Copilasii vostri dorm cu paturica?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Leta spune:

Si eu ce ma fac cu Andreea mea? Ea are 8 luni si daca o pun sa doarma cu capul la un capat al patului, dimineata o gasesc la celalalt capat sau transversal. Daca o bag sub o paturica sau intr-un sac de dormit ce se poate intimpla? Nu rideti de mine, dar mi-e teama ca s-ar putea sufoca...

Leta si un bebe
POZE DE SEPTEMBRIE

want my life back

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

In sac nu se poate sufoca pt ca nu poate aluneca inauntru (are gaura de cap si maini (e ca o salopeta doar ca nu are piciore). In Paturica sau plapumioara se poate intampla, motiv pt care am optat pt sac.
De altfel la maternitate iti explica cum trebuie culcat copilul si regulile (acum) sunt: dorm pe spate sau pe laterala, pe saltea dura, fara perna sau paturica, la 19°C.

didita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Leta, nu-ti face griji, sacul de dormit (cel putin al nostru)arata in partea de sus ca un fel de sarafan (bratele sant afara) iar undeva imprejurul pieptului are un elastic. Imposibil sa-l treaca peste cap.
Si Cristi se muta noaptea de la un cap la altul in pat...

Ingrid si Cristi (2,5 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Uki, eu am vazut saci si la Buburuza si la Carrefour, dar am ezitat sa cumpar pentru ca sunt totusi niste sute de mii de lei de dat si nu eram sigura ca merita incercarea.
Acum, cu ajutorul vostru , m-am hotarat sa incerc.

Fetita mea a avut o perioda de 2 saptamani in care a dormit neintoarsa invelita cu paturica. Dar asta era la munte unde adormea chiar inainte de a ajunge in patut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

quote:
Originally posted by Leta

Si eu ce ma fac cu Andreea mea? Ea are 8 luni si daca o pun sa doarma cu capul la un capat al patului, dimineata o gasesc la celalalt capat sau transversal.


Am avut si noi o perioada in care facea asa. Problema la noi era mai grava, pentru ca patutul ei era inclinat (pentru diminuarea refluxului gastro-esofagian) si in loc sa doarma copilul cu capul si pieptul mai sus, ajungea exact invers. Dupa cateva evenimente din astea am decis sa-i aduc patutul la orizontala, macar sa nu mai stea cu capul in jos.

O constatare: paturica ii mai limiteaza din miscari, nu se mai deplaseaza la fel de mult in pat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuzza spune:

alessia are aproape 14 luni si pana acu vreo 3 sapatamani ne trezeam de nu stiu cate ori sa o invelim...am zis ca nu vreau sac, ca imi place sa-i schimb asternuturile des, ca e mai bine asa, ca daca il spal dimineata nu se ususca pana la amiaza si tot asa....dar n-am mai putut! m-am gandit ca n-o sa doarma in sac, ca poate era mai bine daca o obisnuiam asa de mica...crede-ma ca ii place si doarme f bine. eu zic ca merita sa incerci....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Albert al meu nu suporta in sac, nu suporta invelit, nu suporta sosete. Daca simte ca il invelesc, se trezeste si se dezveleste.Mai si plange 'nuuu", "nuuu'.Asa ca il las sa adoarma si dupa aia ii pun sosete si il invelesc,sosetele nu le scoate, dar de dezvelit de dezveleste.Il acopar de nu stiu cate ori pe noapte, singura solutie e sa ii dau 2 randuri de hainute le el noaptea , asta este.

Ajutati-l pe Mihaita

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ontica Camelia spune:

Sunt de acord cu sacul de dormit, il folosim de cand Alexandra avea 10 luni. La inceput a mai plans fiindca nu era obisnuita sa aiba piciorusele invelite dar, acum doarme in sac ca un ingeras iar eu n-mi mai fac probleme ca se poate dezvelii. Cat despre mersul in sac? Este super sa o vad cum merge ca o gheisa.

Camelia & Alexandra Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magda30 spune:

Monica, la fel patesc si eu cu Miruna. Nu vrea sub nici o forma sa doarma invelita. Asa ca o imbrac mai gros.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Salut!

Si noi avem probleme cu paturica...de cand a venit vara si l-am scos din sacul de dormit nu mai suporta nimic pe el...
Nu stiu ce o sa facem la iarna, dar am sa incerc si eu sa-l pun din nou in sacul de dormit desi tare ma tem ca nu-l va mai accepta la cat de plimbaretz este in patutz.
Daca copilul se obijnuieste cu sacul e super!Noi cat a fost bebelus nu am avut nici o problema....

Ana, mamica lui Stefan, pui mic si frumos
Strengarul de un an

Mergi la inceput