revenirea ex-ului dupa 3 ani

revenirea ex-ului dupa 3 ani | Autor: crisa_txt

Link direct la acest mesaj

buna tuturor..am revenit pe acest site dupa 1 an, cand am postat un mesaj si am primit multe sfaturi care m-au ajutat enorm.. acum revin, tot in cautare de sfaturi..sunt despartita de sot de 4 ani, cand baietelul meu avea doar 1 an si jumatate.copilul nu a apucat sa-si petreaca foarte mult timp prin preajma lui deoarece acesta avea alte preocupari cu "aia" (cum ii zic eu). la un an dupa despartire acesta a plecat in strainatate sa munceasca, dar unde a avut "norocul" de a fi inchis, el spunand ca e nevinovat.. timp de 3 ani mi-a scris intruna, ca ne iubeste, ca-i pare rau pt tot, ca ne vrea inapoi.. eu de doi ani sunt cu altcineva care s-a implicat si in educatia copilului si totul e ok. insa de ceva timp,ex-ul imi scrie ca peste ceva timp se va reintoarce si afirma ca va fi activ in vietile noastre..sunt din ce in ce mai stresata de reactia copilului meu cand isi va vedea din nou tatal, copilul avand acum 5 ani si jumatate. foarte multe nu stie despre el, eu nu i-am zis nimic rau, doar ca e plecat sa munceasca si ca tatal lui il iubeste. nu stiu cum sa aduc vorba sa-i spun ca va reveni in viata lui, nu stiu cum sa-l pregatesc pt a nu-i strica echilibrul psihic pe care cu greu am reusit sa i-l redau, el fiind diagnosticat in urma cu ceva timp cu instabilitate psiho-motorie..si avand comportamente agresive, recurgand chiar la amenintari de genul "ma arunc pe geam" atunci cand i se faceau anumite observatii..am reusit sa-l readuc pe calea cea buna, iar acum copilul meu este foarte cooperant si ne intelegem de minune..eh.. acum nu stiu ce se va intampla cand va veni tatal lui si nici nu pot sa-i interzic sa nu-l vada, pt ca nu vreau sa fiu acuzata mai tarziu de acest lucru..cum sa-l pregatesc pt aceasta revenire fara sa fac vreo greseala care sa-l afecteze?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramba spune:

Nu ai cum sa-l opresti sa-si vada fiul si nici nu cred ca e bine.
Pe baietel ia-l incet: mai intai spune-i ca te-a sunat tatal lui si vrea sa stie ce mai face... cum se simte, vezi cum reactioneaza; daca totul e ok, spune-i ca poate va veni in tara si daca vine vrea sa-l vada.
Cred ca daca il pregatesti bine, incetul cu incetul, nu vei avea nici o problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Initial creeata de crisa_txt
cum sa-l pregatesc pt aceasta revenire fara sa fac vreo greseala care sa-l afecteze?


in primul rand, ai putea sa iei minima precautie sa nu incepi aceste pregatiri inainte sa fii sigura ca tatal natural va veni sa-si vada copilul. gandeste-te ce ar insemna pentru copilul tau sa isi astepte tatal iarasi, iar tatal sa nu vina.

in al doilea rand, sfatuieste-te si cu cel care spui ca v-a fost alaturi 2 ani si care s-a implicat in educatia baietelului, nu-l lasa deoparte in situatia asta.

o intrebare: in astia 3 ani cat ex-ul ti-a scris, tu i-ai raspuns incurajator ca vrei sa-si reia locul de sotz si tata in familia voastra, sau i-ai spus ca ti-ai refacut familia? ca sa stie si el la ce sa se astepte cand ajunge la voi...apoi, poate va trebui sa-ti analizezi si tu sentimentele pentru ex-ul ca sa iti mai reduci din stress. exul iti promite ca va fi activ in vietile voastre, dar cand a avut ocazia sa o faca, v-a parasit. actualul barbat din viata ta a fost acolo in ultimii doi ani...asa ca, gandeste-te bine daca ex-ul tau merita vreun stress din partea ta, altul decat cel legat de baietelul vostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisa_txt spune:

quote:
Originally posted by conchita

quote:
Initial creeata de crisa_txt
cum sa-l pregatesc pt aceasta revenire fara sa fac vreo greseala care sa-l afecteze?


in primul rand, ai putea sa iei minima precautie sa nu incepi aceste pregatiri inainte sa fii sigura ca tatal natural va veni sa-si vada copilul. gandeste-te ce ar insemna pentru copilul tau sa isi astepte tatal iarasi, iar tatal sa nu vina.

in al doilea rand, sfatuieste-te si cu cel care spui ca v-a fost alaturi 2 ani si care s-a implicat in educatia baietelului, nu-l lasa deoparte in situatia asta.

o intrebare: in astia 3 ani cat ex-ul ti-a scris, tu i-ai raspuns incurajator ca vrei sa-si reia locul de sotz si tata in familia voastra, sau i-ai spus ca ti-ai refacut familia? ca sa stie si el la ce sa se astepte cand ajunge la voi...apoi, poate va trebui sa-ti analizezi si tu sentimentele pentru ex-ul ca sa iti mai reduci din stress. exul iti promite ca va fi activ in vietile voastre, dar cand a avut ocazia sa o faca, v-a parasit. actualul barbat din viata ta a fost acolo in ultimii doi ani...asa ca, gandeste-te bine daca ex-ul tau merita vreun stress din partea ta, altul decat cel legat de baietelul vostru.



draga conchita, ex-ul acesta stie ca eu am pe altcineva, stie ca sentimentele mele vis a vis de persoana lui sunt acum inexistente, stie f bine ce-l asteapta cand se va reintoarce..cu toate astea el ne vrea inapoi, si in acelasi timp imi este teama sa nu atraga copilul de partea lui, sa-l faca pe copil sa se poarte urat cu celalalt barbat din viata noastra..il cred in stare..

ps multumesc tuturor pt sfaturile date....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Crisa , nici nu stii cat de inteligenti sunt copiii din ziua de azi si cat de multe pot intelege .Banuiesc ca actualul tau sot se poarta frumos cu el si ca se iubesc reciproc , nu? Atunci explica-i frumos ca sunt alti copii care nu au tata dar el este un copil fericit pentru ca are doi si ca amandoi il iubesc pe el .Pana la urma o sa inteleaga ce trebuie .
In ceea ce priveste fostul tau sot , trebuie sa-i intre bine in cap ca a pierdut sansa de a mai fi cu tine in momentul in care te-a parasit si ca tu acum ai viata ta in care nu e loc si pentru el .Nu vrea sa inteleaga?Obliga-l .

Un bb are nevoie de noi :

http://www.unesco.8m.com/Sabina/introduction.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

eu zic ca daca a fost inchis poate fi o influenta rea asupra copilului. eu iti spun sa fii pregatita si pt ce e mai rau si cel putin pt inceput cand va intalniti sa fiti toti


Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Subscriu la ce a spus LauraNicolae.
Si trebuie sa ii lasi foarte clar fostului sot ca nu mai are loc in familia voastra si ca tu nu esti un obiect de care se foloseste cand are nevoie si nu are pe nimeni.Nu te lasa manipulata de acest barbat, deoarece te-a parasit cand tu aveai mare nevoie de el, la fel si copilul vostru.Si acum vine sa faca pe eroul fata de voi.
Eu cred ca ar trebui sa vorbesti prima data cu el, si apoi sa il lasi sa vada copilul.
Multa bafta sa ai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Eu cred ca va trebui sa-l faci sa inteleaga pe tatal biologic, ca daca-si iubeste cu adevarat copilul, sa accepte ca nu va poate avea inapoi, dar ca se poate implica in viata voastra atat cat este normal, data fiind situatia. Mai mult, sa-i explici clar ca binele copilului e cel mai important si sa nu cumva sa supuna copilul la vreun risc, condus fiind de dorintele si eventualele orgolii proprii si personale.

Va doresc numai bine si mult succes, un An Nou excelent!




ce-si face omu' cu mana lui se numeste lukru' manual ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miris_ spune:

Copilul meu nu si-a vazut tatal de un an. A dorit insa ca de ziua copilului, sa ne intalnim undeva sa ii ia jucarii... Nu am stiut cum sa ii zic copilului ca ne vom intalni cu el, pt ca daca nu a mai intrebat de el... nu l-am zgandarit eu, ca si-asa a suferit dupa ce ex-ul a plecat de acasa (avea 2 ani piticul, acum are 4). Ne-am dus la locul resp. de intalnire si i-am zis copilului "mirata": "mami, ia uite cu cine ne-am intalnit aici!" Copilul se uita, a trecut cu privirea "peste" ta-su si m-a intrebat "cu cine?" Deci nici nu l-a recunoscut. I-am zis, cu tati... A fost indiferent, de unde tatal se astepta sa ii sara in brate, copilul a fost extrem de rece, m-a luat de mana si mi-a zis sa mergem... Ex-ul dezamagit de reactia copilului... In fine, i-a cumparat ce a vrut micutul si ne-a lasat acolo sa ne descurcam cu ce ajungem acasa, la 10 noaptea, e plecand spre intalnrea cu iubita lui... Nu i-a pasat cum ajung eu acasa cu un copil la 10 noaptea, obosit fiind, si cu sacose cu jucarii...
Si... peste 3 zile a fost ziua micului, a facut 4 ani, l-am rugat pe tatal lui sa vina sa sarbatoreasca cu noi, cu muuuulti prieteni. Asta ca sa il mai vada Mihnea pe tatal lui.
Faza cea mai "tare" a fost cand a venit ex-ul la petrecere. Stiti ce a venit copilul sa imi spuna? "Mami, stii cine a mai venit? Tati ala pe care l-am vazut la ... (locul respectiv, cu jucarii)" A sunat ca si cum mi-ar fi zis ca a venit "x" pe care l-a vazut undeva... De fapt, asta a si fost pentru copil, si asta si e. Nu intreaba de el, desi suferinta a existat, a facut/face terapie pt asta, dar acum e ok.
Problema cred eu este cum anume se va implica fostul sot, ca se pare ca ii e indiferent ca tu acum ai sentimente pt altcineva, vrea sa ti se bage pe gat?
Copilul cred ca singur va alege, chiar daca e micut, dar ei sunt f inteligenti, avand pe cineva care acum se implica in viata si educatia lui, asa cum ar face-o un tata.
Stii ce am mai auzit eu odata de la un copil? Era mai mare, avea 10 ani, dar...
"tata e cel care e langa mine, care e cu mama, nu tu care m-ai facut!"
Bine, a zis mai multe, dar asta era esentialul, ca ei singurei discern.
Poate o sa reusesti sa vb cu fostul sot, daca o fi OM, sa inteleaga ca poate fi tata cand vrea, dar sa nu vi se bage pe gat, si sa nu il influenteze pe copil, ca va fi in detrimentul lui, e pacat, e totusi copilul lui si trebuie sa se gandeasca la dezvoltarea lui normala si daca el nu a fost capabil, sa lase pe altcineva sa o faca, mai ales ca sunteti fericiti acum.



Cristina si Mihnea Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Eu una nu as fi atit de generoasa. Daca trag linie si fac la rece socotelile nu-mi da nimic pozitiv in dreptul ex-ului. -Nu s-a despartit de voi in limite normale si de bun simtz(ma refer la interesul aratat pt copil pina sa plece in strainatate), -apoi inchis pt cine stie ce fapte comise,-la care mai as mai adauga eu ca un semnal de alarma faptul ca nu-si recunoaste vina, deci se ascunde in spatele minciunilor ca vorba aia e mai cald si mai bine.-nu iti respecta noua ta familie, noul tau barbat.Probabil acolo unde este el se simte singur si al nimanui, probabil are mustrari de constiinta. Insa eu as fi mai egoista in ceea ce priveste copilul meu, nu l-as lasa la indemina unui barbat care intimplator a fost tatal biologic si atit doar, pt ca acesta sa-si cauterizeze ranile din trecut.Macar daca ar veni cu intentia sa vada copilul, sa recupereze timpul pierdut de linga el. Insa el vrea tot de parca i s-ar cuveni!Eu zic ca e doar acum bintuit de asa ginduri, in aerul liberatii va da cu nasul in alta si usor usor il va lua viata spre alte lucruri la fel ca si inainte.Copilul tau are nevoie de stabilitate emotionala, spui ca ai mai avut chiar si probleme cu el, eu categoric nu as risca absolut nimic. Atit timp cit acel tata biologic nu reprezinta stabilitate si seriozitate. Daca din punct de vedere legal tatal si-a pierdut din drepturi atunci as rasufla usurata. Nu m-as simtzi deloc ok sa las copilul cu ex-ul pt un we sau si mai mult.Normal ca tatii naturali in urma unui divortz au dreptul de a se implica, dar asta numai si numai in cazul in care vorbim de un divortz in limite normale, in care interesul pt copil e neschimbat. Ce a facut exul tau e abandon. Si il percep la fel cum as perecepe cazul unei femei care si-a abandonat copilul si care dupa citiva ani cind copilul are norocul unei familii stabile, vrea sa-si spele pacatele tineretii dorind copilul linga ea.Stiu ca ce spun eu e extrem, probabil o cale de mijloc ar fi cea mai buna. Asa ca stabileste clar limitele! Si cum spunea cineva mai sus, asteapta sa vezi daca el chiar va dori sa mai vada copilul cind va fi iar in libertate. Si daca o va face sa fie pt interesul copilului nu pt ca e singur si falit si nu are unde sa traga. Nu iti lasa cu usurinta copilul sa fie folosit.Mama si tata pt un copil sunt cei care il cresc, e un titlu care se dobindeste greu, nu doar prin procreere.SARBATORI FERICITE!Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelabeldimanescu spune:

ar trebui sa te gandesti foarte bine.actualu tau barbat ce spune/ cu el cum ramane?nici copilul meu nu-si cunoaste tatal dar daca va fi sa fie voi tne cont si de cei care mi-au fost aproape in tot timpul cand el nu afost cu noisi as purta o discutie intre patru ochi si cu ex-ul inainte de a se apropia de copil.

Mergi la inceput