Perle de-ale sotilor

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petro_simian spune:

quote:
Originally posted by dpop

ok, am si io una de la prieten...
citesc eu aici pe forum un subiect, si ii trimit copy-paste "
quote:
mie sotu' mi-a spus sa nu gatesc decit atunci cind am chef pentru ca se simte ca mincarea e facuta cu dragoste, si in general cica infinit mai mult ii place casa cu fundu-n sus si nevasta cu zimbetul pe buze. mie imi convine asa


la care primesc raspuns:
decat casa cu fundul in sus, mai bine nevasta cu fundu in sus



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noemi marian spune:


Intru si eu, cam tirziu ce-i drept,dar trebuie sa v-o spun pe asta!

am un sot f. tandru si grijuliu fata de mine.Sintem casatoriti de 15 ani,dar si acum ma trage noaptea in somn linga el si ma mingiie si ma pupa si ma tine in brate.(noi dormim in acelasi pat,dar ne invelim cu plapume diferite)Toate astea le face in somn fara sa isi dea seama.INtr-o noapte mingiierile si sarutarile lui au fost mai multe si mai pasionale decit de obicei si ne-am aprins cam tare.In mijlocul actiunii ratiunea din mine il trimite sa-si puna prezervativul.Aud fosnetul aferent si astept si astept si nimic.Ma uit atenta la el.Surpriza!Al meu dormea cu miinile sub cap si cu ditamai zimbetul pe fata.Dimineata,usor vexata,ii spun ce-a facut la care el imi raspunde:de aia aveam prezervativul azi dimineata?Ca eu am crezut ca am visat "ceva" si mi l-am pus in somn si n-am indraznit sa zic nimic de teama sa nu te superi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Aseara, al meu sotz se plingea ca nici macar infrastructura pentru brinza nu shtie unde e! Infrastructura fiind un castron in care pun roata de brinza, care la momentu respectiv era in dulap, curat Uitai sa zic, al meu e injiner

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo

motzu Juliei+tortu lu Bogdanelu-nou!
august-septembrie-nou!
pozne
degetzeii




In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Sunt si eu mandra posesoare a unui sot plin de multiple talente intr-ale gafelor. Atat de multe incat mi se incetosaza mintea cand incerc sa imi aduc aminte unul anume, atat de multe sunt. Viata alaturi de el e: "oare maine ce ne mai rezerva".

Sufera de pete pe creier. Cea mai puternica, de durata, irecuperabila e dragostea de trenuri. De la 0 ani e pasionat de trenuri. Orice fel de trenuri: personale, marfare, de jucarie, virtuale. Multumesc lui Dumnezeu ca are pasiunea asta deoarece manifesterea ei e una foarte placuta: calatorim. Problema e ca oriunde ne-am duce trebuie sa ajungem si la vehiculele pe sine. Asa se face ca era sa ramanem izolati in creierii muntilor pe undeva prin Valea Vaserului.
Ne-am dus in Maramures credeti voi ca sa vizitam manastiri si sa stam pe la localnici? Nici vorba, ne-am dus ca sa luam mocanita de la Valea Vaserului si sa vedem pustietatea. Recunosc era superb.
Dupa 12 ore de mers cu trenul pana la Viseu, 1 ora de mers cu rata pana in oras si o ora de bantuit prin orasul pustiu am ajuns si noi la mocanita. Era vreo 6 dimineata iar orasul era plin de nunti. Asa ca pe drum am fost opriti in vreo 6 locuri si cinstiti cu prajituri si palinca. pana sus in deal la "gara" eram deja "veseli". Gara era inca pustie, cativa nuntasi ne-au intampinat si cinstit pana sa inceapa programul. Am aflat ca mocanita exact in ziua aia nu mergea. daca voiam puteam totusi sa mergem cu drezina. Talentul sotului meu e sa stoarca informatii. Asa ca am aflat tot traseul mocanitei pana aproape de granita. Deja mi se facusera ochii cat cepele: pe unde ma taraste nebunu'. Intr-un final apare si drezinarul si ne urcam in mirificul mijloc de transport: o carcasa de microbuz pusa pe niste roti ferate care se zdruncinau la fiecare imbinare de sine. Dupa ore de nesomn si cu palinca la nas am adormit lemn. Teapa mea, ca am ratat un peisaj absolut incredibil. Ma trezeste cu niste ghionturi groaznice. ajunsesem intr-o statie in mijlocul pustietatii si drezina acolo ramanea. Era un fel de asezare pentru muncitorii forestieri, momentan abandonata si transformata in loc de camping. Era absolut uimitor. Am mai si gasit o poienita superba in care era o bisericuta (?!?) unde am poposit paziti de un superb caine ciobanesc al nimanui. A fost cea mai frumoasa excursie. Insa Matei nu e omul care sa stea locului, asa ca a doua zi ne postam in statie la mocanita sa mergem mai departe. Auzise el ca poti sa treci muntii pana in Baia Borsa prin mina . Nu era tocmai visul vietii mele insa barbatul stie mai bine!!!Stam o ora, stam doua, ploaie, frig. In sfarsit apare o drezina care se indura sa ne ia. Inauntru erau numai padurari. Unul dintre ei ne explica intr-o romaneasca necunoscuta noua, cu tot cu desene cum sa traversam muntele. Eu sunt buna de urcus ca baba de aerobic asa ca atunci cand am auzit ca drumul ar dura cam 4 ore, m-am dezumflat. Trebuia sa urcam un pic pana ajungeam la un oras minier parasit unde traia o batrana singura si de acolo sa o luam pe un drum forestier parasit pana treceam muntele. Corect: exista un oras parasit insa nu aproape: la vreo doua ore de mers si da exista o batrana care de atata explicatii ne-a ratacit complet caci nu era UN drum forestier parasit ci vre-o mie. Inutil sa spun ca am inceput sa ma plang si nu m-am mai oprit. Cele patru ore s-au transformat intr-o zi de mers. Singurul stimul pe care l-a gasit Matei ca sa ma urneasca era: "vine ursu". O spunea cu atata convingere incat chiar ma mai deplasam trei pasi. Un scandal, trei pasi, un scandal, un bocet, trei amenintari si am ajuns noaptea si la Baia Borsa. In Baia Borsa tocmai pierdusem ultimul microbuz pana in Borsa. Alte injuraturi, alte amenintari. Ne hotaram sa o luam pe jos si sa facem pe drum autostopul. Norocul nostru a fost ca cineva chiar ne-a luat si pe deasupra ne-a gasit si cazare.
Ce v-am povestit acum e doar un mic exemplu de initiativa "super" a omului meu, initiativa care in Spania a insemnat sa vad toate imprejurimile nepalpitante ale Barcelonei cu trenul in loc sa vad si eu muzee sau Sagrada Familia, in Budapesta a insemnat vizitarea orasului in subteran, iar in Romania vacante prin trenuri: cu cat mai murdare cu atat mai bine....
Nu e cine stie ce amuzament insa asta e viata mea. Ma bucur acum ca vine copilu si cand o avea chef de privit tenurile in gara sa isi ia plodu si sa mearga sa se zgaiasca amandoi cat or vrea.


Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Sofia, nu-i frumos sa te bucuri de raul altuia, insa nu ma pot abtzine sa nu rid la patzaniile tale
p.s. postarea ta mergea tare bine shi la "ce hobby-uri au sotzii voshtri?"


Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo

motzu Juliei+tortu lu Bogdanelu-nou!
august-septembrie-nou!
pozne
degetzeii




In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Valeleuuu, Sofia, mama!!!

Alina si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

O perla micuta de-a sotului: eu insarcinata, asteptam sa nasc din zi in zi. El, a trebuit sa plece saracutul, exact in zilele acela, peste mari si tari. Tot zbatandu-ne sa scoatem copilu, facusem si inducere dar n-a vrut fata sa iasa, am aflat ca e si maricica, aproape de 4 kile.
In fine, soseste momentul cand eu nasc fetita, avea 4 kile 100 si dau telefon la sot sa-i spun vestea minunata . Raspunde el si il intreb ce face, etc, el se incinge la vorba.. ma rog, i-o tai si zic: Are 4,100 kg. La care el razand ma intreaba : De unde stii????
Apoi continui "...si seamana cu Codrin"
Am ras de el dupa aceea de m-am prapadit, era sa faca infarct cand a auzit ca deja nascusem(probabil se gandea ca-l asteptam pe el sa se intoarca)

Adriana, mamica lui Codrin si aOlgutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ponicid spune:

Sofia, in Budapesta exista un muzeu al trenului de toata frumusetea! Te rog transmite-i sotului tau ca poate data viitoare cand ajungeti pe-acolo...

Daniela, mamica de Ana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Daniela,

Iti multumesc mult. Am vazut si muzeul transportului si muzeul trenurilor unde am stat la coada sa conduca trenul (care era pentru copii) si era sa se ia la bataie cu niste pusti de vreo cinci ani care i-o luau inainte. Se lipise de gardulet si impingea toti copii care stateau la coada. L-am si pozat cum se uita absolut deznadajduit la hoardele barbare de plozi de la 1 la 9 ani din jur, disperat ca toti o sa i-o ia inainte.
Am ras cu lacrimi. Si dupa ce a condus trenul inainte si inapoi pe o portiune de vreo 200 de m, eu eram pregatita sa il consolez ca nu a fost mare lucru insa el era in extaz. Nu mai spun ca a tras de claxonul trenului mai mult decat orice copil de 5 ani!!! A primit si diploma de conductor de tren care troneaza acum pe perete.

Dupa aia am calarit toate trenurile din muzeu pana nu am mai putut...

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Doamne, Sofia, am ris cu la-cri-mi!!!!!! Sa-ti traiasca sotziorul, e o prajitura de baiat!

quote:
Originally posted by sofia_misicu

Ma bucur acum ca vine copilu si cand o avea chef de privit tenurile in gara sa isi ia plodu si sa mearga sa se zgaiasca amandoi cat or vrea.


Iar tu esti o optimista. Jumatatea goala a paharului ar fi ca se va certa non-stop cu cupilu' pe trenuletele de jucarie care vor umple casa pina la refuz!

psst, psssssst! Vezi ca gargaritele din Cismigiu (doo galbene si doo rosii) se-nvirt tot pe-un soi de sina. Le-a incercat? Succes!

P.S. Ce ti-i viata asta...Eu am ratat "la mustata" plimbarea cu mocanita pe Valea Vaserului. Dupa trei ore de facut (fara succes) autostopul in Borsa, pe o ploaie de-ti ajungea la os, 'mnealui a scos din palarie o subita criza de rinichi si-am facut cale intoarsa. Bine, el fiind din "alt aluat". Pina sa ma cunoasca credea ca muntii au fost inventati ca sa "dea bine" cind ii privesti de la terasa doldora de bere...


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details

Mergi la inceput