NEPRECIZATA. INSUFICIENTA MITRALA MIOPATICA GR.I. INSUFICIENTA TRICUSPIDIANA FUNCTIONALA GR I/II. HIPERTENSIUNE PULMONARA SECUNDARA MEDIE. INSUFICIENTA CARDIACA CONGESTIVA NYHA III/IV.
Este necesar urgent de o inima compatibila, fiind inscris pe lista de prioritati a D-ului prof.. dr. Branisteanu din Bucuresti si a D-ului prof. dr. Deac din Targu Mures.
Necazul este si mai mare ca un ne putem descurca financiar, sau ne descurcam foarte greu. Numai deplasarile de la Roman la Tg. Mures si la Bucuresti ne i-au multe milioane. Necazul mare a inceput din ianuarie 2001, cand i-a fost diagnosticata aceasra cumplita boala, acest diagnostic fiind confirmat de spitalele din Iasi, Tg. Mures, Italia.
Toti medicii inclusiv noi cautam o inima.
Eu sunt o simpla casiera la o cooperativa mestesugareasca si am un salariu minim pe economie, iar sotul este pensionat pe caz de boala si fara acest necaz ne descurcam greu financiar, dar aceasta lovitura, acest blestem ne-a facut viata si mai agrea.
Toti oamenii de bine din unitate si vecinii ne stiu necazul si ne-au sfatuit sa-l facem cunoscut si tuturor oamenilor de bine din tara si strainatata prin intermediul internetului.
Sunt o mama disparata, nu mai pot dormii si manca si ma rog la bunul Dumnezeu sa ma tina sanatoasa sa pot depasii acest mare necaz.
Datorita acestei tragedia din familia cer cu lacrimi in ochi tuturor celor care ma pot ajuta cu un sfat, cu o informatie, cu un mic ajutor financiar sa pot depasii acest mare necaz.
Mentionez ca din ianuarie 2001 cand ia fost pus diagnosticul viata a fost si este un calvar, numeroase internarii la spitalele din Roman, Iasi, Tg. Mures.
Toate rezervel noastre materiale au fost epuizate un mai traimi decat cu speranta si cu salidaritatea umana. Medicii un ne-au dat mici sperante de supravetuire daca un se face interventia cat de curand, boala ajungand in faza cea mai avansata.
Toti imi plamg de mila si ma compatuiesc cum acest brad de 27 de ani se stinge.
Va rog ajutati-ma!!!!!O inima poate salva o alta inma.
Nota.Unde putem apela pentru a face rost de o inima compatibila

Cineva vorbea despre o Fundatie italiana are ar putea ajuta un pui mic[...Pashosha mi-a trimis o multime de documente medicale scanate si le tin la dispozitia oricui are o idee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Of Doamne alta poveste trista.Imi pare rau ca treceti prin necazul asta,si ma rog la bunul D-zeu ca acest mesj sa fie citit de cat mai multi oameni de bine si poate apare oraza de lumina si speranta care sa va salveze.Cu ajutorul multor oameni sufletisti de pe acest forum s-au rezolvat multe cazuri deci Pashosha zi-ne ceva cum sa ne mobilizam sa ajutam si acest baiat.sanatate multa si nu va pierdeti credinta si speranta.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinan spune:

Andreea, din pacata Pashosha nu este in tara (sotul ei a avut o urgenta medicalaserioasa) deci va trebui sa ne mobilizam fara ea ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dantje spune:

Haideti fetele ...cum ne mobilizam?


Dantje & Martijn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Sigur reusim sa ajutam daca suntem uniti.

Imi pare nepsus de rau pentru acest tanar de numai 27 de ani.

ma gandesc la Alvaro baiatul meu si nu va pot spune ce durere ma apasa in suflet (este durerea de mama care isi vede copilul cel iubit in pragul suferintei si intradevar si inima din mine as da numai sa il vad pe el ca traieste si ca este bine)

Eu acum sunt in mijlocul problemelor cu ale mele necazuri pe cap...si am muuulte billuri de platit de la operatiile lui Alvaro de la inima si altele...si totusi, incerc sa ajut pe unde pot cum pot.

si asa este "O inima poate salva alta inima"

Haideti sa facem ceva sa ajutam baiatul acesta care are o viata inainte sa bucure de ea.






Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

MUòLTUMESC MULT FETELOR..
Pe belluta am adus o unde trebuia...la momentul salvator..acum e cazul sa ajutam alta inima...maine seara vin in tara iar vineri dau niste telefoane...sa vedem ce zic doctorii...

http://bella.netfirms.com/ro.htm

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

quote:
Originally posted by adinan

Andreea, din pacata Pashosha nu este in tara (sotul ei a avut o urgenta medicalaserioasa) deci va trebui sa ne mobilizam fara ea ...


You are never given a wish, without also being given the power to make it true. (Richard Bach)

Uite Pasho a promis ca vine astazi si sa asteptam sa vedem ce zice ca ea are multe cunostinte in breasla medicilor ca sa zic asa si apoi vedem cum ne mobilizam.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanceanu spune:

sALUTARE LA TOATA LUME CARE ARE PROBLEME SI MAI ARE SI TIMP PT AINTRA PE ACEST SAIT SI ADA INFORMATII SI AJUTOARE DE ORICE NATURA
SUNT VLAD FRATELE LUI ROBERT BAIATUL DE 27 ANI CARE SE LUPTA PT A TRAI.aCUM EL ESTE ACASA SE BUCURA DE CALDURA CASEI, DAR ESTE TRIST CA NU POATE IESIPT ASE PLIMBA CA ODINIOARA PRIN ORAS, ISI FACE PLANURI,ETC.
a VENIT DE CATEVA ZILE ACASA, DOAMAN DOCTOR ISPAS IA DAT DRUMUL ACASA(A STATA IN SPITAL 2 LUNI ESTE SATUL PANA PESTE CAP), ACUM ASTEPTAM RASPUNS DE LA BUCURESTI DE LA FUNDENI DE LA DOMNUL DR.DROASCA.A RAMAS PE LUNI SA NE ZICA CAND PUTEM VENI LA BUCURESTI.
FRATELE ESTE SATUL DE TOATE, NICI NU MAI STIU CUM SA IL LUAM EU SI MAMA.
SPUNETINE CARE CUM STITI UNDE SA SUNAM SI SA VB ,VREM SA TRAIASCA , SUNTEM DISPERATI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinadil spune:

Doamne ce de oameni necajiti, si cand te gandesti... ,problemele noastre cotidiene sunt mici mofturi.
Zilele trecute citisem despre IOAN POP DE POPA si activitatea sa de cercetare"Realizarea primei inimi ºi a primului plãmân artificial din România, "CP-4". Brevet nr. 453/1954. - (1953 - 1954) "
.. da , in 1954 , acum suntem in 2005 si cautam in alte tari vindecare copiilor nostri!!!!
Cand vom intra in randul lumii??? Cand vom putea sustine si permite capacitatilor noastre sa profeseze aici, in Romania, in tara noastra.
Ce sa mai zic,doar ca e foarte dureros, sper sa nu fi ofensat pe cineva.
Iar pentru Robert si familia lui cred ca orice gest ar fi bine-venit,o incurajare, un banut, o speranta...
Eu fiind nou venita am increderea ca va veti mobiliza si imi veti da voie sa contribui si eu.
Multa sanatate si toate rugaciunile pentru cei aflati in suferinta!!



http://bella.netfirms.com/ro.htm
bebeul meu http://pg.photos.yahoo.com/ph/cataneam/album?.dir=fc41&.src=ph

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanceanu spune:

Fratele nici nu mai vrea sa auda de spital,ne interesam acum de un aparata de oxigen sa il avem acasa pana reusim sa plecam undeva.Daca sti-ti de unde am putea lua cu imprumut va rog spuneti-mi.Am fost pe la spitlele in orasa ,avem doua spitale dar au spus ca nu au de unde.

Mergi la inceput