Mamici / tatici singuri

Mamici / tatici singuri | Autor: cocolino

Link direct la acest mesaj

Eu zic sa dezvoltam acest subiect..Eu personal sunt o mamica singura in devenire...
Ce ar trebui sa-i spun fetitei mele peste cativa ani????Adevarul(care este crunt) sau o minciunica???

Coca si dragalasa Teodora (8 luni) http://community.webshots.com/user/cocolino131 si http://pg.photos.yahoo.com/ph/anutabulinuta_99/album?.dir=264f&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Doar adevarul. Bineinteles intr-o forma pe care sa o poata intelege si accepta, potrivit cu varsta ei.

Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Adevarul ..ea va ajunge la varsta la care va aprecia acest lucru mai mult decat orice ...
Mult succes si mult curaj!!!

Va pupam dulce pe toate si pe toti,va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE!
Alessia, Benny (02.03.05) si Sebi (16.01.98)
Poze de pitici voinici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana Sora spune:

Cred ca ar trebui sa le spunem adevarul, chiar daca la inceput le spunem doar partial, atat cat pot ei intelege. Fetita mea are 2 ani si am ramas socata acum doua zile... Il strigam pe bunicul ei cu apelativul "tata". Ea era langa mine si m-a intrebat: Unde tata meu ? Unde tata meu ? M-am facut ca nu inteleg ce intreaba si i-am spus ca bunicul ei e pe hol. Daca ma mai intreaba, o sa-i spun ca e plecat. Deocamdata, nu cred ca intelege mai mult. Peste un an, doi, o sa-i spun ca mami si tati nu locuiesc impreuna... Nu stiu exact cum ii voi spune, dar nu cred ca trebuie sa ne mintim copiii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaelle spune:

[quote]Initial creeata de cocolino

Eu zic sa dezvoltam acest subiect..Eu personal sunt o mamica singura in devenire...
Ce ar trebui sa-i spun fetitei mele peste cativa ani????Adevarul(care este crunt) sau o minciunica???

Adevarul indulcit pentru fiecare etapa din viata ei, ea trebuie sa stie ca Tu o iubesti nespus de mult si ca ai dorit-o doar pe Ea; despre tatal biologic trebuie sa stie ca el o iubeste oriunde s-ar afla. Va veni vremea cand va putea trage singura concluziile si cu cat o minti mai mult cu atat se vor rasfrange asupra ta toate temerile si toate acuzele care de fapt si de drept o data ce ai decis ca vrei acest copil nu le meriti tu.
Pana la vremea intrebarilor si a raspunsurilor iti urez crestere usoara si sanatate.

Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miris_ spune:

Adevarul, pe intelesul copilului. Uite, mie psihologul mi-a zis sa nu ii creez baietelului o imagine proaste despre tatal lui (nici nu am facut-o vreodata si nici nu o voi face), pt ca el va asocia ceea ce i-as zice de rau despre el cu barbatul care va vi sa fie langa mine/noi la un moment dat. El nu are rost sa stie ce a fost intre noi, zic eu. Ii zic doar ca tati lucreaza mult dar cand are timp vine sa il vada pt ca il iubeste mult (desi vine doar o data pe an), dar ca tati si mami nu mai sunt impreuna, ca tati sta in alta casa. Atat.

Cristina si Mihnea Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miag spune:

LA MULTZI ANI , MAMICI SI TATICI SINGURI!!

Mia, mami de ROLAND (18 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Eu le-am spus fetelor mele tot timpul numai adevarul. Vorbesc cu ele ca si cum ar fi prietenele mele, ma sfatuiesc cu ele. Nu le fur din copilarie cu asta, pur si simplu asta este felul nostru de a comunica...

De exemplu ele stiu ca noi ne-am despartit din cauza adictiei lui Alin, ca era bolnav s ca ii trebuia timp sa se faca bine. Atunci cind a murit le-am spus ca a murit pentru ca era bolnav de boala adictiei si ca nu s-0a putut face bine. Este un adevar crunt, dar este adevarul... Daca eu spre exemplu le spuneam ca a avur un accident (o moarte mai onorabila) si aflau de la altcineva adevarul? Erau dublu tradate. O data de mine, apoi de el...

Daaar... incerc sa le indulcesc imaginea vorbind despre el in perioada lui buna, cind era un tata bun, un sot iubitor, un om bun... De exemplu aseara ne hlizeam toate in patul meu si ne jucam un joc traznit, scornit de noi pe moment, despre sunetele animalelor...Apoi discutia a alunecat la ele cind erau ele mici, bebici mici. Aaaaa... pai voi erati micute si aveati guritele micute care faceau "cucurigu"... Ha! Ha! Ha1... ok... parca faceati "miau"... Ha! Ha!... si asa rideam si vorbeam in gluma... Apoi cea mare il aduce si pe el in discutie, las discutia sa evolueze in voie, nu o tai subit siies din camera bosumflata, nici nu incerc sa o deviez...Daaaa, si daddy te iubea foarte mult, el ti-a facut buricelul ala perfect, era asa bucuros cind te-ai nascut! Si pe tine, Maya... Mai tineti minte cind am mers impreuna la insula cu vaporasul si v-ati dat in toate masinutele si am mincat cu totii vata pe bat?...

Adevarul impletit cu amintiri frumoase, asta le spun eu fetelor. Daca le-asi spune cruntul adevar ca el a plecat in lumea lui de droguri care a fost mai atragatoare pentru el decit viata noastra de familie... daca le-asi spune ca praful ala blestemat a fost mai dulce decit mingiierea lor... chiar, ce asi cistiga??? Le-asi amari viata, nu?... Asa ca le spun numai amintirile frumoase, sa se simta iubite, dorite, in siguranta...

La multi ani tuturor!

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Am divortat cand Ioana avea (aproape) 7 ani. Nu i-am spus. Am ramas in aceeasi formatie, in casa, inca doi ani. Apoi, am plecat cu fata in casa parintilor mei si i-am spus ca mama ei ramane acasa, sa o apere de hoti. M-a crezut, era naiva. Dar dupa inca doi ani, am cunoscut-o pe cea care astazi imi este sotie. Mi-a fost greu sa-i spun Ioanei adevarul, desi am constatat ca, in subconstient, stia situatia.
De atunci am hotarat ca nu vor mai exista secrete intre noi. Cu o singura exceptie, pe care nu m-am hotarat inca cum sa o rezolv.
As sfatui pe oricine sa fie cat mai sincer. Copiii sunt incredibil de maturi si intelegatori.

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valcampan spune:

In sfirsit se discuta si problema asta . Mi-ati luat o piatra de pe inima ! Multumesc pt sfat. Asa ma gindeam si eu ca ar tb spus adevarul dar mai aveam nevoie sa aud si de altii. Multumesc inca o data.

Poze cu noi la http://photos.yahoo.com/valy_david2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rilbuc1 spune:

Noi i-am zis copilului ca vom divorta. Iar el... "dar m-am rugat sa nu divortati". Dupa care a zis "asta e". La 6 ani e destul de matur se pare. Chiar educatoarea lui a remarcat asta.

Cu toate ca am amanat muult decizia, se va intampla intrucat au aparut obiective care nu mai sunt comune. Ea are nevoie de timp in care sa fie singura pt. meditatii, vrea sa se "implineasca spiritual". Noi suntem in plus. Ar avea nevoie de cateva ore pe zi pt asta. Si ar mai muulte de zis, dar ma opresc.

Mergi la inceput