Retete de post

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violetzyka spune:

De macaroane cu cartofi ati auzit? E o reteta foarte buna si usor de facut.Aveti nevoie de macaroane fierte in apa cu sare,cartofi fierti in coaja si ceapa.Se caleste ceapa pana devine aurie,se adauga cartofii taiati cubulete si se calesc putin impreuna,dupa care se adauga macaroanele si se mai amesteca putin.Condimentati cu sare,piper si boia de ardei.Se servesc fierbinti.

PS.Proportia de macaroane si cartofi este egala sau se poate adapta dupa preferintele fiecaruia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

fetele, cucuietele, eu nu prea stiu cum se tine un post, imi puteti da regulile de baza, va rog frumos?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

quote:
Originally posted by Taty

Dar retete de post care sa nu aiba nici ulei stiti? V-as fi recunoscatoare daca mi-ati mai da ceva retete in afara de orez cu legume si ciuperci, salata de cartofi cu masline si ceapa, cartofi copti,...
Multumiri anticipate!
Tatiana



orice leguma, carne, fruct, le poti face à la vapeur, fara grasime. Le pui sare si ceva mirodenii - curry, piper, paprica etc si au un gust bunicel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Chatonel..acum..pb e urmatoarea:daca estoi ortodoxa se tine fara carne,lapte oua,branzeturi.
daca esti catolica..se accepta oul,laptele,branzeturile.
Eu nu am tinut niciodata post,insa am tinut un regim de dezintoxicare ,care e cam la fel..adeca fara carne.
Va pot ajuta cu retete de prajituri de post,salate,supe creme,diferite tipuri de mancarica,orez gatit in fel si chip...
Daca voi credeti ca v-ar ajuta....cu mare placere.
Am sa revin maine dimineata cu ceva retete..ca acum..fac lectii cu cel mare..schimb pampersi la cel mik..asa ca mai greu...dar maine promit.

KORINNA mamika x 2


http://community.webshots.com/user/korinnay

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:

Buna,
korinna,eu te astept sa revii cu retetele tale ,pe mine m-ar interesa foarte mult si daca ai vre-o reteta tu sau altecineva de pe forum care se poate lua la pachet,adica sotzul meu tzine si el post si va pleca in tara peste 2 zile si nu stiu pur si simplu ce sa-i pregatesc la pachet.
Numai bine !


Fabya
http://f1.pg.photos.yahoo.com/ph/sella1be/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

hai sa-ti zic eu ce-mi iau la pachet..
intr-o cutiuta de plastic..salata: salata, rosii, ardei, ridichi.. amestecati cu cartofi pai..mmmm
sau sandvisuri cu icrele alea de post ce erau pe aici si garnisite cu ridichi..delicios

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

quote:
Originally posted by Taty
V-as fi recunoscatoare daca mi-ati mai da ceva retete in afara de orez cu legume si ciuperci, salata de cartofi cu masline si ceapa, cartofi copti...
Multumiri anticipate!



Mai poti manca fasole batuta, mancare de prune uscate (cu sau fara orez), orez cu sosuri gata preparate, spaghete cu sos de rosii si condimente, tocanita/ciulama de ciuperci cu mamaliguta, supa de legume, felurite ciorbite din legume, salata orientala (in afara de cartofi, ceapa, masline poti adauga castraveti murati sau gogosari sau/si peste, cand e dezlegare), praz cu masline, salata de cruditati (morcov, telina, mar, suc de lamaie, sare, ulei plus alte legume daca mai vrei), cartofi prajiti cu diverse salate sau muraturi, varza calita, spanac (fara unt si lapte, ingrosat putin doar cu faina), mancare de mazare, de fasole fideluta, sarmale de post, ardei copti, zacusca, pateuri/placinta cu ciuperci... Toate aceste retete sunt pe forum, le gasesti la diferite subiecte. Daca nu gasesti una anume, spune si ti-o scriu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

korinna, ortodox e pastele meu, multumesc pt raspuns :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SMART spune:

Buna tati si celelalte fete,
daca vrei retete de post fara ulei se gasesc dar poate ca este putin cam strict regimul, uleiurile sunt foarte sanatoase grasimile mono si polinsaturate fara de care nu prea am putea exista. daca vrei sa faci o cura de detoxificare, chiar si asta nu trebuie sa tina mai mult de o saptamina, maninca slata cu suc de lamiie sau cu bucati de grappefruit, cu nuci, alune nesarate si neprajite fiindca au tot ce iti trebuie in ele dar inca o data nu mai mult de o saptamina fiindca daca ai sa jungi sa cazi pe strada nu este mare lucru dar poti pati ceva mai grav. cartofii sunt plini de amidon, ca si pastele sau orezul, zaharuri care ard foarte repede deci dupa ce ai mincat intr-o jumatate de ora poti face o cadere de glicemie care nu este placuta (am trecut prin asa ceva...). Daca vrei sa faci cartofi si paste cel mai bine este sa le faci "al dente". in loc de cartofi incerca sa pui porumb in salata. Eu fac un sos cu otet, delicat si ulei de masline si smintina de soia si merge cu orisice pui in salata.
eu am un regim alimentar special, nu maninc grasimi animale si carne rosie niciodata( in fine, foarte rar), si in mod normal maninc 3 zile /saptamina fara carne. fac tot felul de salate si gatesc legume in special vinete, ardei, si o gramada de dovleci in toate formele Si SOIA ! am reusit sa fac pina si brownies cu faina integrala si smintina din soia care nu sunt ca cele de patisier ...dar sunt.
cam asta

FELICIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:


Pentru ca sintem in zile de post,daca cineva din voi posteste,vreau sa va spun ca fructele de mare sint de post...puteti minca fara frica! Toate acestea nu au singe,asa cum au multi pesti si bineinteles carnea!!!

CARACATITA CU SOS SI MACAROANE SCURTE

Avem nevoie de caracatita,1 ceapa mare sau doua mai mici,suc de rosii,1 pahar de vin alb,putin usturoi (la alegere),sare si piper.
In primul rind punem la "fiert" caracatita intr-o oala FARA NICI UN PIC DE APA!!!
Caracatita are mult lichid care se lasa cu fierberea.Nu punem nici sara,traieste in apa sarata si carnea ei e sarata de la natura.
Cind se evaporeaza toata apa obtinuta prin "fierberea" Caracatitei,luam de pe foc si taiem in bucatele mici,ca o maslina!!!
Separat calim ceapa cu usturoiul,adaugam sosul de rosii,stingem cu vinul si daca e nevoie adaugam si putina apa.Adaugam caracatita taiata cubulete.Punem sare cu grija sa nu facem prea sarata mincarea si piper dupa gust...si asta e sosul!

Fierbeti 500 gr macaroane...aici le zicem scurte...sint macaroane cu gaura(!) mici cit unghia!
Daca nu gasiti asa ceva,puneti cele mai mici macaroane care circula in locul unde lociuti!

La sfirsit amestecam sosul obtinut cu macaroanele si ...pofta buna!
Nu se recomanda brinza rasa ca la alte macaroane...caracatita e considerata "peste" si nu e indicat sa se combine!

Asta e cea mai traditionala reteta cu carne de caracatita.

Se mai face si la gratar cu carbuni...cind se coace se taie in bucatele mici si se stropeste cu un amestec de ulei,otet si cimbru (oregan!).
Asa e doar un aperitiv si insoteste diferite baututi mai tari!

Un alt mod,care e unul din preferatele mele e asa numitul STIFADO! Adica cu ceapa arpagic!
Puneti de seara in apa 1/2 kg arpagic. A doua zi va fi o joaca curatarea lui!!! Caliti arpagicul la fel ca la orice mincare,puneti sos de rosii sau rosii proaspete,bine coapte,taiate in cubulete.Caracatita o pregatiti ca in prima reteta si la fel,taiata o adaugati in sos. Sare,piper si citeva foi de dafin. Adaugati si putina apa la fiert.
Se poate servi insotit de orez fiert.


_

Theodora, Alexandros, Yannis
2 ani pe 03.Aprilie.2004.
http://community.webshots.com/user/theodorapap
Si aici mica mea familie:http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Theodora

Mergi la inceput