La France (42)

La France (42) | Autor: liliprejbeanu

Link direct la acest mesaj

(ultimele discutii au fost aici:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57168&whichpage=11 )

*********************************************

Salut, salut

Vad ca saptamana aceasta n-a fost chiar tare placuta pentru mai multe dintre noi... dar sa speram ca roata se intoarce.

Corina pasajul de 30 ani este 'dificil' sau cel putin asa a fost in cazul meu ca m-am simtit cam daramata. Ti-as sugera sa-i mesteresti un fel de album cu poze mai traznite ... luate la diverse vârste sau un tricou personalizat. Sunt magazine unde poti cumpara un kit care iti permite cu fierul de calcat sa imprimi pe tricou chiar si poze, desene de copil,...chestii de astea care te ung la suflete. Si bineinteles un tort cu 30 de lumanari de se lumineaza toata casa! Oricum La multi ani balantei tale!

In ce priveste discursul lui Tata Traian: "Nu mai dati spaga!" nu stiu cine in asculta si il pune in practica. Ideea este buna dar cred ca tot idee va ramâne. Oi fi eu mai sceptica de felul meu dar dezvatul spagii si al bacsisului se face tare greu ca doar il mostenim de secole! Dar cum se spune speranta moare ultima!

O zi faina si soare
Liliana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns didita spune:

doruletz, nu-i dracu chiar asa de negru! pielea de pe maini nu e chiar fina si te-ai si spalat pe maini si au mai tecut si x zile. Acum daca esti tu chiar asa de ingijorata poti sa-i spui doctorului ce si cum, dar stai linistita!

Mirunda e adevarat ce spui tu, dar eu asa sunt facuta, mai bine zis conditionata de educatia primita. Incerc cateodata sa reactionez asa cum stiu ca ar trebui sa o fac, dar intotdeauna ma simt vinovata. Atat de tare au reusit sa-mi imprime ideea asta ca intotdeauna trebuie sa te descurci singur si sa nu contezi pe nimeni... ca acum cand nu reusesc sa fac fata si trebuie sa cer ajutor mi se pare ca sunt cantitate neglijabila (ca sa nu zic nula). Poate vreodata voi reusi sa ma schimb.

Bacsisul in Ro, vast subiect. Personal articolul mi s-a parut f realist. N-am gasit nici o minciuna, ba chiar ar mai fii multe de zis. Asta avem, asta iubim! Din pacate e f neplacut sa faci fata dispretului pe care il arata francezii cand vorbesc despre asta. Ca si cum eu personal sunt responsabila de tot ce se intampla in Ro. Si cu socrii am avut discutii de genul: voi sunteti fraieri ca dati de ex la doctor! Pt ca ei nici nu concep ca se poate intampla ca un doctor sa refuze sa te consulte pt ca nu i-ai dat ce trebuie. Imi scot tot timpul ochii ca ei au tarit razboiul si stiu ce inseamna aia saracie (numai ca aveau 5 ani la sfarsitul razboiului si au avut intotdeauna ce sa mance, un acoperis si nici macar tatii nu au fost la razboi.) Si ca ei nu au dat bacsis la nimeni. Nu au vrut sa ma creada cand le-am zis ca la noi in familie (ca la marea majoritate de altfel) carnea insemna ghiare de pui si gaturi. Nu mi-au zis chiar verde in fata dar mi-au batut "apropouri" cum ca ar trebui sa nu mai exagerez atata! M-am saturat de explicatii asa ca acum evit subiectele spinoase facand misto...

didita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

Corina, La Multi Ani lui Nicholas!
Eu cu al meu rezolv asa: daca mergem impreuna la cumparaturi sau incepe sa miriie ca-i place cite ceva, ma ofer sa i-l cumpar de ziua lui/Craciun etc...asa i-am luat niste boxe surround (de la Aldi), iar acum, de ziua lui, un cutit de pescuit...In plus, cum e mare amator de "gratouilles", de ziua lui o sa iau un ulei de masaj frumos mirositor...Zic si eu ce fac eu, ca vorba aia, cite bordeie atitea obiceie...
LU, iti doresc sa rasara soarele si pe strada ta...
Otiliei si Mirundei, intilneala placuta!
Fetelor, nu stiti careva vreun leac pentru ciocuri in calcii? Dr m-a trimis sa-mi fac sémelles speciale, le-am facut si le port, dar de-abia mai pot calca, schiopatez, iar de urcatul scarilor nici nu mai vorbesc...
Pupi fetelor, ma duc sa pun de a doua tura de spalat haine!

"Viata e ca mersul pe bicicleta: daca vrei sa-ti mentii echilibrul, trebuie sa avansezi. (A. Einstein)"
Cu bine,
Elena
Pozele noastre


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:



Fetelor, eu nu pot sa fiu obiectiva citind articolul, pentru ca citisem in Evenimentul zilei ceea ce voia Base sa spuna. Eu cred insa ca nu e decit propaganda !
In alta ordine de idei, tot in Le Monde, apare si valoarea leului nou la schimb cu euro si asta cam de o luna. Eu zic ca e semn bun.

Petulada, si la mine e frig, am deschis caloriferele.

Week-end placut si sanatate la mamici si la micuti.



Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisik 4ever spune:

multam, sibylle! dureros, dar din pacate f adevarat. de cate ori ati fost la o consultatie fara sa dati plicul sau altceva??? eu doar la dentist, unde plateam de ma uscam. din pacate mie imi era rusine sa dau, si intotdeauna o sa-mi fie. imi place mult aici, unde ti se spune cat costa si nu te mai framanti daca ai dat cat trebuie, daca dai inainte sau la sfarsit etc... la facultate eu nu am acceptat niciodata sa dau ceva sa trec un examen, dar aveam colegi care o faceau. si tot asa...petaluda, si ai mei colegi discuta, dar asta cu bacsisul nu e nimic, cel mai nasol a fost un reportaj despre copii strazii care a fost pe arte acum vreo cativa ani...

You're unique. Just like anyone else.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Delphin, felicitari pentru intoarcerea la locul de munca si cistigul de cauza :) PLacinta cred ca mai poate astepta, nu? Sint cam satula de mers pe 4 roti... deocamdata. Dar, daca va suride voua sa va plimbati umpik, eu va astept cu placere intr-un week-end.
Lu, ai inteles bine, la acea stabilitate sufleteasca ma refeream. Imi pare bine ca nu e vorba de asta si rau pentru ca supararile de genul celei precizate de tine exclud posibilitatea de ajutor exterior.
In ceea ce priveste escalada, noi am facut primele 2 ore aseara, a fost super, cam greu pentru brate- deh, nu am tehnica de economisire, dar sper sa o insusesc destul de repede. In orice caz, in vara am urcat pe trasee de 4+ si 5.... cu greu, dar pe ele se puteau distra si prietenii cu care ne-am intilnit in Alpi (ei se catara de mai mult de 20 de ani).
Cu privire la articolul dezbatut, nu am nimic de adaugat... el nu e decit traducerea fidela a ceea ce s-a scris in presa ro. Si cite diplome nu s-au dat la pliculet? Am aici o Vilceanca care a terminat limbi straine in Craiova: fr si engl... Nici dupa un an de stat in fr nu vorbea cursiv.... RUSINE ei si profilor care permit elevilor sa ia diplome in cazuri de-astea.
Petrecere placuta fetelor in Bretagne si duminica placuta celor care stau cuminti acasa.

Toulouse, la ville rose


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Sunt la Otilia, ne-am intors de la plimbare, si a fost superb, am fost la Carnac la plaja, si la Trinité sur mer...intr-adevar, superb aici, in Bretagne...iar Otilia si cu ei ai sunt niste scumpi, tare primitori!

deci numai pe scurt si repede:

-Dorulet, nici o grija, trebuie doze mult mai mari de voltarene ca sa poti avea probleme , si nici atunci nu e prea probabil...sti_ cum e, in timpul sarcinii trebuie sa fii...mai catolic decat Papa, si sa eviti tot ce nu e ABSOLUT necesar, mai ales in 1 si al 3-lea trimestru...deci, dont worry!

-Elena, daca nu mai rezisti cu pernite in papuc, antiinflamatoare, etc , exista si solutia unei operatii, vorbeste cu un ortoped care face DES acest gen de operatii

Va sarut, si si voua un WE frumos!

Cu drag,

Mirunda

~Otilia&LaAdelita~www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Prezent


Aura&Luca,3 ani trecuti de mult!
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aurasupacurasu/album?.dir=f9c2
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aurasupacurasu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

neata!
Aurelia, nu ne-ai spus cum va mai descurcati? Ai reusit sa il duci pe sot la asistenta aia sociala? Si daca da, care e rezultatul? Pastrati casa au ba?

Toulouse, la ville rose


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Coucou fetele!!!
Din "LA LA LA" Morbihan va saluta cu drag Otilia, Mirunda si printesele.
Avem noroc azi de o zi insorita!



~Otilia&LaAdelita~www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Neata la toata lumea ,la noii veniti si celor mai vechi.
Un gind si pumnii strinsi pentru fetele :dorulet ,didita si Oana al carui pui a fost bonlanvior.
Lu ,si la tine ma gindesc si tot cred ca intr-o zi veti avea si voi ceia ce meritati ,liniste si calm,trebuie sa fie asa caci altfel la ce ar mai servi sa existe o providenta ?!
Maria ,Geo si celelate fete de pe coasta zic si eu ca si Otilia spuneti si voi macar "prezent" din cind in cind sa stim ca sinteti bine !!
Vedeti ca nici eu nu mai scriu ,citesc insa cind am un pic de timp liber!
Chato,draga de tine ,i-ti multumesc ca nu m-ai uitat pe mine si pe problemele noastre (vezi Lu ,mai ai o consoarta pe aici pe undeva)!!
Puis que ma intrebai de urmarea demersurilor noastre chato ,ei bine assistenta sociala a venit sa ne vada insotita de un conseiller ESF(culmea ironiei meseria pentru care ma pregatesc eu acum!!)
Dupa ce "ne-a trecut prin ciur si prin dirlog"ce mincam ,cit cheltuim si ce datorii avem ,concluzia a fost ca trebuie sa mergem la banca sa ne "cumparam" toate datoriile cu taux ridicat intr-un imprumut cu taux basse,mi-au facut un dosar de ajutor financiar pentru "la rentré"si mi-au dat 300€ pentru frais de scolarité ,iar astazi inca mai astept ca sotul meu sa ia rendez-vous la banca cu bancherul pentru imprumut ..............!
in rest scoala si iar scoala ,nu-i usor cind te reapuci de scoala dupa 20 de ani de trindavie cu o casa mare in spate ,familie si copil,eu insa am un defect din nastere ,ma agat cu ghiarele si cu dintii si nu-i dau drumul pina obtin ce vreau !!!
Ma privez de tot ceia ce pot sa ma privez si trebuie sa ies la capat ,inca 10 luni n-oi muri eu ,iar daca mor voi sinteti aici sa ma "remontati"caci mare noroc am avut sa va cunosc chiar si asa pe calea undelor ,cind nu pot sa scriu va citesc si ma simt in siguranta pe linga voi !
Nu ma mai sperii ca daca no sa am suficienti ani de munca no sa am nici o para la pensie ,cit pot atita o sa fac ,am inteles la scoala ca indiferent cit de putin ai lucrat in viata tot o sa beneficiezi de un minimum de veillesse care nu-i nici mai mult nici mai putin de 600€
bani care pina la urma daca ma intorc in romanica la pensie ,o sa-mi faca o pensie suficienta sa nu mor e foame !!
Ma framinta mult problema aceasta caci la 38 de ani ai mei si cu problemele de sanatate pe care le am nu ma vedeam muncind mai mult de 10-15 ani de aici incolo ,acum sint linistita!
Ma reintorc la voi si va citesc cu placere ,ce bine ca existati!

O duminica insorita tuturor!




Aura&Luca,3 ani trecuti de mult!
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aurasupacurasu/album?.dir=f9c2
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aurasupacurasu/my_photos

Mergi la inceput