Ce manca seara si dimineata copii?

Ce manca seara si dimineata copii? | Autor: asi

Link direct la acest mesaj

Eu am un baietel de un an jumate si care are 8 dinti.Nu prea mesteca pentru ca e lenes si daca manca bucatele mai mari se ineaca si vomita.
De pe la 9 luni seara manca cereale cu lapte.Acum a inceput sa le refuze.Habar nu am ce sa ii dau de cina?
Voi ce dati de cina puiutilor?
Dar la micul dejun?
Sunt stresata sa nu ramana flamand peste noapte.

Familia mea
Razvan



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

Noi avem 1an si o luna si inca ii dau dimineata fructele pasate-fructe/banana,mar,para,nectarina+cereale sau biscuiti,nu pt ca nu ar stii sa mestece,doar pt ca ma intereseaza sa manance si cantitativ destul.
Moata mea nu se ineaca si de aceea ii pot da seara si soldatei cu cascaval si legume sau cu pateu de ficat sau cu unt si un pic de gem.
In cazul vostru,eu zic sa incerci sa-i faci mamaliguta cu unt si smantana,orez cu lapte,gris cu lapte,budinca cu branza dulce,iaurt cu biscuiti,etc...si satios si consistent.


Sabina are nevoie de ajutorul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890" target="_blank">ajuta aici

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004
poze Alexia

"In aceeasi limba toata lumea plange,
In aceesi limba rade un pamant..." Grigore Vieru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Fructe la micul dejun nu am incercat niciodat eu le dau dupamasa la gustare.
Am incercat si eu cu soldatei dar manaca 4-5 si gata.Asta inseamna maxim o jumate de felie de franzela.Mie mi se pare prea putin.

Familia mea
Razvan



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Noi la un an si doua luni ne incepem ziua cu un biberon de lapte, dupa care masa de la 11 este compusa din cel putin 2 fructe (piersica, para, nectarina, mar, banana in diverse combinatii) cu branza calcica si biscuiti (toate mixate la blender, ca altfel nu le accepta). Mai nou ii dau si cativa soldatei de cascaval cu rosie inainte de fructe. Daca vrea.
Seara ii dau cereale cu iaurt si eventual cu banana (daca nu a mancat dimineata), uneori ii mai pun si o lingurita de gem peste cereale pt ca ii place mult. Apoi laptic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Pireut de cartof cu sunca de pui , budinci , cereale simple sau cu iaurt , fructe , iaurturi cu biscuiti , orez cu lapte , Dragos al meu nu-i prea fan mamaliguta cu brinza si smintina dar poate al tau vrea , un iaurt si un cremwursti de pui...cam astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anella spune:

Atat dimineata cat si seara :branza cu diferite fructe(de obicei banana si mar deoarece nu prea vrea alte fructe)cu sau fara adaos de biscuiti,biscuiti cu iaurt/lapte,cereale cu lapte,piure cu unt si branza,orez cu lapte,ou cu paine si iaurt(numai dimineata,de doua trei ori pe saptamana),uneori dimineata ii mai dau si carne fiarta cu diferite legume,deoarece el cam face mofturi la masa de pranz si fiindca cel mai bine papa dimineata ii dau carnita atunci..Altceva nu-mi aduc aminte acum dar in general cam astea sunt papicile de dimineata si seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladhana spune:

Al meu mananca dimineata si seara lapte cu cereale.Uneori seara mai mananca ce i-a ramas la pranz si laptele la care nu renunt in nici un chip.Daca nu-i mai place asa cu cereale poti incerca sa-i dai sana,iaurt,branza cu smantana.
La micul dejun mananca supa/ciorbita si uneori felul doi:ciulama de pasare/piure de cartof,morcov,dovlecel/ficatel fript/fructe ca desert,dar totul in functie de cheful lui in acea zi.Am invatat in ultima vreme cat de bine e sa nu-ti stresezi copilul sa manance cat vrei tu.Eu l-am lasat uneori cand am vazut ca e mai mofturos,irascibil sa-mi ceara el sa manance.Si o face.Iar eu nu ma mai rog de el sa deschida gura atunci,are o pofta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Azi dimineata am incercat fulgi de porumb cu miere si nuci inmuiate in lapte.I-a mancat pentru ca am insistat .
Aseara a mancat un Fornetti cu telemea,3-4 soldatei de paine cu parizer de pui si dupa baie un Dannete cu vanilie.Mie mi se pare putin.
De lapte nici nu poate fi vorba pentru ca nu ii place defel.

Razvan mananca 4 mese pe zi.Mic dejun, amiaza cu pireu de legume si diferite sortimente de carne,gustare pireu de fructe cu biscuiti sau iaurt dupa somnul de amiaza si cina.

Cate mese pe zi au copii vostri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Eric este acum in schimbare de alimentatie. Pana acum vreo sapatamana pe la 7.30 dimineata manca un biberon de 250 ml lapte cu cereale. Acum nu se mai trezeste si ii dau sa manance mic dejun: din doua in doua zile ii fac un ou fiert moale cu o lingurita de unt, un triunghi de branza topita sau o lingurita de Almette si painica, dupa care mananca de obicei piure de fructe, ca desert.
La pranz mananca ciorbita si un felul doi cu legume si carnita de pui, vita, curcan .. orice in afara de porc!! Dupa somnul de dupa amiaza mananca fie o banana mare, fie o branzica cu fruncte, gen Exquisa. Seara revenim la biberonul de lapte cu cereale.
Incerc sa ii respect 4 mese pe zi a cate 250g fiecare. Desigur ca nu ies chiar asa, pentru ca la pranz mananca mai mult de atat si la amiaza mai putin.
Cam asta e!!!


Oana si bb Eric (20.05.2004)
http://www.lamaze.ro
http://community.webshots.com/user/eric_mm
http://www.divertastore.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Poate ajuta sa te uiti www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56437&whichpage=3" target="_blank">aici

Daca citesti toate paginile sigur te inspiri. Eu una am facut-o si sper sa o fac cat mai des

Pofta buna la bebici

Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

quote:
Originally posted by LiliaToma

Poate ajuta sa te uiti www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56437&whichpage=3" target="_blank">aici

Daca citesti toate paginile sigur te inspiri. Eu una am facut-o si sper sa o fac cat mai des

Pofta buna la bebici

Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)


Multumesc

Mergi la inceput