CANADA MISTERUL TARIMULUI ALB

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

quote:
Originally posted by iulia grosman

fratilor daca voi v-ati saturat de canada hai sa facem schimb.cine-i de acord sa vina in israel? avem aici de toate.masti de gaze ,adaposturi,arabi,pe arafat la citiva pasi...asa ca voi nu va mai plingeti ca aveti iarna.noi in plus avem calduri toride tot anul!



Iulia


ah si sa nu uit:
BINE AI VENIT LA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olguta spune:


Multumesc mult pentru jurnal!
Am ras cu lacrimi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia grosman spune:

bine v-am gasit sofie.iulia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaA spune:

Buna tuturor! Asa vrea sa scriu si eu impresiile mele despre Vancouver. Am vazut ca sunt pareri contradictorii. Am aterizat in Canada acum 2 ani cand puiutul meu avea 7 luni. La inceput am fost cam dezorientati si stresati pt ca nu prea aveam bani si trebuia sa ne gasim repede de lucru, de fapt sotul meu sa-si gaseasca ca eu nu aveam nici o sansa--nu vorbeam engleza(decat cateva fraze) si nu puteam sa-l dau pe bb la daycare.
Dar cu toate acestea nu am putut sa strec cu vederea parcurile pline cu flori(era primavara), Spatiile verzi si frumos ingrijite din jurul caselor si blocurilor, dar mai ales imbinarea frumoasa dintre munte si ocean.E o adevarata splendoare.
Sotul meu si-a gasit de lucru dupa 6 saptamanai. Ne-am mai relaxat.
Am intalnit aici multi romani dornici sa ne ajute. De altfel si de lucru ne-am gasit cu ajutorul unor romani.La inceput ne-a fost foarte greu. Imi era dor de parinti, de frati, de prieteni,dar totusi aveam familia mea si mai ales pe Andrei pentru care trebuia sa luptam sa-i oferim o viata mai buna.
Intr-adevar sunt si lucruri cu care te obisnuiesti mai greu si parti negative, dar e foarte clar: daca muncesti poti sa-ti cumperi o masina noua, sa ai o viata decenta, iti permiti un concediu adevarat, si poti sa-ti si o casa. Noi nu ne-am fi putut permite asa ceva in Romania. Noua ne este mult mai bine aici.
De plouat, ploua dar nu exagerat. ploua mai mult iarna si primavara. Noi am prins 2 veri aici care au fost excelente. am iesit in fiecare week-end undeva. Iar iarna nu prea este zapada si nu e frig.Dar iarna la munte e o spendoare. Andrei al meu este foarte fericit cand mergem la zapada.
Hai c-am zis destule.
multe pupicuri
Dana si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Dana BINE AI VENIT la .

Daca vrei sa mai vorbim sau aveti nevoie de ceva, trimite-mi un email cu nr de telefon si te sun ... fetita mea Sara are 2 ani si doua luni, poate facem un grup cu copilasii ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luana spune:

Bun gasit, mamici din Canada!

Am citit cu drag cele scrise de voi la subiectul asta, chiar daca pe alocuri a plouat.

Noi (eu si familia mea) vom ajunge in Quebec la inceputul toamnei. Inca pendulam intre optiunile posibile (Gatineau, Montreal sau suburbii etc.). De aceea va rog sa-mi spuneti ce asezare ati alege daca ar fi sa incepeti in Quebec. Multumesc!

VA DORESC UN IEPURAS GENEROS!
PASTE FERICIT, CU SANATATE, ALATURI DE CEI DRAGI!

L.& Miruna

P.s.: La discutiile despre vreme pot adauga : in Romania, nu suntem niciodata multumiti de vreme - e prea-prea, e foarte-foarte "pentru acesta perioada a anului". Pentru ca lucrurile bune din viata social-economica se intampla greu si rar, ziarele si radio-tv-ul si-au facut un obicei (agasant, dupa mine!) din a comenta in fel de fel de chipuri vremea. Ba si noi, cand ne intalnim, ne varsam un procent destul de mare din amarul zilnic pe aspectele meteorologice. Recunosc. Asa ca ... Un coleg obisnuieste sa spuna : "si vremea era in ton cu sufletul eroului principal ... ". Recunosc : ma las deseori purtata de nori si de soare. Na, ca ma indrept inevitabil spre pastel. De aceea ma opresc brrrusc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zeeva spune:

Bun gasit!
M-am mutat de curand din Toronto putin mai la sud vest in Mississauga. Si, mai de curand, am ramas insarcinata(6 spt.) Adica fetita mea scumpa de patru ani va avea o surioara sau fratioara de Sf. Neculai.
Daca sunt mamici din zona pe site le rog sa imi spuna daca au nascut la un spital in Miss. si cum li s-a parut. Cel mai probabil voi naste la Credit Valley ca e mai aproape dar as vrea cat mai multe amanunte de la cele care stiu. Doctora mea, de familie, in urmarirea careia sunt acum, este la Creditview Clinic si totul e o.k. acum.
Astept orice info.
Multam si PAste minunat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

[quote]Originally posted by Zeeva

Bun gasit!
M-am mutat de curand din Toronto putin mai la sud vest in Mississauga. Si, mai de curand, am ramas insarcinata(6 spt.) Adica fetita mea scumpa de patru ani va avea o surioara sau fratioara de Sf. Neculai.
Daca sunt mamici din zona pe site le rog sa imi spuna daca au nascut la un spital in Miss. si cum li s-a parut. Cel mai probabil voi naste la Credit Valley ca e mai aproape dar as vrea cat mai multe amanunte de la cele care stiu. Doctora mea, de familie, in urmarirea careia sunt acum, este la Creditview Clinic si totul e o.k. acum.
Astept orice info.

Hi Zeeva,

Si eu tot la Credit Valley Hospital am nascut acum 5 luni aproape....sunt conditii excelente, vei ramane placut surprinsa de ceea ce vei vedea acolo, doctorii sunt profesionisti de mare clasa...si noi stam tot in Mississauga in vest....scrie-mi pe email daca vrei....


Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaA spune:

Multumesc, Sofie pentru urare si pentru sprijin. Acuma suntem bine. Eu am 2 job-uri. Una full-time si una pe contract. Sotul meu va incepe masterul in septembrie, Andrei merge la gardinita(ii place foarte mult). Eu sper sa-i fac o surioara anul asta. Muncesc la asta.
Ideea cu copii e excelenta. Trebuie sa vorbim. Poate ne intalnim.
Unde stai in Vancouver?
Multe pupicuri si un Paste Fericit!!!
Dana si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Odata cu emigrantii englezi se pare c-a emigrat si vremea engleza p-aici. Ploua de doua zile si se anunta ca mai ploua inca vreo doua zile. Da' nu-i nimic, ce daca urmele de praf din casa s-au transformat intr-un soi de noroi subtire? Ca parca-mi sta mai bine cirliontata! (de la umezeala din aer!) Si e si gratis..
Sorry, Sophie, dar se pare ca sint cam ofticata pe vancouveristi, ploaie-neploaie, dar tot aveti munti in peisaj!!! Poate n-ar trebui sa ma pling atita, ca doar nu face avionul pina'n Vancouver mai mult decit trenul din Bucuresti in Brasov, singura diferenta pare sa fie, totusi, ca pe avion nu prea merge cu nashul.. :)

Mergi la inceput