peritol?

peritol? | Autor: Siminna

Link direct la acest mesaj

Cum problemele noastre de somn persista, pediatra mi-a indicat Peritol sirop. Vaz cu stupoare insa ca indicatiile si contrainidcatiile terapeutice sint cu totul altele decit la ce ma asteptam. Pe scurt: ma sperie ce scrie pe prospect si mi-e cam teama sa-i dau. Cine i-a mai dat Peritol si cit? A functionat?
Bubulina mea are 10 luni jumate si se trezeste si de 8 ori noaptea. Ziu adoarme f putin.
multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vladhana spune:

Eu i-am dat cand l-au piscat tantarii(avea 10 piscaturi pe cap)seara o lingurita.Apoi intr-o pauza cu Flagyl,ca sa-l intareasca.Face pofta de mancare si calmeaza,creeaza somnolenta.Mama mea mi-a dat si mie cand eram copil,eu nu m-am speriat cand mi l-a recomandat doctorul.Al meu are un an si jumatate,dr. i-a dat o lingurita seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

Am folosit si noi Peritol de pe la 8 luni cand Eduard se scula si de 11-12 ori pe noapte. Somnolenta este de fapt(ca si marirea apetitului) un efect secundar al siropului. I-am dat seara, mai ales cand ii iesea cate un dinte si era si mai agitat, cate o lingurita si dormea ceva mai bine. Totul e sa nu-i dai non-stop, sa fie o solutie la nevoie.Dr noastra ne-a spus ca putem sa-i dam si 2 saptamani in fiecare seara fara probleme. Poate in 2-3 saptamani se mai regleaza cu somnul.
Oricum sa sti ca Eduard a inceput sa doarma mai bine dupa ce a implinit 1 an si atunci fara Peritol.

_
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890" target="_blank">SA O AJUTAM PE SABINA

POZE EDUARD & MAMI & TATI
www.babiesonline.com/babies/e/eduard" target="_blank">Pagina de web a lui Eduard
cornelia_laura mamica lui bb Eduard (21 06 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Cred ca ar trebui gasita intai cauza acestor probleme,ca asa,degeaba ii dai peritol.Plus ca am inteles ca nu e indicat in cure lungi,ca afecteaza cresterea.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Peritolul este un antihistaminic si a fost inventat pentru rinite alergice, urticarii, chestii d-astea. E adevarat ca prin efectele lui secundare (somnolenta, cresterea apetitului) el a inceput sa fie considerat medicamentul-minune care transforma instantaneu BB-ul in cupil cuminte care face nani si papa tot . Noua ne-a fost recomandat pe la 7 luni ptr. o urticarie, parca 2,5 ml/zi. Efectul (ala de "copil cuminte") a fost atit de evident ca m-am speriat si nu i l-am mai dat...




www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axia spune:

Mi mi l-a recomandat pediatra intr-o noapte cand am sunat-o la ora 1 ca nu stiam ce sa-i mai fac piticului care urla din gura de sarpe de o ora intreaga. Mi-a zis sa-i dau trei seri, daca n-are febra, diaree sau alte simptome.
Intr-adevar cele trei nopti le-a dormit foarte bine. Si el are un somn foarte agitat, se zvarcoleste si se trezeste tipand, dar mi-e teama sa-i dau Pritolul ca tratament

Andreea, mama lu' Tiberiu
Micul Print
Spiritele mari discuta idei; oamenii normali discuta fapte;
spiritele meschine flecaresc pe seama celorlalti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Eu i-am dat lui Eric, la recomandarea medicului, timp de o luna, in fiecare seara. Pentru pofta de mancare!! A functionat si i-a reglat si somnul. Si el se treze de fff multe ori pe noapte si acuma vad ca a inceput din nou. Are 1 an si 4 luni si chestia asta ma exaspereaza.
Eu am mai incercat pentru somn si ceai de tei cu miere. I-a placut si parea ca functioneaza, dar am venit in Cta si am renuntat. Ii voi da din nou cand ajungem acasa.

Oana si bb Eric (20.05.2004)
http://www.lamaze.ro
http://community.webshots.com/user/eric_mm
http://www.divertastore.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Mie nu-mi vine sa cred ce citesc aici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

eu i-am dat fetei Peritol ca si antihistaminic. Nu ne-a ajutat nici ca antialergic, nici nu a dormit mai bine. La capitolul pofta de mancare nu am avut probleme niciodata. Deci in concluzie am aruncat banii afara pe geam, ca nu ne-a fost de folos Peritolul.

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

Fetelor eu zic sa nu-l folositi pe post de somnifer sau pentru pofta de mancare...din pacate Freya este alergica la laptele de vaca, deci peritolul a fost foslosit in caz de urgenta majora in crize, de apucat vreo bucata de branza de pe jos, sau cu kinderii in parc, cand si 5 minute nesupravegheata si bagat in gura biscuite ce contine lapte, gata era plina de urticarie (asta-i forma cea mai usoara a alergiei-si de-asta ii trece cu peritol)...dar altfel este totusi un anithistaminic, adica nu ceva lejer si fara efecte secundare gen aspirina.

Numai nime,
Lena + t-rex Freya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana76 spune:

Eu i-am dat Peritol pentru alergie dar nici n-a dormit mai bine si nici n-a mancat (m-as fi bucurat sa manance ca oricum nu mananca nimic).

Iuliana

Mergi la inceput