@ mai construit cineva CASA !?! (5)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Noi am gasit un depozit unde putem comanda si plati acum materialele si sa ni le livreze in momentul in care ne apucam de construit( la anul!).Asa ne asiguram ca preturile nu vor mai creste.E convenabil.
La caramida noi am gasit ceva asemanator cu porotehermul dar se numeste termobloc.E facut de Sighisoara( au si site www.Siceram.ro
Oricum eu intre timp citesc tot ce scrieti voi( cele mai avansate cu lucrarile!)si invat.
Spor la treaba !

ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Ali, ce depozit e asta? Ca m-ar interesa si pe mine asa ceva.
Multumesc pt. raspunsuri Deborah si Crixia. Dar totusi cam care e diferenta? Inteleg ca utila e mai mica dar cam cu cat? Cu ce procent? Ca presupun ca deja din proiect se stie si grosimea peretilor, si dimensiunea interioara a fiecarei camere (care este singura care intereseaza pana la urma, ca ce folos ca ai o camera de nu stiu cat cu pereti cu tot, tu vrei sa stii cat este spatiul in care stai efectiv).
Deci la 200 mp. util cat vrem sa o facem noi cat va fi construitul? Sau invers, cum spune Crixia, daca am un 10x10 construit cu cat raman util? Ca sa-mi fac si eu un calcul...
Sau ca sa fie mai usor spuneti-mi casele voastre cat au construit si cat util? Si fac eu raportul dupa aia.


Tomasa, fericita mamica a lui Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Din pacate pentru tine depozitul nu e in Bucuresti,dar ar trebui sa intrebi si pe acolo( la depozitele mai mici.
In ceea ce priveste suprafata utila si suprafata construita nu cred ca se poate aprecia un procent.E in functie de grosimea zidurilor( interioare si extreioara) si de numarul lor( cele interioare).Noi,de exemplu, avem in interiorul casei si un zid de rezistenta care are aceeasi grosime cu zidurile exterioare.
Cand calculezi suprafata construita mai adauga la desenul la care v-ati gandit voi niste ziduri exterioare de 25-30 cm.Zidurile interioare sunt de 15-25 cm.Cine stie mai mult sa mai zica..Noi asa avem.

ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Am inteles, Ali. Multumesc frumos pt. promptitudine. Nu stiam ca nu esti din Bucuresti, dar e o idee f. buna asta pe care mi-ai dat-o, cu intrebatul la depozite mici.
Vin acum cu alta intrebare la fel de "desteapta". Voua sigur astea vi se par deja banalitati, dar cand nu ai chiar nici o experienta in domeniu te intrebi tot felul. Deci, ca sa nu o mai lungesc, influenteaza in mod semnificativ inaltimea camerelor asupra pretului casei la rosu?

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Tomasa, eu n-as da vrabia din mana (banu`) pe cioara de pe gard (materialele de ctii). De unde stii tu ca aia carora le dai banii acu` pe materiale sunt seriosi? Ai putea f. bine sa pui banii la banca la termen si ii scoti atunci cand vrei sa te-apuci de construit. Dobanda compenseaza intr-o oarecare masura cresterea preturilor la materialele de ctii (care si asa sunt mari, daca se ieftinesc??).
Si, ca sa raspund si la ultima intrebare a ta: da, influenteaza, cu costul materialelor si al manoperei in plus. (costurile se calculeaza pe mp, fie pe orizontala, fie pe verticala).
Bine faci ca te informezi!

Dana, Eric (27.01.2002) si Ruxi (10.01.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Depozitul... hmmm! Nu m-ar tenta! Mai bine cumperi materialele si le depozitezi pe locul tau, undeva pazit. N-as avea incredere totala in depozit, s-ar putea ca dupa perioada de depozitatre sa apara ceva prb, de genul: o parte din materialele deja platite sa se fi deteriorat sau sa fi schimbat produsele tale cu altele mai prost calitative

Tomasa, influenteaza pretul final. Totul e la mp ( ziditul, finisajul) iar mai tarziu si spatiul rezultat va trebui incalzit. La ce dimensiune te-ai gandit? 2.70-2.80, e ok!


Racushoarele Cristina& Alexia - Maria
crixia@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Am niste prieteni care au platit parchetul cu un an inainte ca mesterul le-a zis ca il face si il tine (cu atat mai bine ca va fi super uscat). Numai ca atunci cand aveau ei nevoie de parchet .. nu au avut de unde sa il ia ca nenea il vanduse de mult(e ori) si cica mai dureaza pana il face. Asa ca au trebuit sa caute in alta parte si acum asteapta ca mesterul initial sa le dea banii inapoi (le da sume mici).

Mare atentie!



Poze cu mandrutele
carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004)
Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

cristina, tot zic sa te intreb si uit.
ei uite ca acum mi-am amintit:de ce ai facut peretii interiori din bca?
te-ai gandit cumva si la gips carton?
ca sotul meu zice ca sa ii facem din gips carton....dar mi-e mi se pare mai bine cu bca.

va pupik

jo si alexandra


*********
jurnal
pierdut manual de instructiuni ptr cresterea copilului!cine il gaseste sa il traduca din limba bebeilor in limba mamicilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Multumesc pt. raspunsuri. E super logic ce mi-ati spus cu pretul pe mp. indiferent ca e pe verticala sau orizontala, iar cu depozitul si eu ma gandisem ca s-ar putea sa fie riscant in sensul ca la cat sunt firmele de serioase in zilele noastre poate am surpriza ca la anul sa dispara de pe piata. Acum mi-ati dat si alte exemple de ce s-ar putea intampla asa ca mi-am luat gandul...
V.Erica, ne intalnim din nou! Ma distreaza cum avem noi mereu interese comune si ne gasim pe diferite subiecte. Ai mare dreptate cu dobanda, din pacate insa noi nici bani prea multi nu avem pt. materiale, noi ne gandim sa facem credit pt. casa iar putinul pe care il avem fireste ca e in banca si il vom folosi ca avans la credit. De-aia incerc sa strang cat mai multe informatii sa vad cam cat ne-ar trebui ca sa incepem. Pote o ridicam macar la rosu cu un credit iar restul sa-l facem in timp, cum avem ceva banuti sa-i bagam in finisaje...habar n-am daca e buna ideea dar e singura care ne-a venit. Sper numai sa nu ne intindem pe vreo 10 anisori cu ideea asta mareata, nu de alta dar se deterioreaza intre timp constructia si nu ne mutam bine ca o sa trebuiasca renovata!!!
Crixia, eu ma gandisem la un 3 m inaltime. Parca 2.70 sunt camerele de la bloc, nu? Stii, eu toata adolescenta am suferit ca mergeam la chefuri la colegi de liceu care stateau in case vechi, nationalizate prin centrul Bucurestiului si aveau camere mari si inalte si cand ma intorceam acasa, la bloc, mi se parea asa meschin si ca-mi cade tavanul in cap. Ma rog, acum vom vedea, in functie de banuti, de-aia si voiam sa stiu ce si cum, ca sa vad daca trebuie sa renunt la inca un vis din tinerete . Ai dreptate cu incalzitul, nici eu nu vreau cine stie ce suprafete tocmai de-aia (a, si inca un motiv mai rusinos de marturisit ar fi curatenia ce ar trebui facuta in aceste mega-camere). Strictul necesar ca sa ne simtim bine.

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar eu sunt din Ardeal si aici oamenii nu prea sunt asa de pusi pe tras tepe.Si in plus nu stau intr-un oras mare gen Brasov sau Cluj unde se pot strange tot felul de oameni.La noi inca se merge pe cuvant.Asta nu inseamna ca nu vom face acte cand dam banii pe materiale.Am si zis ca vom face contract cu depozitul.

ali

Mergi la inceput