Scolarii mici - cit de ocupati ii tinem?

Scolarii mici - cit de ocupati ii tinem? | Autor: Alyssa

Link direct la acest mesaj

Ma tot intreb de citeva saptamini ce activitati dupa scoala sa aleg pentru Sarah... Ea face sase ani luna viitoare, este deja in clasa intii.

Noi cind eram de virsta lor parca nu existau atitea activitati dupa scoala! Este prea mare cerinta societatii de acum? Punem prea mult in circa copiilor? Balet, innot, dans, gimnastica, pian, calarie, canto, ghitara, fotbal, tenis... Voi ce credeti?
Stiu ca aici nu poti bate mingea pe maidan sau nu te poti juca "in spatele blocului la bara de batut covoare"... Si atuci ce facem, dragi parinti de prichindei?... Cit de ocupati ii tinem?...

Luni este inscrierea la cursurile astea dupa program si imi statea pe creier intrebarea asta!... Sarah merge o data pe saptamina la dans de sala ("ballroom dancing") si ma gindesc sa o inscriu la gimnastica sa mai isi consume energia... si oricum ii place si toata ziua sare sau se catara pe barile alea din parculet... Imi arata cu mindirie si basicile din palma. Si mai vrea lectii de calarie...
Dar programul zilnic de scoala aici este atit de lung, parca noi nu stateam atit la scoala!... O duc dimineata la opt si la ora trei si un sfert vine autobuzul cu ea de la scoala!... Eu vin de la munca la cinci jumate si apoi inseamna sa mergem la acitvitatile astea de la ora sase jumate la sapte jumate. Apoi venit acasa, mincate ceva usor, facut baie, citit povesti de adormit si gata ziua... Nu e prea incarcat?... Pai la asa program ramin eu lata, nu alta! Saptamina trecuta joi si vineri am adormit impreuna cu ele la ora opt jumate, pur si simplu am cazut bustean!...
Si apoi mai este si cea mica care vrea la lectii de balet... Si orele de citit de la biblioteca...Off! Chiar ca trebuie sa ma clonez!...

Ia dati-va cu parerea cei in aceeasi situatie... Ce facem? Voi cum faceti?...

Alice

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Buna Alyssa,
Eu am experienta cu copiii, ce-i drept, aia mai mari oleak, de la gimnaziu in sus, caci dau meditatii la mate. Si pot spune ca scoala e diferita aici fata de acolo. Adica, la noi se dau foarte multe teme, se invata lucruri inutile, pe care nu stiu cati le mai tin minte, chiar eminenti fiind. In afara, scoala e mult mai aplicativa, te invata exact ce-ti trebuie in viata. Asa consider eu, acum ca m-am intors in tara dupa 3 luni de bursa Socrates. Si toate activitatile alea extrascolare sunt super alese. Sigur, nu le poate face pe toate bine, dar isi va alege ce-i va place. Eu imi aduc aminte ca eram in clasele 1-4 si aveam ore pana la 14, iar de la 15 la 20 eram la Clubul Copiilor, unde inainte se mai faceam extrascolare. Si am fost la toate cate se putea atunci: dans societate, limbi moderne, sah, karting, informatica, design, etc. Erau multe, ca uneori aveam ore in acelasi timp. Nu regret deloc, desi nu aveam atata timp sa invat pt scoala. Daca copilul meu ar vrea (si-ar dori) l-as lasa sa mearga la toate. Eu ma trezeam dimineata pe la 6 sa invat pt scoala ... Nu stiu daca exemplul meu e bun de urmat, e doar o experienta de viata. Daca m-as intoarce in timp, as face exact aceleasi lucruri, poate chiar mai multe...

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/album?.dir=/2c7b

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Eu una consider, si va rog nu dati cu pietre, ca aceste activitati nu prea sunt bune cand sunt asa de multe. Adica inveti de toate si nu stii nimic foarte bine. Daca te axezi numai pe o chestie, sport sa zic sau desen, poti face performanta, dar daca pe langa sport, mergi si la desen, si la calarie, si la mai stiu eu ce, stii de toate si nimic...Pe de alta parte, nu va ganditi putin si la sufletelul copilului? Pentru cine il dati la toate aceste activitati? Pentru el sau pentru orgoliul vostru de parinti, ca, de, al meu face 10 activitati, a lu' Popeasca doar doua!!! Ei nici nu mai au timp sa se joace, sa fie copii, au deja obligatii de adulti...De ce le furati copilaria???!

pestoaica visatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosa spune:

Cu cit cresc cu atit devine programul mai incarcat. Noi incercam sa nu facem mai mult de doua activitati extrascolare pe saptamina. La doi copii, asta ne ocupa aproape fiecare zi a saptaminii. In plus, mai au lectii, teste, proiecte.
Te inteleg perfect, Alyssa, totul e o alergature continua si asteptam si noi, parintii, vacanta cu aceeasi nerabdare ca si cei mici. Eu vad lumina la capat in vreo 8 ani cind va lua fii-mea carnetul, pina atunci sint "chauffeur" in asa-zisul meu timp liber.

Si nu cred ca le furam copilaria in vre-un fel! Din contra, cred ca le oferim sansa de a alege activitatile care le plac.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Eu nu-i dau la mai mult de o activitate pe seson. De exemplu tenis de 2 ori pe saptamana mi se pare indeajuns. Anul trecut le-am mai alternat - tenis / innot. Nici eu nu am timp cand sa-i duc, dar mi se pare si exagerat de mult daca ar merge in fiecare zi la cate o activitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Fetelor, si eu am trei copilasi (de la 7 la aproape 3) si o paleta foarte larga de activitati incadrate, dar care sunt sau seara foarte tirziu (tenis de la 19h30 la 22h) sau miercurea cind au liber de la scoala. Am sa-i inscriu pe toti 3 la "eveil musical" si am sa-i plimb eu miercurea si simbata. Ai mei termina la 17h30 (ca atunci pot eu sa ma intorc de la munca) si deci seara ce mai ramine e pentru verificat lectiile cu cel mare, baie, cina si citit o carte la toti 3.

Chiar daca as avea mai mult timp tot nu m-as chinui sa le fac mai multe (sport mai ales) caci mi se pare ca e un pic impotriva vointei lor. Ceea ce le place cel mai mult e bicicleta in jurul casei si toboganul din curte. Si mai ales sa fie liberi !



Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Si eu m-am luptat cu decizii de felul asta: daca merg la dansuri, sa mai mearga si la germana/inot?

Totusi, Rory, cred ca ai inteles un pic gresit problema. Nimeni nu vorbeste aici de performanta. Vorbim de a da copiilor ocazia sa invete sa inoate, si sa danseze, si sa calareasca si nu sa faca un concurs din asta. Iar Alice vorbeste despre copii care nu pot fi trimisi afara "in fata" la joaca. Si atunci cum sa facem sa nu le furam copilaria, ii tinem in casa cu ochii in televizor si nasul in tema de tocit pentru acasa?

Sigur ca ne framantam insa ce si cate activitati sa faca. De exemplu, Alice, gimnastica este intr-adevar mai solicitanta decat dansul, dar mie nu mi se pare mult diferita de acesta. Ma gandesc mai degraba la combinatia calarit + dansuri ca ar fi mai potrivita, mai ales daca ea asta isi doreste. Doar doua zile pe saptamana ocupate astfel mi se pare ok.
Stiu ca tu simti ca ai devenit sofer de taxi cu norma intreaga, crede-ma ca eu din pricina asta chiar am cochetat cu ideea de a renunta la serviciu, ca sa pot face fata la toate plimbarile astea... Pana la urma o sa se aseze si programul intr-un fel.

Ma gandesc ca daca stau asa de mult la scoala probabil ca isi fac si o parte din teme?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Daca tot nu pot sa se joace in spatele sau fata blocului, dati-va copiii la un sport. Dar incercati unul in aer liber, ca de sali sunt satui si ei si plamanii lor...
Restul, adica calculatoare, limbi straine, televizoare...lasati-le pe mai tarziu. La mintea lor, invata orice in cel mai scurt timp, nu-i nevoie sa-i chinuiti de pe acum.

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

alyssa dar de ce nu o intrebi pur si simplu? eu am dat-o pe fetita mea la mai multe activitati la inceput, la toate a vrut sa mearga, dupa o luna a renuntat singura la ce nu-i placea. astfel acum face inot vara si baschet si karate in timpul scolii - din pacate niciunul in aer liber, doar inotul...zilele trecute zicea ca s-ar duce si la atletism si chiar o sa se duca, chiar daca stiu ca dupa primele ore de alergat in jurul pistei n-o sa-i mai trebuiascadaca ea vrea sa incerce, eu nu vreau s-o impiedic...
rory, scopul meu este sa faca ceea ce-i place, nu sa obtin performanta. daca la una dintre aceste activitati va dovedi vreun talent deosebit cu atat mai bine, dar eu n-o s-o dau la balet doar ptr ca e trendy daca ea nu-si doreste asta.
ce-i drept nu eu merg cu ea la aceste activitati, iar scoala aici se termina la 12....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Ozana merge la inot zilnic de la 18,30 la 19,30. Am renuntat la dans sportiv pentru ca nu si-a aratat prea mult interesul, iar engleza am lasat-o pentru anul viitor (la scoala au o ora pe saptamana) cand va stii sa citeasca. Oricum, incepe scoala la 12 si termina la 16 asa ca nici nu prea mai incapea altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Am rezolvat-o si pe asta deocamdata. Am intrebat si parintii de copii mai mici de la munca ce fac ei, asa ca sa imi dau seama. Nu ca ma masor eu cu Georgeasca sau cu Popeasca... nu imi sta in fire, ma gindesc la binele copilului si atit.

Miercurile de la 7-8pm merge la dans de societate care ii place pentru ca ii place competitia, ii place sa fie centrul atentiei, sa se imbrace si sa fie admirata. I se potriveste.
Simbetele va merge la gimnastica impreuna cu sora ei mai mica in aceeasi grupa, ca sa se zbenguie si sa se joace cu ceilalti copii.

Am ales atit pina acum, nu vreau sa o incarc prea mult mai ales ca este primul ei an in care merge le scoala "full-time". Mergem la biblioteca des unde au sala speciala pentru cei mici in care se pot juca, au fotolii unde le pot citi eu, creioane colorate, puzzle'uri, unde vin autorii si citesc din cartile lor la orele de lectura.
Apoi mai sint si membru la Gradina Zoologica care aici in Toronto este a treia ca intindere pe lume. E ca un parc frumos, are si pavilioane acoperite unde te poti duce daca este o zi ploioasa. Este educativ si distractiv.
Acum vine iarna si se vor deschide patinoarele, cel din centru din fata primariei este foarte bine amenajat si pe gratis. Si le place acolo, deci inca o activitate fara orar stabilit...

Cind am intrebat-o la munca pe o prietene unde il da pe baiatul ei anul asta mi-a spus ca l-a dat toata vara la fotbal si ca acum nu il mai da la nimic, ca vrea ea sa ia niste cursuri pentru ea, sa se destinda. Mi s-a parut interesant si am sa intreb daca concomitent cu ora lor de gimnastica la centrul civic au si ore de tai-chi pentru adulti. Ca tot vreau eu sa invat asta de mult... Mai au clase de gradinarit, arte, pictura, aerobic, decorare de torturi etc.. pentru adulti. Mi-ar prinde si mie bine sa interactionez cu adultii.

Alice

Mergi la inceput