Bebelusi de martie - aprilie 2005 (23)

Bebelusi de martie - aprilie 2005 (23) | Autor: rrox3

Link direct la acest mesaj

Asta e listuta. Mai astept inscrieri!

Livia Lorelai (n.18 ianuarie, 1,617 kg.)
Maya Lorelai (n.18 ianuarie, 1,642 kg.)
Mihai Alexandru Ninocikap (n.17 februarie, 4 kg., 52 cm., APGAR 9)
Stefan Catalin Cameron (n.23 februarie, 3 kg., 48 cm.)
Stefan Costin Ellinia (n.25 februarie, 2,9 kg., 50 cm., APGAR 10)
Irina Maria Betilina (n.27 februarie, 3 kg., 49,5 cm)
Alicia Caramella (n.1 martie, 2,8 kg., 50 cm., APGAR 9)
Sylvia Eloise Mary-Jane (n.1 martie)
Sonia Mara Ariadnabr (n.2 martie, 3,580 kg., APGAR 9)
Bernhard Alessia 105 (n.2 martie, 3,970 kg., 56 cm., APGAR 10)
Alexia CatXO (n.5 martie, 4,3 kg., 54 cm.)
Melissa Ioana Claudia_2803 (n.7 martie, 3,180 kg., 51 cm.)
David Emil Erix (n.9 martie, 3,850 kg., APGAR 10)
Rares Andrei Andrruzza (n.10 martie, 3,5 kg., 53 cm., APGAR 9)
Alessandra Giuliatm (n.10 martie, 3,050 kg., 51 cm., APGAR 10)
Brien Constantin Dariaevelin (n.10 martie, 3,7 kg., 51 cm., APGAR 10)
Loriana Danitin (n.10 martie, 3,4 kg., APGAR 8)
Vlad Antoniu Coco (n.11 martie, 3,4 kg., 52 cm., APGAR 9)
Eva Maria Ana71 (n.13 martie, 3,3 kg., 51 cm., APGAR 9)
George Alexandru Simonnete (n.13 martie, 2,750 kg., 47 cm., APGAR 9)
Bianca Ecaterina An-k (n.14 martie, 2,975 kg., 48 cm., APGAR 9)
Darian Gabriel Ako (n.16 martie)
Rares Mihai Ako (n.16 martie)
Ema Ioana Anca Micaela (n.17 martie, 3,280 kg., 48,5 cm., APGAR 9/10)
David Andrei Smmiha (n.18 martie, 3 kg., 50 cm., APGAR 8)
Alexandros Xenofon Zuzunaki (n.19 martie, 3,820 kg., 52 cm., APGAR 9/10)
Rares Mihai Carmenduta (n.21 martie, 3,7 kg., 52 cm., APGAR 8)
Dario Camelia Geanina 78 (n.21 martie)
Mara Rp (n.22 martie, 3,5 kg., 49 cm., APGAR 9)
Sara-Mihaela Iuliana Sara (n.22 martie, 3,5 kg., 50 cm., APGAR 8)
Ioana Alexandra Rrox3 (n.23 martie, 3,3 kg., 48 cm., APGAR 8/9)
Nicola Adriana Raluk (n.26 martie, 3,350 kg., 48 cm., APGAR 9)
Julia Diana Marox (n.29 martie, 3,110 kg., 48 cm., APGAR 10)
Karen Hiroral (n.30 martie, 3,148 kg., 51 cm.)
Iosif Kathywsha (n.31 martie, 3,8 kg., 52 cm., APGAR 9)
Rada Valentina Carmissis (n.2 aprilie, 2,6 kg., 49 cm., APGAR 9)
Stefan ClaudiaH (n.3 aprilie, 3,4 kg.)
Daria Gegea (n.3 aprilie, 3,3 kg., 50 cm., APGAR 8/9)
Antonio-Haruki Mihaela Imai (n.4 aprilie, 3,320 kg., 51,5 cm., APGAR 10)
Gabriel-Stefan Gabrianah (n.5 aprilie, 3,8 kg., 54 cm., APGAR 9/10)
Adina Nicoleta Giliutza (n.7 aprilie, 3,450 kg., 49 cm.)
Thomas Daniel Gabrielaveres (n.8 aprilie, 3,230 kg., 49 cm., APGAR 10)
Thea Ioana Crangutalil (n.9 aprilie, 3,5 kg., 50 cm.)
Daniel Corrinutza (n.9 aprilie, 3,3 kg., 50 cm.)
Emilia Alexandra Geta Sava (n.11 aprilie, 3,6 kg., 51 cm., APGAR 9)
Jenny Simmypo(n.13 aprilie, 3,1 kg., 49 cm., APGAR 9/10)
Irina Ana-Maria Andira (n.14 aprilie, 3,950 kg., 51 cm., APGAR 8/9)
Alexandra Adela 20 (n.14 aprilie, 3,310 kg., 50 cm., APGAR 10)
Ioan Rares Oanamaria Luiza (n.14 aprilie, 4,180 kg., 53 cm.)
Alexandra Adseana (n.15 aprilie, 3,6 kg., 53 cm., APGAR 9/10)
David Ocrainic (n.17 aprilie, 3,750 kg., 51 cm.)
Mihai Cosmin Danuta t (n.20 aprilie, 3,250 kg., 50 cm., APGAR 8/9)
Antonia Maria Teodora Racz (n.20 aprilie, 3,450 kg., 52 cm., APGAR 9/10)
Vlad George Shumi (n.20 aprilie, 2,860 kg., 48 cm., APGAR 10)
Bogdan Lali74 (n.20 aprilie, 1,650 kg., APGAR 6/7)
Letitia Medeea Oanamc (n.21 aprilie, 3,7 kg., 51 cm., APGAR 9)
Andreea Maria Andreoti (n.21 aprilie, 4,1 kg., 52 cm.)
Adela Maria Cristinatwo (n.22 aprilie, 2,550 kg., 47 cm., APGAR 9)
Rares Ionut Cristinatwo (n.22 aprilie, 2,950 kg., 48 cm., APGAR 9)
Radu Ligia 13 (n.22 aprilie, 3,6 kg., 52 cm., APGAR 9)
Alexander Christian Lantana7 (n.22 aprilie, 3,720 kg., 52,5 cm., APGAR 9/9)
Alexander Paul Valenka (n.22 aprilie, 3,650 kg., 52 cm., APGAR 9/10)
Cezar Georgian Adrianafedorca (n.23 aprilie, 3,850 kg., 56 cm., APGAR 10)
Dalia Larisa Lauradaria (n.24 aprilie, 3,1 kg., 52 cm., APGAR 10)
Alexandru Mamacita (n.25 aprilie, 3,6 kg., 52 cm., APGAR 10)
Delia Loreen (n.26 aprilie, 2,8 kg., 49 cm., APGAR 9)
Miruna Ioana Miska (n.28 aprilie, 3 kg., 48 cm., APGAR 9)
Sara Narcisa Danna J (n.29 aprilie, 3,990 kg., 53 cm., APGAR 8/9)
Vladimir Sibip (n.30 aprilie, 3,2 kg., 50 cm.)
Delia Melissa Mamanati (n.30 aprilie, 3,7 kg., 49 cm.)



Acum suntem 37 si 33

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48054" target="_blank"> Aici am asteptat sa soseasca in viata noastra
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48283" target="_blank"> Aici am inceput www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48498" target="_blank">2 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48896" target="_blank">3 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49250" target="_blank">4 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49659" target="_blank">5 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49997" target="_blank">6 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50554" target="_blank">7 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50895" target="_blank">8 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51300" target="_blank">9 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51708" target="_blank">10 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52007" target="_blank">11 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52286" target="_blank">12 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52593" target="_blank">13 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53102" target="_blank">14 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53589" target="_blank">15 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=54100" target="_blank">16 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=54596" target="_blank">17 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=54835" target="_blank">18 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55025" target="_blank">19 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55318" target="_blank">20 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55723" target="_blank">21 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56093" target="_blank">22





Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

Wow,sunt prima pe partea 23!Asta daca nu posteaza cineva in acelasi timp cu mine...
Nu-mi revin de bucurie:a adus sotul masina acasa si e superba si,f.imp.,uriasaaa!E gri perlat si cu piele in doua culori,negru cu gri cu gaurele.Are cutie automata tiptronic si radiocd.Ce mai,o bijuterie,am lesinat si-am inviat in fata portii.Biata Fabiuta parea un gandacel pe langa "mama Leone".De-abia astept sa se scoale bubulinul si sa ne plimbam.Sigur ca,potrivit traditiei birocratice rom.,inca mai sunt de facut o multime de chestii,RAR,vama etc.,dar ne putem plimba deja cu ea;yupiiii!!!!

ako,esti o frumoasa cu strumpfisorii tai cu tot;asa mai zic si eu mamica moderna.Reteta de slabit are o baza metabolico-genetica,dar si alergatura ca mama singura de gemeni cred ca are un cuvant greu de spus.Felicitari sincere!
andira,poti pastra niste relatii si cu mine,care am grupa O,desi am rh pozitiv


http://pg.photos.yahoo.com/ph/balcanalina/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamc spune:

Mamacita, pur si simplu i se face greata cand ii pun biberonul in gurita sau daca ii e foame si il accepta din prima, i se face greata cand mai are un sfert din laptic.Se stramba si se scutura exact ca un om mare.
Rrox, revin la tine cu intrebarea:nu stii ce ar putea avea? De ce refuza masa de la 18.00?

http://community.webshots.com/user/oanamucenicu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariaevelin spune:

Ne-am intors aseara, inca prinsi in mirajul zilelor petrecute,care n-au avut timp inca sa se dizolve in zare.
Au fost niste zile superbe.Au debutat vertiginos cu drumul cu trenul Sageata albastra(desi avem masina-dacie,ce-i drept-nu avem nicicare carnet;ne-am luat angajamentul ca in luna septembrie sa rezolvam problema asta,apoi sa ne cumparam o alta masina).Apoi au urmat zile de neuitat in munti. Primul popas fiind la Cabana Curmatura(1000 m altitudine,in drum spre Paltinis),am urcat apoi chiar in Statiunea Paltinis 1500m ,Brien trecand testul cu brio.Al doilea popas l-am facut la Cabana Ghiocelul,la poalele lui Negoiu avand mai blanda clima. Conditiile de cazare au fost excelente peste tot.
Fiul meu a spus primul lui cuvant: TATA. Ne spusesera toti,inclusiv pediatrul ca va vorbi extrem de repede(deja sufera de logoree ),dar nu ne astepta sa fie chiar atat de repede.
Acum imi rezerv putin timp sa atasez niste poze si apoi sper sa reusesc sa citesc ce s-a scris in absenta noastra.
Pupici tuturor mamicilor!

Daria si Brien

http://pg.photos.yahoo.com/ph/dariaevelin/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

oana, si eu am patit la fel cu Maya mai acum vreo 2 sapt. refuza laptele de la ora 10 seara, dupa baita. cum vedea biberonul incepea urlatul. apa bea dar lapte nici vorba. am trecut-o pe lapte (formula) de soya si s-a remediat situatia. nu bea tot biberonul dar decit deloc mai bine asa.

cred ca nu mai vor lapte pt ca au dat de gustul mincarii solide. ale mele obisnuiau sa bea cam 150-170 de lapte de 5 ori pe zi. acum daca mai beau cite 100-120 la fiecare masa (au 5 mese) dar maninca de 2 ori pe zi legume cu cereale si respectiv fructe cu cereale. la mesele solide papa intii laptele si apoi castronasul cu papa. daca le dau intii papa nici nu se ating de lapte.

incearca formula de soya, poate merge si la tine. eu am incercat sa o pacalesc dupa 5 zile de formula de soya (pe care numai la masa de 10 seara o primeste, in rest Similac, normal, din lapte de vaca) si i-am dat din nou formula normala. a mincat 30 de ml si a scuipat biberonul. i-am dat laptele de soya si l-a baut. eu nu le mai inteleg dar nici nu mai incerc. ii dau ce ii place, decit sa se culce nemincata mai bine asa.

lorelai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Oanamc scuza-ma ca nu ti-am raspuns mai devreme, am avut o zi cam neagra astazi. Si eu zic ca Lorelai, vrea alta papa! Zici ca i-au placut cerealele, incearca sa-i cresti usurel portia. S-au saturat si ei de atata laptic. Daca nu vrea deloc lapte, da-i cereale cate vrea si apoi apa sau ceai. Ioana mea suge si putin lapte dupa mancarea solida.

Pentru mamicile care s-au aratat interesate - o sa va dau si voua regimul daca vreti, e conceput de o nutritionista, dar nu e foarte sanatos si e destul de greu de tinut, in special primele doua saptamani, care insa sunt un fel de lovitura de gratie data suncutzelor, slabesti mult de tot. Eu am scapat de 7 kg. in primele doua saptamani. Sunt un fel de soc pentru bietul organism, dar de efect. Si nici nu esti infometata.

Mamacita sa stapaniti sanatosi masina cea noua si sa ajungeti departe cu ea!

Daria bine ati venit! Ati avut o vacanta frumoasa!

Mai scriu.

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Desi am citit aproape tot ce ati scris nu am mai apucat sa scriu. Efectiv am avut o scadere de energie si zilele astea am dormit la prinz cate 3 ore cu Radu, apoi am iesit afara pana la baita si deci in casa nimic. La serviciu nici gand sa am timp sa scriu.

ako, ce grasunei de baiatei ai! Si tu arati f bine. Bravos!

oanamc, Radu de vreo luna are 5 mese pe zi, si masa de la 10 era f mica.El are acum tot 5 mese, una de lapte praf si restul de tzitzi. Acum maninca f bine la 10 (adica 180 ml, ca asta e masa de lapte praf) si apoi la prinz iarasi bine si la 18 suge extrem de putin si gata da capul pe spate si incepe sa pedaleze. Asha ca iesim afara si sa vezi apoi cum maninca inainte de culcare, ca haplea. Deci zic eu ca daca din 5 mese numa una e slabuta, nu e cazul sa-ti faci probleme.

mamacita, felicitari pentru "camion". Sa-mi zici cum tzi se pare sa conduci "namila". Eu am un Opel Frontera (nu zic noi, ca e chiar al meu, sotul are un Ford Focus) mai vechiut si nu asha mare ca Mitzu tau si mi e tot parea ca daca nu frinez repede ma urc pe ala din fata. Simbata am condus Focusul si mi se parea asha de mic. Bafta si asteptam impresii!

daraievelin, felicitari pentru "TATA" . Din batrini se spune ca daca zice tata prima oara, urmatorul bebe va fi baiat. Mei ce concediu de tinerei ati avut. Asteptam cu interes amanunte si poze.
Si am o rugaminte, cum ziceai ca se numeste caretea aia de psiho care o ai si cam cum arata, ca am fost in librarii dar nu am ochit-o.


Ma inscriu si eu in clubul celor care vor bb2. Daca Doamne Doamne crede ca mai meritam unul, noi suntem preagatiti.




Eu si Raducu (22.04.2005)
http://community.webshots.com/user/radu_victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Sa va povestesc si de ce am avut o zi cam neagra.
Asa cum v-am spus Ioana tot mai tusea, desi la munte a tusit mai putin, cum ne-am intors a inceput sa tuseasca mai rau. Asa ca am facut o noua programare la Medicover, la altcineva de data asta fiindca am vrut cat mai repede, si dupa ce a ascultat-o si studiat-o intens si indelung ne-a trimis la radiografie. Diagnosticul: pneumonie interstitiala acuta! Am crezut ca nu aud bine. Eu stiam ca pneumonia e asocita cu febra mare, dar se pare ca nu intotdeuna. Ioana mea se simte bine in rest, nu are absolut nimic inafara tusei productive. In fine, pediatra a oprit radiografia sa o arate si medicului radiologist maine dimineata si a zis ca ma suna sa-mi zica parerea lui. Intre timp ne-a pus pe tratament cu antibiotic, un bronhodilatator, un antiimflamator si vesnicul ambroxol.
Cum naiba e posibil sa ajunga copilasul la pneumonie, in conditiile in care din prima zi de guturai am fost cu ea la medic (care mi-a prescris vitamina C si mi-a zis ca-i trece in cateva zile), la prima tuse mai profunda am fost din nou (siropele pentru bronsita - trece in 10 zile), am mai fost odata inainte sa plecam la munte (tot bronsita ca trece greu) si acum a patra oara. Vineri mergem iar la control. Nu mai stiu ce sa cred. Sper doar de data asta sa fie eficient tratamentul. Nu de alta dar pneumonia e un diagnostic grav la un bebe atat de mic. Stiati ca anual mor in lume 2,5 milioane copii din cauza ei? Am citit un studiu pe emedicine.com.

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

AncaMicaela am vazut si eu pozele. Intr-adevar mamacita are dreptate, Ema seamana cu ma-sa.
mamacita, care caciulita ti-a placut, aia in forma de tigaie???
andira, da vad ca esti "turata" tare pt bb2. Bravo! Tzinem pumnii sa iasa cum vrei tu.
Eu de ex suport mai bine frigul decat caldura si mi-a placut gravida iarna. Si asha aveam niste calduri de mama mama. Daca mai era si vara cred ca lesinam (de mai multe ori, ca asha am lesinat o singura data).

Hai ca fug sa fac o baie, dar va zic un banc inainte

Era odata un tanar care cand era mic vroia sa se faca un "mare" scriitor. Cand i s-a cerut sa defineasca "mare" a spus "Vreau sa scriu chestii pe care sa le citeasca toata lumea, chestii la care lumea sa reactioneze emotional, lucruri care sa-i faca sa strige, sa planga, sa urle, sa se zbata de durere, disperare si manie!" Acum lucreaza pentru Microsoft si scrie mesaje de eroare....

Eu si Raducu (22.04.2005)
http://community.webshots.com/user/radu_victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

rrox3, imi pare rau sa aud asa o veste. Ei hai, nu mai fi si tu asha de panicoasa. Se va rezolva, ai sa vezi! Nu mai citi atatea articole si tu! Sau poate doar au interpretat gresit rezultatul. Multa bafta!

Eu si Raducu (22.04.2005)
http://community.webshots.com/user/radu_victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Ligia cartea recomandata de Daria se numeste "Tratat de psihopatologia copilului" si e scrisa de Daniel Marcelli. Eu nu am reusit sa o mai gasesc pe nicaieri, e aparuta in 2003. Daca o gasesti pe undeva, spune-mi si mie, o vreau tare mult.

Mamacita, Marox, Andira bineinteles ca Nati va decide - daca va mai intra vreodata pe aici - daca Demi ramane sau nu pe lista noastra. V-am cerut parerea in legatura cu ce facem pana atunci fiindca Coral o stersese la momentul respectiv. Daca as fi in locul ei eu una m-as intrista tare mult sa intru si sa vad ca nu mai e nici macar pe listuta de bebelusi, ca si cum nu ar fi existat niciodata. Cat despre adus aminte, sa fim serioase, o sa-si aduca aminte toata viata, cum o sa vada un copil sau o femeie gravida, cum o sa-si vada vergeturile, cum o sa vada aproape orice, cu atat mai mult topicul nostru cu sau fara Demi pe lista. In locul ei (ii multumesc lui D-zeu ca nu sunt!) eu nici macar nu as vrea sa uit, as tine-o mereu vie macar in memoria mea si in poze. As vrea ca lumea sa-si aminteasca de ea si as vorbi despre ea. Asta dupa ce as reusi sa o fac. Eu zic ca timpul mai vindeca durerea, dar nu sterge amintirea. Parerea mea.

Fug la Ioana, tocmai a reusit sa faca un kk. Micuta se lupta cu el demult. Odata cu solidificarea hranei se solidifica si kk si bietul copil nu-i inca obisnuit cu asta.

tuturor!

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput