peritol?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lena spune:

Iuliana asa este din pacate copii cu alergie la ceva, nu se ingrasa foarte mult si nici nu mananca chiar orice si cu precadere alimente care sa-i ingrase...dar important este sa fie sanatosi in rest!

a mea mananca de se sparge, si bea cam 300-400 ml de lapte de soya in fiecare zi, dar e mai slabutza, ce-i drept are si energie multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

quote:
Originally posted by ancuta06

Mie nu-mi vine sa cred ce citesc aici.



la ce te referi?!

si ce scrie asa grav pe prospect, ca eu nu mai tin minte?

mi-a recomandat pediatra o singura data, cand facuse multe bubite de la caldura...

Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are!

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Si eu ma mir ca este indicat de medic pentru somn ,desi acesta este un efect secundar al medicamentului.Este un medicament care trateaza alergii!Cum sa dai un antialergic unui copil care nu sufera de asa ceva?Cind are ce-i mai dai?Presupun ca organismul nu va mai reactiona in sensul dorit!?Mai mult medicul dermatolog,atentie dermatolog,indica tratamentul maxim de o saptamina cu peritol pentru alergie.Daca nu doarme tineti-l afara in parc sa se oboseasca la maxim toata ziua.Pina la urma, desi ei nu au niciodata chef sa doarma, tot vor pica rapusi.E adevarat ca eu am o rezerva in legatura cu consumul excesiv de medicamente,care pina la urma sint niste chimicale administrate unor corpuri atit de mititele.Daca nu avem incotro trebuie sa le dam medicamente, dar nu exagerat.
Dati-le seara ceva care sa-i adoarma:mai bine leganat,lapte cald , pupicei ,cind sint destul de mari ceapa,ceai de tei,etc.
Somn usor la minunati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

ei bine... nu stiu ce cunostinte de farmacologie aveti ...dar, Peritolul se foloseste si pentru efectele secundare (si nu sunt doar cele enumerate de voi!). insa numai la recomandarea si sub supravegherea unui pediatru bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

http://www.farmaline.ro/index.php?cid=5&aid=1976&pid=3893&n - Peritol sirop - Indicatii: Urticarie acuta si cronica, boala serului, rinite vasomotorii si rinite alergice, eczeme, dermatite eczematoase, dermatite de contact, neurodermite, edem angioneurotic, intepaturi de insecte, sindrom carcinoid, migrene de origine vasculara, anorexie (anorexie nervoasa, anorexie idiopatica), ca tratament adjuvant in cursul bolilor debilitante (statusuri postinfectioase, convalescenta, boli cronice, hipertireoza).
...
Efecte secundare: Somnolenta usoara si tranzitorie care de obicei nu necesita intreruperea tratamentului. Mai putin frecvent pot aparea: mucoasa bucala uscata, confuzie, ataxie, halucinatii vizuale, greata, rash cutanat, cefalee, agitatie.


Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14 decembrie 2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Si fetita mea a luat Peritol pentru somn, tot la indicatia pediatrei. Iar daca nici pediatra mea nu este impotriva medicamentelor inutile, atunci nu stiu cine mai e! Uneori o ascult sa nu-i dau fetitei mele medicamente numai pentru ca am incredere in ea, desi mie mi s-ar parea necesare.

I-am dat Peritol timp de 2 saptamani, la 10 luni, nu mai tin minte exact cat, cred ca o lingurita seara inainte de culcare. De dormit tot nu dormea, ba chiar era mai agitata inainte de culcare, adormea mai greu. In schimb, s-a vazut foarte clar, inca de la prima administrare, ca-i era mult mai foame. Practic, atunci a inceput sa manance ca lumea si a continuat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Si alte medicamente se folosesc pt. efectele lor secundare, care in unele boli au facut ca acel medicament sa fie de electie (folosit in primul rind), deci nu mai este un adjuvant.
Hai sa nu mai judecam si sa comentam ce nu cunoastem...



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Oricat de mare mi-ar fi "ghimpele" impotriva medicilor,nu pot sa cred ca pot prescrie un medicament numai asa de dragul de al prescrie...Cu atat mai mult cu cat vad ca este prescris de multi medici...

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

pe mine m-ar interesa o opinie avizata, adica nu are nimic luat din cand in cand evident?...fetitzei mele doar asa ii cedeaza daca cumva face o urticarie, la ea bazata pe alergia la laptele de vaca.

m-as simti mai linistita daca as sti ca nu e asa de grav, recunosc eu sunt si un pic obsedata...fiindca am citit mult despre alergii.

thanks,
Lena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastad spune:

Eu i-am dat Onitzei, la sfatul medicului, cand a avut urticarie.
Daca e agitata si nu doarme, tot la sfatul medicului, ii dau o linguritza de romergan.
Onitza are 2 ani si 5 luni.




Doina si Oana(03.04.2003)

Album Oana

Mergi la inceput