Mamica de Noiembrie -Decembrie 2005(38)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

In ceea ce priveste mamicile de gemeni si altele pe care ... azi le zarim (pe listuta) dar nu sunt .... eu cred asa:
-unele s-au certat cu noi (de ex cu mine) sau le-am suparat careva cu ceva (eu una tre' sa dau cu spray de muste pe deasupra capului)
-unele nu mai au acces la net
-unele s-au plictisit
-sper sa nu fie si din cele care au pierdut sarcina intre timp.

Dienuta imi plac prioritatile tale! Adevarul e ca si eu ma simt foaaarte bine aici cu voi, imi sunteti tare simpatice si dragi (mai ales cele pe care le cunosc mai bine - au scris mai mult, ne-am vazut, etc) si e placut ca ne mai conversam despre una, despre alta....

Camelia bixtonimul ca si toate vasoconstrictoarele NU SE RECOMANDA in sarcina pentru ca pot sa-i "constricteze" vasele de la inimioara lui bebe. Chiar si picaturile de nas. Acum daca le-ai luat, nu mai ai ce face, dar nu mai lua altele!

Dienuta din cate stiu eu placenta fundica inseamna ca sta in fundul uterului, adica in partea de sus a lui, sub coastele tale. Iar posterioara, ca e spre spatele tau (spre sira spinarii), nu in fata (spre pielea de pe burtik)

xandra acelasi raspuns despre posterioara iar despre lateral dreapta - cre'ca'i clar.

Camelia nu trebuie sa te panichezi daca e anterioara. Oricum e bine, numai sa nu fie praevia, adica peste col. In cazul asta poate sa apara hemoragie. Si in plus, trebuie sa faci neaparat cezariana.

Bai, opriti-ma! Iar ma trezesc dand informatii pe aici. Sper ca sunt exacte.

De aseara pana azi am fost super-nervoasa pe niste colegi de-ai mei, ca m-au incurcat dar azi dimineata au rezolvat problema (jumate din ea) si m-am mai calmat. Azi dimineata in timp ce mancam si ii povesteam sotului simteam cum urca nervii...

Nu-i bine.

Pup fetele.
Lavi 02, maine fac 29 saptamani si am o tona in plus fata de mom initial.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Lavi, las ca sunt bune informatiile.... asta apropos de "ciondaneala" noastra de la inceput :)) imi vine sa rad ce m-am turat pe tine atunci. Si cred ca si tu pe mine.
Scuze dc formulez asa, dar cine se retrage de pe un site, dintr-un grup mare doar pt ca nu-i convine o persoana e proasta. In cel mai destept caz puteau sa ignore persoanele/parerile care nu le conveneau. Si eu sper ca sunt macar sanatoase si ele si copiii lor, dc ele nu s-au simtit bine aici macar sa se simta bine in rest :)
Azi-noapte am avut eu insomnii, la 5 inca nu eram in pat, am inceput Saul Bellow "Traieste-ti clipa", dar sincera sa fiu n-am fost fte atenta, ma certasem tare cu husbandul si imi tot venea sa plang. Sensibile suntem totusi in perioada asta, la un mom. dat vedeam toate asa negre ca-mi dadusera lacrimile de propria-mi mila. Acuma imi vine sa rad de asta, insa sunt fte obosita, ma doare capul si spatele si cred ca am racit bine.
Si eu stiu ca nu sunt bune picaturile de nas, si cred ca am mai spus: un varf de cutit de sare la un jumate de pahar cu apa si e cel mai bun decongestionant nazal pe care l-am folosit in viata mea.
Mandy, ce ma intreb eu este: daca te apuca brusc durerile inainte de ziua de cezariana si esti acasa, tu pana in cluj faci vreo 50 min, cum procedezi?
Referitor la vitamine, in mod clar trebuie luate conform prescriptiei tocami pt a se absorbi cum trebuie. Eu am o problema cu lactatele, degeaba am incercat sa cumpar iaurturi bune sau diverse chestii bune, cand le vad ma ia cu greata si nu am baut lapte de 6 luni si iarut n-am mancat de 3, insa mananc branzeturi suficiente zic eu.

Azi am 29s fix... cum trece timpul, parca ieri aveam emotii sa trecem de primele luni :)

Ripley
http://community.webshots.com/user/ripley_ripley2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Hello gravidutelor!

Azi se implinesc 2 saptamini de cind nu am intrat pe site si trebuie sa recunosc ca mi-a fost tare dor de voi!!!! Noroc cu intilneala cu fetele bucurestence, ca altfel...
Mirela Anca, multumim de poze! Chiar ca au iesit bine! Pacat ca a fost intunecat! Cu intrarea la WC, asta da motiv de insomnie...
Lavi02, este o comoara cu informatiile despre placenta! M-am luminat! Asa se explica faptul ca la mine, unde este placenta anterioara, nu se simte asa, bubuitor, fetita. Mai finut, asa... La polul opus, biata Dienuta, numai pumni si picioruse primeste de la BB Luca!
Ce bine ca ai resuscitat computerul de acasa. Asa putem vorbi si dupa se intram in prenatal.
Dienuta, nu te mai lalai si intra odata in prenatal, ca daca nu vin eu si-i bat pe aia de la tine - mai ales pe seful tau! Nu-l mai supune pe bietul flacau la stress!

Despre mine - ma duc acuma inapoi sa va prind din urma toate povestile, ca nu am reusit sa citesc decit ultimele pagini. Noi suntem bine, intru in prenatal de pe 1 septembrie, deci mai am pina atunci 1 zi de CO (luni) si 2 de serviciu, dar supravietuim...

Va pupicesc pe toate!



Poze cu mine
Varsta Sarah http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;30/st/20051106/dt/8/k/2ca8/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ripley tu ai ajuns sa-mi fi foarte simpatica. Atunci discutia intre noi a fost foarte civilizata dar in "sinele" (nu stiu care e pluralul de la sine, zi tu, ca tu ai facut filologia) noastre nu prea ca a fost la fel.

Reteta pe care o dai tu de picaturi cred ca e varianta home-made a serului fiziologic si varianta muuult mai ieftina a Nazomerului.

Pana la urma cu informatiile e asa: daca stii ceva e mai bine sa spui decat sa nu spui, mai ales daca esti convinsa ca asa e. Daca gresesti, numai bine te contrazice cineva si te lamuresti si tu. Totul e ca cei care te asculta sa fie constienti ca nu e litera de lege ce spui, ca e doar o parere, sau o info pe care nu-i rau sa o verifice.

Pe de alta parte, nici sa nu spui cu prea mult avant si "doctism". Da' sunt si eu "profica", poate ma iertaaati....

Cand am scris regimul de diaree pt Tania chiar m-am gandit: oare sare Ripley in sus? Dar m-am gandit tot eu ca mai bine sare Ripley in sus decat sa manance Tania ceva ce nu-i voie sau sa nu manance ceva ce ar fi voie. Iar eu regimul il stiu de cand am fost cu Silvia in spital si de atunci am mai avut cu ea probleme si l-am aplicat de n ori si a fost OK dupa cum l-am aplicat si pe oameni maturi.

Odata cumnata-mea statea si citea pe WC, ca nu se putea deplasa de acolo si eu ma chinuiam sa o conving sa nu mai manance piersici . Dar ei ii era pofta. Asa ca m-am dus sa-i cumpar branza de vaci, i-am fiert orez si pana la urma am reusit sa o conving la regim si sa o si dezlipesc de pe buda . Acte de caritate....pe care nu ti le cere nimeni.

Ripley, dar mie mi se pare clar pt toata lumea ca in perioada asta suntem mai tafnoase, mai impresionabile, ni se face mila mai repede, pllangem la botezuri, nunti, filme, etc. Sotii trebuie sa inteleaga chestia asta si sa ne ia in serios doar in proportie de 90%. Recunosc ca am plans la un botez in iunie. Ma gandeam la puiuta din burtica, la puiuta mare si ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Iris, mesajele tale apar tare greu, daca nu as observa ca unele mesaje se muta pe pagina urmatoare de la o vizionare la alta a subiectului nu m-as intoarce sa te caut. Incearca daca ai timp sa fii activa la mai multe subiecte ca sa treci de pragul critic de mesaje (nu stiu care-i acela) care ii determina sa te modereze.
In legatura cu ce-ai zis de susan, asa stiam si eu. Eu chiar mi-am cumparat susan la kilogram, dar din pacate trebuie sa fac munca de Cenusareasa sa-l pot mesteca pentru ca are cand ti-e lumea mai draga particule tare dure prin el. Acum cineva mi-a promis ca-mi aduce pasta de susan cu 13 lei / kg. Prin unele magazine naturiste incepe sa-si faca prezenta. Daca apuc zilele astea o sa aflu si exact cat calciu contine susanul.
Paranteza: de ce te-ai declarat barbat?

Eu am facut ultimele 2 zile drumuri prin magazine si mi s-au umflat usor picioarele. In afara de atentionarea de a manca mai putin sarat si a sta cu picioarele in sus voi mai stiti ceva?


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Iris, problema cu bananele este ca-constipa si unele dintre noi tocmai ce ne-am salvat din chestiunea asta cu fierul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Fetelor care aveti deja puiuti, am o mare dilema: la BB trebuie pilota sau paturica? Sau si una si alta?
Ideea e asa: io cumpar patut d-ala, tip voiaj, cu plasa, deci nu static, din lemn. Si ieri am bunghit eu o frumusete de material prin cocor si am cumparat sa-i fac lenjerie. Acuma, problema este daca sa-i cumpar pilota, pe care sa o invelesc in lenjerie de pilota sau ii cumpar o paturica, colorata, pe care sa nu o mai bag in lenjerie? Vedetzi ce dileme am?
Si altceva: daca totusi ziceti ca aveti pilote, de care si cit costa si de unde? Idem si la paturici!
A! Sa nu uit: si perna, nu? Adica o pernuta mai mica, dar totusi trebuie si perna, nu?

A SE REMARCA DEOSEBITELE MELE APTITUDINI IN DOMENIUL CRESTERII BB-ILOR!!!!


Poze cu mine
Varsta Sarah http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;30/st/20051106/dt/8/k/2ca8/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Lavi, suntem tipe ok si era culmea sa ne tina dracii una pe cealalta pt niste schimburi de repolici taioase. Stilul nostru difera, dar vezi ca in mare suntem de acord 90% din dati :))

Noki Lara, eu asa stiu de la ai mei nepoti si mama+matusa medic (sa-i fac ciuda Laviniei :)) ce ma distrez) ca e bine sa nu aiba perna luni bune si apoi doar un fel de idee de perna, sunt speciale pt copii oricum. Cat despre sac si poaturica stiu ca la inceput e bine sa-l imbraci exclusiv in scutec si un body fara pantalonasi, sa fie cu piciorutele goale si libere pt ca in camera tu-i asiguri temperatura optima (18-21 grade) si deasupra o paturica. Apoi, cand mai creste si se misca prin patut, pastrezi ideea de scutec si body si treci la saculet din ala de dormit.

Ripley
http://community.webshots.com/user/ripley_ripley2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Noki bine te-ai intors. Eu acum nu sunt acasa, sunt la scoala, dar mai intru si de-acasa. Chiar sunt happy ca mi-am resuscitat comp-ul. Printr-o infuzie de capital, of course. Dar tot e batran si bolnav saracul, ii mai trebuie diverse proteze insa deocamdata fondurile se directioneaza in alte scopuri. E lent ca orice batranel, vorba Silviei, pe strada: "uite o baba care merge incet". Sa intri in pamant de rusine! Sau in magazin, era o negresa si Silvia scoate o moaca scarbita: "tanti aia nu s-a spalat"

Noki, nu e voie pernuta un nici un caz pana la 1 an, noi i-am luat abia pe la 3 ani una, dar nu doarme pe ea, o mai tine in brate. Nu e voie pernuta pentru ca strica sira spinarii. Iar salteaua trebuie sa fie cat mai tare, in nici un caz de burete.

Cu pilota - depinde cat e de cald la voi in casa. La noi sunt 22-23 de grade, la temperatura asta nu-i trebuie pilota, nici caciulita in cap, si eventual o paturica subtire.

Ia o paturica pe care o poti spala in masina. Vezi ca poate aparea o problema: atasamentul. Silvia mea s-a atasat de paturica si pana in ziua de azi nu doarme fara ea, o luam peste tot, e VITALA. Ca sa adoarma cand era mai mica avea obiceiul sa rupa scamute din paturica, asa ca paturica arata ca dupa razboi, dar e paturica mult iubita! In general copiii mici se ataseaza de o paturica sau o jucarie de plus, ceva moale, am citit intr-o carte de psihologie, avea un nume chestia asta si e absolut normal.

O mamica pe DC era disperata ca a spalat IEPURASUL in masina si copilul nu-l mai recunostea, nu-i mai recunostea mirosul si plangea ca disperatul. Cu Silvia din fericire am trecut peste asta, accepta sa i-o spal din cand in cand.

Eu vreau sa-i cumpar micutei (Virgil a zis azi dimineta ca ar cam ceda la Natalia, ca a citit el si in cartea aia - Viata de caine cum e treaba cu nevestele, ca tre' sa cedezi pana la urma) 2 paturici: una de dormit in casa, paturica de baza, si una de invelit in carucior. In carucior, pe afara, mai e praf, asa ca vreau sa fie 2 paturici.

Din pacate de regula sunt din poliester, am sa caut sa fie din material natural.

Pilotele sunt din poliester si daca nu le invelesti si te bazezi ca le speli in masina ai o surpriza neplacuta cand vezi cum se comporta la masina.

Nah ca am facut tratatul despre pilote, perne si paturici!
Sa ma intorc la site-ul meu de la scoala la care am de lucru!

Lavi02

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

fetelor, hai sa va informez :
ma cheama seful intr-o sedinta de dimineata, si decurge la un moment dat discutia cam asa :
"tu vii pana la sfarsitul lui octombrie, nu ?"
"...nu..."
"pana la sfarsitul lui septembrie ?"
"...nu..."
"?!"
"...pana la inceputul lui septembrie..."
"io o sa te rog sa vii pana pe 15 septembrie, si ca bonus o sa te platesc intreg, ca tiu iei numai pentru 6 ore bani..."

concluzia : o sa ma duc la servici pana pe 15.09, si partea proasta : sa vezi tambalau cand o sa afle ca conform legii ma plateste full time, chiar daca vin 6 ore doar..."


dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput