Ce ne facem cu alcoolistii din familie??

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Draga Alexis,

Imi pare nespus de rau de situatia in care te afli. Stiu foarte bine cum este deoarece si tatal meu a fost (sper ca ramane la trecut) la fel. Eu am 28 de ani, mai am o sora cu 10 ani mai mare. La fel a fost si la noi: copii sanatosi, sotie frumoasa harnica buna etc, servici bun, apt aranjat, casa la tara, tot tacamu'... si totusi bea foarte mult, scandaluri, ne aducea de multe ori in situatii stanjenitoare, nici nu vreau sa imi mai aduc aminte. Parintii mei au divortat de 12 ani. De atunci tot cu perioade bune si rele. Asa era si inaite. Este cand rezista aproape un an fara sa bea nimic. In perioada asta se ingrasa, e glumet, e un om minunat! Dar cand isi baga dracu' coada, iar incepe... bea si bea pana nu mai poate. Daca nu bea ii apar simptome severe de abstinenta (convulsii epileptice). De cand au divortat locuieste singur. Anul asta l-am internat la neurologie, unde i-au facut un 'tuning' general, cu vitamine, calmante si tot felul de chestii. Din trei in trei luni va fi internat pentru analize generale, si speram ca asa sa il putem tine un pic sub control. Acuma e bine, voios, haios, dar nu stiu cand il apuca iar, si stau cu firca in san de fiecare data cand il sun, sau cand merg la el, ca oare in ce stare ii??
La activa ani de la divort ne-am dat seama, sau am aflat care ar fi posibilul motiv pentru care a inceput sa bea si intr-un fel am ajuns sa il intelegem. Poate si la tatal tau e aceeasi problema, si ar putea sa il ajute un psiholog, in primul rand, ca sa fie identificat motivul principal pentru care bea. Dar, cum sunt oamenii mai invarsta, ei nu accepta chestii de genul asta, de aceea nici nu stiu ce sfat sa iti dau. Fiecre om e diferit, cu istoria, si cu problemele lui. Stiu ca degeaba incerci sa vorbesti cu el ca sa constientizeze situatia in care e, dar trebuie incercat din rasputeri. Sa incercati sa il duceti la medic, poate reuseste sa il sperie cu ceva.
Iti doresc multa putere, rabdare, si succes!


Gabici
'I tried to sniff coke once...the ice cubes got stuck up my nose!'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Atata timp cat el nu va constientiva problema si va spune am nevoie de un doctor nu se poate face nimic..intamplator cunosc si numai asa s-a rezolvat..acum depinde si de varsta k dak este mai inaintat nu cred k se mai poate face ceva..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

Nu vreau sa te dezamagesc, cunosc foarte bine situatia in care te afli, din pacate nu poti face nimic fara voia lui. Puteti incerca orice tu si familia, asta ca sa nu aveti remuscari mai tirziu, cind.... Sa vorbesti fara sa treci prin asa ceva este usor, este insa cumplit sa asisti la o sinucidere fara sa poti face nimic, dupa cum cumplit este sa vezi cum poate transforma bautura un om intr-un animal ori leguma... Cred insa in minuni, la noi s-a produs si uite ca, mi-e si frica sa vorbesc despre ea. Va doresc bafta si multa rabdare voua si mai ales mamei voastre!

Carmen,Ilinca&Ionut

tzucurei de tzucurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:


Si eu am avut bunicul alcoolist inrait ...nu s-a putut face bine si alcoolismul l-a ucis .Sloganul favorit??? ""Ce sa beau apa ?? vrei sa ruginesc?!"""
Eu urasc din suflet alcoolul ....nici acum ,dupa ce a murit nu am putut sa il iert pe bunicul meu ptr ca nu a respectat ultima dorinta a bunicii si anume sa nu bea in ziua inmormantarii pana la pomana ...e bine la ora 9.30 era am crezut ca il omor in secunda in care l-am vazut
Stiu ca e f urat ceea ce am spus mai sus, dar in inima mea nu am putut sa iert acesta purtare ,desi am stiu ca e de vina alcoolul..uite si acum plang ca nu pot sa iert aceasta purtare ,desi saracul a ajuns langa ea .
Nu vreau sa te sperii ,dar stiu f f bine ceea ce simti ...Sincer cred ca e prea tarziu fara fffff multa vointa din partea lui ...dar daca spui ca este de f mult timp ....nu prea cred ..numai o minune dumnezeiasca il mai poate aduce pe drumul cel bun.
Uite niste link-uri despre Alcoolici si Alcoolici anonimi ..poate cine stie vei gasi ceva informatii si il veti putea ajuta intr-un fel !!


http://www.agenda.ro/2002/11-02-b.htm
http://www.aa-intergroup.org/directories/romainian.html
http://alcoholism.about.com/cs/info2/a/blfam.htm

Sa va dea D-zeu multa multa putere sa il sustineti si sa il ajutati ...si nu numai ...!!Doamne Ajuta !!
Daca vreodata ai nevoie de un umar pe care sa iti spui pasurile cu privire la asta ..eu iti stau la dispozitie


Va pupam dulce pe toate si pe toti,va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE!

Alessia, Benny (02.03.05) si Sebi (16.01.98)



http://community.webshots.com/user/alessia1055

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Alcoolul e una din cele mai grave boli. Daca nu esti in stare sa te salvezi singur, nu ai nici un viitor. Eu cunosc pe cineva care s-a sinucis din cauza asta. Fii langa el si ajuta-l asa cum poti. da-ti silinta si fa-l sa inteleaga ca trebuie sa se trateze. Din fericire, DA, isi poate reveni!

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

nu, nu are vointa si nici nu e motivat, din nefericire nu poti face nimic pt el, decat sa-l induri in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

In primul rand, este gresita ideea ca alcoolicii nu se vindeca pentru ca nu au vointa.
Pai tocmai asta induce alcoolul, in principal: nepasarea de sine. Ca si la droguri.
In acest caz, acoolicul trebuie ajutat concret si profesionist, in loc de sfatuit si certat.
Dupa dezalcolizarea obligatorie, urmeaza partea cea mai grea. Mentinerea.
Este vina lui ca a ajuns alcoolic. Dar nu mai este vina lui ca nu se poate lasa.
Procentul celor care se lasa este mic, dar exista speranta.
Eu nu suport alcoolicii. Dar mi-e o mila teribila de ei si am persoane dragi atinse de acest narav, pe care-i ocolesc tocmai ca nu pot sa-i vad umiliti.

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

perfect de acord cu tine, dar da-mi voie sa-ti spun si crede-ma ca stiu ce zic, legat fedeles si dus, fara voia lui nu ti-l interneaza nimeni si ajungem de unde-am plecat: vointa

quote:
Originally posted by Rufus

In primul rand, este gresita ideea ca alcoolicii nu se vindeca pentru ca nu au vointa.
Pai tocmai asta induce alcoolul, in principal: nepasarea de sine. Ca si la droguri.
In acest caz, acoolicul trebuie ajutat concret si profesionist, in loc de sfatuit si certat.
Dupa dezalcolizarea obligatorie, urmeaza partea cea mai grea. Mentinerea.
Este vina lui ca a ajuns alcoolic. Dar nu mai este vina lui ca nu se poate lasa.
Procentul celor care se lasa este mic, dar exista speranta.
Eu nu suport alcoolicii. Dar mi-e o mila teribila de ei si am persoane dragi atinse de acest narav, pe care-i ocolesc tocmai ca nu pot sa-i vad umiliti.

http://community.webshots.com/user/tora97

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



Carmen,Ilinca&Ionut

tzucurei de tzucurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anneoprea spune:

Cred ca motivatia pentru care sa te lasi de bautura e cheia...In Bucuresti aveam un vecin alcoolic, destul de in varsta, numai beat l-am intilnit toata viata. Acum un an si ceva a avut o criza, s-a internat o luna: probleme de ficat (ciroza) si a iesit atit de speriat din spital incit de atunci chiar s-a lasat. In prezent s-a ingrasat, este alt om, plin de viata, si cu teama de moarte ...
Eu nu credeam ca exista sanse de reusita in astfel de cazuri, dar sint exemple care demonstreaza ca se poate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis26 spune:

Mda, m-ati cam bagat in ceata.
Din cate raspunsuri am primit, unu-i da si unu-i ba.
Draga Ana, s-a incercat cu el toate metodele, l-am luat cu binisorul, l-am luat cu amenintarile, a fost la medic, nici un rezultat.
Acuma in ultimii ani, mai facea cate o criza asemanatoare crizelor epileptice si nu bea cate 2 luni, dar nici o problema ca recupera el pe urma.
In legatura cu ereditatea, din cate stiu eu la el in familie nu au fost alcoolisti.
Chestia e ca in general oamenii ajung la alcoolism pentru ca se intampla ceva negativ in viata lor, in cazul lui nu a fost asa. Era realizat, e inginer electrician, avea o echipa de oameni sub el, salar de salar etc. Problema e ca din cate stiu eu el bea deja binisor din armata si facultate, si odata cu trecerea timpului a scazut rezistenta la alcool si incet incet a dat cu piciorul la tot.
La ora asta nimic nu il mai poate motiva. Absolut nimic
Din familie, eu si mama, speram ca isi va reveni vreodata (noi suntem mai fraiere), dar frate-meu si sora-mea deja s-au lasat pagubasi...
Am crezut ca dupa ce il voi naste pe Edi, va mai lasa sticla deoparte, dar asta a fost un motiv sa bea - de bucurie- ...

Mergi la inceput