Logodna

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Noi am facut logodna la biserica anul trecut pe 2 octombrie. Am vorbit cu preotul i-am spus ca ne vom casatori, dar ca vrem inainte sa facem logodna. Ne-a chemat impreuna cu nasii. Lumanarile le-am luat de la biserica- unele mai mari. Ne-a tinut slujba, ne-a pus verighetele pe mana dreapta si apoi am mers cu tot alaiul acasa sa petrecem.
Nunta am facut-o anul asta pe 20 august.
Dragut a fost ca logodna a fost oficiata de un preot, nunta de alt preot si cand ne-au scos nasii la biserica am mers la alt preot.
Noua nu ne-a cerut preotul bani, dar ne-am sesizat noi atunci si i-am dat 500.000 lei.
Mi se pare f aiurea ca preotul refuza sa oficieze logdna. Pe vremuri logodna se facea cu mult timp inainte de casatorie, era promisiunea ca tineriii se vor casatori si puteau in felul asta oficial sa isi faca curte.
Daca vreti puteti merge la biserica de pe Grivita sau la cea din Pajura, unde sunt niste preoti extraordinari, care vor oficia cu siguranta logdna.
Pentru logodna nu iti trebuie acte, doar verighetele si atat.


"So if you tried to understand me
Would you crucify or damn me
Or stand by me
Like smoke around the flame" Vaya con Dios
pozici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura10 spune:

Deci as putea sa ma duc la orice biserica si sa ma programez la o logodna... Si platesc taxa de 500.000 lei care am inteles ca este si pentru nunti si pentru botezuri... cred ca si pentru altele... dar mai trebuei sa-i dau parintelui ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_s spune:

salutare!dintre cele care au facut logodna,as dori sa imi spuna si mie cineva cam la ce cost total s-a ridicat o logodna facuta ca la carte,cu absolut tot ce trebuie.imi doresc o ceremonie frumoasa +o mica petrecere la un restaurant dragut dar nu am idee ce ,unde,cat,cumvreau sa stiu daca are rost sa fac logodna sau sa ma apuc mai bine sa strang direct pentru nunta...am multe planuri si nu vreau sa renunt la ele,dar din pacate ma lovesc de problema banilor...astept un raspuns de la voi!merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

quote:
Originally posted by gabriela_s
vreau sa stiu daca are rost sa fac logodna sau sa ma apuc mai bine sa strang direct pentru nunta...am multe planuri si nu vreau sa renunt la ele,dar din pacate ma lovesc de problema banilor...astept un raspuns de la voi!merci



Eu nu am facut logodna la biserica... Parerea mea: daca nu iti permiti, strange banuti si fa-le pe toate odata !... Daca faci asta, nu renunti la nimic, dimpotriva, te bucuri de cununia civila si de cea religioasa, in care este inclusa si slujba de logodna, in aceeasi zi !... si nu risti nici sa te trezesti ca la nunta nu mai vin cati invitati ai vrea tu, doar pe motiv ca deja au fost la logodna... si la ei si la tine, se pune totusi, problema banilor. La logodna, se aduc cadouri... un set de pat aduce oricine, dar mai rar care sa dea banuti de 2 ori... plic la logodna, plic la nunta... Practic, logodna e o... cum sa zic ?... o nunta in miniatura... care costa...
Gandeste-te bine ! Nu vreau sa te dezamagesc, dar si eu mi-am dorit multe si... banii au decis cand si cum... iar acum ma pregatesc de nunta... cu toate odata...
Sa fii fericita !


Raza de soare

Il iubesc pe cel mai bun ! ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

quote:
Originally posted by gabriela_s

salutare!dintre cele care au facut logodna,as dori sa imi spuna si mie cineva cam la ce cost total s-a ridicat o logodna facuta ca la carte,cu absolut tot ce trebuie.imi doresc o ceremonie frumoasa +o mica petrecere la un restaurant dragut dar nu am idee ce ,unde,cat,cumvreau sa stiu daca are rost sa fac logodna sau sa ma apuc mai bine sa strang direct pentru nunta...am multe planuri si nu vreau sa renunt la ele,dar din pacate ma lovesc de problema banilor...astept un raspuns de la voi!merci



Raza de soare

Il iubesc pe cel mai bun ! ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Scuze pentru dublura de mai sus... dar s-a blocat calculatorul...

Raza de soare

Il iubesc pe cel mai bun ! ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

buna fetelor...euvoi face logodna sambata si nu mi sa cerut nici un banutz...in schimb a ziscavor cumpara nasiilumanari de ceara curata dde acolo dela biserica iar noi sa avem verighetele...atat.
Ei eu imi maiiau si un buchetelet asta asa sa ma simt eu bine

Daca pot sa va mai ajut cu alte detalii...sunt aici..va pup pe toate

http://community.webshots.com/user/mexxa Printesica la cununia civila..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_s spune:

mexxa,sper ca ai avut o logodna f frumoasa,asteptam sa vedem pozele!!!
a noi inca mai dureaza,asteptam sa treaca acest sfarsit de an,sa ne linistim si sa luam niste decizii.orice va fi ,imi doresc sa fie frumos ,indiferent de cat modest o sa iasa.me happy for you mexxa ,again,congrats!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "logodna se face si la biserica?"
postat de voicu_bebi, 02/02/2006, 11:35:27


am o mica dilema! am tot auzit ca trebuie sa se faca logodna? din cate stiam te logodesti de fata cu parintii baiatului si fetei. este necesar sa merg la biserica pt logodna sau se face in ziua cununiei religioase? nu inteleg chestia cu logodna la biserica pt ce e nevoie?



raspuns postat de Raza de soare, 02/02/2006, 11:59:17

Ti-am raspuns si la Mirese... ori faci separat ori impreuna, dar da, la biserica. Ambele !

Raza de soare



raspuns postat de voicu_bebi, 02/02/2006, 12:26:04

mersi Raza,esti o draguta! trebuie oricum sa ma duc sa vb cu preotul unde vom face nunta ca inca nu am vb despre cununia religioasa cu el ca era plecat in strainatate! in weekendul asta poate!mersi pt ajutor! te pup! numai bine



raspuns postat de contactnicole, 02/02/2006, 12:26:18

Da sunt 2 slujbe la biserica. De obicei nu-ti dai seama ca e la un loc toata slujba religioasa. Unii prefera sa faca logodna separat in alta zi sa fie mai scurt in ziua nuntii sau ca sa fie logoditi in fata lui Dumnezeu din momentul cununiei civile. Nu stiu sa explic prea bine. Dar poate ai mai auzit pe la alte cununii religioase cand zice preotul: " Se logodeste robul lui Dumnezeu Cutarescu cu roaba lui Dumnezeu X-lescu" . La nunta ta oricum n-ai sa auzit nimic de emotii

Nickidutza



raspuns postat de voicu_bebi, 02/02/2006, 12:34:28

da asa e , Nicole sa stii! sincer abia astept sa dea cealdura sa incep sa ma uit si eu de rochie de mireasa si costul pe sot ca ar cam trebui. cand vad ca voi v-ati si apucat wow va invidiez! noi am rezervat restaurantul urmeaza saptamana asta sa vb cu preotul si sa cumparam ceva bautura ca am auzit ca se scumpeste!



raspuns postat de krelia, 02/02/2006, 13:01:21

Nimic mai FALS!!!!
Logodna se poate face si acasa...insa, trebuie sa vorbesti din timp cu preotul si sa ii spui exact ceea ce vrei..iar daca e un tip al vremurilor noastre (si nu unul d-ala care nu iese din "biserica lui"...iti va veni imediat..spunandu-ti chiar ca are nevoie de o masuta pe care sa amenajeze altarul....
...ca sa nu mai zic ca te poti cununa religios si acasa....nu numai logodi..



raspuns postat de Raza de soare, 02/02/2006, 13:32:22

Da, daca, D-ne fereste esti pe patul de moarte si vrei sa fii cununat in fata lui D-zeu.
Dar, cat timp esti tanara si te pregatesti de nunta, parca vrei sa fie la biserica... cum e si normal, de altfel...
Asa, acasa, stii ca si noi am sarbatorit, intr-un fel... dar repet, eu nu ma simt logodnica lui... ci nevasta 99% ! iar 1& se imparte intre logodnica si mireasa... dar asta tocmai in marea zi, la biserica.

Raza de soare



raspuns postat de krelia, 02/02/2006, 14:09:32

Mah, multumesc lu' Dzeu..maica-mea inca traieste..nu a fost pe patul de moarte si s-a cununat religios in sufragerie, acum 27 de ani (era mai tanara decat mine si drept dovada nu a ales biserica, pt ca nu aveau bani..si trebuiau sa faca si-un botez)...iar unchiul meu, a facut acelasi lucru...in hol, acum vreo 5...cred...si e si el sanatos, sa stii....
Iar tineretea n-are nici o treaba cu locul in care vrei sa te cununi religios...la biserica, normal???...nu cred...fata lui Dzeu e si-ntr-un staul, nah (ca sa fiu mai plastica)......casa nu mai zic de-o pajiste cu multa verdeatza...cum ar fi, spre exemplu...la Crowne...dar...pt care trebuie sa platesti, si hotelu'...si popa..ca sa-l scoti, dintr-ale lui...
Deci..crede-ma..se poate..orice se poate....



raspuns postat de SunSmile, 02/02/2006, 14:17:17

DE ACORD CU TINE! Ai mei nu erau pe patul de moarte Raza. Si nici prietenii, care in 2004, s-au casatorit in curtea casei lor. Preoti sa gasesti mai deschisi, ca in rest totul se poate! Depinde foarte mult de ceea ce-ti doresti, dar de putut se cam poate orice!



raspuns postat de pepenash, 02/02/2006, 16:14:06

Noi facem cununia religioasa la Yda Club pe pajiste si am gasit si preot dispus sa vina acolo. Locul in care alegi sa oficiezi aceasta ceremonie tine de fiecare persoana in parte, dar trebuie sa fie prezent un preot care sa citeasca ceva din Scriptura. De fapt, cred ca intrebarea initiala era daca aniversarea logodnei (cu invitati, mese, etc) este totuna cu slujba de logodna, caz in care raspunsul este nu.

Pepenash over and out!



raspuns postat de lavinai, 02/02/2006, 18:12:20

logodna poti sa o faci cum vrei. ori la biserica ori doar acasa in familie (la o mica masa in care anuntati ca o sa va casatoriti). fiecare face logodna cum isi doreste. noi ma optat ptr varianta acasa, cu familia, prieteni si rudele (au fost vreo 50 de pers.) fara a mai merge la biserica. dar dupa aceea ne-a parut rau ca nu am mers si la biserica pt slujba, ca asa treceam peste partea asta in ziua nuntii. deci din cate m-am interesat eu dc faci logodna cu slujba la biserica atunci cununia religioasa va fi mai scurta pt ca nu v-a mai contine partea cu logodna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana8188 spune:

Si eu am o prietena care s-a logodit in biserica anul trecut si ei se casatoresc civil si religios anul asta. Au fost cu tot cu nasi si tot ce stiu e ca ea a avut un buchetel de la nasa. Au tinut totul in super secret asa ca nu stie nimeni ce si cum au facut (lumanari, etc).
Am editat pt ca am uitat sa zic ca au verighete pe care le poarta pe dreapta.

Oana

http://pg.photos.yahoo.com/ph/oana8188/my_photos

Mergi la inceput