Retete de post

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinaluchian spune:

Dragi Gospodine,

Pe ultima suta de metri a postului Craciunului, va aduc si eu doua retete de prajiturici (luate dintr-un vechi numar al revistei "Practic in bucatarie").

Prajitura cu morcov

Ingrediente
:
-o cana cu morcov ras pe razatoarea de lamiie;
-o cana cu ulei;
-o cana cu zahar;
-mirodenii;
-1/2 praf de copt si o lingurita de bicarbonat stins;
-3 cani de faina.
Preparare:Se amesteca toate ingredientele, se toarna in tava unsa si tapetata, se intinde cu mina. Dupa ce s-a copt, se pudreaza cu zahar.

Prajitura cu nuca:

Ingrediente:
-1/4 cana cu ulei;
-1 si 1/2 cana cu zahar;
-2 cani cu apa;
-3 cani cu faina;
- 3 (sau 4) linguri cu gem sau cu dulceata mai legata;
-1/2 cana cu nuci pisate;
-un praf de copt si 1 lingurita de bicarbonat stins;
-3 linguri de cacao;
-1 praf de sare.
Preparare: Se amesteca toate ingredientele. Se unge tava, se tapeteaza si se coace la foc domol. Dupa ce s-a copt se pune deasupra o glazura alcatuita din : 12 linguri de zahar, 7 linguri de apa si 3 linguri de cacao. Glazura se toarna calduta peste prajitura.

Prajitura cu morcovi e testata si noua ne place. Cealalta, cu nuca, urmeaza ...

Pofta buna !

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de claudia_a

Mancarica de prune uscate!


Se face de obicei in ajunul Craciunului, in aceeasi zi cu turtele si sarmalutzele de post!

1/2 kg de prune uscate
1 ceapa mai mica
2-3 linguri ulei
1lingura de zahar
sare
3 linguri bulion

Se caleste ceapa in ulei, se completeaza cu prunele uscate si se pune apa cat sa acopere prunele. Se lasa la fiert pana se umfla si sunt moi prunele; se pune bulionul, zaharul si sarea dupa gust...se mai fierbe putin si se ingroasa cu o lingura de faina!
Este delicioasa si se serveste rece!
Se mananca in ajunul carciunul, ultima zi de post!

Prunele nu se pun la muiat, doar se spala!
Si inca ceva ce am omis....se pun si cateva nuci taiate nu foarte maruntzel; ele se pun mai la sfarsit imediat dupa ce pui bulionul!

Pofta mare!Sunt o bunatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

Am gasit in postul Craciunului o reteta pe care am facut-o si mi-a placut si v-o dau si voua, daca vreti s-o incercati.

PILAF CU PRUNE USCATE

Ingrediente: 1 ceșcuță de orez, 300 g prune uscate afumate, o ceapă, ulei, sare, 3 linguri zahăr

Preparare: Orezul se spală bine și se lasa câteva minute în apă. Prunele se spală sub jet de apă și se pun la fiert cu 3 cești de apă. Ceapa se taie mărunt și se călește în ulei. Se adaugă orezul, se călește și el puțin cu ceapa. După ce prunele au dat câteva clocote, se pun cu tot cu zeamă peste ceapă și orez. Se lasă să fiarbă la foc foarte mic până se absoarbe toată apa. Separat, se ard 3 linguri de zahăr si se sting cu puțină apă. După ce caramelul s-a dizolvat în apă, se toarnă peste orez. Se amestecă foarte puțin și cu grijă în pilaf, să nu se sfarme orezul. Dacă orezul începe să se prindă de fundul vasului, se oprește focul și se lasă vasul acoperit până cand orezul este fiert sau se introduce la cuptor până este gata.

Se poate face si fara orez, doar mancare de prune uscate, caz in care se pune mai putina apa. Doar ceapa calita in ulei, prunele si 1-2 cani de apa, un praf de sare. Se adauga caramelul si se lasa la foc mic pana cand prunele sunt fierte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

OREZ CU MERE
-o ceasca de orez, 3 mere, zahar (dupa gust)
Se spala bine orezul. Se curata merele de coaja si se taie in cubulete mici. Punem totul la fiert cu suficienta apa. Cand merele si orezul sunt fierte, adaugam zahar, si, dupa gust, scortisoara, stafide, coaja rasa de lamaie.

Merge dimineata, la mic dejun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angel_jp spune:

Cu toate ca nu mai suntem in post,dupa toate sarbatorile o dieta corespunzatoare banuiesc ca este bine venita.
Telina cu smantana:
-2 teline mari,1 pahar de smantana,1 lingurita faina,2 linguricascaval ras,1 lingurita unt,sare dupa gust.
se curata telina,se taie feli si se spala.Se taie fiecare felie fideluta,se pune astfel telina pregatita cu putina sare si o ceasca de apa calda sa fiarba acoperit.Dupa jumatate de ora,se adauga untul si smantana in care s-a desfacut o lingurita de faina.Se mai fierbe la foc mic mancarea doar 5 minute,apoi se lasa sa se raceasca usor.Se serveste calda.
Cartofi cu rosii:
Curatati rosiile,le taiati in 4si puneti-le intr-o tigaie timp de 10 minute.Adaugaticartofii taiati rondele,sarati si ii lasati sa fiarba timp de un sfert de ora.Cand sunt gata ii scoateti si presarati patrunjel verde tocat .Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

quote:
Originally posted by angel_jp

Cu toate ca nu mai suntem in post,dupa toate sarbatorile o dieta corespunzatoare banuiesc ca este bine venita.
Telina cu smantana:
-2 teline mari,1 pahar de smantana,1 lingurita faina,2 linguricascaval ras,1 lingurita unt,sare dupa gust.
se curata telina,se taie feli si se spala.Se taie fiecare felie fideluta,se pune astfel telina pregatita cu putina sare si o ceasca de apa calda sa fiarba acoperit.Dupa jumatate de ora,se adauga untul si smantana in care s-a desfacut o lingurita de faina.Se mai fierbe la foc mic mancarea doar 5 minute,apoi se lasa sa se raceasca usor.Se serveste calda.
Cartofi cu rosii:
Curatati rosiile,le taiati in 4si puneti-le intr-o tigaie timp de 10 minute.Adaugaticartofii taiati rondele,sarati si ii lasati sa fiarba timp de un sfert de ora.Cand sunt gata ii scoateti si presarati patrunjel verde tocat .Pofta buna!





Telina cu smantana, nu prea e de post :) dar e binevenita reteta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliprejbeanu spune:

Salut,

Dupa cum vad sunteti tare pricepute in "tainele bucatariei",asa ca-mi pun speranta in voi: cum sa pregatesc o coliva? Eu sunt din Maramu', pe la noi obiceiul colivei nu este. La parohia din Grenoble, parintele este banatean si daca faci pomelnic pentru morti trebuie musai coliva. Asa ca trebuie sa ma conformez. Daca nu am arpacas, graul este bun inlocuitor?

Astept ajutor,

Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinutza spune:

quote:
Originally posted by Cretoiu A.

E trecut de 1 noaptea si eu salivez citind bunataturile descrise mai sus.Bravo voua gospodinelor!
Si eu stiu din sursa sigura(am intrebat cind aveam 3 luni de sarcina un vicar al episcopului)ca gravidele si mamele care alapteaza, bolnavii si batrinii peste 75 ani sunt scutiti de post alimentar(de cel "sufletesc"- rugaciuni, liniste si mers la biserica, impartasit etc...nu prea)
O idee - la sosul de spaghete eu mai adaug o mina de stafide si citeodata cubulete de soia- manici de-ti crapa burta.
Pofta buna!

ACretoiu
Un an nou plin de sanatate si impliniri!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi71ro spune:

quote:
Originally posted by Dana Mirigel

Mai Osna draga,
de unde stii tu atatea bunatati de post?Ce bine ca mi-ai dat o idee ce sa fac azi de mancare bun.ARDEI UMPLUTI!Iami-iami!
multumesc ca mi-ai salvat sotul de la greva foamei.Daca nu fac ceva ce-i place,nu mananca!Fara varza, fara ceapa, fara fasole,fara...fara.Eu mananc de toate si tot nu ma ingras.

Dana Mirigel

Draga Dana, ma bag si eu ca in... apa ca e post.
Intradevar are ce spune Osna, nu gluma, se vede ca-i place.
Eu sunt un gurmand si jumatate si am inebunit-o pe sotia mea cu pretentiile de nu mai stia saraca ce sa-mi puna pe masa.Am o carte de bucate de la bunica, pe care a primit-o de la bucatareasa sefa de la curtea regala in 1921. E beton, dar retetele ies cam scumpe....(cozonac cu 40 de oua...he- cine-si mai permite?) Oricum sunt orientative.
Dar am gasit o sumedenie de retete pe internet, si i-am dat astfel idei cu nemiluita.
http://www.reclamaaaaaa/solutii.php?half=regim
http://www.eva.ro/gastronomie/
Este adevarat ca o ajut cand sunt pe-acasa...dar asta-i cam rar din cauza serviciului.Fac si eu ce pot....
De mazare cu ness ai auzit? Dar de Fasole cu ceai de tei? Sunt mancaruri pe care le-am inventat in timpul facultatii cand umbla FOAMEA prin camine..... Ei i-au placut....si astazi imi cere sa-i fac.
Uau cat am scris.......

Incearca retetele de pe internet aplicand urmatoarea chestie:
Citeste retetele, imagineaza-ti gustul obtinut prin combinarea ingredientelor, si compune mancaruri noi....Eu asa fac.
Succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Dar retete de post care sa nu aiba nici ulei stiti? V-as fi recunoscatoare daca mi-ati mai da ceva retete in afara de orez cu legume si ciuperci, salata de cartofi cu masline si ceapa, cartofi copti,...
Multumiri anticipate!
Tatiana

Mergi la inceput