pro sau contra cauterizare?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patry_r spune:

Am facut intai un test Papanicolau. Cauterizarea a durat putin si eram ingrozita de ce durere o sa simt. Nu am simtit absolut nimic! Nu stiu explicatia!!! Dupa cauterizare urmeaza o perioada care mie nu mi-a placut fiindca nu ma puteam spala in interior si trebuiau folosite si niste ovule.

Dar, cauterizare 100%. Ceaiul de galbenele ...asa ca intretinere dar rana nu cred sa treaca doar de la ceai!

Curaj si sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maysha spune:

Buna fetele, buna mira_m
Si mie mi s-a descoperit o rana pe col, dar pana la a fi chemata pentru cauterizare mi s-a spus sa mai astept 3-4 luni in speranta ca se va vindeca de la sine.Problema este insa ca nu mi-a dat nici un tratament, asa cum li s-a dat colegelor mele, eu doar astept sa treaca timpul.
Acum dupa ce au trecut cele 4 luni, m-am dus la medicul de familie pentru trimitere si povestindu-I toate aceste lucruri, m-a sfatuit sa merg si la alt medic, deoarece se presupune ca nu e o metoda tocmai buna si sigura, cauterizarea, deoarece rana poate recidiva sau refacerea in urma cauterizarii poate fi numai superficiala, rana continuand sa evolueze.
Din acest motiv m-a trimis la un medic, despre care spune ca ar avea idei occidentalizate conforme cu ideea de a renunta la cauterizare, tratamentul facandu-se pe cale medicamentoasa
Parerea mea:???????? Nu stiu ce sa mai cred, nu stiu ce sa mai zic
Sunt de acord cu orice metoda ar fi ea, numai sa scap de rana.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns super mami spune:

Si eu am facut o cauterizare in urma cu cativa anisori.
Nu e dureros si e singura solutie. Nu se vindeca de la sine, din contra in timp se mareste si pot aparea complicatii.
Bine ca ai descoperit-o si ca o poti rezolva.
Curaj mamico.
In plus, poate vreti si un fratior pt fetita dulcica...trebuie sa fie mami in forma
Nu-ti fa probleme si fuguta la medic.
Pupici, Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mishulina spune:

Eu azi am implinit 6 saptamani de la cauterizarea unei rani pe col...Te inteleg,ca si eu am avut retineri dar cand am auzit ce mare e ca intindere (aproape cat tot colul) si ca mai e si suprainfectata n-am mai stat pe ganduri....Stiam ca leziunea aceea in timp se malgnizeaza sau da infertilitate si eram ingrozita !
Nu a durut deloc,mai mult am fost eu speriata...Asistenta zicea ca colul in sine e total lipsit de receptori si ca de aceea nu doare...Dor eventual zonele adiacente daca sunt atinse,ceea ce nu a fost cazul. Dr meu a vut o mana usoara,nu am simtit decat o presiune ca la ciclu si o caldura in zona aceea....Apoi am fost la pansat din 3 in 3 zile (asa e procedura la Giulesti,dar nu e obligatoriu...) In paralel am niste ovule de pus seara...
Pe 16 am controlul final si am motive sa sper ca verdictul va fi de "col vindecat".
In plus,o cauterizare timpurie si bine facuta,pe langa ca grabeste vindecarea impiedica si recidiva !
Mult succes si curaj,ca va fi bine!

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Cred ca sperietura e mai buna decat un cancer de care nu mai poti scapa.
Hai sa-ti spun povestea mea.
Ca si tine am aflat ca am o rana pe col si nu am stiut ca se poate ajunge la cancer.Acum 2 luni am observat ca am niste sangerari la contact sexual si ironie, a doua zi am vazut o emisiune despre cancerul de col uterin(cervicita).Daca imi dadea cineva cu un topor in cap nu cred ca eram atat de naucita cum am fost cand am constientizat ca s-ar putea sa am asa ceva.
M-am dus la spital si am facut Papanicolau si colposcopie.Au fost 2 sapt de cosmar, incepusem sa ma gandesc sa-mi fac testament,ma uitam la copil si ma bufnea plansul,ca sa nu mai vb. de sotul meu care era daramat.Am stat tot timpul pe net cautand informatii.
Am primit rezultatul....CIN 3...displazie severa.
Eram pe muchie de cutit.Am avut noroc si am gasit o doctorita f. buna care m-a internat imediat si mi-a facut conizatie si nu cauterizare.
A fost f. usor,nu am simtit nimic iar acum ,dupa 7 sapt sunt bine si nu mai am nimic.Am primit si rezultatul la biopsie si este f. bun.
Acum stau si ma gandesc cat de aproape am fost de o mare nenorocire din nestiinta.
Daca vrei sa stii mai multe intra la "clinica virtuala"- "cervicita",ai sa gasesti acolo multe fete care au trecut prin asa ceva si multe informatii.
Nu tratati problema cu superficialitate pt. ca este f. grava.
Dupa ce m-am operat mi-am avertizat si prietenele iar unele au reusit sa afle ca au asa ceva cu toate ca nu aveau nici un simtom.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipinela spune:

Sunt nouta aici pe forum dar din fericire v-am gasit!
Ieri eram speriata de moarte din cauza aceleiasi probleme: rana mare pe col si existenta acestui nenorocit de virus,papiloma. Stiu ca situatia e grava, dar cum abia ieri am descoperit-o, inca nu am facut un test Pap si nici alte analize. Oricum doctorita mi-a spus ca trebuie neaparat sa cauterizeze rana.
Voi ce-mi puteti spune insa despre perioada postcauterizare? Cam cit dureaza covalescenta? Apar singerari? Cite saptamini (luni) de abstinenta implica acest proces?
Va multumesc din suflet ca existati! Mi-ati dat curaj!

Mergi la inceput