epilatul in sarcina

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns socrate spune:

Fetelor am citit toate posturile
Probabil e nascut subiectul din paranoia, dar pana la urma suntem aici sa vbim de ce ne preocupa oricat de lipsit de importanta pare subiectul.
Eu am constatat ca inghinal imi creste parul mult mai repede pe cand pe picioare creste mai lent (nu ca m-as plange).
Mi se pare ca rezist mai bine la durere dar tot ma incordez. Buna ideea cu no-spa inainte, am sa o incerc.
Ma epilez numai cu ceara de unica folosinta de ani de zile, la acelasi salon (cosmeticiana arunca cu sfintenie benzile). Am inteles de la ea, ca a avut gravidute care s-au epilat total chiar pana la nastere, dar a avut si cazuri in care nu au suportat deloc bine acest procedeu. E o scumpa si ma ia incetisor, ca sa nu provoace contractii. Puteti cere si voi asta, ca doar nu e pe banda rulanta. Am sa incerc sa ajung la total inainte de nastere, ca gandul sa ma rada vreo asistenta ma repugna complet si total, iar varianta in care imi rog sotul sa faca asta mi se pare un pic jenant, desi de preferat variantei 1.
Multa sanatate si sa nu uitati sa fiti frumoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

socrate, te rog mult, un ajutor mic...cum dau si eu de cosmeticiana ta? a mea a intrat in concediu iar eu ar urma sa nasc undeva in jur de 10 ianuarie. am nevoie de cineva care sa lucreze asa cum descrii ca lucreaza cosmeticiana ta.
pliiiiiiz, help!

pupam!

irina 38 Rares

http://bd.lilypie.com/RXHAp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andree27 spune:

Fetelor,si dupa parerea mea epilatul cu ceara este mult mai bun,decat cel cu ceara sau cu lama.In primul rand nu iti creste asa de repede si nici nu iti produce iritatii cum iti produc crema sau lama.Dupa mine mai bine rabzi putin si nu mai ai probleme o luna decat sa te iriti intr-una.Asa ma gandesc eu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Nu a mai scris nimeni cam de multisor la subiectul acesta. Oricum va pot spune ca mi-ati inlaturat o parte din temeri. Am citit mesajul lui Huacin de la pagina 3 si , sincer , mi s-a cam sculat parul de pe maini - ala cu lama de unica folosinta si consecintele ei.Brr...
Eu nu m-am epilat niciodata integral dar as fi vrut sa o fac inainte de nastere - adica de data probabila a nasterii. Stiu din auzite ca este foarte dureroasa procedura si aveam asa dubii daca sa incerc mai devreme ca sa ma obisnuiesc sau sa o fac exclusiv atunci in preajma nasterii. Oricum ideea cu Nospa este excelenta. Si daca tot e atit de dureros la dinsa , pina la 6 nospa pot merge.

Mirtha 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Am uitat fi-ar : de ceara Emla se mai aude ceva ? Cea cu posibilitati de anesteziere sau cam asa ceva . Multumesc.

Mirtha 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

M-am mai documentat de prin diversele subiecte de pe forum. Sunt fete care folosesc spray-ul Lidocaina pt. zonele excesiv de dureroase - Femina Intim . Imi pare rau ca nu am copiat link-ul. In sarcina e recomandat asa cam cu jumatate de gura. Pentru o unica folosinta cum vreau eu - numai inainte de nastere banuiesc ca e ok.
Asata am gasit despre Lidocaina Sarcina si alaptare:
Lidocaina si prilocaina traverseaza bariera placentara si pot fi absorbite in tesuturile fetale. Este foarte posibil ca lidocaina si prilocaina sa fi fost folosite de un mare numar de femei insarcinate sau fertile. Nu au fost raportate efecte daunatoare asupra proceselor reproductive umane, ex: cresterea incidentei malformatiilor sau alte efecte negative asupra fatului, directe sau indirecte. Lidocaina si, dupa toate probabilitatile, prilocaina se secreta in laptele matern, dar in cantitati foarte mici, incat, in general, la dozele terapeutice, nu exista riscul afectarii sugarului.


Mirtha 19+

Mergi la inceput