va rog informatii despre operatie - leucemie!

va rog informatii despre operatie - leucemie! | Autor: unboticutz

Link direct la acest mesaj

Cristina are leucemie acuta LAB1 si are nevoie de ajutorul vostru! Orice informatie este mai mult decat utila..
Pe scurt: are leucemie acuta LAB1 si acum are 14% blasti, celule care nu ar trebui sa existe.. La 10% intra in remisie si abia atunci se pune problema sa-i faca dosar sa-l intregistreze la Ministerul Sanatatii pentru transplant.
Noi am vrea sa stim cat costa operatia de transplant de maduva, mai exact transplant de celule steni si cat da ministerul sanatatii daca se apoba dosarul.Am vrea sa stim si daca sunt liste de asteptare si cat se asteapta.
Mii de multumiri ,
Gabita

Nu te teme niciodata de umbre. Ele arata doar ca exista lumina in apropiere.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmen Simona spune:

Tocmai am descoperit o carte care mi se pare foarte interesanta . Se numeste "Cancer Leucemie",aparuta la editura AnandaKali,autor Rudolf Breuss. Cartea poate fi comandata la nr. de telefon 0269-231538 si se pare ca costa la 100.000 lei bucata.
La capitolul despre tratamentul leucemiei scrie asa:
-Beti 250 ml din amestecul de suc (scriu mai jos reteta sucului)
-in timpul tratamentului puteti manca ce doriti exceptand orice fel de carne,branza si supa
MANCARURI FARA PROTEINE
-beti sucul de legume cu inghitituri mici ,de preferat inainte de masa.

Reteta sucului:
300 g.............sfecla
100 g.............morcovi
100 g.............telina
70 g..............cartofi
30 g..............ridiche (chinezeasca)

toate legumele trecute printr-un storcator,iar sucul va fi filtrat printr-o sita fina de ceai sau un tifon deoarece raman sedimente.De preferat ca legumele sa fie din cultura organica .
RELAXAREA MENTALA ESTE PRIMUL PAS SPRE INSANATOSIRE.
Nu stiu nimic despre operatia in sine sau costurile acesteia dar sunt sigura ca Cristina nu are nimic de pierdut daca incearca acest tratament,este natural.
Numai bine.


Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

multumesc Carmen!

o sa ii transmit reteta! poate apare cineva care stie ceva de operatie..

Nu te teme niciodata de umbre. Ele arata doar ca exista lumina in apropiere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladybug spune:

Nu stiu sa raspund exact la intrebarile pe care le-ai pus, dar incercind sa ajut alti copii, am gasit pe web urmatoarele chestii:

http://medlineplus.gov/

Pe dreapta au un link cu Clinical Trials. Da un search dupa leukemia. Vezi de asemenea articolul "O pagina web foarte folositoare"
(http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55157) de la Ajutor Umanitar.

In al doilea rind, exista in America un spital specializat in cercetare in domeniul cancerului la copii. Se numeste St. Jude si accepta pacienti indiferent de posibilitatea acestora de a plati. Sint insa unele conditii pe care pacientul trebuie sa le indeplineasca:
-sa nu fi fost tratat deja la alt spital
-doctorul curant al copilului sa faca trimitere la St. Jude
-boala copilului sa se incadreze pe unul din studiile lor.

Adresa de web a spitalului St. Jude este http://www.stjude.org
(nu stiu din ce cauza, in momentul asta e down, sper sa se repare curind). Poti da si un google search despre St. Jude, ca sa-ti faci o parere.

Am incercat sa trimitem un copil de 2 ani (Lucian) la St. Jude, dar doctorita de la Fundeni nu-i da trimitere. Se pare ca asta e cel mai dificil lucru.

Oricum, daca deja e cazul de transplant si se poate rezolva prin Ministerul Sanatatii, atunci aceea e calea cea mai sigura. Daca insa nu se rezolva prin minister, am vrut doar sa-ti aduc la cunostinta aceste alternative.

Success si multa sanatate!

Mergi la inceput