Din Republica Moldova cine mai e?(partea 8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:


Iaka a aparut si tov.zampred la orizont. Si ne da de veste ca azi e ocupata "vishe krishi". Spor la treaba si sa mai intri sa ne zici cum a iesit totul.

Lilia - sorry, intrebarea cu iesitul afara era adresata tie insa de ce am pomenit de Chisinau nici eu nu stiu. Na' asa-s gravidutele uita de la mina pina la gura .

De ce te doare spatele, tii fata in brate cind iesiti afara, nu aveti carucior?

Natalia - inca nu sunt la spital, dar luind in consideratie ca de ieri am inceput sa pierd din dop tot ce-i posibil sa ai dreptate cu data optata, cu toate ca as vrea sa fie atunci pe cind am ales noi.

Am o rugaminte la tine, Lilia m-a intrigat cu salata de vinete. Alina mi-a dat adresa cu recete a site-lui unde postezi dar vad ca nu merge. Te rog frumos sa te impartasi si cu mine, am citeva vinete in frigider si as vrea sa fac ceva din ele. Merci anticipat.

O zi frumoasa in continuare.
_
aproape 39s AMR..... oleshkuta

Tot raul e inspre bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Neatza dragelor!

A fost pe cinste chatuitul nostru de ieri seara!
Vad ca predsedateli nostru nu-i. Nu-i nici pe mess. Incep sa ma gandesc ca a plecat sa nasca pe bebelusha Laura!!!!
Nu mai zic nimic, pana nu ne va spune Lucica!

A venit luni, cu multa munca si lucrari. Am inceput facultatea, si . M-am obisnuit atat de bine acasa, incat mi se pare ciudat sa mai merg undeva sa ascult, sa scriu..........

Hai podrujtili, iesiti la otmichit, ca e foarte pustiu fara voi aici!!!!


Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamaElei spune:

Buna, dragelor!
Multumesc mult de aprecieri! A fost intr-adevar o petrecere reusita, cu o bucatarie buna si originala (felul doi a fost ceva rulada din piept de pui si fructe inabusite, o bunatate de te lingeai pe degete!), atmosfera placuta, ceva angajate care avea grija de copii, asa ca parintii sa poata minca linistiti, spatiu destul pt joaca, chelneri amabili. Deci, numai impresii placute si ca suma nu ne-a costat mai mult decit in alata parte unde n-as fi gasit atitea parti pozitive. Corina, e vorba de "Tainele marii" un bar ce se afla linga Academia de studii economice, nu e un local pt copii (casuta gonflabila e a Paulei a primit-o cadou de la niste nasi, daca asta te-a dus cu gindul ca ar fi pt copii special), dar e foarte deosebit ca interior si bucataria e foarte buna!
Si noi diversificarea am inceput-o a 6 luni, Paula fiind alaptata. Apoi destul de rapid am introdus si fructele si legumele. Mai tirziu carnea si galbenusul de prepelita. Am alaptat-o cam dupa fiecare masa, pina pe la aprope un an si acum bea formula si are mesele ei plus ce ciuguleste de la noi.
Lucia, ce faci? Cum te simti?
Am inchis santierul, din pacate se va mai deschide o data, sa ne puna contoriul de gaz si sa uneasca cazanul, dar sper sa nu fie asa grav. Ieri am muncit din greu cu mama, sara-mea si nasica s-o scoatem mai repede la capat, sa vina copilul acasa. Paula a stat de joi la bunici. Si am reusit!!!
Din pacate, medicul ne-a zis sa mai luam antibiotic si acum primeste si Sumamed-ul. Deja ma cam dispera!
Alina, ce an esti la facultate?



Rodica si PAULA (02.09.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:

Privetushki defushki .

Iaka na, are omu somn da pe el deam il dau ca disparut . Sa va spun ceva: daca o sa decurga totul po planu am sa ma stradui sa intru si sa scriu ca plec in komandirovka. In caz contrar daca o sa fie pe nepusa masa, doar daca nu intru 2 zile si nici nu ma vedeti pe mess atunci bateti clopotele.

De scris Valeriu nu cred ca o sa poata sa scrie ca o sa fie cu noi, si chiar de o veni acasa pe 5-10 min zau ca nu o sa-i arda sa va anunte , asa e el. In caz ca nu am inet da inca sunt acasa il rog de la servici sa scrie cuiva din voi pe mess. Deci ne-am inteles chito po chiom ? Nu shi horosho .

Si unde ramasesem? ah da - se vorbea de chat-ul de aseara, a fost . Mi-a placut mult reactia disperata a Corinei cind disparuse "unde esti draga? va citesc din urma ca scriti cu viteza luminii" asta da. Eu abea de vedeam si gaseam tastele de atita hlizeala da la ea e viteza luminii

Wow Alina - esti studenta deam, vezi ca o sa-ti aduci aminte repede cum e si o sa-ti vina pofta si de scris si de tot ce mai tre. Mie una mi-a placut la universitate.

Rodica - inca odata, sa stii ca suntem cu tine si nu dispera. Ai rabdare, copiii sunt cu imunitatea mai slabuta si le trebuie mai mult timp pentru reabilitare, pina la urma sa vezi ca o sa fie totul nu ca bine ci foarte bine.

Spor la lucru si pentru santierul nr.2, daca era sa fie fata cu voi scoteati ambele santiere odata la capat, doar e mina dreapta a mamei si tatei .

Sa intri cit de des poti si sa ne spui ce se mai aude pe la tine, o sa asteptam.

Va zic un inceput bun de saptamina si toate cele bune, ne mai scriem.
_
fix 39s AMR .... oleshkuta

Tot raul e inspre bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Trin spune:

Buna fetelor!

Mai...sa stiti ca eu nu ma pricep prea bine la date probabile de nastere da zic si eu 7 octombrie! asa mi-a venit mie sa zic...mai pui ca 7 e o cifra norocoasa. Important e sa fie sanatoasa bebe si mami sa aiba randament de munca (mai ales la bucatarie) si dupa ce se mareste familionul!



Multumesc fetelor p/u sfaturi de cadou: am fost si am luat un protmoneu din piele in care o sa pun si o pozica cu noi


Alina, sa inteleg ca tu faci un master la facultate, da?
Esti de lauda! Iti urez un an de studii cit mai usor!
Ce se mai aude cu inundatiile - ca la tv iar am vazut Bucurestiul in apa!

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

Buna fetele harnicele ,
Am venit si eu la otmicit cit imi doarme puiul .Noi sintem bine mersi.In weekend am fost pe la shoping si nu am intrat pe aici.

Lucia draga eu cred ca nasti nu mai tirziu de vineri ,adica in we. vostu . Daca tot atita energie ai, eu zic sa faci mincare si sa o pui la congelator ,ca o sa fii tare obosita si n-o sa ai timp de nimic ,mai ales daca nu ai nici un ajutor acolo .La mine cred ca 2 saptamini dupa ce am nascut a gatit sotul ,mai comanda cite o pizza cind nu avea timp sa faca ceva de mincare .Cu kg stai super ,o sa-ti fie foarte usor sa revii la forma de dinaintea sarcinii.
Rodica multa sanatate Paulei si pupici de la noi .Ati facut ceva analize sau cum a vazut ca are deficienta de calciu ? Am vazut pozele ,sunt foarte frumoase si ce masa bogata si ce multe jucarii .

Crinia ti-am admirat si bebeul tau ,frumusel si expresiv sa-ti traiasca .Despre casetele sau DVD-urile cu Elmo pot sa-ti spun ca sunt mai ieftine decit cele de la baby-einstein si ca continut similare mi se pare .Am vazut Elmo invata sa numere,alfabetul,culorile,partile corpului, cum danseaza etc...aici sint foarte raspindite si le gasesti peste tot .
Noi am inceput diversificarea la 4 luni juma. ca Deanna era pe formula mai mult cu cereale si de la 6 luni minca pireu de legume cu putina carne si pireu de fructe.Fara ulei,zahar sau sare pina la 1 an .
Alina bafta la facultate si sa nu uiti sa te prezinti la apel .
Lilia ceva poze cu Amelia ?ce mai face ingerasul mic si frumos ?
o zi buna la toate .

Alina si bebe Deanna ingerasul mamei (09.09.2004)
poze http://community.webshots.com/user/davina25

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

Un mare privet la populatie!!!

Ca de obicei am aparut si eu ca o bufnita pe la jumate de noapte (ora voastra) la taifas.

Sigur ca super a fost conferinta nostra de pressa si sper ca in curind se va repeta. Apropo nu mi-ati spus parerile vostre despre povestioara si nici despre poze (probabil ca erati absorbite cu pozele vostre si ati uitat). Dar nu-i o problema oricum le astept.

Lucia pot sa spun ca te invidiez, mincind atitea bunataturi si ai pus pe tine doar 10 kg. Bravo tie. Astfel iti va fi mult mai usor sa iti revii. Insa eu din pacate am pus mult mai mult din care cauza nici pina acuma nu pot sa revin la kg mele. Sigur ca daca as fi facut poate si se primea ceva.

Alinamultumesc de apreciere.
Stii, daca sincera sa fiu eu nu am cumparat Baby Einstein ci am "scatait" de pe net cu o programca "Emule" si sigur ca astfel mi-a iesit gratis. Am si Einstein bach, nature, shakespeare, numbers, world animals etc. Aici de asemenea invata si a numara, alfabetul , culorile, animalele etc. Dar voi incerca si Elmo ca sa vad ce diferenta e.

Lucia hai pricaleshte-te , lasa ca vom vedea noi cum vei scri pe chat cind va aparea ingerasul.
Si oricum cind se incepe scrie-ne si spune-ne numai 2 cuvine. "Gata, s-a inceput", adica ma scuzati 3 cuvinte . Ca sa mai retraim si noi.

Rodica ai dreptate cred ca m-a dus in eroare jucaria ceea.

Lilia spuneai ceva de o schema de alimentatie luata din DC. Ai putea sa-mi dai mai multa informatie despre ea?

Hai ca azi m-a razghit scrisul. Va pe toate si noapte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Buna!
Ce mai face narodu?

Rodica, am uitat sa-ti spun ca toate pozele sunt frumoase, si le-am admirat pe toate!Ati avut o zi de nastere reusita!!!
Corina, eu am trecut pe diversificare, cam la 3,5-4 luni, incepand cu fructe cu casha(de la noi ptr copii), pe urma supe(spre rusinea mea, nu i-am facut niciodata supite special ptr Alex, ca mi le scuipa)ii dadeam supe la cutie ptr copii, speciale(cu pui, peste, si spanac). Ma aprovizionam de la Chisinau pe vreo 3 luni, pe urma ma aprovizionau prietenii. Pana am ajuns la 1 an, cand am trecut la mancarea noastra, bineinteles, ca ma adaptam si eu, la regimul lui.

Mey, fetelor, cand am intrat la facultate, eram fericita, ca am intrat, ca asa era normal si firesc sa dau la facultate dupa liceu, mandrie parintilor. Numai ca nu prea stiam eu, daca asta intr-adevar e ce-mi place, si ce vreau. Aveam alte chestii in cap, si am trecut prin primul an de facultate, nici nu stiu cum. Pe urma l-am cunoscut pe sotiunea mea, si uite asa a aparut si Alex, desigur ca de facultate nu mi-a mai ars, si mi-am amanat ptr 2 ani, gasind o scuza super buna, ptr cresterea copilului. Si ce sa fac eu in 2 ani de zile, in afara de stat cu kopkilu, hai sa fac si eu ceva, si uite asa, ironia sortii si noroc, ca mi-a placut exact ce mi-am ales eu inainte. Acum ma intorc fericita la facultate, ca in sfarsit mi-a venit mintea in cap , bineinteles de dragul meseriei, si nu de alte materii sacaitoare de acolo.
Asta nu stiu ce mi-a venit, de m-am destanuit pe aici, .

Predsedateliu, treci la otmicit, tebuie sa fii prima la deschis planeorca!!!!Sa ne spui cum se simte stimata ta burtica!

Gata, am plecat, ca vad ca nu ma asculta nimeni!



Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

am pus si eu poze de pe la ziua Ameliei. Sunt cam prost calitative, ca au fost trecute de pe un film pe CD. Si nici aparatul ala nu a fost al nostru si nu prea am stiut cum sa il manuim.
Asta e, daca nu am fost sa luam aparatul ala al nostru care e la magazin de atata vreme

ALINA, eu cam stiam povestea ta, dar am citit-o si acum cu interes.
La mine e invers eu mi-am ales ce imi placea( economie in limba straina) si pe urma mi-a parut rau ptr ca am invatat de toate cate-oleaca si nu stiu nimic concret decat limba franceza si notiuni din toate domeniile economiei. Spune si tu, Corina, nu e asa?.. de fapt nu stiu daca tu ai prins, dupa noi stiu ca s-a inceput specializare din anul III, o chestie foarte buna.

Schema de alimentare ti-o trimit pe mail. Citeste acolo si vezi daca te ajuta cu ceva

eu am citit povestea ta despre Canada, de fapt impresiile tale de acolo, interesanta treaba, ma conving inca o data ca acolo se traieste mai usor cu preturi mai mici si salarii mai mari.
DACA NU E SECRET, cu ce va ocupati voi acolo, care este sursa de veni? Si oricum nu prea am inteles noi cum ati reusit sa ajungeti acolo.
De exemplu daca eu as vrea( ipotetic vorbind ca nu ma gandesc serios, dar cine stie) cum fac?.
Daca nu vrei sa raspunzi scrie ceva de genul ca preferi sa nu mai vorbesti la subiectul asta si noi nu te vom mai intreba, dar scrie ceva, ok? Merci.
Am vazut pozele tale si am remarcat ca erai mai grasuta ca acuma, ai fost o graviduta simpatica, dar sper sa nu te superi ,acum arati mult mai bine( la fata ca la corp nu stiu )

Cat despre revenit, fiti sugure ca nimeni cu revine inapoi fara efort, fara gimnastica. Eu am revenit la greutatea de inainte, dar nu cred ca o sa arat niciodata ca atunci
Daca vreti luati exemplu de la Natalia, care este , ea ma incurajeaza si pe mine cu gimnastica...numai ca eu nu ma tin de ea asa bine

ALINA( Davina) Amelia este binisor. Zilele astea vrem a ajungem la un doctor( altul decat al ei) sa mai auzim o parere despre situatia ei.
Asa ca tineti pumnii, poate se descopera ceva ce nu a vazut doctorul nostru( ca, de, e mai tanar si poate nu stie) si scapam de operatie.

Stiti de ce am scris asa mult? Pentru ca am de lucru si nu are cine sa imi dea un sut in fund sa trec la treaba...

Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, ma bucur sincer pentru tine, asta insemna ca "ti-ai gasit drumul in viata", cum se spune.

Corina, ma alatur Liliei in curiozitatea mea.

Lilia, ma faci sa rosesc.
Cit despre silueta de dupa sarcina, eu cred ca nu mai tin minte cum aratam, pentru ca acum imi place chiar mult cum arat, mi se pare ca mai bine decit inainte . Desigur, este loc de ceva cizelari, acolo, dar ajungem noi si la ele.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput