@ mai construit cineva CASA !?! (5)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Magda, noi nu am inceput inca, vrem ceva mai micut, adica 150-200mp si tot strang informatii de ceva timp, sa stiu la ce sa ma astept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Christel , la 200mp in rosu banui ca ajungi la vreo 30 000 euro, asta cel mai bine itit pot spune fetele care au construit atat.Noi am construit 600mp .Sau vrei 200mp pe nivel?

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Da Maggda, 200mp - toata constructia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Christel , costurile depind de la o casa la alta.Din BCA e mai ieftin decat din caramida Porotherm.Aici iar depinde de ce caramida pui:de 30cm e mai ieftina decat de 38cm.Daca tot betonul il torni cu pompa iesi dublu la pret decat cel turnat de oameni cu betoniera.Noi de ex doar planseele le-am turnat cu pompa.Depinde ce tigla pui pe casa:este tigla cu 15 ooo lei bucata sau cu 35 000 lei bucata.Astea sunt doar cateva lucruri care iti modifica pretul la o casa.De ex la tigla Bramac care este f grea(4,5kg bucata) trebuie sa pui o "padure" de lemne pe acopris ca sa nu se lase acoperisul.Noi de ex avem 3 000 buc tigla Bramac pe casa .Conteaza pretul pe care il poti negocia pt ridicatul in rosu.Oricum daca te calculezi de ex ca o ridici cu 30 000 euro sigur vei ajunge la 40 000.Pana cand va apucati nu strica sa va faceti un tratament pt intarirea sistemului nervos pe care il veti solicita la maxim.

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Da Cristel, Magdda are dreptate! Noi ne-am implicat la fiecare etapa, am pus in balanta mai multe tipuri de produse, din punct de vedere calitatic, dar si al pretului.
Uite, casa noastra are o amprenta la sol de 120 mp, cam 90 mp utili pe nivel, compusa din parter si etaj, cu garajul inclus la parter, living, bucatarie, 3 dormitoare, 3 bai.
Casa noastra a ajuns la rosu la 20000, dar mai adauga ceva, ca asta era acum 1 an, iar eu am folosit echipe diferite la anumite etape, iar tatal meu a fost sef de santier(neplatit).

Racushoarele Cristina& Alexia - Maria
crixia@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Fetelor, am si eu o intrebare. Cum se calculeaza suprafata construita fata de cea utila? Care este formula de calcul adica? Eu sunt f. in ceata pt. ca mai avem cunoscuti care construiesc si desi au camere f. mici, casele cica ar avea 180-200 mp. construit. De unde vine aceasta diferenta intre suprafata utila insumata a camerelor si cea construita? Se adauga cumva si podul, holurile, balcoanele, terasa exterioara? Sau ce altceva imi scapa?
Noi ne-am facut un calcul si noua cam 200 mp. utili ne-ar fi suficienti (am adunat astfel doar suprafata efectiva a camerelor, baile, bucataria si holurile). Deci in cazul nostru ce suprafata construita ar trebui sa consideram? Ca presupun ca devizul si banii o sa ni-i ia la suprafata construita....
As fi tare recunoscatoare daca m-ati putea lamuri, ca voi sigur stiti deja lucrurile astea. Fireste ca voi consulta si arhitectul dar am vrea intai sa ne facem niste calcule ca sa stim exact ce ii cerem.
Multumec mult.

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

revin cu noi intrebari.
in mare parte voi deja ati pus acoperisul
noua ni s-a facut un calcul si cica mansarda si acoperisul ar mai costa inca 10 000 de dolari.
nu pra imi vine sa cred.
de ex. cristina pe voi cat v-a ajuns acoperisul?
care se vede in poza)
si apropo i-am aratat sotului gardul din placi si pana la urma l-am convins ca e mai bun asha un gard intre "vecini".o sa mergem sa vedem ce preturi mai sunt.
acum l-a noi s-a turnat si planseul dintre et si mansarda.
am fost si am masurat cu ruleta in interior si se pare ca am nimerit dimensiunile (v-am zis ca am numarat bca-urile din poze ca sa vad ce a mai ramas din casa)
cristina si tu ai facut 3 camere 3 bai pe palier? ca asha m-am gandit si eu ca e cel mai bine.


jo si alexandra


*********
jurnal
pierdut manual de instructiuni ptr cresterea copilului!cine il gaseste sa il traduca din limba bebeilor in limba mamicilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Tomasa, suprafata construita inseamna peretii casei masurati pe exterior + balcoane + terase. Mai precis, suprafata placa parter + suprafata placa etaj. Suprafata utila este mai mica pt ca scazi grosimea peretilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Da Tomasa se scade din total suprafata grosimea peretilor. O casa 10mX10m inseamna 100 mp, dar utili raman mai putini, ca trebuie scazut peretele, exact locul pe care se va zidi.

Jone, pe noi acoperisul ne-a costat 6000 de euro, cu tigla Lindab. La etaj am 2 bai, una pentru dormitorul nostru si alta pe hol, iar a 3-a baie este la parter.


Racushoarele Cristina& Alexia - Maria
crixia@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

saru'mana.

jo si alexandra


*********
jurnal
pierdut manual de instructiuni ptr cresterea copilului!cine il gaseste sa il traduca din limba bebeilor in limba mamicilor.

Mergi la inceput