...Ruperea fortata a apei...

...Ruperea fortata a apei... | Autor: Angela T.

Link direct la acest mesaj

vin cu inca o neliniste de-a mea: ce se intampla atunci cand ti se induce nasterea prin ruperea fortata a apei?

se pare ca pana la urma pe mine asta ma paste.... maine, pe 10 octombrie. deja am depasit termenul 1-4 oct destul de mult si... nici un semn, sau ma rog, semne nesemnificative. ieri la controlul saptamanal s-a constatat o dilatare de 2 cm si parca dupa-amiaza catre seara ma incercasera si cateva crampe usoare, da' de dimineata nimic !....

de aceea as vrea sa-mi spuneti cele care ati trecut prin inducerea nasterii, cum evolueaza lucrurile atunci cand ti se sparge apa de catre doctor. incep contractiile automat? cam cat dureaza dilatarea colului si daca exista riscul de cezariana ?

multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sumisa spune:

Dupa cate stiu eu se administreaza un medicamnt care nu-mi amintesc exactcum il cheama care iti va provoca contractii. Ruptul apei vine dupa aceea doar daca nu se rupe de la sine. Asta stiu eu. Poate sunt spitale unde se practica si altfel de metode.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadne spune:

angela, inca esti acasa?????sa stii ca o trimit pe papa cu tak tak..
angela, este posibil ca contractiile sa revina, se intampla de multe ori sa fie ceva contractii si dupa aceea pauza.
poate nu se va ajunge la inducerea nasterii, iti doresc ca totul sa fie cat mai bine pt.tine si bebita, mai multe amanunte din pacate nu am, celine sa grabit cu trei saptamani
numai bine angela si sper ca urmatorul mesaj sa fie unul plin de fericire!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

hi,angela
La mine au inceput inainte contractiile , moasa a avut "lupte grele" sa-mi sparga apa,pana la urma a rupt-o dr dupa epiziotomie,dilatarea colului in cam 2ore.
Iti urez NASTRE USOARA,un BB SANATOS si multttttttttttttaaaaaaaaa sanatate
va pup,arabella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela-roxana spune:

Eu ti-am mai spus pe chat ca esti in aceasi situatie ca mine!Mie dupa internare mi-au pus o perfuzie si dupa 2 ore a rupt dr. membranele cu un ac dar tu nu simti nimic.Pe urma o sa ai contractii tot mai puternice si vine bebe!Succes si sa auzim de bine!


Ione`

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Angela,nastere usoara si un bebelus sanatos,somnoros si mincacios!
Va pupam si va tinem pumnii strinsi sa fie totul ok,
Alina si Marie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mumulina spune:

sa-ti spun ce mi s-a intamplat mie: la cea de-a doua fetita ajunsesem la 41 saptamani si nu aveam dureri, stateam si pandeam in fiecare zi o durere de mijloc sau de burta, dar nu se intampla nimic. cand s-au implnit cele 41 saptamani m-am dus la maternitate, doctorita mea era de garda, mi-a facut o injectioara cu calciu si alta cu nu stiu ce, mi-a rupt membranele dupa ceva timp si la trei ore dupa ce am coborat din taxi in fata maternitatii am nascut foarte usor o fetita de 4000g. exista insa si niste riscuri, am inteles, daca ti se rup membranele fortat si nu te dilati pot aparea niste infectii, dar sa nu ne gandim la ce e mai rau.
multa sanatate si sa ai curaj!

va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florys spune:

Nastere usoara Angela si un bebe sanatos... Sint si eu alaturi de tine si iti tin pumnii...

Florentina

"Sanatate ca-i mai buna decit toate!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Angela,

Tot ce trebuie sa te gandesti tu acum este ca indiferent cand vei naste, sa fii sanatoasa atat tu cat si copilul tau ! ....hai ca-ti facem galerie mare....

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Angela,la ora la care-ti scriu probabil ca ai si nascut deja.Iti doresc si eu o nastere usoara si sper din tot sufletul ca pana la urma a fost totul normal.Se prea poate ca si pe mine sa ma astepte o nastere indusa,insa eu mai am timp,asa ca...

Multi pupici

Ortansa-de 2x mamica

Mergi la inceput