infertilitate neexplicabila

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Si eu sunt diagnosticata cu infertilitate de cauza neexplicata.Pot sa iti spun ca e tare nasol ca nu stii care e cauza din care nu apare bebe .
Tratamentul care ti-a fost indicat se face la inceput.Da ,se fac chiste dar dispar dupa incetarea tratamentului la 2-6 luni.
Succes si sa apara bebe cat de curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorceress spune:

Pina sa incep testele, am trait cu impresia ca unul din noi ar avea probleme. Cind totul a iesit ok, am fost asa de fericita si cu sperante asa mari, dar incet-incet m-am dezumflat. Nici nu stiu cum e "mai bine". Daca stii ca exista o problema, te concentrezi sa o rezolvi. Dar, in cazul nostru , nici nu stim de ce, de unde, ce e...ce poti sa faci?

Sa zicem ca ar fi stresul, legat de faptul ca ne dorim un copil fffff. mult. Dorinta ramine, e la fel de mare, dar cum naiba elimini stresul? Doar sint legate...Cum pot sa NU ma gindesc la asta cind in ziua 5 tre sa iau pastila, din ziua 11 tre sa ma monitorizez sa vad daca ovulez? Cum scria Crinutza, du-te la ecografie, injecteaza-te, etc etc? A devenit totul atit de mecanic, facem dragoste cu aparatele si injectiile dupa noi, repet, cum naiba sa nu fie stres? AAAA? Cum elimini stresul?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

SORCERESS, ma mir ca doctorul tau nu ti-a spus nimic de echo. Cred ca ar trebui sa il intrebi. Clomidul (clomifen) stiu ca il dau la inceput doctorii si fara sa faca prea multe analize in prealabil, unii dintre ei. Sfatul meu e sa nu iei mai mult de 3 luni consecutiv pentru ca dupa aceasta perioada medicamentul incepe sa aibe exact efecte opuse a ceea ce vrei tu sa realizezi: subtiaza endometrul, ingroasa secretia vaginala si desigur riscul de producere al chisturilor e mai mare.
Fibromul de care spui e mic si nu ar trebui sa impiedice implantarea. Singura situatie in care ar putea sa se intimple acest lucru ar fi daca e submucos, adica daca proemina in cavitatea uterina.
Cum a vazut doctorul ca trompele tale functioneaza normal? Ce analiza ti-a facut?
Ai inceput sa iti monitorizezi temperatura bazala? E o metoda usoara prin care poti vedea cum stai din punctul asta de vedere. Trebuie sa fii insa perseverenta si faci acest lucru citeva luni la rind. Intreaba-l pe doctor daca nu are un grafic, de obicei au la cabinete, in care s apoti trece temperatura. Asta ca sa nu trebuiasca sa stai tu dupa fiecare luna sa faci graficul. Sau cred ca poti sa gasesti si la termometrele pentru temperatura bazala graficul inclus in ambalaj. Pe aici asa se vind, cu grafic, si iti faci tu copii ca sa ai mai multe.

Hai ca ti-am facut capul calendar. Dar stiu din proprie experienta, ca daca nu esti tu "on top of everything" si nu ceri ce iti trebuie, uneori doctorul nu iti recomanda. Asa e in state si banuiesc ca la voi nu e foarte diferit.

Succes si ... nu dispera ca ai sa reusesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Sorceress eu am facut chist din cauza tratamentului cu Clomid doar dupa opt luni de tratament in dozele pe care ti le-am scris (si mi-a mai cazut si foarte tare parul). Pana atunci nu am avut nimic. In mod normal nici nu se face tratament de asa lunga durata cu Clomid. Si, asa cum zice Asi, dupa intreruperea tratamentului timp de 3 luni au disparut. Apoi am mai facut stimulare 3-4 luni cu Clomid (1 tb/zi)+Pregnyl si nu am mai facut nici un chist. Din pacate cu partea cu eliminatul stresului eu nu am reusit sa fac nimic. Ai intrebat daca sunt in Romania? Raspuns: da. Iti doresc sa reusesti cat mai repede sa ai un bebe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorceress spune:

Danutza, la HSG s-a vazut ca "trompetele" sint desfundate. ovulatia o monitorizez cu teste de ovulatie. Am incercat cu temperatura bazala, dar am renuntzat, mi s-a pearut destul de complicat pentru ca orarul meu este ciudat, nu am o ora fixa de trezire, depinde de cum lucrez. Poate ca nu e o scuza asta, iar Dr. nu a insistat pe treaba asta din moment ce s cu testele de ovualtie dupa mine. Acum va pun eu intrebarea, daca e diferenta intre testele de ovulatie si luarea temperaturii??? Trebuie neaparat sa-mi iau si temperatura? O sa o fac si pe asta, nici o problema!

Am facut o ecografie ca sa vada cum se prezinta "instalatia". Una din aia dureroasa de am baut 2 litri de apa si cum vezica mea e de gargaritza, am crezut ca mor. Nu am facut echo de care ziceti voi, de observare a foliculilor. Am sa il intreb la prima consultatie.

Va multumesc mult pentru raspunsuri si incurajari. Conteaza enorm!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

SORCERESS, e bine ca ti-a facut HSG, macar stii sigur ca esti OK cu trompele.
Testele de ovulatie ar trebui sa fie mai sigure decit monitorizarea temperaturii, asa ca daca nu ai o ora la care te trezesti in fiecare dimineata nu are rost sa iti iei temperatura. Daca nu e la aceasi ora pot sa existe erori. Ce iti indica testele de ovulatie este momentul de sercetie maxima al LH-ului, care se produce imediat inainte de ovulatie, adica invers: LH-ul crescut determina ruperea folicului. Eu am gasit niste site-uri aici ale unor clinic de infertilitate care recomandau sa faci testele si de doua ori pe zi in perioada ovulatiei ca sa fii sigura ca prinzi momentul exact, pentru ca ovulatia se poate produce chiar la 8 ore sau mai repede din momentul in care creste LH-ul.
Daca ai sa cauti pe google "ovulation tests" ai sa gasesti tot felul de chestii interesante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorceress spune:

Danutza, multumesc de sfat. Mi-a trebuit mie un timp sa ma prind si cum e cu testele astea de ovulatie.

ce ma supara cel mai tare in toata povestea asta, e ca daca nu-mi iese treaba cu Clomidu, ma muta la alta clinica cica pentru investigatii "in-depth". Parca ma vad si printr-un studiu de specialitate. Si sperantza nu mi-o pierd, ca altfel as intra la vene

Mergi la inceput