Sa skriu si io despre Liban:):)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Interesant subiect!Va rog sa mai povestiti!

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by Veve

<<<RAMADANUL:o sarbatoare si un timp al rugaciunii
Ramadanul,A Noua Luna a calendarului Islamic,este un timp destinat credintei si contemplatiei,de consolidare a familiei si comunitatii.O cale prin care musulmanii isi arata devotamentul catre D-zeu este prin postul pe care il tin in timpul zilei,toata luna cit dureaza Ramadanul.Ei cred ca in acest fel mincarea nu le sta in cale,impiedicindu-i sa se gindeasca la D-zeu.Tinerea postului Ramadanului este unul dintre cei 5 Stilpi ai Legilor Islamului.Este un fel de intarire spirituala si o cale de-a te apropia de D-zeu,de familie si de prieteni.In aceasta luna,musulmanii incearca sa citeasca cit mai mult posibil din Coran si o mare parte din ei isi petrec marea parte a zilei ascultind recitarile din Coran intr-o moschee.Unii dintre ei chiar isi petrec ultimele 10 zile ale Ramadamului intr-o moschee,dedicind tot timpul acestor zile slujrii lui D-zeu.
Cum Ramadanul este o sarbatoare speciala,musulmanii din toate colturile lumii pregatesc mincaruri speciale.Musulmanii cred in faptul ca,mincind toti in acelasi timp al zilei,relatia lor cu prietenii si familia se aprofundeaza;de obicei ei se invita unul pe altul la masa,ca sa imparta cina.
O alta lectie in timpul Ramadanului este ca postul este o cale de a experimenta foamea si de a dezvolta simpatia si intelegerea fata de cei mai putin avuti si de a invata sa fii recunoscator si a aprecia binecuvintarile lui D-zeu.Acestia fac donatii catre cei mai saraci;aceste donatii se numesc "Zakat" si reprezinta Unul dintre cei Cinci Stilpi ai Credintei.
Copiii nu postesc in timpul Ramadanului pina la anumita virsta.Acestia vor primi cadouri in ultima zi a perioadei,in timpul unei "cine speciale".Musulmanii folosesc multe fraze,in diferite limbi,pt.a se felicita unii pe altii,pt. indeplinirea cu succes a postuli."Kullu am wa antum bi-khair"(Sa fii bine tot anul!) in limba araba si 
"Ramadan mubarak! "(Un Ramadam binecuvintat)-universal,sunt doar unele dintre ele.>>>
 
http://www.kidskourt.com/Holidays/Ramadan.htm

Irina & Veve cea cumintzica foc!

Daca n-am avea atitea defecte,nu ne-ar face atita placere sa le observam pe ale celorlalti (La Rochefoucauld)





Doar o adaugire la cele spuse de Veve:
Musulmanii cred ca in timpul celei de-a noua lunii a calendarului musulman (lunar), in luna Ramadanului deci, Coranul a fost: "trimis din cer, ca un ghid pentru oameni, o declaratie a sensului cu scopul izbavirii). Intr-o zi Mahomed statea pe linga Mecca si Ingerul Gabriel a venit la el si l-a indemnat sa citeasca. Dar Mahomed i-a spus ca-i analfabet. Atunci ingerul l-a invatat citeva versete pe care Mohamed le-a memorat.Prima revelatie a avut loc in ziua 27 a Ramadanului. Asta-i Noaptea Puterii cum o numesc arabii. In ea se hotaraste soarta lumii pentru anul viitor.Zece zile a continuat Ingerul Gabriel sa-i trimita revelatii lui Mohamed.
Ca o paralela, primirea Coranului de catre musulmanii e asemanatoare cu primirea celor Zece Porunci pe Muntele Sinai pentru crestini (sau evrei)

Si mai scrieti pliz, extrem de interesanta lumea araba prin ochii crestinilor. Mai scrieti va rog de traditii, obiceiuri legate de copii, orice. Ne place F mult,
Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florys spune:

Si cite ceva despre gastronomie...

Libanezii sint reputati ptr. "prajiturile arabesti" pline cu siropuri.
Ca specialtati, kneffe, asmalie, baclava, halewat jiben, maamoul sint preparate cu mult sirop si in mai toate se pune apa de flori si apa de trandafiri. Ptr. cei care prefera zaharul acestea sint pline de zahar si sint chiar f. dulci ptr. cine nu e obisnuit cu ele... Dar iti poti pune cit sirop doresti peste ele...insa am observat ca libanezii pun f. mult sirop si le place ca acestea sa fie f. dulci...
De asemenea, mezza libaneza, cum i se spune la ftaier (cum ar fi la noi mici placintele cu spanac), pizza (facute f. mici), sambousek (placintele mici cu carne ori cu brinza) e de asemenea prezenta la orice masa.
Libanezii maninca f. multe boabe, fasole verde si uscata, mazare, hommos (in engleza chick peas, [oups] nu stiu in ro...), foul (tot un fel de boabe), addas (lintea, care se prepara in mai multe feluri) si .... aici e secretul TOATE SINT BOGATE IN FIER.... libanezii in general nu au probleme cu anemia...
De asemenea, ei folosesc mult coriandru, oreganno, cimbru, cumin, bazilic, frunze de rozemarin, nucsoara, scortisoara, etc.... in mincaruri...
Ca specialitati libaneze, Kebbe e un amestec de carne tocata f. marunt cu borghol (un soi de griu special ptr. asa ceva) asta se face prin mixer, care se umple cu carne tocata prajita si cu boabe de pin. Deci se fac bilute care se umplu cu carnea tocata si se prajesc in ulei, ori la cuptor....Sint intr-adevar yammy..... Despre tabouli, salata libaneza, Ortansa a scris intr-un subiect la forumul bucatarie...

Ar mai fi multe de scris despre bucataria libaneza, dar deocamdata ma opresc aici...

Florentina

"Sanatate ca-i mai buna decit toate!
Albumul:
"http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=48&cid=473

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

FOARTE MULT MI-A PLACUT ce-am citit! Multumim fetelor ca ne povestiti

Adela &Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina Paraianu spune:

Fetelor, lamuriti-ma si pe mine asupra unei chestiuni. Am inteles din ce a povestit Ortansa ca femeile sunt imbracate f.la moda, cu blugi cu sireturi, stramti etc. Imi inchipuiam ca fiind o tara cu o majoritatea musulmana ele se imbraca in cearceafuri din alea infasurate si cu voaluri pe cap... Probabil ca eu am o imagine gresita sau sunt si, si? Sa nu-mi spuneti ca se face plaja topless ca ma faceti praf..
Oricum mai povestiti ca e super-interesant!
cu drag,
corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Hai sa-ti dau o mina de ajutor, Florys, cu echivalante in RO ale ingredientelor din mincarurile arabesti. Deci:
Hommos-naut (suna cunoscut??? Mai tineti minte cafeaua cu naut?)
Foul-bob(asemanator fasolei dar bobul e mai mare)
Cumin-chimen
Basilic-patrunjel
Borghol-griu decorticat
Iar Kubba se prepara cum ai zis dar adaug ca bilutele se modeleaza astfel: bagi usurel un deget si incepi sa modelezi cum face olarul oalele, astfel ca "aluatul" sa capete o forma lunguiata, cu pereti subtiri, pentru a se patrunde la copt si umplutura. Dupa ce se introduce umplutura, se inchide usurel cu degetele si gata! La copt! Sint mai bune la cuptor, ca daca le prajesti inghit ulei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluka spune:

Fara legatura cu site-ul..
Basilikum nu e busuioc? e patrunjel??????????????
Ca eu am o tufa in fata mea...da' nu e patrunjel sigur
Daca gresesc eu sau am inteles gresit...sorry

PS: ne plac descrierile despre Liban si lumea araba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Ha, ha, Corina!
In "cearceafuri din alea infasurate" se imbraca indiencele, nu musulmanele! In general, libanezele crestine se imbraca cum povestesc fetele, cele musulmane au o tinuta mult mai sobra, cu batice ce la acopera parul. Iar Libanul este totusi o tara care respecta religia musulmana si de aceea mi-e greu sa cred ca libanezele indraznesc sa faca plaja topless, poate numai daca au plaja privata, unde accesul barbatilor este interzis, dar chiar si acolo, tot nu cred sa faca plaja cum zici tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Ai reptate, din viteza am scris patrunjel, e busuioc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florys spune:

Corina, Libanul e una din cele mai moderne tari arabe. Aici poti gasi cele mai moderne si extravagante mode....de la f. mini pina la f. maxi, femei voalate cu chaddor (un fel de palton) ori doar un voal pe cap si in blugi de asemenea f. strimti, etc... Pina si cele care poarta voaluri sint bine machiate, merg la coafor (de femei) si cind sint in familie stau fara el.... Despre plaja, ce sa-ti zic, sint plaje special ptr. femei unde barbatii nu au voie (desi sint in aer liber, doar un gard le desparte de sosea...), si sint si plaje mixte unde sint femei si barbati la un loc... Nu, de topless aici nu am auzit....

Numai bine,

Florentina

"Sanatate ca-i mai buna decit toate!
Albumul:
"http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=48&cid=473

Mergi la inceput